HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 24, 2021 8:53 pm

Μοσχαράκι βραστό ... και πώς θα μαλακώσει


- Αν πρόκειται να βράσετε το κρέας, για να μην χάσει τους φυσικούς χυμούς του, βάλτε το σε νερό που έχει ήδη ζεσταθεί (εκτός εάν φτιάχνετε σούπα, οπότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κρύο νερό). Στο ζεστό νερό οι πρωτεΐνες του κρέατος παίρνουν μορφή ζελατίνας και σχηματίζουν μια προστατευτική κρούστα, η οποία εμποδίζει τη διαφυγή των χυμών του και το κρατά μαλακό.

https://www.mama365.gr/19705/mystika-mageirikhs-gia-pio-malako-kreas.html


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 24, 2021 8:59 pm

26 Απριλίου με 24 Ιουλίου; Τρεις μήνες δίαιτα;;; Και μόνο 9 κιλά... σκάρτα 10 στην καλύτερη περίπτωση. Χάλια ο μεταβολισμός μου ή φταίνε τα ένα σωρό φάρμακα που καταπίνω;;; Μπορεί και η ακινησία για μήνες... Πάντως τώρα έχω ξεκινήσει τα μπάνια και πάλι αποτέλεσμα δε βλέπω...

Εδώ που τα λέμε και η δίαιτα δίαιτα δεν είναι... Πάλι καλά να λέμε που έστω και αργά αργά το βάρος πέφτει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 25, 2021 4:46 pm

Συνεχίζουμε. Δεν τα παρατάμε. Δίαιτα από τη μια. Κολύμπι από την άλλη. Σήμερα έκανα το 19ο. Στο Μαύρο Λιθάρι. Και τώρα πάμε για το μεσημεριανό. Ψαράκια και παντζάρια. Και με τη ζυγαριά να είναι πλέον στα μείον 10. Πιστεύω ότι το μεγάλο μου λάθος ήταν που δεν έκανα καμία άσκηση στην αρχή της δίαιτας. Τώρα, με το κολύμπι, η ζυγαριά άρχισε να κατεβαίνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Αυγ 29, 2021 9:33 pm

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΧΑΛΑΡΗ ΔΙΑΙΤΑ

Εφαρμόζοντας όσα παραπάνω έχουν παρουσιαστεί...

Τελειώνοντας το καλοκαίρι και συνεχίζοντας να προσέχω τη διατροφή μου, κατάφερα επιτέλους να δω το βάρος μου να μειώνεται 12 κιλά συνολικά. Απλά προσέχω. Κατά τα άλλα τρώω ό,τι θέλω. Και όσο μπορώ κάνω και μπανάκια στη θάλασσα.

Το πιο θετικό απ' όλα είναι ότι μαζί με τα κιλά έπεσαν και οι πολύ υψηλά δείκτες του αίματος.

Σάκχαρο από 201 στο 112. (φυσιολογικές τιμές 60 - 110)
Χοληστερίνη από 230 στο 144. Μια χαρά, κάτω από 200 είναι φυσιολογική τιμή.
Λιποπρωτεΐνες LDL από 161 στο 80! (κάτω από 130 είναι εντάξει)
Ουρικό από 8,34 στο 3,30. (2,5 - 6 τα κανονικά όρια)
Τριγλυκερίδια από 347 στο 165 (πρέπει να κατέβουν κάτω από 140)


Μεγάλη η βελτίωση και στα γόνατα και στη μέση. Σημειωτέον ότι είχα φτάσει σε σημείο να χρειάζομαι συνεχώς ζώνη για τη μέση για να αντέξω τους πόνους...

Και βεβαίως κατάφερα να φορέσω ρούχα που καιρό κάααθονταν στη ντουλάπα αφόρετα. Και μαζί και τα δαχτυλίδια που δεν έμπαιναν στα δάχτυλα...



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 05, 2021 10:41 am

Στα 13 κιλά μειον και στα 37 μπάνια στη θάλασσα. Και ιδού μια ιδέα για κολατσιό, στη θάλασσα ή στο σπίτι ή και στη δουλειά.

-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Hpim1110

Παίρνουμε μια αραβική πίτα ολικής άλεσης 35 γραμμάρια. Αν είναι μεγάλη,  την κόβουμε στη μέση.

Θα χρειαστούμε μια φετούλα λεπτή από τυρί του τοστ με 10%  λιπαρά (25 γρ.) και άλλη μία από γαλοπούλα βραστή με ίδιο βάρος.

Επίσης λίγο μαρούλι.

-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Hpim1111

Τα τυλίγουμε και έτοιμο το κολατσιό μας. Νόστιμο, υγιεινό και πολύ χορταστικό!

-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Hpim1112
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 26, 2021 10:09 am

Ο Σεπτέμβρης οδεύει στο τέλος του. Και τα κιλά αργά αργά (μάλλον για τα γραμμάρια θα έπρεπε να μιλάω) μειώνονται. Τώρα είναι μείον 14. Όσο για τα μπάνια σταμάτησαν στα 39. Ο καιρός δρόσισε αρκετά και δε μου κάνει αίσθηση να πάω για κολύμπι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 31, 2021 10:33 am

Μείον 17 κιλά. Που σημαίνει 3 κιλά τον Οκτώβρη. Αργά και σταθερά και τρώγοντας του καλού καιρού.

-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...  - Σελίδα 4 Hpim1113

Αυτό για παράδειγμα ήταν το πρωινό μου χτες. Δύο βραστά αβγά, ντοματίνια όσα βλέπετε, ένα μικρό αγγουράκι και 3 φρυγανιές σικάλεως χωρίς αλάτι και χωρίς ζάχαρη. Όλο το μυστικό είναι εκεί, όχι στο τι και πόσο θα φας, αλλά στο πώς θα το φας. Πχ τα παραπάνω αν τα κάνεις ομελέτα και επομένως μπουν μέσα και τα λάδια και τα αλάτια και τα πιπέρια και ακόμη περισσότερο αν προσθέσεις τυριά και αλλαντικά, τότε αντί να χάσεις βάρος, θα παχύνεις αλλά και θα ανεβάσεις χοληστερίνη, τριγλυκερίδια κλπ. Αλλάξτε τον τρόπο μαγειρέματος, προτιμήστε ψητά στη σχάρα και βραστά, μη βάζετε λάδια στο μαγείρεμα, κόψτε το αλάτι και τα άλλα μπαχαρικά, αντικαταστήστε το ψωμί με φρυγανίτσα διαίτης και όλα θα πηγαίνουν πρίμα! Θα τρώτε μια χαρά, δε θα πεινάτε, και θα χάνετε αργά και σταθερά βάρος.

Θα μου πεις, με τρία κιλά το μήνα δε γίνεται δουλειά. Και θα σου πω να κάνεις πολλαπλασιασμό. 3 επί 12. Και να μου απαντήσεις μετά αν τα 36 κιλά είναι λίγα ή πολλά.


Για πιο σωστή διατροφή θα σου πω ότι μια κουταλιά της σούπας λάδι την ημέρα ή και δύο μπορείς να προσθέτεις στη σαλάτα σου. Ωμό όμως. Όχι στο μαγείρεμα. Και αραιά και πού μπορείς να βάζεις και λίγο αλατάκι. Όχι κάθε μέρα. Τόσο που να μη νιώθεις ότι είσαι σε στέρηση και σε έχουν βάλει τιμωρία. Η δίαιτα θέλει καλοπέραση, αν υποφέρεις τότε σύντομα θα εγκαταλείψεις την προσπάθεια.

Για τον ίδιο λόγο εγώ απορρίπτω τους διαιτολόγους και το στημένο πρόγραμμα διατροφής που σου ορίζει να φας συγκεκριμένα πράγματα σε συγκεκριμένη ώρα. Όχι. Τρώω ό,τι θέλω και όποτε θέλω. Εφαρμόζοντας όμως τους κανόνες που σας είπα.

Αν διαβάσετε τα προηγούμενα θα βρείτε και άλλα μικρά μυστικά. Όπως το πίνουμε αρκετό νερό. Προσπαθούμε να γυμναζόμαστε. Λίγο; Λίγο. Όσο μπορεί ο καθένας.

Τρώμε μικρά γεύματα για να μη φτάνει ο οργανισμός στην πείνα και μετά ορμάμε στο φαΐ και δεν ξέρουμε τι τρώμε.

Προτιμάμε μόνο φαγητά που μας αρέσουν. Όλα επιτρέπονται. Αρκεί να είναι σωστά μαγειρεμένα. Δεν μπορώ δηλαδή να φάω παστίτσιο, μπορώ όμως να φτιάξω κιμά στο τηγάνι το αντικολλητικό χωρίς λάδια και αλατοπίπερα και αν θέλω ντε και καλά και μακαρόνια, βράζω 30 γρ. ολικής άλεσης. Τα στρώνω και σε ένα ταψάκι με τον κιμά από πάνω και τα ψήνω λίγο στο φούρνο και έτοιμο το παστίτσιο διαίτης. Θέλεις να βάλεις και μία φετούλα τυρί του τοστ από πάνω με 10% λιπαρά και λεπτή λεπτή; Να λιώσει και να δώσει την αίσθηση της κρέμας; Ωραία. Κάνε και αυτό. Φρόντισε μόνο να μην το παρακάνεις κάθε μέρα. Μικρές ατασθαλίες πού και πού επιτρέπονται. Όχι όμως καθημερινά.

Τι άλλο θα σε βοηθήσει; Το σόπινγκ θέραπι. Φρόντισε τον εαυτό σου και κάνε του δωράκια.

Απόφυγε τους τοξικούς ανθρώπους.

Μη σκας για τίποτε. Πάνω από όλα είσαι εσύ και η υγεία σου. Που σίγουρα θα βελτιωθεί αν χάσεις βάρος. Αυτό να θυμάσαι. Πως αδυνατίζοντας όλα θα τα καταφέρνεις καλύτερα.


Και ερωτέψου! Ο έρωτας είναι από τα πιο δυνατά όπλα της δίαιτας.

Δηλαδή με λίγα λόγια όλα είναι θέμα ψυχολογίας. Από κει ξεκινάει και το καλό και το κακό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ :: ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ-
Μετάβαση σε: