ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Jik
Τζόβενο

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Registration date : 09/11/2017

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    Πεμ Νοε 09, 2017 11:13 am

Καλησπέρα το ίδιο θεμα με σένα εχω κ γω ....υγείας εννοω οποτε κ γω πρεπει να χασω κιλα οποτε μαλλον θα ακολουθήσω τη δίκη σου μέθοδο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7904
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    Σαβ Νοε 11, 2017 1:38 am

Jik έγραψε:
Καλησπέρα το ίδιο θεμα με σένα εχω κ γω ....υγείας εννοω οποτε κ γω πρεπει να χασω κιλα οποτε μαλλον θα ακολουθήσω τη δίκη σου μέθοδο.

Χαίρομαι αφάνταστα που πήρες αυτή την απόφαση και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου: "ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ"!!!

Και δε θα το μετανιώσεις! Θα γίνεις άλλος άνθρωπος και θα χαίρεσαι τη ζωή σου σε όλα εκείνα που το πάχος σού στέρησε!

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    Σαβ Νοε 11, 2017 2:03 am

19 κιλά

σε 128 ημέρες!

και τρώγοντας!!!

Όπως δείχνει και το σημερινό πρωινό. Με το καφεδάκι αλλά και το γιαουρτάκι, με ένα αχλάδι ψιλοκομμένο, μια κουταλιά της σούπας λιναρόσπορο και μια χούφτα δημητριακά.

Εννοείται πως θα ακολουθήσει ένα γενναίο γεύμα! Πχ τη χτεσινή μέρα που ήμουν μέχρι αργά στη δουλειά παράγγειλα και μου έφεραν 4 καλαμάκια κοτόπουλο χωρίς αλάτι και χωρίς λάδι καθώς και μια μερίδα βραστό μπρόκολο.

Jik
Τζόβενο

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Registration date : 09/11/2017

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    Σαβ Νοε 11, 2017 3:42 am

Ευχαριστω άρχισα χθες
Το έψαξα απο δω το έψαξα απο κει
Ειπα να παω σε διαιτολόγο κ θα δω ...αν δεν τα καταφέρω μονη θα παω σε ειδικό στο τέλος να με βαλει σε τάξη.
Τρωω κ γω το δικό σου πρωινό κ θα προσπαθήσω να περιορίσω τα γλυκα κ το βραδυνο
Ελπιζω να τα καταφέρω
Βλεπω τι τρως κ παιρνω ιδέες εκτος απο το βραδυνο που εγω με τις σαλάτες δεν ειμαι φίλη αλλα κατι θα βρω
Φιλια πολλα κ καλημερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    Σαβ Νοε 11, 2017 3:50 am

Γνώμη μου είναι να φτιάξεις ένα πρόγραμμα με πράγματα που αρέσουν σε σένα να τρως. Η δίαιτα θέλει καλοπέραση. Έτσι θα νιώθεις καλά και θα συνεχίζεις. Αλλιώς κινδυνεύεις να τα παρατήσεις. Αν δε σου αρέσουν οι σαλάτες βρες κάτι άλλο που ευχαριστεί τον ουρανίσκο σου. Η ουσία έτσι κι αλλιώς είναι να κόψεις το αλάτι και τα λίπη και όσο μπορείς να μετακινήσεις τον όγκο της ημερήσιας διατροφής προς το πρωί και το μεσημέρι. Να τρως ενδιάμεσα των γευμάτων κάτι ώστε να μην πεινάς. Πχ ένα φρούτο, λίγα ανάλατα στραγάλια ή καρύδια, ένα κεσεδάκι με τυρί κότατζ κλπ. Και όσο μπορείς να κινείσαι. Προσωπικά αυτή την περίοδο ανεβοκατεβαίνω σκάλες.

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    Σαβ Νοε 11, 2017 8:10 am

Μια μπανάνα στο ενδιάμεσο και για γεύμα αυτό που βλέπετε. Τσιπούρα ψητή με παντζάρια. Προσθέστε και 3 φρυγανιές σικάλεως χωρίς αλάτι και χωρίς ζάχαρη.

Τώρα είναι ώρα για καφεδάκι. Νες γλυκό με γάλα εβαπορέ. Αντί για ζάχαρη που παχαίνει μπήκαν τα δισκία που γλυκαίνουν χωρίς να μας βαραίνουν με θερμίδες.

Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 530

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    Κυρ Δεκ 10, 2017 9:22 am

20 ΚΙΛΑ ΣΕ 5 ΜΗΝΕΣ

(Παρασκευή, 7 Ιουλίου - 8 Δεκεμβρίου, Παρασκευή)

(το σημερινό μου γεύμα)

2017, σε ευχαριστώ που με το καμπανάκι του διαβήτη με ανάγκασες να βγάλω από πάνω μου 20 ολόκληρα κιλά!

Όπως το 2016 με την πνευμονία με έκανε να κόψω το τσιγάρο με το μαχαίρι. Μετά από 4 σχεδόν δεκαετίες καπνίσματος κι ενώ είχα ξεπεράσει τα δύο πακέτα την ημέρα. Αύριο, 11 Δεκέμβρη, κλείνουν 23 μήνες χωρίς ούτε ένα τσιγάρο.

Και 5 μήνες που φροντίζω τη διατροφή μου. 5 μήνες που χωρίς να πεινάσω κατάφερα να μειώσω το βάρος μου σχεδόν κατά το 1/5. Αργά και σταθερά.

Μέσα σε δύο χρόνια η ζωή μου άλλαξε ριζικά. Και ξαναλέω πως όλα είναι στο χέρι μας. Θέληση χρειάζεται. Τίποτε άλλο!

Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    Τρι Ιαν 02, 2018 9:37 am

Ένας νέος χρόνος ήρθε. Και μαζί και ένα κιλό. Και τα γλυκάκια μας φάγαμε και κακή διατροφή κάναμε. Το "Σούζι και ψεύδεσαι και τρως" δεν ισχύει για όποιον πραγματικά θέλει να χάσει κιλά. Αντί να κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλό σου και να το παίζεις στρουθοκάμηλος μπρος στην ετυμηγορία της ζυγαριάς, είναι καλύτερο να παραδέχεσαι πως ανθρώπινο είναι να ξεφύγεις τις ημέρες των εορτών ή και ταξιδιών που τις συνοδεύουν αλλά αμέσως μετά να είσαι έτοιμος να συνεχίσεις την προσπάθεια.

Έτσι η 2 του Γενάρη μας βρήκε με γιουβαρλάκια διαίτης! Μαγειρεμένα χωρίς ίχνος λίπους και βεβαίως ανάλατα.

Και βεβαίως τέλος τα γλυκά.

Η συνταγή για τα γιουβαρλάκια διαίτης έχει ανέβει εδώ:

http://educandus.forumotion.com/t2442-topic

Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    Τετ Ιαν 03, 2018 1:36 pm

Κιλό ήταν και έφυγε
κιλάκι ήταν και πάει...

Σε μια μέρα; Ε, ναι. Σε μια μέρα. Και τρώγοντας. Όχι πεινώντας. Η δίαιτα, παιδί μου θέλει τρόπο. Δε χρειάζεται να υποφέρεις και να στερείσαι. Απλά να διατρέφεσαι σωστά.

Εννοείται πως η σωστή διατροφή συνεχίζεται. Αλλιώς το κιλό θα γυρίσει και μάλιστα θα αποκτήσει παρέα και άλλα κιλά.

Καλό βράδυ και ακόμη καλύτερο ξημέρωμα!!!

Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    Πεμ Ιαν 04, 2018 1:04 am

Οδεύοντας προς το 21ο κιλό...

Ναι, είναι γεγονός! Η ζυγαριά άρχισε να κατεβαίνει προς το 21ο κιλό μείον.

Και ίσως έχει νόημα να γράψω τι ακριβώς είχε η χτεσινή ημέρα:

Το πρωί δύο καφέδες φίλτρου με δύο ζαχαρίνες ο καθένας και λίγο φρέσκο γάλα.

Γύρω στις 12 μία μπανάνα.

Το μεσημέρι, κατά τις 2, ένα κεσεδάκι τυρί κότατζ (Flair). 225 γραμμάρια με μόλις 207 θερμίδες, με γεύση εξαιρετική, χορταστικό αλλά και πλούσιο σε πρωτεΐνες και ασβέστιο.

Οφείλω να σημειώσω και ας μη θεωρηθεί διαφήμιση, αλλά το καλό πρέπει να λέγεται, πως στο flair χρωστάω πολλά όλο αυτό το διάστημα που κάνω δίαιτα. Το καταναλώνω σχεδόν καθημερινά και ειδικά στη δουλειά που με χορταίνει και μου δίνει την απαραίτητη ενέργεια μέχρι την ώρα του γεύματος. Και είναι και νόστιμο. Λατρεύω τη γεύση του! Μόνο μειονέκτημα η τιμή του. Αν και με τα ίδια χρήματα πέρυσι έδινα παραγγελία σε γειτονικό καφενεδάκι για σάντουιτς με γαλοπούλα και τυριά και μαγιονέζες... Οπότε το ζήτημα δεν είναι τα χρήματα αλλά αν αυτό που τρώμε είναι το κατάλληλο για τον οργανισμό μας. Το λέω για όσους ψάχνουν αφορμές για να τρώνε λάθος τάχα μου για λόγους οικονομίας.

Καθώς το απόγευμα είχα άλλα σημαντικά πράγματα, δεν μπόρεσα να φάω. Ούτε καν το σκέφτηκα το φαγητό. Κι αυτό είναι ένα θέμα για τη δίαιτα. Να βρίσκεις ενδιαφέροντα που θα σε κάνουν να ξεχάσεις την πείνα...

Στις 8 το βράδυ ζέστανα 4 γιουβαρλάκια διαίτης με μπόλικο ζουμάκι και ακόμη πιο μπόλικο λεμόνι και λίγο πιπεράκι. Συνόδευσα με 3 μικρές φρυγανιές σίκαλης χωρίς πρόσθετα αλατιού ή ζάχαρης. Το δείπνο έκλεισε με μια ζεστή κούπα ντεκαφεϊνέ καφέ φίλτρου.

Αργότερα έφαγα ένα μήλο. Πιστή στο δόγμα πως ένα μήλο την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!

Γύρω στα μεσάνυχτα έφτιαξα ένα μπολάκι με μια χούφτα δημητριακά, μισό γιαούρτι με 2% λιπαρά και λίγο άπαχο γάλα.

Η μέρα έκλεισε με το υπόλοιπο γιαουρτάκι και ένα ψιλοκομμένο αχλάδι.

Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...    Πεμ Ιαν 04, 2018 2:03 pm

ΠΕΜΠΤΗ, 4/1/2018

ΠΡΩΙΝΟ: Γιαούρτι, αχλάδι, μια κουταλιά της σούπας λιναρόσπορος, μια κουταλιά δημητριακά.

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:

Το πρώτο ψαράκι για το 2018. Τσιπούρα ψητή σε κάρβουνα χωρίς αλάτι και λάδι.
Χόρτα (ζοχοί), λίγες φέτες παντζάρια και 2 μικρές φρυγανιές.
Λεμόνι όσο θέλετε!

16.00: Μπανάνα

18.00: Ένα κεσεδάκι Flair

21.00: Πορτοκάλι (μην πάθουμε και σκορβούτο...)

Κοντεύουν μεσάνυχτα. Η μέρα θα κλείσει μάλλον με ένα μπολάκι δημητριακά με γάλα. Ή και μήλο. Το σημαντικό πάντως είναι το βασικό γεύμα να καταναλώνεται το μεσημέρι και όχι το βράδυ. Επίσης τα μικρά γεύματα ακόμη και με ένα φρούτο που δεν αφήνουν τον οργανισμό να πεινάσει και να πέσει στο φαγητό με μανία.

Μην ξεχνάτε και το νερό! Τώρα το χειμώνα μπορείτε να το λαμβάνετε και μέσω ζεστών ροφημάτων. Πάντως απώλεια κιλών χωρίς να πίνεις αρκετό νερό μην περιμένεις...

-10 ΚΙΛΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΗΜΕΡΕΣ...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ :: ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ-
Μετάβαση σε: