HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ   ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 28, 2007 2:46 am

Τους ξέρετε τους Μενεστρέλλους;

Αν δεν τους ξέρετε, δεν έχετε παρά να κάνετε κλικ εδώ:

ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ

Τόσο απλά και χωρίς πολλά λόγια. Αξίζει. Για όσους τουλάχιστον αγαπούν την ποιοτική μουσική. Γιατί οι Μενεστρέλλοι είναι μουσικοί. Ή πιο σωστά, ήταν... Πάντως η Πολιτεία τους είναι ολοζώντανη και θα σας ταξιδεύσει σε πέλαγα πρωτόγνωρα... Όπως κι εμάς όταν η τύχη μας γνώρισε το δημιουργό τους.

Δε θέλω να σας πω πολλά, καλύτερα από πρώτο χέρι να τα μάθετε. Και κυρίως να τα ακούσετε.

Είναι πάντως αγαλλίαση ψυχής να βλέπεις τέτοιους χώρους να εμφανίζονται στην μπλογκόσφαιρα και να ανεβάζουν τον πήχυ του πολιτισμού στην ανερμάτιστη εποχή μας που έχει προ καιρού πάρει διαζύγιο με το αγνό πρόσωπο της τέχνης...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος
Μυρτάλη


Αριθμός μηνυμάτων : 197
Registration date : 31/10/2007

ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ   ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Icon_minitimeΣαβ Δεκ 29, 2007 1:34 pm

Πραγματικά υπέροχη η μουσική των Μενεστρέλλων.

Δίπλα στο δέντρο και με αγαπημένα βιβλία αγκαλιά... οι Μενεστρέλλοι κάνουν ό,τι μπορούν για να σε μεταφέρουν σε κόσμους παραμυθένιους και μαγικούς...

Μπράβο στο δημιουργό τους!!!


Αντιγράφω, γιατί αξίζει, το σκοπό της ύπαρξης του γλυκύτατου Μενεστρέλλου:


Να αντισταθούμε στην φτηνή και παραπλανητική διαφήμιση κακών και μέτριων προϊόντων τέχνης και λόγου, που κατακλύζει τα δίκτυα και εμποδίζει την προβολή αξιόλογων δημιουργών, που μένουν στην αφάνεια. Μέσα από αυτή την ιστοσελίδα θα παρουσιάζονται βιβλία, μουσική και ίσως και κινηματογραφικές ταινίες. Θα υπάρχει η δυνατότητα να διαβάσετε μικρά αποσπάσματα από τα κείμενα, τα λόγια από τα τραγούδια και να ακούτε ένα κομμάτι αντιπροσωπευτικό της συλλογής. Σας προτρέπω στην συνέχεια εάν σας άρεσε ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ το προϊόν. ΜΗΝ «ΚΛΟΠΕΙΡΑΤΕΥΕΤΕ» ΤΟΥΣ ΣΠΑΝΙΟΥΣ Η/ΚΑΙ ΑΞΙΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ


Σωστός!!! Στηρίξτε τους δημιουργούς. Αλλιώς ας μη διαμαρτυρόμαστε για τα σκουπίδια που μας σερβίρουν οι μεγάλοι των κυκλωμάτων. Προστατέψτε τους "μικρούς" που κάνουν τη διαφορά με κόπο και αγώνα προσωπικό!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
χαλαρουιτα
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
χαλαρουιτα


Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 40
Location : Παπουαλίλι
Registration date : 24/02/2008

ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ   ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Icon_minitimeΔευ Φεβ 25, 2008 5:08 pm

Καλά τα λες Μυρτάλη, το ξεχωριστο αξιζει να το στηρίζουμε και να το προστατευουμε ολοι μας!

Προκειται για εισιτηρια, για ρυθμους και μελωδιες που σε φτανουν στα ακρα των ονειρων σου εχοντας τα ματια ανοιχτα!
Πραγματικα "μαγικη"και "ταξιδιαρικη" μουσικη εφτασε στα αφτια μου!
Αν δεν κανω λαθος ακουσα και κομμάτια απο την Λιλιπουπολη του Χατζηδακι! (Αξιζει να το ακουσετε, θα γινετε παλι παιδια!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ   ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Icon_minitimeΔευ Φεβ 25, 2008 5:42 pm

Να προστατεύουμε, Άννα Μαρία. Μεγάλη κουβέντα και άλλο τόσο ο αντίλογος. Τι σημαίνει προστασία; Και τι και από ποιον προστατεύουμε;

Πριν λίγους μήνες μου έτυχε το εξής. Θέλησα να ανεβάσω ένα βιντεάκι με φωτογραφίες και με μουσική που έγραψα κάποτε από μια ραδιοφωνική εκπομπή.

Οι φωτογραφίες ήταν του παππού μου. Πεθαμένος πια εδώ και χρόνια. Η μουσική... Ήταν τραγούδι που τραγούδησε κάποτε ο ίδιος παππούς, νέος ακόμη, και ας μην ήταν τραγουδιστής. Το τραγούδησε για να σωθεί το τραγούδι και ο τρόπος που το έλεγαν οι παλιοί στα χωριά μας.

Το "κασετοφωνάκι", μιλάμε για δεκαετία του '50, καταλαβαίνετε ... το κρατούσε ένα άλλο αγαπημένο πρόσωπο. Ο άνθρωπος που με βάφτισε. Ήταν η "δουλειά" του αυτή. Να καταγράφει το λαϊκό μας πολιτισμό. Λαογράφος και από τους καλύτερους που έβγαλε αυτή η χώρα. Γεώργιος Μέγας το όνομά του.

Θεώρησα ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα απόσπασμα από το τραγούδι για να συνοδεύσω το βιντεάκι με τις φωτογραφίες του παππού. Λογάριασα χωρίς τον ξενοδόχο.

Δέχτηκα τέτοιες πιέσεις που αναγκάστηκα να κατεβάσω το βίντεο. Και να πεις ότι το έδινα έναντι αμοιβής; Πανηγύρι γινόταν εκείνες τις μέρες στο χωριό μας και θέλησα να το προσφέρω στους συγχωριανούς. Να θυμούνται - που λένε - οι παλιοί, και να μαθαίνουν οι νέοι. Και τη μουσική του τόπου και τους ανθρώπους που έφυγαν. Τίτλος του: "Πανηγύρι ήταν και τότε".

Και τονίζω. Δεν ήταν καν ολόκληρο το τραγούδι.

Η εξήγηση του "γιατί" μου ζήτησαν να κατεβάσω το τραγούδι; Ανήκε - λέει - στο Λαογραφικό Μουσείο...

Πώς έφτασε στην εκπομπή του ραδιοφώνου; Το παραχώρησε - λέει - το μουσείο μόνο για το ραδιόφωνο. Κι από κει και μετά έπρεπε να μείνει στα σκονισμένα του υπόγεια... Να προστατευτεί!!! Από ποιον;

Από τα αυτιά των νέων παιδιών; Που όσα πρόλαβαν και το άκουσαν πριν κατέβει, ξετρελάθηκαν;

Από τους μεγάλους, που άκουσαν τη γνώριμη φωνή ενός ανθρώπου που αγαπούσαν ιδιαίτερα και συγκινήθηκαν;

Με στενοχώρησε αφάνταστα εκείνο το περιστατικό. Και πάντα με στενοχωρεί όταν υπάρχουν σπουδαία έργα τέχνης ή ό,τι άλλο σπουδαίο έσωσε και δημιούργησε ο άνθρωπος και αντί να το χαίρονται οι επόμενοι, το βάζουμε στα σκονισμένα μας σεντούκια... μπαλαούρα που λέμε εμείς οι ναυτικοί.

Από κει και πέρα, φυσικά και θα συμφωνήσω ότι η τέχνη και οι άνθρωποί της πρέπει να στηρίζονται ώστε να μπορούν να δημιουργούν. Και όχι να πεθαίνουν στην ψάθα. Και θα συμφωνήσω ότι κανείς δε δικαιούται να βγάλει ούτε μια δεκάρα εκμεταλλευόμενος τον κόπο και τη δημιουργία άλλου. Έστω και έμμεσα. Το τελευταίο, δεν το λέω στην τύχη αλλά και δεν αφορά τη μουσική... Όμως η συγκυρία το έφερε μόλις πριν διαβάσω την τοποθέτησή σου, να παρακολουθήσω κάποια βίντεο στο διαδίκτυο. Δεν ήταν μουσική. Αλλά τέχνη ήταν και πάλι. Αφού εκείνος που μίλαγε ήταν ποιητής. Και κάθε του λέξη, ποίημα αληθινό.

Δε βρίσκεται πια ανάμεσά μας. Κάποιοι, όσο ζούσε, φρόντισαν να τον ηχογραφήσουν ή να τον βιντεοσκοπήσουν. Υπάρχουν πολλοί σήμερα που δεν πρόλαβαν να τον γνωρίσουν από κοντά και με μεγάλη δίψα αναζητούν τέτοιο υλικό. Και όχι μόνο ήχου και εικόνας.

Το ερώτημα είναι αν και πώς θα πρέπει να δίνεται αυτό το υλικό... Εγώ λέω πως ναι. Σε γενικές γραμμές ναι. Χρειάζονται όμως και προϋποθέσεις. Διότι εδώ πρόκειται για πνευματικό έργο. Και υπάρχουν νόμοι που ορίζουν δικαιώματα και τρόπο χρήσης. Από την άλλη, υπάρχει και το δικαίωμα του ανθρώπου να μάθει... Να διαδοθεί η γνώση.

Δεν ξέρω, ειλικρινά, ποια είναι η σωστή απάντηση. Το μόνο που ξέρω με βεβαιότητα είναι πως η όποια προσφορά υλικού που δε σου ανήκει θα πρέπει να είναι τελείως ξένη από αποκόμιση κέρδους στη δική σου τσέπη και ζημιάς σε όποιον έχει το δικαίωμα από το νόμο. Και δε μιλώ μόνο για υλικό κέρδος. Διότι το χρήμα πολλοί εμίσησαν, τη δόξα ουδείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
χαλαρουιτα
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
χαλαρουιτα


Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 40
Location : Παπουαλίλι
Registration date : 24/02/2008

ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ   ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Icon_minitimeΔευ Φεβ 25, 2008 6:54 pm

Δεν εχεις αδικο. Ισως ηταν δικο μου το σφαλμα. Αν και ξερω σε τι κοσμο μεγαλωσα και ακομα μεγαλωνω δεν παυω να ειμαι ρομαντικη.
Και τι εννοω ρομαντικη? Εννοω εναν κοσμο που λειτουργει με αρχες, με οργανωση, με σεβασμο, με ενδιαφερον και αγαπη. Για τον "κοσμο" μου λοιπον η προστασια σημαινει ενδιαφερον υπο μια εννοια.
Ενδιαφερον να διαδοθει το (ισως/κατα την γνωμη μου) "καλο", χωρις αυτο να προκαλεσει απωλεια σε καποιον αλλο, χωρις να θιξει καποιον αλλο και σαφως χωρις να εχει κακοβουλο σκοπο.
Οσο για το γεγονος που μου ανεφερες, θα σε λυπησω, αλλα δεν μου προκαλει καμια εντυπωση. Παρα το νεαρο της ηλικιας μου ξερω καλα που ζω.
Αυτη ειναι εδω και χρονια η αθανατη Ελλαδιτσα μας! Το κρατος μου τρεφεται απο τις σαρκες μας!
Πιστευω να εχεις ακουστα ενα τραγουδι του Μανωλη Ρασουλη, ερμηνευμενο απο την φωνη του Νικου Παπαζογλου. "Ἁχ Ελλαδα" τιτλοφορειται.
Σου παραθετω ενα μικρο αποσπασμα απο τους στιχους:
Αχ, Ελλαδα σ'ἀγαπω και βαθια σε ευχαριστω
γιατι με εμαθες και ξερω
να ανασαινω οπου βρεθω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
χαλαρουιτα
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
χαλαρουιτα


Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 40
Location : Παπουαλίλι
Registration date : 24/02/2008

ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ   ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ Icon_minitimeΔευ Φεβ 25, 2008 6:56 pm

συνεχεια:
να πεθαινω οπυ πατω και να μην σε υποφερω
Αχ, Ελλαδα θα στο πω,
πριν λαλησεις πατεινο δεκατρεις φορες με αρνιεσαι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΜΕΝΕΣΤΡΕΛΛΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ :: ΤΕΧΝΕΣ-
Μετάβαση σε: