ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Έφυγε η Αλέκα Παΐζη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Έφυγε η Αλέκα Παΐζη   Τετ Φεβ 04, 2009 6:54 am

ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΟΣ

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11380&subid=2&tag=8334&pubid=2368749

Παράθεση :

Πλήρης ημερών, σε ηλικία 90 ετών, έφυγε από τη ζωή τα ξημερώματα της Τρίτης 4 Φεβρουαρίου, η μεγάλη ηθοποιός του ελληνικού θεάτρου Αλέκα Παΐζη.

Γεννημένη στην Κρήτη το 1919, φοίτησε στο Εθνικό Θέατρο με συμμαθήτρια τη Μελίνα Μερκούρη. Από το 1942, που πρωτοανέβηκε στο θεατρικό σανίδι μέχρι σήμερα, για περισσότερα δηλαδή από 60 χρόνια, υπηρέτησε τη θεατρική τέχνη ερμηνεύοντας κορυφαίους ρόλους.

Ήταν ταυτόχρονα από τις πιο χαρακτηριστικές αγωνίστριες του εικοστού αιώνα. Όντας αριστερών πεποιθήσεων έζησε πολλές εξορίες. Πέρασε από τη Μακρόνησο και το Τρίκερι, συνελήφθη πάμπολλες φορές, αυτοεξορίστηκε στην περίοδο της χούντας και επί τριάντα και πλέον χρόνια εργάστηκε υπό το φόβο μιας νέας σύλληψης.

Τελευταία παράσταση στην οποία πρωταγωνίστησε ήταν οι "Ιστορίες από το δάσος της Βιέννης" στο Εθνικό Θέατρο, ενώ από τις 29 Μαρτίου θα κρατούσε τον πρωταγωνιστικό ρόλο στη "Σονάτα του Σεληνόφωτος", όπου θα μετουσίωνε σκηνικά τον ποιητικό στοχασμό του Γιάννη Ρίτσου

Η κηδεία της θα τελεστεί στο Δεύτερο Νεκροταφείο την Πέμπτη στις 3.00 το μεσημέρι.

Έφυγε η Αλέκα Παΐζη
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ :: ΤΕΧΝΕΣ-
Μετάβαση σε: