ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Οι Οπορτουνιστικές διακυμάνσεις και η δυαρχία της Κουμουνδούρου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Οι Οπορτουνιστικές διακυμάνσεις και η δυαρχία της Κουμουνδούρου   Τρι Ιαν 27, 2009 6:05 am

Μπροστά στις επικείμενες εκλογές ο ΣΥΝ ή ΣΥΡΙΖΑ ή δεν ξέρω πια πώς λέγεται αυτός ο πολιτικός χώρος (έχω ζαλιστεί με τις αλλαγές ονομάτων και όχι μόνο ονομάτων) παίζει για μια ακόμη φορά τον μπαλαντέρ.

Από κει ξεκινά και η όπου φυσάει ο άνεμος στάση του αλλά και το φαινόμενο της δυαρχίας ή και της προσπάθειας να το παίξουν ακόμη περισσότεροι αρχηγοί.

Ο επίσημος αρχηγός είναι μεν ο Αλέξης Τσίπρας αλλά ο Αλέκος Αλαβάνος επιμένει αυτό να το προσπερνά. Όπως επιμένουν να κάνουν δημόσιες δηλώσεις και υποδείξεις άλλα ιστορικά στελέχη του χώρου. Το άρθρο από το σημερινό Ριζοσπάστη:

http://www2.rizospastis.gr/page.do?publDate=27/1/2009&id=10561&pageNo=8&direction=1

Παράθεση :

Πονοκέφαλος από δηλώσεις Κύρκου - Κωνσταντόπουλου

Πονοκέφαλο προκάλεσαν στην Κουμουνδούρου δηλώσεις αρχικά του Λ. Κύρκου και έπειτα του Ν. Κωνσταντόπουλου εναντίον του Αλ. Τσίπρα και του Αλ. Αλαβάνου. Σε ό,τι αφορά στον Λ. Κύρκο και στη φράση του «από μαθητούδια δε γινόμαστε ηγέτες» που εκλήφθηκε ως αιχμή κατά του Αλ. Τσίπρα, η «παρεξήγηση» λύθηκε κατόπιν διευκρινίσεών του πως μιλούσε γενικά και ήταν μια «ατυχής και ανεπαρκής δήλωση».

Σε ό,τι όμως αφορά τον Ν. Κωνσταντόπουλο, στην Κουμουνδούρου δεν κρύβουν τη δυσαρέσκειά τους για τα όσα είπε στη «Real News»: «Επειτα από ένα χρόνο, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Αλέκος Αλαβάνος, που ήταν πρόεδρος, έπρεπε να φύγει και να ξαναείναι στην πράξη πρόεδρος, όπως επίσης και γιατί ο Αλέξης Τσίπρας, που δεν ήταν πρόεδρος, έπρεπε να εκλεγεί πρόεδρος του κόμματος, για να μην είναι και πάλι, ουσιαστικά, πρόεδρος». Επισήμως, η Κουμουνδούρου αρνείται οποιοδήποτε σχόλιο. Ανεπισήμως ωστόσο, γίνεται προσπάθεια απαξίωσης του πρώην προέδρου και των δηλώσεών του, τις οποίες αρκετοί στην Κουμουνδούρου υιοθετούν, επισημαίνοντας ότι ο Ν. Κωνσταντόπουλος με μια δόση ίσως υπερβολής καταγράφει αυτό που στην πράξη συμβαίνει, τη δυαρχία και τα πολλαπλά κέντρα αποφάσεων.

Στο μεταξύ, το κείμενο με τους προγραμματικούς άξονες, με το οποίο ο ΣΥΝ θα συμβάλει στο υπό διαμόρφωση πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ, εξετάζει σήμερα η ΠΓ του ΣΥΝ, ενόψει και του Διαρκούς Συνεδρίου που ξεκινά σε δύο περίπου βδομάδες για την έγκρισή του. Στη σημερινή συνεδρίαση θα καταγραφούν και οι πρώτες αντιδράσεις, κυρίως απ' την πλευρά της «Ανανεωτικής Πτέρυγας», η οποία αύριο Τετάρτη καλεί σε εκδήλωση - συζήτηση όπου αναμένεται να θέσει εκ νέου τις ενστάσεις της για πλευρές της πολιτικής που ακολουθεί η πλειοψηφία του κόμματος.

ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι Οπορτουνιστικές διακυμάνσεις και η δυαρχία της Κουμουνδούρου   Τρι Ιαν 27, 2009 9:23 am

Από το ΒΗΜΑ η επόμενη είδηση:

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=252350

Παράθεση :
Νέο κεφάλαιο στις σχέσεις μεταξύ ΠαΣοΚ και ΣΥΡΙΖΑ θα επιχειρήσει να ανοίξει ο κ. Γ.Παπανδρέου κατά τη συζήτηση την οποία θα έχει με τον κ. Αλ.Αλαβάνο την ερχόμενη Παρασκευή. Η συνάντηση πραγματοποιείται κατόπιν πρόσκλησης του κ. Παπανδρέου, η οποία είχε διατυπωθεί την περίοδο της έντονης αναταραχής του Δεκεμβρίου και αφορούσε τα ζητήματα της νεολαίας.

Υπό την πίεση των διαμορφούμενων πολιτικών συνθηκών, στη Χαριλάου Τρικούπη εκτιμούν ότι η συζήτηση με τον κ. Αλαβάνο θα μπορούσε να προσφέρει ευκαιρίες για συγκεκριμένες συζητήσεις ή ακόμη και να αντιμετωπιστεί ως πρόβα μετεκλογικών συγκλίσεων, ξεκινώντας από τον χώρο της Παιδείας.

Άντε το λοιπόν να συναντηθούν για την Παιδεία να μάθουμε κι εμείς τι πρεσβεύει πλέον η Κουμουνδούρου στον ευαίσθητο αυτό τομέα... Φαντάζομαι τα ίδια που τον περασμένο Δεκέμβρη φώναζαν στους δρόμους. Να πέσει αυτή η κυβέρνηση και να έρθει η άλλη... που μπορεί να τους δώσει και καμία καρεκλίτσα σε υπουργείο.

Οι Οπορτουνιστικές διακυμάνσεις και η δυαρχία της Κουμουνδούρου
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: