ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη   Σαβ Ιαν 03, 2009 7:27 am

Από την εφημερίδα ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

Μεγάλη συναυλία αλληλεγγύης

Την Τετάρτη στην πλατεία Εθνικής Αντίστασης

Μεγάλη συναυλία συμπαράστασης και αλληλεγγύης στον Παλαιστινιακό λαό συνδιοργανώνουν το ΠΑΜΕ, η Ελληνική Επιτροπή για τη Διεθνή Υφεση και Ειρήνη (ΕΕΔΥΕ), η Ομοσπονδία Γυναικών Ελλάδας (ΟΓΕ), η Ελληνική Επιτροπή Διεθνούς Δημοκρατικής Αλληλεγγύης (ΕΕΔΔΑ) και η Πολιτιστική Παρέμβαση, την Τετάρτη 7 Γενάρη 2009, στις 6 το απόγευμα στην πλατεία Εθνικής Αντίστασης (απέναντι από το δημαρχείο).

Στο πλαίσιο και της συναυλίας αυτής καλούν τους εργαζόμενους, το φιλειρηνικό κίνημα, το λαό, τη νεολαία, τις γυναίκες, τους μετανάστες να εκφράσουν την καταδίκη τους για το σφαγιασμό του Παλαιστινιακού λαού από το Ισραήλ, με τη στήριξη των Αμερικανών και Ευρωπαίων ιμπεριαλιστών. Να απαιτήσουν να σταματήσει τώρα η δολοφονία και να δοθεί άμεση λύση στο πρόβλημα με την ίδρυση ανεξάρτητου Παλαιστινιακού κράτους, στα εδάφη του 1967, με πρωτεύουσα την Ανατολική Ιερουσαλήμ.

Μεγάλη είναι η διάθεση που έχει εκφραστεί από καλλιτέχνες για συμμετοχή τους στη συναυλία αλληλεγγύης. Μέχρι στιγμής έχουν δηλώσει συμμετοχή οι εξής καλλιτέχνες (αλφαβητικά): Γιώργος Αλουπογιάννης, Γιώργος Ανδρέου, Ρίτα Αντωνοπούλου, Δημήτρης Ζερβουδάκης, Γιάννης Ζουγανέλης, Χρήστος Θηβαίος, Magic De Spell, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Θάνος Μικρούτσικος, Μανώλης Μητσιάς, Μάνος Ξυδούς, «Οναρ», Μίλτος Πασχαλίδης, Διονύσης Τσακνής, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Γιάννης Χαρούλης.

Το Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο, με ανακοίνωσή του, καλεί τους εργαζόμενους να παρευρεθούν μαζικά στη συναυλία, να εκφράσουν και με αυτόν τον τρόπο την ταξική, διεθνιστική τους αλληλεγγύη στο λαό της Παλαιστίνης. Η μαζική παρουσία των εργατών στις αντιιμπεριαλιστικές εκδηλώσεις είναι προϋπόθεση για να δοθεί μια αποφασιστική απάντηση στην αντεργατική πολιτική της εξουσίας των μονοπωλίων.

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη   Σαβ Ιαν 03, 2009 3:50 pm

Εκτός της συναυλίας...

Το άκουσα απόψε στα κανάλια κι ευτυχώς γράφει σχετικά και η σημερινή (η Κυριακάτικη) Ελευθεροτυπία.

Η Παλαιστίνη δίνει τον αγώνα της και στο ίντερνετ.

Δίνω το λινκ του άρθρου για να βρείτε όλα τα σχετικά στοιχεία, γιατί πρέπει να βοηθήσουμε όσο μπορούμε στον τομέα αυτό.

http://www.enet.gr/online/online_text/c=111,id=8668284

Επίσης για να μην ψάχνουμε συνέχεια το άρθρο, αντιγράφω εδώ και τα λινκς που δίνει η εφημερίδα:

www.gaza-health.org

Αλλες χρήσιμες διευθύνσεις:

- www.intifada.gr Ενημέρωση από τον ελληνικό Σύλλογο Αλληλεγγύης στον Παλαιστινιακό Λαό «Ιντιφάντα».

- www.freegaza.org Η διεθνής οργάνωση που έσπασε το καλοκαίρι το ναυτικό αποκλεισμό της Γάζας με τα δύο ελληνικά καράβια και το πολυεθνικό πλήρωμα.

- www.awalls.org Ισραηλινοί αναρχικοί ενάντια στο Τείχος.

- http://www.dflp-palestine.org/ Ο επίσημος τόπος του Δημοκρατικού Μετώπου για την Απελευθέρωση της Παλαιστίνης.

- www.palestine-info.co.uk/en/ Ενημερωτικός διαδικτυακός τόπος για την Παλαιστίνη με έδρα το Λονδίνο.

- http://english.aljazeera.net/ Το πιο δημοφιλές ειδησεογραφικό site του αραβικού κόσμου.

- http://electronicintifada.net/ Παλαιστίνιοι και αμερικανοί αναλυτές αναμεταδίδουν συνέχεια ανεξάρτητες ειδήσεις αλλά και σχόλια για την Παλαιστίνη.

- http://beirut.indymedia.org/ Το indymedia της Βηρυτού, με ειδήσεις που δεν θα διαβάσετε στα συμβατικά ΜΜΕ.

- http://www.alternativenews.org/ Εναλλακτικό δίκτυο πληροφόρησης για την Παλαιστίνη και το Ισραήλ.

- www.alternativenews.org/links/ngos-palestine/ Παλαιστινιακές ΜΚΟ και καμπάνιες για τα κατεχόμενα εδάφη.

- www.alternativenews.org/links/ngos-israel/ Ισραηλινές ΜΚΟ ενάντια στον πόλεμο.

- www.pchrgaza.org Τα ανθρώπινα δικαιώματα στην Παλαιστίνη.

- www.pmrs.ps/last/index.php Ιατρική βοήθεια για την Παλαιστίνη.

- www.richardsilverstein.com Site με εναλλακτικά links.

- http://jewsagainstthewar.org Εβραίοι ενάντια στον πόλεμο.

- www.palsolidarity.org/main Διεθνές κίνημα συμπαράστασης με μαρτυρίες από τη Γάζα, links και μεγάλο αρχείο.

- http://december18th.org Ισραηλινοί αντιρρησίες συνείδησης.

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη   Σαβ Ιαν 03, 2009 4:09 pm

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη   Σαβ Ιαν 03, 2009 4:36 pm

Σ' αυτό το παιδί τι να πεις; Τι να απολογηθείς;

Η λεζάντα της φωτογραφίας του έγραφε:

Πρωτοχρονιά στα ερείπια παιδικού σταθμού στη Ράφα....

Δες αυτό το ανθρωπάκι. Τα μάτια του. Πρόσεξε τα μάτια του, κι αν μπορείς μην αφήσεις τα δικά σου να βουρκώσουν. Μπορείς;

Πήγαινε μετά στο ζεστό σου κρεβατάκι και ξάπλωσε... Σαν να μην τρέχει τίποτε. Και μην αφήσεις καθόλου το νου σου να σκεφτεί τι κάνουν την ίδια ώρα αυτά τα ματάκια. Αν ακόμη παραμένουν ανοιχτά. Γιατί να το σκεφτείς; Κλείσε το διακόπτη και βυθίσου σε έναν ύπνο δίχως όνειρα. Αύριο είναι μια άλλη μέρα που λέει και το στόρι της ταινίας. Ποιος ζει και ποιος πεθαίνει... Για Παλαιστινίους θα μιλάμε τώρα;

Έτσι κι αλλιώς πέφτει μακριά αυτός ο τόπος. Κι εσύ ποτέ δεν ταξίδεψες εκεί. Τι σε νοιάζει αν εκεί κανείς δεν κοιμάται αυτή την ώρα; Τι σε νοιάζει αν ζει και ο μικρός της φωτογραφίας;

Έχεις τα δικά σου μικρά να νοιαστείς. Ή το δικό σου... Ή τις μικρότητες της κάθε μέρας. Πού να προλάβεις για τα μικρά ή τα μεγάλα της Παλαιστίνης;

Συνέχισε λέμε. Ακάθεκτος. Μη σταματάς και μη διαβάζεις άλλο εδώ. Άχρηστα σου είναι. Αν δε σου μίλησαν τα μάτια του μικρούλη από μόνα τους, τι να σου πω περισσότερο εγώ;

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

http://www.intifada.gr/cgi-bin/pages/page3.pl?arlang=Greek&arcode=090102200222&argenkat=Νέα

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη   Τρι Ιαν 06, 2009 2:17 pm

Σήμερα, Τετάρτη, η συναυλία αλληλεγγύης για την Παλαιστίνη. Ας είμαστε όλοι εκεί. Να ενώσουμε τις φωνές μας με των καλλιτεχνών και να ζητήσουμε το αυτονόητο:

Σεβασμό στο δικαίωμα της ζωής...

κι αν σκληρή είναι η εικόνα

κι αν τα μάτια σας δε θέλουν τέτοιες εικόνες να βλέπουν

είναι όμως η σκληρή πραγματικότητα

μην αδιαφορείτε! μη φοράτε παρωπίδες την αδιαφορία μπρος στο δράμα των παιδιών και των αμάχων!

ακόμη και οι πόλεμοι έχουν κανόνες, μα το Ισραήλ τους έχει καταργήσει και αυτούς...

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 415
Registration date : 08/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη   Τρι Ιαν 06, 2009 3:22 pm

Aγαπητή Δανάη, η φρίκη δεν έχει όρια. Η ψυχή λυγίζει στο βάρος της συνείδησης. Αλήθεια τι κάνουμε; Θα δώσουν λύση οι κομματικές μας πεποιθήσεις; Σίγουρα όχι. Θα μπορούσε σύσσωμος ο ελληνικός λαός με τη συμπαράσταση ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ να αποκλείσει για μία ολόκληρη μέρα το κτίριο της Ισραηλινής Πρεσβείας χωρίς τραγούδια, χωρίς σημαίες, μόνο με σιωπή και θλίψη. Καθιστική διαμαρτυρία με αναμμένες λαμπάδες. Κάθε λαμπάδα και μία ψυχή. Και με ένα μόνο πανό να απευθυνθούμε στους Ισραηλίτες. Σκοτώστε και εμάς. Το έχετε ξανακάνει άλλωστε. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι λιγότερο πονάει ο Δεξιός από τον Αριστερό. Ας ενώσουμε τα χέρια όλοι μαζί, ακομμάτιστα. Αυτές οι ώρες είναι ώρες περισυλλογής και όχι συλλογής ψήφων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://sotirisbotas.blogspot.com
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη   Τρι Ιαν 06, 2009 3:49 pm

Όχι, αγαπητέ μου Σωτήρη. Δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες. Εγώ τουλάχιστον με εκείνα τα κόμματα που δεν έχουν το σθένος να καταδικάσουν την επίθεση του Ισραήλ και ίσα βάζουν θύτη και θύμα, δεν μπορώ να διαδηλώσω μαζί. Και δε θέλω. Μόνο με όσους λένε τα πράγματα με το όνομά τους μπορώ να συμπαρατάσσομαι. Κι ας μην ανήκω στις κομματικές τους γραμμές. Αλλά δεν ανήκω πολύ περισσότερο σε εκείνους που βάζουν πλάτη για να περνάνε τα σχέδια των πολεμοκάπηλων.

Μεγάλωσα αρκετά για να δέχομαι και τις ουτοπίες και τις ανοησίες και άλλες φαιδρές συμπεριφορές. Μπορεί να έχω συγκεκριμένες διαφωνίες με το χώρο του ΚΚΕ, τέτοιες και τόσες που δε μου επιτρέπουν να γίνω μέλος του, μα με χωρίζουν παρασάγγες με όποιον άλλο χώρο πολιτικό. Και ειδικά με τα κομματίδια της αριστεράς που αποτελούν το σκορβούτο του κινήματος.

Δε λέω για τους ανένταχτους αριστερούς. Αυτούς που κατά μόνας δακρύζουν και ματώνουν και δίνουν ο καθένας όποιον αγώνα μπορεί. Απελπισμένο και μοναχικό αλλά αγώνα.

Λέω για τα κομματίδια που παριστάνουν την ευρύτερη και δημοκρατική αριστερά και άλλα φληναφήματα. Και που δεν τα καταδικάζω εκ του μακρόθεν. Τα γύρισα, τα έψαξα, τα γνώρισα... Κι άντε να μην τα βάλω όλα στο ίδιο σακί. Μα τα περισσότερα δεν είναι παρά κολαούζοι του συστήματος. Βάρδα μη βρεθούν σε θέση εξουσίας. Καταλήγουν χειρότεροι και από τους πολιτικά τους αντίθετους. Ούτε ένα ούτε δύο τα παραδείγματα.

Θα μου πεις δεν έχεις τέτοια παραδείγματα και από το χώρο του ΚΚΕ; Ναι, αλλά μετρημένα στα δάχτυλα. Και το κυριότερο, άνθρωποι που λειτουργούν με προσωπικά κίνητρα, όχι στα πλαίσια αρχών του κόμματος. Άνθρωποι που λίγο παρακάτω τα μαζεύουν και ανοίγουν πανιά για άλλους πολιτικούς χώρους.

Σήμερα, με την εσωτερική και την παγκόσμια κατάσταση σε σημείο εκρηκτικό, δε μας παίρνει για παιγνιδάκια. Ούτε καν για διαλόγους που δεκαετίες κατατρώγουν το σώμα της αριστεράς. Ο πιο δυνατός χώρος ούτως ή άλλως είναι το ΚΚΕ. Ο μόνος που μπορεί να συσπειρώσει δυνάμεις του λαού με ορίζοντα νίκης. Το είδα ακόμη και στην προχτεσινή πορεία να συμβαίνει. Ο μόνος πολιτικός χώρος που κατάφερε να αντιδράσει δυναμικά στην εισβολή στη Γάζα.

Και στην πρεσβεία πήγαν, δεύτερη φορά σε λίγες μέρες, και αύριο στέλνουν εκεί τους οικοδόμους, και όλα τα σωματεία που έχουν δύναμη στις διοικήσεις τους τα οδήγησαν να πάρουν αποφάσεις για απεργίες και κομματική αντιπροσωπεία έστειλαν στη Ραμάλα με επικεφαλής την ίδια τη Γενική Γραμματέα τους. Ποιος άλλος πολιτικός μας αρχηγός έκανε το ίδιο; Πάρεξ μου έτρεχαν σήμερα να αγιάσουν τα νερά...

Όχι λοιπόν. Και πάλι όχι. Χωρίς κομματικές πεποιθήσεις αλλά με νου και γνώση μπρος στην κρίση. Όποια άλλη τακτική στις παρούσες συνθήκες απλώς αποδυναμώνει το κίνημα και προσφέρει χείριστες υπηρεσίες στην επίτευξη των στόχων που υποτίθεται πως μας εκφράζουν όλους.

Ειλικρινά το τελευταίο που με ενδιαφέρει αυτές τις στιγμές είναι η λογική της άγρας ψήφων. Ποια άγρα; Ενενήντα χρόνια ιστορία έχει αυτό το κόμμα. Τώρα περιμένει να πάρει ψήφο για τη δράση του; Από τις διαδηλώσεις για την Παλαιστίνη;

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη   Τρι Ιαν 06, 2009 4:21 pm

Aγαπητή Δανάη, επαναλαμβάνω. Η θλίψη δεν ανήκει σε κόμματα παρά μόνο σε ανθρώπους. Σίγουρα το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος έχει ενενήντα χρόνια αγώνα για τα δικαιώματα του Έλληνα πολίτη, του Έλληνα εργαζόμενου. Δεν θάθελα να ρωτήσω αλλά ούτε και με ενδιαφέρει γιατί το Κόμμα των αγώνων, το Κόμμα που ψηφίζω, παραμένει εγκλωβισμένο γύρω στο 8%. Τις πταίει; Και ποιά τα λάθη; Σίγουρα η Δεξιά έχει βαρύτατη ευθύνη για τα δρώμενα και οι κομματικές τους αρχηγείες έχουν προτείνει χείρα βοηθείας στις σφαγές και στον αφανισμό των λαών. Αλλά δεν πρέπει να τα βλέπουμε όλα κάτω από ένα αυστηρά κομματικό πρίσμα. Όταν σκοτώνονται παιδιά, όταν αφανίζονται λαοί, δεν θέλω να κομματικοποιώ τη θλίψη, την οργή και το δάκρυ στις ψυχές των ανθρώπων. Δηλαδή εμείς οι κομμουνιστές σε τέτοιες περιπτώσεις πονάμε περισσότερο; Σαφέστατα όχι. Το κλάμα των παιδιών της Παλαιστίνης δεν ζητάει συμπαράσταση κάτω από κομματικά πρότυπα. Το κλάμα των παιδιών της Παλαιστίνης διαπερνά τις ψυχές του κόσμου και τις ταρακουνά. Ζήτημα δεν είναι με ποιούς θα πάμε για να προστατέψουμε τα παιδιά αλλά να πάμε για να τα προστατέψουμε. Ενωμένοι έξω από την Ισραηλινή Πρεσβεία και όχι συγκεντρώσεις ο ένας εδώ κι ο άλλος εκεί σαν πάγκοι λαϊκής που πουλάνε εμπόρευμα.

Υ.Γ.: Ο Ιμπεριαλισμός κατάφερε δυστυχώς να ενώσει όλες τις τάσεις του σε αυτοκέφαλη εξουσία και μέχρι στιγμής είναι ο άρχων των πραγμάτων. Ενώ η Αριστερά διαιρεμένη σε διάφορες τάσεις δεν μπορεί να παρουσιάσει στρατήγημα για την τελική νίκη παρά μοιάζει με λερναία ύδρα που ο Ηρακλής του Καπιταλισμού φοβάμαι πως θα κόψει τα κεφάλια της μιά για πάντα. Κι αν δίκαιο φαίνεται ότι οι αριστερές παραφυάδες είναι η παιδική αρρώστεια του Κομμουνιστικού Κόμματος ας βρούμε την αντιβίωση για να την ξεπεράσουμε. Γιατί με ξόρκια και βασκανίες η ερυθρά και οι μαγουλάδες δεν φεύγουνε. Το πρόβλημα με μας τους Κομμουνιστές ήταν και είναι ένα. Διαφωνούμε με όλους τους άλλους, συμφωνούμε μόνο με το Κόμμα. Και όταν το Κόμμα έτεινε χείρα βοηθείας στη Δεξιά, ήρθαν οι διαγραφές του '89. Σε λίγο φοβάμαι πως μαζί με το "Εμπρός της γης οι κολασμένοι", θα τραγουδάμε "θεέ μου πώς φτάσαμε ως εδώ στα σύνορα του εξαποδώ"...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ στις Τρι Ιαν 06, 2009 4:32 pm, 1 φορά
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη   Τρι Ιαν 06, 2009 4:31 pm

Ενωμένοι. Ποιος λέει όχι; Εμένα πάντως οι κουκουέδες προχτές δε μου ζήτησαν κομματική ταυτότητα όταν πήγα στην πορεία μαζί τους.

Και να σου πω και το άλλο; Αμφιβάλλω πολύ αν όλος αυτός ο κόσμος ανήκε στο ΚΚΕ... Όχι 8% αλλά τον παλιό στόχο για 17% θα έπιανε το Κάπα Κάπα αν μόνο στην Αθήνα είχε τόσους ψηφοφόρους όσοι οι διαδηλωτές στην προχτεσινή πορεία.

Άρα εκείνοι που ήθελαν να είναι ενωμένοι, ήταν εκεί. Κάποιοι άλλοι κάπου ίσως αλλού. Δεν είναι κακό αυτό. Κι εγώ νομίζω το τόνισα σε άλλη ανάρτηση πως δεν κατέβηκα στην Αθήνα με πρόθεση να πάω με το ΚΚΕ αυτή τη φορά. Αλλά και με τους τρεις κι ο κούκος που είδα στην άλλη συγκέντρωση τι να πήγαινα να κάνω;

Όσο για τη θλίψη των ανθρώπων... είσαι από άλλη πάστα εσύ και δεν μπορείς να φανταστείς την αλήθεια εκεί έξω. Τι άκουσα εκείνο το βράδυ από κάποιο σταθμάρχη περιμένοντας επί μισή ώρα το λεωφορείο... Ύμνους στον Παπαδόπουλο. Ε, ρε Παπαδόπουλος που μας χρειάζεται! Έτσι φώναζε. Και έβριζε και τους ... Ιρακινούς για την αναστάτωση στα δρομολόγια. Ναι, καλά διάβασες. Τους Ιρακινούς. Τόοοοοοση θλίψη ο τύπος για τα φρικτά γεγονότα των ημερών. Δεν ήξερε ούτε σε ποια χώρα γίνονται...

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη   Τρι Ιαν 06, 2009 4:47 pm

Αγαπητή Δανάη, συμφωνώ απολύτως ότι το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος είναι ο κομματικός χώρος που αρκετοί προσέρχονται αλλά δεν μένουν. Και είναι πολλοί αυτοί που στο τέλος χρησιμοποιούν τη φράση του αείμνηστου Καπετάν Γιώτη "να λείπει το βύσσινο". Και μάλλον όχι να λείπει το βύσσινο, μα δεν έχουμε καν γλυκό να τους φιλέψουμε. Μόνο κάτι αποστεωμένα ενενηντάχρονα ξεροκάρπια που αν δεν τα φυτέψουμε βαθειά στη γη νέα ιδέα δεν βγαίνει. Με το να λέμε ξέρουμε τα λάθη μας, δε βγαίνει τίποτα. Πρέπει και να τα κατανοήσουμε. Και να τα ομολογήσουμε όπως τότε που μετά την Οκτωβριανή Επανάσταση για να κρατηθεί αυτό το μεγαλούργημα, αυτό το έπος του Σοβιετικού λαού, συζητούσαν λαός και ηγεσία για τα τυχόν λάθη της πορείας. Όταν αυτό σταμάτησε, ο τελευταίος -δεν μπορώ να αναφέρω τη λέξη ηγέτης-παρέδωσε τη χώρα στις καπιταλιστικές ορέξεις και αυτός σύρθηκε σε τηλεοπτικές διαφημίσεις γνωστής αλυσσίδας πίτσας...
Πολύ θα ήθελα το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος δια μέσου της Βουλής να καλέσει σύσσωμο το εκλογικό Σώμα και σαν ένα λαός με την ταυτότητα ΕΛΛΗΝΕΣ να διαμαρτυρηθούμε για την κατάσταση που διαμορφώνεται.
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη   Τετ Ιαν 07, 2009 6:27 am

Πολλά θα ήθελα κι εγώ, Σωτήρη, να κάνει το κόμμα. Παραδέχομαι όμως, είκοσι χρόνια μετά τη δεύτερη αίτηση διαγραφής μου (δική μου και η πρώτη, δική μου και η δεύτερη και όχι για το ... βύσσινο) πως απέξω απ' το χορό πολλά τραγούδια μπορεί κανείς να τραγουδάει.

Αν είναι αυτό που είναι το κόμμα, είναι που κάποιοι δεν αντέξαμε να δώσουμε εκ των έσω τη μάχη. Κι όχι εκείνοι οι ενενηντάχρονοι. Ούτε και τα νέα φιντανάκια που όλο και περισσότερα γίνονται. Κι άσχετα με τα όποια στραβά του κόμματος, χαίρομαι από βάθους καρδίας όταν βλέπω νέα παιδιά να εντάσσονται στις γραμμές της ΚΝΕ και του ΚΚΕ. Ξέρω πως όσοι αξίζουν, θα βρουν εκεί το καλύτερο σχολείο.

Για το χατίρι ενός τέτοιου παιδιού φέτος, με τα μισά μου χρόνια, ξανάπιασα το νήμα της ενεργής συνδικαλιστικής δράσης. Τι σημασία έχει αν εγώ δε συμφωνώ απόλυτα με την ΕΣΑΚ και το ΠΑΜΕ; Με όλους τους άλλους διαφωνώ πολύ περισσότερο. Και γιατί να περιμένω το τέλειο από τους κουκουέδες σε έναν κόσμο που είναι γεμάτος λάθη; Μήπως είμαι κι εγώ τόσο τέλεια πια;

Στα πενήντα μου, αγαπητέ Σωτήρη, δεν υπάρχει πια το ιδεατό και το όπου φυσάει ο άνεμος... Μόνο το ρεαλιστικό, το χειροπιαστό, εκείνο που μπορώ να έχω. Και το όνειρο έχει από καιρό αποκτήσει τα δικά του όρια. Δεν το συγχέω πια με το εφικτό. Ούτε το σκοτώνω. Αλλά και δεν επιτρέπω στο όνειρο να πνίγει και να καλύπτει την αληθινή ζωή. Το πραγματικό.

Όσο για τη συναυλία... Μπορεί να τη διαφήμισα, μα εγώ δεν είμαι ο τύπος που πηγαίνει εύκολα σε συναυλίες. Την υποστηρίζω ως ένα από τα μέσα αλληλεγγύης στον αγώνα του λαού της Παλαιστίνης, και μακάρι εκείνοι που αγαπούν τις συναυλίες να πάνε απόψε στην Κοτζιά, μα στη δική μου ηλικία δε στέκει να κάθομαι σε μια πλατεία να ακούω τραγούδια. Μόνο όμως γι' αυτό δεν πρόκειται να πάω. Κατά τα άλλα νοερά θα βρίσκομαι μαζί τους, υποστηρίζοντας το κοινό αίτημα:

Ανεξάρτητο Παλαιστινιακό Κράτος. Και άμεση κατάπαυση του πυρός. Να σταματήσουν πια οι δυνατοί της γης να ματοκυλούν τους λαούς.

Και θα σου πω και κάτι ακόμη. Το ίδιο θα υποστηρίξω και όποια άλλη εκδήλωση βάζει τέτοιους στόχους. Από όποιο πολιτικό χώρο. Εκεί που στέκομαι επικριτική και απέχω είναι εκεί που το θύμα και το θύτη εξισώνουν και αποκρύπτουν τις πραγματικές αιτίες που δημιούργησαν τη νέα εκατόμβη νεκρών στη Μέση Ανατολή. Όταν αλληθωρίζουν μπρος στην Αμερική και την ΕΕ και λένε άρες μάρες κουκουνάρες. Γιατί τέτοιες απόψεις, ακόμη και αν εκείνοι που τις σερβίρουν δεν το αντιλαμβάνονται, βάζουν πλάτη για να συνεχίζεται η φρίκη του πολέμου.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη   Τετ Ιαν 07, 2009 7:01 am

Aγαπητή Δανάη. το "όπου φυσάει ο άνεμος", σίγουρα δεν πρέπει να υπάρχει σε κομματικές θέσεις. Και ευτυχώς το ιδεατό παραμένει ακόμα ως όραμα στους κόλπους του ΚΚΕ. Και γι' αυτό παλεύουμε. Κι όσο η νεολαία εντάσσεται, εμείς τη στηρίζουμε. Η συναυλία είναι όντως φωνή διαμαρτυρίας. Κανείς δεν το τόλμησε. Το ΚΚΕ με τα όποια λάθη του, καλά πράττει.

Συναυλία Αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΕΙΡΗΝΗ-
Μετάβαση σε: