ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 415
Registration date : 08/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ   Κυρ Δεκ 07, 2008 1:57 pm

Η δολοφονία ενος παιδιού από όργανο της τάξης θα σηματοδοτήσει νέους δρόμους δύσβατους στη δημοκρατία. Αναρχικός ή όχι η δημοκρατία δεν σκοτώνει κανέναν και ιδίως αν είναι παιδιά. Θα έπρεπε μόνο να μορφώνει και να διαμορφώνει συνειδήσεις. Όσο λιγότεροι σκέφτονται τόσο πιο εύκολα τα συστήματα του σκότους επιβάλλουν τις γραμμές τους. Διαδηλωτές , απλοί πολίτες σήμερα θέλησαν να καταθέσουν την αντίθεσή τους σε αυτή τη δολοφονία. Το σενάριο ξανά γνωστό: κράτος και παρακρατικοί (αναρχικούς και ο,τι άλλο βρήκανε) στήσαν το θέατρο του δρόμου. Δεύτερο θύμα η Αθήνα. Αλλά η φωνή των πολιτών δεν πτοείται με τα στημένα θέατρα. Κράτος , Μ.Μ.Ε. και παρακρατικοί έχουν πάρει την απάντησή τους. ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ . Πολλοί όμως θα ρίξουν ευθύνες στη αριστερά και αυτό γίνεται για ένα λόγο : ο κάδος απορριμάτων της δεξιάς έχει γεμίσει και τα ρίχνουν αλλού... Αλλά δεν είναι μόνο η αριστερά στόχος . Είναι όλοι οι πολίτες που σκέπτονται δημοκρατικά. Για αυτό έχουμε χρέος όλοι να δηλώσουμε : ΚΑΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://sotirisbotas.blogspot.com
ΕΛΙΝΑ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 327
Registration date : 31/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ   Κυρ Δεκ 07, 2008 2:33 pm

Οι πολίτες που σκέφτονται; Δημοκρατικά;

Μα εδώ ο στόχος ήταν ένα παιδί. Όχι ένας πολίτης.

Σκεφτόταν το παιδί δημοκρατικά; Μάλλον θα σκεφτόταν όσα αναλογούν στην ηλικία του. Λένε πως λίγο πριν ήταν στο σπίτι φίλου του που γιόρταζε. Και άλλοι λένε πως ήταν μαθητής ιδιωτικού σχολείου. Κάτοικος Ψυχικού.

Τώρα βέβαια δεν είναι τίποτε πια από αυτά.

Τώρα όλοι ξαφνικά το έκαναν δικό τους παιδί...

Τώρα που η μάνα του έμεινε χωρίς το δικό της.

Έμεινε κανείς να μη διαμαρτυρηθεί για το θάνατό του; Ο πρόεδρος, ο πρόεδρος, ο πρόεδρος, ο πρόεδρος... πόσοι πρόεδροι; Ζαλίστηκα. Έχει τόσους πολλούς προέδρους αυτή η χώρα; Με τόσους προέδρους πως καταφέραμε να μαζεύουμε σκοτωμένα παιδιά από τους δρόμους;

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ   Κυρ Δεκ 07, 2008 3:08 pm

Αγαπητή Ελίνα ένα 15χρονο παιδί είναι υποψήφιος πολίτης. Όταν το κράτος σκοτώνει υποψήφιους πολίτες σκοτώνει το μέλλον μας.
Και επιτέλους πρέπει αυτός ο κόσμος , πρέπει όλοι μας να βρούμε τις ευθύνες που μας αναλογούν. Χωρίς όνειρα δεν υπάρχουν ορίζοντες. Κάποιοι αυτό θέλουν. Εμείς ;...
ΔΙΩΝΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 881

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ   Δευ Δεκ 08, 2008 5:55 am

Φρικτό, μακάβριο, απίστευτο.

Ο καθένας που έχει παιδιά αυτής της ηλικίας μπορεί να καταλάβει το σοκ ειδικά για τους γονείς.

Σήμερα ήταν αυτό το παιδί. Αύριο;

Πες μου τώρα εσύ όταν μου ζητήσει ξανά να βγει με τι καρδιά να το αφήσω; Και με τι καρδιά να του αρνηθώ το αυτονόητο. Σε τι κοινωνία να του πω πως το έφερα να ζήσει;

Για τους άλλους που στέλνουν τα με οδύνη βαθύτατη δεν περισσεύουν λόγια ούτε καν να εκφράσω την οργή μου. Γιατί από λόγια δεν παίρνουν. Μόνο έργα.

Κι εδώ δεν μπορείς, Σωτήρη, να μη σκεφτείς πως τα έργα των συμπολιτών μας στην πλειοψηφία τους έχουν τελικά την ευθύνη. Άρα ποια δημοκρατία; Το πρόβλημα είναι αυτό. Ποια είναι τελικά η δημοκρατία μας; Πού η ευθύνη μας ως πολιτών σε τέτοια φαινόμενα;

Όχι δεν είναι σφαίρα στην καρδιά της δημοκρατίας. Δεν είχαμε εδώ μια χούντα που σκότωσε παιδιά στο Πολυτεχνείο. Εδώ η ίδια η κατάσταση του πολιτεύματος που με ευθύνη όλων μας επικρατεί στον τόπο στάθηκε ανίσχυρη να προστατεύσει έναν ανήλικο. Η δημοκρατία μας κράταγε το όπλο. Ένας ορκισμένος υπάλληλος, ένα όργανο του κράτους. Και η σφαίρα φυτεύτηκε στην καρδιά ενός παιδιού. Που καμία ευθύνη δεν είχε. Η ευθύνη απέναντι στα παιδιά είναι ημών των ενηλίκων.

Για το έγκλημα αυτό όπως και για το διαρκές είμαστε οι ενήλικες, οι πολίτες όλοι μαζί, που φταίμε. Απέναντι στη νέα γενιά. Στην αθώα νέα γενιά. Λόγια κλεμμένα και αντιγραμμένα από την αποχαιρετιστήρια επιστολή του Δημήτρη Λιαντίνη.

Και να που καθόμασταν και λέγαμε διάφορα αυτές τις μέρες. Πως η αξία είναι στο έργο του. Ακόμη και πως μας κούρασε αν πέθανε ή ζει ο Λιαντίνης. Και ήρθαν τα γεγονότα να μας επιβεβαιώσουν με τέτοιες δραματικές εξελίξεις.

Με τι καρδιά μπροστά στο πτώμα ενός παιδιού να καθίσεις ξανά να ασχοληθείς αν πέθανε ή ζει ο Λιαντίνης; Ούτε ο ίδιος θα το ήθελε κάτι τέτοιο. Γιατί το χρέος όλων μας είναι προς τα παιδιά. Είτε έχουμε δικά μας είτε όχι. Είναι το αύριο, το μέλλον, όπως λέει και ο Σωτήρης.

Όχι όμως με την έννοια του αυριανού πολίτη. Εδώ ο λόγος ανήκει και η απόδοση ευθύνης σε όσους σήμερα είναι πολίτες αλλά τίποτε δεν κάνουν για να τιμήσουν και να ξεχρεώσουν την επιταγή του συντάγματος.

Αν τέτοιους αστυνομικούς έχουμε, που πατεράδες οι ίδιοι - άκουσον άκουσον, τριών παιδιών - φτάνουν να σηκώνουν όπλο και χωρίς σοβαρή αφορμή απέναντι στα παιδιά του άλλου, φταίμε όλοι μας. Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Γιατί βάλαμε το λύκο να φυλάει το πρόβατα. Γιατί ξαπλώσαμε στον καναπέ και το ρίξαμε στο ζάπινγκ. Γιατί τρέχαμε για τον άρτον τον επιούσιον και το καινούριο αμαξάκι και το εξοχικό και την καριέρα μας και για το μπότοξ και για να συμπληρώσουμε το Στοίχημα... Βουτηγμένοι στη Μέριμνα και μη βλέποντας πιο πέρα από τη μύτη μας.

Κι ακόμη γιατί αν και μας έλαχε να διαβάσουμε Λιαντίνη, τον αφήνουμε στην άκρη να μουχλιάζει και πιάνουμε ξανά και ξανά να ψάχνουμε αν πέθανε. Ε, ναι. Πέθανε πάλι προχτές το βράδυ. Ήταν και για εκείνον η σφαίρα. Και για κάθε άλλον που έσωσε να γίνει άνθρωπος με συνείδηση και πολιτική ευθύνη.

Τι σημασία έχει αν πέθανε βιολογικά και πότε και πώς ακόμη; Όσο αφήνουμε το λόγο του να σαπίζει στην αδιαφορία και δεν τον προβάλλουμε, τον δολοφονούμε κι εμείς με τα ίδια μας τα χέρια.

Και είμαι ακόμη περίεργη τι θα έλεγε ο Δάσκαλος αν ήταν ανάμεσά μας και για όλους εκείνους τους αναρχικούς των Εξαρχείων που ξεχύθηκαν αγέλη στους δρόμους και έκαιγαν και κατέστρεφαν δήθεν και καλά οργισμένοι από τη δολοφονία του 15χρονου. Εκείνος που λάτρεψε τους αναρχικούς αλλά τους ΑΓΝΟΥΣ και μόνο αυτούς.

Δεν ήταν μόνο η δολοφονία ενός παιδιού από όργανο της τάξης που την τάξη αποκάλυψε σε αταξία. Ήταν και όσα ακολούθησαν. Το αφηνιασμένο πλήθος. Που τάχα και καλά εκδικούνταν το θάνατό του. Αντί ενώπιος ενωπίω ο καθένας να αναζητήσει το γιατί. Γιατί καταντήσαμε έτσι τη χώρα. Τη χώρα που κάποτε χάρισε στον πλανήτη ολάκερο το ωραιότερο πολίτευμα που κατάφερε να δημιουργήσει ο άνθρωπος, τη δημοκρατία. Να αναρωτηθούμε επιτέλους και να ξυπνήσουμε από το βαθύ μας μαχμουρλίκι. Δε φτάνουν οι κορώνες και οι γόοι κάθε φορά που ένα αμούστακο σωριάζεται. Αλλά η συστηματική αναζήτηση του δρόμου που θα μας βγάλει από το τέλμα που μας καταπίνει όλους, παιδιά και μεγάλους.

Πώς θα αλλάξει αυτή η κατάσταση; Με άσκοπες μπουνιές στα καρφιά;

Σφαίρα στο ροχαλητό μας ήταν και ξυπνητήρι στο βαθύ μας αποκάρωμα. Θα ξυπνήσουμε; Ή θα γυρίσουμε και πάλι πλευρό; Σαν που κάναμε και μετά τη δολοφονία του Ντουζόν στη Μύκονο και μετά τη δολοφονία τόσων άλλων.

Θα τολμήσουμε θα ξυπνήσουμε; Και θα τολμήσουμε αυτή την ψευδεπίγραφη δημοκρατία μας να την ορθώσουμε σε δημοκρατία αληθινή; Τουλάχιστον πρώτα να καταλάβουμε ότι αυτό δημοκρατία με την αρχαία σημασία του όρου δεν είναι. Και μόνο στα λόγια της μοιάζει. Άρα ποια σφαίρα στην καρδιά της να κλάψω; Εσείς θα κλαίγατε ποτέ αν βλέπατε ένα έκτρωμα να σωριάζεται; Εγώ όχι. Αρκεί βεβαίως αμέσως μετά όλοι να ανασκουμπωνόμαστε και να βάζαμε μπρος το θεμελίωμα της Δημοκρατίας των ονείρων μας. Αυτή που δικαιούμαστε και αυτή που χρωστάμε στα παιδιά μας.

Μια τέτοια δημοκρατία άλλο δρόμο δεν έχει παρά εκείνον που διαβαίνει από τις αίθουσες των σχολείων. Εκείνον που η αγωγή και μόνο μπορεί να εγγυηθεί. Αγωγή της ακμής και όχι της παρακμής που έχουμε σήμερα.

Όχι άλλα δάκρυα για τον Αλέξη ή τον Γκρέγκορι που τον φώναζαν οι φίλοι του. Γιατί και ποτάμια δάκρυα πίσω δε θα τον φέρουν. Ποτέ ξανά.

Στους φίλους του και στους συμμαθητές μας ο νους και η καρδιά μας. Εκεί όλο το βάρος. Στη νέα αγωγή που απαιτούν οι καιροί και ο τόπος και το χτες της χώρας και το μέλλον του λαού.

Μα για να γίνει αυτό, χρειάζεται πρώτα να γίνει συνείδηση στους ενήλικες. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Μη σταματάς λεπτό να προσφέρεις γνώση. Μη σταματάς λεπτό να σπουδάζεις γνώση. Ο νους, αυτό είναι το όπλο. Η μόρφωση. Ο καθημερινός μόχθος μας να γίνουμε άνθρωποι. Αυτό μην το ξεχνάς. Πως οι αλλαγές ξεκινάνε από μας τους ίδιους. Αν δεν μπορείς όλο τον κόσμο να αλλάξεις, τούτο τουλάχιστον προσπάθησε. Άλλαξε εσένα...

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ   Κυρ Δεκ 14, 2008 12:39 pm

Αγαπητή Διώνη για ό,τι στραβό σε αυτόν τον κόσμο φταίω εγώ και μόνο. Ξέρω δεν έχω κάνει τίποτα γιατί... όταν άνοιξα τα χέρια μου για να γίνουμε μια αλυσίδα έμαθα ότι ο σίδηρος σκουριάζει και σπάει. Κι όπως θρυμματίστηκε ένα κομμάτι της , καρφώθηκε στην καρδιά ενός παιδιού. ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ , ΕΓΩ...
Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 197

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ   Τρι Δεκ 16, 2008 11:29 am

Κι εσύ, κι εγώ και ο άλλος ανθρωπάκος πιο κάτω. Ακόμη και οι ζαρντινιέρες ή και το θέλημα θεού που ακούσαμε τον ανεκδιήγητο συνήγορο να ισχυρίζεται.

Κοιτάξτε καλά αυτή την εικόνα. Εσύ, κι εγώ και ο άλλος ανθρωπάκος της διπλανής πόρτας φταίμε και πάλι. Στα 24 του τον καταντήσανε έτσι. Χωρίς να φταίξει. Αυγουστίνος Δημητρίου, το όνομά του. Κύπριος φοιτητής στη Θεσσαλονίκη. Βρέθηκε κι αυτός σε λάθος τόπο, τη λάθος στιγμή. Σήμερα βγήκε η απόφαση του δικαστηρίου. Με αναστολή. Και προς 5 € την ημέρα... Κανείς λοιπόν δε θα πάει στη φυλακή.

Αύριο, εσύ, εγώ, το παιδί σου, το παιδί μου, μπορεί να πάθει τα ίδια. Γιατί να μην το ξανακάνουν; Κι όχι γιατί δεν πρόκειται να φυλακιστούν, όχι γι' αυτό. Αλλά γιατί εσύ κι εγώ τους επιτρέπουμε να μας το κάνουν. Έτσι φτάσαμε στη δολοφονία του Αλέξη.

Το θυμάστε ένα ποίημα του Μπρεχτ;

«Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους,
δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα,
γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους,
ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό,
δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός.
Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα,
αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου».

Τώρα, το Δεκέμβρη του 2008, εδώ, στην Αθήνα και στην Ελλάδα, ο κόσμος αποφάσισε να διαψεύσει τον ποιητή ή και να τον δικαιώσει. Αποφάσισε να αντιδράσει επιτέλους. Κι αυτό τους τσούζει. Γιατί τώρα ο Σωτήρης και ο κάθε Σωτήρης βγαίνει και λέει:

ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ!

Ναι, φταις. Αλλά φταίω κι εγώ, κι ο άλλος και όλοι μας. Και είναι κατάκτηση τούτη η ανάληψη ευθύνης. Τόσο που ακούσαμε σήμερα το mea culpa και από τον επικεφαλής της χώρας. Σωτήρη, λες να σε διάβασε και να πήρε παράδειγμα;;;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
ΔΙΩΝΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 881

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ   Τρι Δεκ 16, 2008 12:30 pm

Εμείς φταίμε. Που φταίμε δηλαδή... Αυτός ο έρμος τι χρώσταγε; Από το Sigma Live το επόμενο:

Παράθεση :
[...] Σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε κι έχοντας στο πλευρό του το δικηγόρο και τον πατέρα του, ο 26χρονος μίλησε για τους εφιάλτες που εξακολουθεί να βιώνει εξαιτίας του περιστατικού. «Ακόμη και δέκα χρόνια να περάσουν δεν θα το ξεπεράσω. Τρέμω και φοβάμαι όταν δεν παίρνω τα φάρμακά μου. Μόνο εγώ και η οικογένειά μου ξέρουμε τι περνάω», είπε.

Αναφερόμενος δε στους οκτώ αστυνομικούς, επισήμανε: «Τους βλέπω συνεχώς στον ύπνο μου και δεν μπορώ να κοιμηθώ». Δήλωσε κατηγορηματικά ότι δεν προτίθεται να επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη. «Δεν θέλω ποτέ ξανά να γυρίσω σ’ αυτήν την πόλη ούτε για διακοπές ούτε για διασκέδαση. Νιώθω ότι απειλούμαι συνεχώς εδώ». Ευχαρίστησε, εξάλλου, τους πανεπιστημιακούς καθηγητές που κατέθεσαν στο δικαστήριο.

Ο πατέρας του Αυγουστίνου, Φίλιππος Δημητρίου, μίλησε για «Γολγοθά που περνάμε σαν οικογένεια στην Κύπρο» και αναφέρθηκε στον προ ημερών θάνατο του 15χρονου Αλέξη Γρηγορόπουλου από τα πυρά ειδικού φρουρού, υπογραμμίζοντας: «Τον 15χρονο μαθητή τον σκότωσαν σωματικά. Το γιο μου ψυχολογικά».

Έχει ποτέ κανείς σκεφθεί πως αυτό το παιδί, αυτός ο νέος αν θέλετε, δεν ήταν καν έλληνας υπήκοος; Κι αν δεν ήταν Κύπριος αλλά άλλης εθνικότητας, καταλαβαίνει κανείς τι θα είχε γίνει;

Κατά τα άλλα γιορτάζουμε στα σχολειά μας το Πολυτεχνείο... Μόνο που έχει βρικολακιάσει εκείνο το ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΖΕΙ από εντελώς ανάποδη άποψη. Ζει και βασιλεύει η βία και η καταστολή, οι βασανισμοί και οι δολοφονίες. Και δεν ξέρω αν έχετε πάρει χαμπάρι πόσοι παράλληλοι φόνοι έγιναν τούτες τις μέρες και πέρασαν στα ψιλά... Η ανθρώπινη ζωή σε τιμή χειμωνιάτικης νύχτας της Σιβηρίας...

Παράθεση :
Αλλοι δύο μετανάστες ξυλοκοπήθηκαν μέχρι θανάτου και πετάχτηκαν σε χωράφι στην Αρχαία Κόρινθο. Πρόκειται για έναν άντρα περίπου 25 χρόνων και μια γυναίκα περίπου 35 χρόνων, αφρικανικής καταγωγής.

Τα πτώματά τους εντόπισε διερχόμενος αγρότης μέσα σε αμπέλι, στην περιοχή «Πουρνέρι», λίγο έξω από την Αρχαία Κόρινθο. Τα θύματα φορούσαν τα ρούχα τους αλλά δεν είχαν παπούτσια, όπως και κανένα συνοδευτικό έγγραφο. Στην περιοχή έσπευσαν αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. και ιατροδικαστής. Η πρώτη εξέταση έδειξε ότι οι άτυχοι μετανάστες ξυλοκοπήθηκαν μέχρι θανάτου από τους δράστες. Μάλιστα δεν χρησιμοποίησαν κάποιο αντικείμενο αλλά μόνο τα χέρια τους. Στη συνέχεια, τους μετέφεραν στην περιοχή, που είναι ερημική, και τους πέταξαν. Οι υποψίες στρέφονται στα κυκλώματα δουλεμπόρων, που για κάποιο λόγο θέλησαν να τους κλείσουν το στόμα.

Το περιστατικό, που έχει συγκλονίσει τις αρχές, είναι το δεύτερο μέσα σε 20 μέρες. Στις 26 Νοεμβρίου εντοπίστηκαν νεκροί, στον Γαλατά Πόρου, μέσα σε χαντάκι, σκεπασμένοι με κουβέρτες, δύο μετανάστες, ασιατικής καταγωγής. Ο θάνατός τους επήλθε, όπως διαπιστώθηκε από τη νεκροτομή, από βαριές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις που προκλήθηκαν από γροθιές και θλων όργανο, πιθανόν ξύλο.

Οι αξιωματικοί της Ασφάλειας Αττικής που ασχολήθηκαν με την υπόθεση εκτιμούν ότι τα θύματα ήταν λαθρομετανάστες από χώρα της Ασίας και έφτασαν στην Ελλάδα -κατά πληροφορίες- με πλωτό σκάφος, μαζί με άλλα περίπου 30 άτομα, τα οποία αποβιβάστηκαν στην περιοχή του Πόρτο Υδρα.

Οι Αρχές εικάζουν ότι για κάποιο λόγο οι δουλέμποροι τους κακοποίησαν μέχρι θανάτου εν πλω και στη συνέχεια, όταν το δουλεμπορικό έπιασε στην ακτή, τους ξεφορτώθηκαν στο χαντάκι. Για την υπόθεση αυτή διενεργείται προανάκριση και ήδη σχηματίζεται δικογραφία. Σύμφωνα με πληροφορίες, στην υπόθεση αυτή εμπλέκεται και ένας λιμενικός υπάλληλος. *

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 16/12/2008

Φαίνεται πως μόνο τις αρχές συγκλόνισε. Στα κανάλια ούτε λέξη δεν άκουσα. Εκεί είχαν το ξεκαθάρισμα στον κόσμο της νύχτας να παίζει. Με φουκαράδες μετανάστες να ασχοληθούν; Δεν πουλάει παιδάκι μου τέτοιο θέμα. Σιγά μη χαλαλίσουν τον πανάκριβο τηλεοπτικό τους χρόνο για δυο απόκληρους...

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ   Τρι Δεκ 16, 2008 2:04 pm

Αγαπητή Μυρτάλη, δυστυχώς ακόμα δεν είδαμε τίποτα. Μπορεί ο Κωστάκης να ανέλαβε την ευθύνη (τόσο ανεύθυνα) που είναι σίγουρο ότι κάπου αλλού θα την αφήσει. Αυτή δεν είναι κυβέρνηση, είναι μεταφορική εταιρεία και ο λαός οι ρόδες του φορτηγού της. Και παρόλο το κόστος της ακριβής βενζίνης θα διανύσουνε πολλά χιλιόμετρα. Γιατί αυτό το φορτηγό δεν καίει βενζίνη αλλά καταναλώνει την ευθύνη ενός ολόκληρου λαού. Και το καυσαέριο σύννεφο. Τόσο καυσαέριο που τα δακρυγόνα και τα χημικά των μπάτσων, Ω! συγγνώμη, των δολοφόνων ήθελα να πω, μας φαίνονται φρέσκος αέρας.
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ   Τρι Δεκ 16, 2008 2:12 pm

Δώδεκα εκατομμύρια ιθαγενείς (ίσως έλληνες) κακοποιούνται ψυχικά και σωματικά εδώ και δεκάδες χρόνια. Αποτέλεσμα; Κανένα. Γιατί μετά την ψευτοαντίδραση θα βγουν και θα πανηγυρίζουν εις τας Ομονοίας για τους Κωστάκηδες και τους Γιωργάκηδες. Αυτή η χώρα δεν πρέπει να λέγεται Ελλάδα, Μαζοχιάδα να τη λέμε, Μαζοχιάδα. Ναι, ρε, βαράτε μας! Βαράτε μας αλύπητα! Αλλά κάτω τα χέρια απ' τα παιδιά μας. Τ' ακούσατε; Κάτω τα χέρια και τα μάτια σας απ' τα παιδιά μας! Γιατί και ο μαζοχισμός έχει όρια !!!
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ   Τρι Δεκ 16, 2008 2:22 pm

Πληροφοριακά, νεό-μπατσοι που δεν έχουν τι να κάνουνε, ανεβαίνουν τα βράδια στον Υμηττό και βγάζουν τα όπλα τους σημαδεύοντας για προπόνηση πάνω σε οδικές και αρχαιολογικές πινακίδες. Εντός ημερών θα στείλω και τις φωτογραφίες. Μετά την προπόνηση δια εξοστρακισμού εκτελούν με καθήκον τα παιδιά μας. Φαίνεται ότι η μόνη ιστορική ρήση που γνωρίζουνε αυτοί οι κύριοι είναι του καπετάν Μιαούλη που μιλώντας στα παλληκάρια του για να τους εμψυχώσει τους έλεγε : "μ' ένα βόλι, μιά και ούλους". Φυλαχτείτε! Αυτοί έχουνε πολλά βόλια. Κι ένα πολύ μεγάλο οπλοπολυβόλο, το λεγόμενο ΚΟΥΓΙΑ-βόλο. Που στοχεύει στη νοημοσύνη μας.

ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: