ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Δια + αΐσσω ή όλα στη μέση ;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 415
Registration date : 08/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Δια + αΐσσω ή όλα στη μέση ;   Κυρ Δεκ 07, 2008 1:05 pm

Αναζητώντας την κόρυν , πολλές φορές σώνεται στα χέρια σου ο δαλός. Και τότε πώς μπορεί η φλέβα του χειμώνα να τρέξει στην αυγουστιάτικη σελήνη να την κοκκινίσει , λάβα που ξέφυγε από το στόμα του ηφαιστείου , χωρίς να περάσει μέσα από την άνοιξη. Τότε που ο καμπυλοκέρατος αίγαγρος θα γίνεται φρουρός του φαραγγιού , περιμένοντας τους Δροσουλίτες για να αγαπήσουν μαζί το μυστήριο. Εγώ ειμί , μη φοβείσθε. Εγώ , ένας μοναχικός κορυδαλός κρυμμένος στα βάτα του βουνού. Κρυμμένος από τις δικές μου φοβίες. Τη φωτιά στο κεφάλι , μου τη χάρισε η σελήνη μαζί με το φόβο. Είμαι ελεύθερος ;
«Τον δ’ήτοι θνητοί μεν Έρωτα καλούσι ποτηνόν , αθάνατοι δε Πτέρωτα , δια πτεροφύτορ’ ανάγκην.»Αιτία και πάθος ένα. Ύψος και φωτιά. Εγώ ειμί … κορυδαλός.
Στη Γεννησαρέτ , πέρα από τη λίμνη , αναζητάω Κύριε έστω και το ιμάτιον σου να αγγίξω. Αλίμονο , πιστεύω μόνο στον πόνο μου. Σαν βιβλική αμαρτία γραμμένη στα βράχια της Νεκρής Θάλασσας. Μην ψάχνεις τη γραφή για να πειστείς.
Κοίτα με … αλάτι και βράχος.
«Θωρώ το μαύρο της το σάλι βουβός , κι ένας πόνος την ψυχή μου οργώνει κρυφός».Ποιητή όλα είναι δώρα , μην αρνηθείς τίποτα. Σταυρωμένος θα νοιώσεις την άνοιξη.
Κι αν είναι μαύρο το σάλι , ντύσε μ’αυτό την ψυχή σου για να την κάψει ο ήλιος.
1352 μέρες γυρίζει η Ηχώ. Και να , πάλι στο σημείο μηδέν. 20440 στιγμές . Τι σημασία έχουν τα ονόματα των Διόσκουρων. Φωτιά και στάχτη. Η Δήμητρα γονατιστή ανακατεύει σβησμένα κάρβουνα χλευάζοντας το χρόνο.
Ήρθες αργά… ναι , όρισέ μου όμως το χώρο. Εγώ έχω το χρόνο μου. Θα πλυθώ ξανά στις Θερμοπύλες ραντίζοντας θειάφι την ψυχή μου. Για να’ ναι έτοιμο το αμπέλι της νέας μέθης. Έτοιμο;
«Στη νεκρή θάλασσα η καταφρόνια είναι η πραμάτεια του κανενού , όξω απ’ το νου. Καρδιά και στόχαση πήζουν στ’ αλάτι , είναι πικρό , σμίγουν τον κόσμο τον ορυχτό». Κρύσταλλος σε σπηλιά που δεν είδε ποτέ κανείς. Ποιητή έχει σημασία να ορίσεις την ομορφιά με τα χρώματα μιας μόνο εικόνας ; Καθώς ο Αγγίτης έκρυβε τη βοή στα σπλάχνα υπόγειας μήτρας , το έμβρυο αναζητούσε φως σπαραχτικά σε 20.440 στιγμές. Υπάρχει;… Υπάρχει τη στιγμή που τα ρολόγια του Νταλί ανεβαίνουν στην πλάτη του ελέφαντα και χάνονται στα δάση της Ινδίας. Μη φωτογραφίσεις τίποτα. Δε μας ανήκουν . Μόνο οι στάχτες στην όχθη του Γάγγη στύβουν το χρόνο χυμό πορτοκάλι στην υγειά της σφαιρικότητας.
Και ο Ερμής , χωρίς κηρύκειο , απιθώνει κάτω το ρόδι και την αναγκαιότητα.
Δια-αΐσσω το ποτάμι.
Ε και; Ξανά στις Θερμοπύλες.
Εγώ ειμί κορυδαλός …και Εμπεδοκλής στον έρωτα της λάβας.
8 x 7 = 20.440 στιγμές Κύριε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://sotirisbotas.blogspot.com

Δια + αΐσσω ή όλα στη μέση ;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ :: ΤΕΧΝΕΣ-
Μετάβαση σε: