ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 415
Registration date : 08/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Παρ Οκτ 17, 2008 3:20 pm

Ωραίος ο λόγος του βιβλίου... ωραίες οι ιστορίες... ωραίες και οι εικόνες των βιβλίων. Αλλά φίλοι μου, ποιός μπορεί να μιλήσει για τη φύση καλύτερα απ' την ίδια τη φύση. Έρωτας χρειάζεται κι ανάγκη για τη γνώση της. Όλα τα άλλα είναι απλά. Ένα σακκίδιο, ένα μπουκάλι νερό, λίγο φαγητό και ... να βγούμε απ' τα σπίτια μας. Δεκαπέντε χιλιάδες σπήλαια έχει τούτος ο τόπος. Και έχω μόλις γνωρίσει καμιά χιλιάδα στα είκοσι επτά χρόνια που ασχολούμαι χάρι στον Πανεπιστημιακό καθηγητή Ιατρικής (Παλαιοντοανθρωπολόγο) κ. Κώστα Μερδενισιάνο.
Υπάρχει περιέργεια; Υπάρχει θέληση; Χρόνος υπάρχει σίγουρα. Και η φύση μιλάει σιγά και δύσκολα την ακούς αν δεν την πλησιάσεις.
Σας περιμένω και εγώ και η φύση. Και έχει τόσα να μας πει. Και πάνω από όλα μιλάει καλά ελληνικά. Και είναι μόλις δυό βήματα έξω από την πόρτα μας. Ξεκινάμε ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://sotirisbotas.blogspot.com
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Παρ Οκτ 17, 2008 3:43 pm

Χρόνος υπάρχει... Τι να σου απαντήσει κανείς σ' αυτό, αγαπητέ Σωτήρη; Ό,τι και να πει, λάθος θα κάνει.

Απλοϊκά αν το δεις, σίγουρα όταν θες κάτι, θα βρεις και το χρόνο να το κάνεις. Θα κόψεις στην ανάγκη από κάτι άλλο.

Και βλέπω γύρω μου πολλούς τρελαμένους ανθρώπους να κόβουν λίγο από δω και λίγο από κει και να τρέχουν συνεχώς για να προλάβουν τα πάντα. Πάει καιρός που έβαλα το δικό μου φρένο. Και το έβαλα από σεβασμό στη φύση. Μέχρι τότε το έλεγα και το έπραττα ότι ο ύπνος είναι ο δίδυμος αδερφός του θανάτου. Έπειτα αναγκάστηκα να παραδεχθώ πως αν θέλω ποιότητα ζωής, πρέπει και υποχρεώνομαι να παριστάνω την πεθαμένη κάποιες ώρες το 24ωρο. Μην το παίρνεις λοιπόν για αδιαφορία που ακόμη δεν απαντήσαμε και στην προηγούμενη ενδιαφέρουσα πρόταση για ξενάγηση σε σπήλαιο. Όχι μόνο εγώ αλλά και άλλοι εκδήλωσαν ενδιαφέρον να ακολουθήσουν. Το θέμα είναι πότε...

Για τα σπήλαια τώρα. Έχουμε τόσα πολλά; Προσωπικά έχω επισκεφθεί μόνο τρία. Ιωαννίνων, Διρού, και Αντιπάρου. Στο τελευταίο δεν τόλμησα καν να κατέβω. Είδα το χάος και τη γλιστερή σκάλα και αποφάσισα να μείνω στην είσοδο να περιμένω τους άλλους. Όσο για το Διρό, δεν ήταν κι ό,τι καλύτερο θυμάμαι που βρέθηκα εκεί. Άλλοι φοβούνται ετούτο, άλλοι το άλλο, εγώ δεν τα πάω καθόλου καλά με τους κλειστούς και στενούς χώρους.

Τα λέω αυτά, για να σε προκαλέσω να μας εξάψεις την περιέργεια και να υπερνικήσουμε τις κάθε είδους αντιρρήσεις. Ξέρω ότι έχεις τεράστιο υλικό. Και θα είναι χαρά μας να μοιραστείς μαζί μας ό,τι εσύ νομίζεις.

Με την ευκαιρία, ξέρεις ότι δύο υπέροχα σπήλαια έχει και η Αστυπάλαια; Και μάλιστα με σταλακτίτες. Αν ποτέ κατεβείτε στο νησί, θα είναι μια καλή ευκαιρία να τα επισκεφθούμε.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Παρ Οκτ 17, 2008 4:02 pm

Όλη η Ελλάδα είναι γεμάτη σπήλαια. Και σίγουρα και θα την ανεβούμε και θα την κατεβούμε πολλές φορές για να την γνωρίσουμε... Όσο για τα τουριστικά σπήλαια είναι μετρημένα στα δάκτυλα. Αλλά η περιπέτεια είναι αλλού. Ευτυχώς που η τουριστική "αξιοποίηση" των σπηλαίων δεν ξεκίνησε από την αρχαιότητα. Γιατί σήμερα δε θά είχαμε μύστες μεγαλωμένους σε ιερά άντρα παρά μόνο εισπράκτορες ξένων νομισμάτων απ' τους τουρίστες του κόσμου. Και ευτυχώς η πληρωμή που εισέπραξαν αυτοί οι μύστες ήταν πληρωμή ψυχής. Ελάτε να καταλάβετε τί εννοώ.
Όσο για τα σπήλαια της Αστυπαλιάς, θα χαρούμε να σε έχουμε ξεναγό, μας το υποσχέθηκες.
ΕΛΙΝΑ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 327
Registration date : 31/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Τρι Οκτ 21, 2008 3:13 am

Η Αστυπάλαια έχει τρία σπήλαια, όχι δύο:

Το Σπήλαιο της Παναγίας Πουλαριανής – Βρίσκεται στην Ανάληψη ή Μαλτεζάνα.

Το Σπήλαιο του Δράκου – Βρίσκεται στο Βαθύ, μπορεί να πάει κανείς με καΐκι και να θαυμάσει σε αυτό τους υπέροχους σταλαγμίτες και σταλακτίτες.

Το Σπήλαιο του Νέγρου – Βρίσκεται στο Λιβάδι και μπορεί να πάει κανείς με καΐκι από τη Χώρα. Η παράδοση συνδέει αυτή τη σπηλιά με τους πειρατές και τους θησαυρούς τους.

ΠΗΓΗ: http://www.agrotravel.gr/

Όπως μάλιστα αναφέρεται στο σάιτ του δήμου Αστυπάλαιας, τα δύο είναι χαρτογραφημένα και φωτογραφημένα.

Του Δράκου όπως βρήκα χαρτογραφήθηκε από τους Φυσιολάτρες Ορειβάτες Σπηλαιολόγους.

Η δημιουργία των σπηλαίων οφείλεται στην έντονη διάβρωση των ασβεστολιθικών εδαφών του νησιού (ΠΗΓΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ) με πιο ενδιαφέρον σπήλαιο αυτό της Δρακοσπηλιάς (στο Βαθύ)

Εδώ πάλι αναφέρει ότι πραγματοποιούνται δρομολόγια και για τα δύο σπήλαια του νησιού (αφού είναι τρία, γιατί αναφέρουν δύο;;; )

Από την εφημερίδα ΝΕΑ βρήκα και το εξής:

Παράθεση :
Οι Σπηλιές του Νέγρου και του Δράκου

Και τα δύο σπήλαια της Αστυπάλαιας είναι δυσπρόσιτα, αλλά χαρίζουν συναρπαστικές εικόνες.

Η Σπηλιά του Δράκου βρίσκεται στο Βαθύ, βόρεια της Παναγιάς του Θωμά και διαθέτει εντυπωσιακούς σταλακτίτες και σταλαγμίτες. Θα φτάσετε με βάρκα κοντά στην ακτή του όρμου Δρακοντοσπηλιά, μιας και δεν υπάρχει μονοπάτι και η πεζοπορία από το Βαθύ είναι επικίνδυνη.

Η Σπηλιά του Νέγρου στις Βάτσες διαθέτει επίσης όμορφα συμπλέγματα σταλακτιτών και σταλαγμιτών και έχει συνδεθεί με μύθους γύρω από τους πειρατές και τους θησαυρούς τους. Θα φτάσετε με καΐκι ή αυτοκίνητο μέχρι την παραλία των Βατσών και μετά θα κάνετε πεζοπορία 45 λεπτών.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Τρι Οκτ 21, 2008 1:02 pm

Ελίνα πραγματικά σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες που παραθέτεις. Γνωρίζω ότι η οίκηση στην Αστυπάλαια ξεκινάει από τους Κάρες και φτάνει μέχρι την ιταλική κυριαρχία των Δωδεκανήσων. Και φυσικά η Αστυπαλιά πάντα και μόνο ελληνική. Θα ήθελα όμως, αν γνωρίζεις, να με πληροφορήσεις για τα συγκεκριμένα σπήλαια εάν παρουσιάζουν και αρχαιολογικό ενδιαφέρον. Γιατί σε ένα τέτοιο τόπο που περπάτησε η Ιστορία, δεν μπορεί, σε κάποιο σπήλαιο θα ξαπόστασε για να ακούσει τους ήχους της θάλασσας.
Ειλικρινά εάν γνωρίζεις κάτι θα ήταν πολύτιμη η πληροφορία σου. Και πάλι σε ευχαριστώ.
Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Registration date : 03/06/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Παρ Ιουν 05, 2009 11:37 am

Μου επιτρέπει..... φαντάζομαι ο θεματοθέτης.

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Τετ Ιουν 10, 2009 5:25 am

Πέραν του θαυμαστού καρστικού φαινομένου αν γνωρίζαμε, ότι
κατά την περίοδο των παγετώνων σε όλη την Ευρώπη, διεσώθησαν
περίπου 400 άνθρωποι προστατευμένοι στο μικροκλίμα των σπηλαίων,
τότε θα τα αγαπούσαμε περισσότερο.

Μικροκλίμα σπηλαίων: 17-18 βαθμούς C σταθερή θερμοκρασία.
Ήτοι αϊρ κοντίσιον για το καλοκαίρι - θέρμανση για το χειμώνα..

Παρεπιμπτόντως Σωτήρη, Σάββατο χαρτογραφούμε ένα βάραθρο,
που είχαμε αφήσει σε εκκρεμότητα απο την περυσινή άνοιξη.
Βάραθρο 3 επιπέδων που καταλήγει στα 105 μέτρα βάθος.
Στα 105 μέτρα σχηματίζει οριζόντια σπηλαίωση η οποία μας σταμάτησε
στα 140 μέτρα εξαιτίας λασπολιμνούλας και σιφωνιού.
Και ω του θαύματος στη λασπολιμνούλα ζούσαν 3 γαριδούλες.

Σκοπεύουμε να προσπεράσουμε το σιφώνι να δούμε τι ακολουθεί, και
σε φορμόλη να πάρουμε τη μία γαριδούλα για να εξεταστεί περαιτέρω.
Από την περυσινή κατάβαση.

ΔΙΩΝΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 881

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Πεμ Ιουν 11, 2009 1:45 pm

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα.

Απορία από άσχετο: Πώς είστε βέβαιοι ότι η γαριδούλα θα ζει ακόμη;

Και συμπέρασμα γενικό: Από όσα μέχρι στιγμής διαβάζω, πρέπει άνθρωπε να κουβαλάς τεράστια φορτία συγκινήσεων.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Πεμ Ιουν 11, 2009 2:10 pm

Αγαπητέ Βοιάτη και τι δεν θά'δινα να φόρτωνα τις εξαρτήσεις μου για μια κατάβαση και σε μικρότερο βάραθρο ακόμα. Αλλά αυτή την εποχή βλέπεις, αναρριχώμαι σε ταράτσες και σε μπαλκόνια λόγω κλιματισμού. Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα περαιτέρω πληροφόρηση εάν περάσετε το σιφώνι. Καλή επιτυχία και καλή χαρτογράφηση.
Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Παρ Ιουν 12, 2009 3:13 am

Ες αύριο τα σπουδαία.
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Κυρ Ιουν 14, 2009 3:59 am

Είμαστε σε αναμονή και περιμένουμε να μάθουμε τι πετύχατε...

Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Κυρ Ιουν 14, 2009 4:16 am

Επιτρέψτε μου να πάρω δύο ανάσες, και να ταξινομήσω
το φωτογραφικό υλικό. Να μικρύνω τις αναλύσεις και
όλα τα υπόλοιπα.
Μιλάμε για την πιο δύσκολη σπηλαιοβαραθροεξερεύνηση.
10 το πρωί εγκαταλείψαμε το φώς του επάνω κόσμου, και το
ξαναείδαμε στις 8 το βράδυ.

Είναι μεγάλο το ταξίδι.
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Κυρ Ιουν 14, 2009 4:18 am

Μας φτάνει που είσαι καλά. Υπομονή έχουμε τεράστια.

Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Κυρ Ιουν 14, 2009 8:20 am

Πρωί του Σαββάτου.
Με μία ώρα καθυστέρηση απο την προγραμματισμένη
εκκίνηση, οι σάκκοι φορτώνονται στις πλάτες, και η
7μελής σπηλαιοσυντροφιά ανηφορίζει τη γιδόστρατα
για να συναντήσει τη τρέλλα της.

Αφήνοντας πίσω της τον "πολιτισμό", τους βατικιώτικους κάμπους,
και στο βάθος τη γοητευτική Ελαφόνησο.

Το πρώτο συναπάντημα είναι ένα κοπάδι γίδια που απο το
βουνό κατεβαίνουν στη στάνη.
Παραμερίζουμε στο διάβα τους για να μην τα ανησυχήσουμε
και σκορπίσουν.
Ο σκύλος που τα συνοδεύει, ένα τεράστιο μαύρο τσοπανόσκυλο,
προφανώς εκτιμώντας την αριθμητική μας υπεροχή, παραδόξως δεν αγριεύει ούτε και αλυχτά. Παραμερίζει και αυτός και
κάτω απο τον ίσκιο μίας ευφορβίας μας παρακολουθεί
διακριτικά.
Το κοπάδι με τα κατσίκια μαζεύεται πάνω σε ένα βράχο, και
περίεργο περιεργάζεται αυτούς τους παλαβούς με τις
πορτοκαλί φόρμες, που ποιός ξέρει ποιά τρέλλα τους έσπρωξε
καλοκαιριάτικα να πάρουν τα όρη.

Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Δευ Ιουν 15, 2009 7:53 am

Έπειτα απο αρκετή ώρα πεζοπορίας και ανάβασης στον
ορεινό όγκο, θα κόντευε 10 όταν η σπηλαιοσυντροφιά
έφθασε στο χείλος του βαράθρου.
Ενα μεγάλο αρπαχτικό που φώλιαζε στο βάραθρο, σηκώθηκε
και κάνοντας κύκλους με χαμηλές πτήσεις αναγνώριζε την
κατάσταση και τους απρόσκλητους επισκέπτες
Έπειτα κάθισε κοντά μας στην άκρη του βράχου
παρατηρώντας μας.

Όταν η Φύση προσεγγίζεται αλλοιώς!!
Η κοπέλα της σπηλαιοσυντροφιάς, αν και κορίτσι της πόλης,
αν και στην πρώτη της επαφή με τη Φύση, πλησιάζει το αρπαχτικό
και αρχίζει να του μιλάει.

Ήρεμο το αρπαχτικό κάθεται και ακούει.
Πιάνουν κουβέντα.
Η απόσταση που τους χωρίζει δεν είναι παραπάνω απο
3 μέτρα.
Απόσταση που προκαλεί για φωτογράφηση.
ίσως και να μας το επιτρέψει.

Και αφού μας επέτρεψε την πρώτη του πόζα, ίσως μας
επιτρέψει και ένα πιο κοντινό ζουμάρισμα.

Τα μάτια του είναι σχεδόν κλειστά.
Σημάδι ότι το ενοχλεί το φώς του ήλιου.
Πρόκειται για ένα νυχτόβιο αρπαχτικό.
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Δευ Ιουν 15, 2009 1:17 pm

Αγαπητέ Βοιάτη, σήμερα δύο βήματα έξω από την πόρτα μας, κάποιοι προσπάθησαν μαζί με τον Υμηττό να κάψουν τις συνειδήσεις μας.
Χρειάζεται επαγρύπνηση από όλους. Και μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση. Βλέπεις, οι νενέκοι του συστήματος ανέβηκαν σήμερα πάνω στο βουνό, ένα τσούρμο με γραβάτες δηλαδή, και έψαχναν αιτίες και αποδείξεις για τη φωτιά. Θα πρόσβαλα το εξαίσιο πλάσμα που έχεις φωτογραφήσει, το νυχτερινό αρπαχτικό στην είσοδο της σπηλιάς, αν ονόμαζα αυτούς αρπακτικά. Σκουλήκια και βδέλες ψάχνουν δήθεν τις αιτίες των πυρκαγιών. Πίσω από τις κρατικές καμπαρντίνες κρύβονται οι υπεύθυνοι εμπρηστές και το έργο τους προετοιμάζεται στα υπουργικά συμβούλια. Τους βολεύει η αδιαφορία του κόσμου. Τους διευκολύνει η μη συμμετοχή στα κοινά και η καλλιέργεια του χόρτου της αδιαφορίας. Ποιό ισχυρό και από την κάνναβη διαλύει τα εγκεφαλικά κύτταρα ενός ολόκληρου λαού που με ένα μειδίαμα κοιτά απαθέστατα τις φλόγες να σηκώνονται δυο βήματα έξω από την πόρτα του σπιτιού του. Ευτυχώς όμως που υπάρχουν άνθρωποι που και ακόμα κι όταν δεν μπορούν να κάνουν τίποτα αφήνουν τα δάκρυα να κυλήσουν στα μάτια τους. Και είναι πολύτιμα αυτά τα δάκρυα γιατί ποτίζουν το δέντρο της συνείδησης. Άλλωστε τα μεγάλα αειθαλή δέντρα του τόπου μεγαλώνουν με ελάχιστο νερό μα μεγαλώνουν.

Καλό αγώνα σε όσους ακόμα πιστεύουνε ότι αυτός ο κόσμος θα γίνει καλύτερος. Και αν σαν και σήμερα έφυγε ένας μεγάλος δημιουργός, ο Μάνος Χατζηδάκης, μέσα από την καρδιά μας του λέμε: Κεμάλ, αυτός ο κόσμος θα αλλάξει γιατί το θέλουμε.
Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Δευ Ιουν 15, 2009 2:12 pm

Σωτήρη, θα μου επιτρέψεις να σε απογοητεύσω λίγο.

Πάνε μερικά χρόνια που πίστευα ότι μαζί με άλλους
μπορούσα να αλλάξω τον κόσμο, να τον κάνω καλύτερο.

Τώρα νομίζω ότι ο μόνος αγώνας που μου έχει μείνει,
είναι να προσπαθώ όχι να αλλάξω τον κόσμο, αλλά να
προσπαθώ ο κόσμος να μην αλλάξει εμένα.

Θέλω να πώ δηλαδή ότι το σύστημα είναι τόσο πανίσχυρο,
που όχι μόνο τσιμεντοποιεί συνειδήσεις.

Κάθε βράδυ κλείνοντας την ημέρα μου και κάνοντας
τον απολογισμό της, αναλογίζομαι πόσες φορές έδωσα μάχη
κόντρα στο σύστημα.
Και βλέπω ότι 9 στις 10 έχω ηττηθεί.
Με παρηγορεί όμως ότι κέρδισα τη μία.
Αυτό σημαίνει ότι δεν έχω αλωθεί, ότι παραμένω όρθιος
και μάχομαι, όσο και αν χάνω τις μάχες.
Έχει σχέση αυτό με κάποια απάντηση μου στη Δανάη, ότι όλοι
μέσα στη χαβούζα κολυμπάμε, αλλά κάποιοι τολμούμε κρυφά
να σηκώσουμε το κεφάλι και να κοιτάξουμε τα άστρα.

Απο χθές που είδα το μετεωρολογικό ότι είχε για σήμερα
ανέμους, ήμουν βέβαιος ότι σήμερα κάποια φωτιά θα ξεσπούσε.
Σιγά μην κολλούσαν στον Υμηττό. Εδώ δεν δίστασαν να
κάψουν ολόκληρη την Πελοπόννησο πέρυσι.

Δεν είναι μόνο οι οικοπεδοφάγοι, τώρα έχουμε και την λαίλαπα
της πράσινης ανάπτυξης.
Που όπου θέλουν να εγκαταστήσουν βιομηχανικές μονάδες,
πρώτα καταστρέφουν το περιβάλλον υποβαθμίζοντας την
περιοχή που τους ενδιαφέρει.
Δεν ερίναι τυχαίο ότι στην Πελοπόννησο όσοι αιολικοί σταθμοί
εγκαταστάθηκαν, εγκαταστάθηκαν σε βουνά που πρίν 10-15
χρόνια είχαν καεί.
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Δευ Ιουν 15, 2009 2:27 pm

Αγαπητέ φίλε, τίποτα δεν είναι πιο ισχυρό από την πίστη. Ακόμα και τα τείχη της Τροίας έπεσαν κι ας τάχαν φτιάξει θεοί. Γιατί ... ο πολυμήχανος Οδυσσέας παρόλο ότι είχε ηττηθεί πολλές φορές από τους Τρώες, δεν το έβαλε κάτω. Και βρήκε το κατάλληλο στρατήγημα. Οι μυθιστορίες του τόπου διδάσκουν. Κι αυτή η γη μπορεί να τρώει τους δασκάλους αλλά γεννάει μαθητές.
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Δευ Ιουν 15, 2009 2:34 pm

Βοιάτης έγραψε:
Πάνε μερικά χρόνια που πίστευα ότι μαζί με άλλους
μπορούσα να αλλάξω τον κόσμο, να τον κάνω καλύτερο.

Τώρα νομίζω ότι ο μόνος αγώνας που μου έχει μείνει,
είναι να προσπαθώ όχι να αλλάξω τον κόσμο, αλλά να
προσπαθώ ο κόσμος να μην αλλάξει εμένα.

Μεγάλη αλήθεια αυτή που είπες...

Μια αλήθεια που μας δίδαξε ένας συμπατριώτης σου, ο Δάσκαλος όπως τον λέμε εμείς, ο Δημήτρης Λιαντίνης.

Ίσως να μην είναι εύκολο να καταλάβουν όλοι τι εννοούσε προβάλλοντας ως μόνη λύση να αλλάξει ο καθείς τον εαυτό του. Ίσως ακόμη κάποιοι να νομίζουν ότι μια τέτοια πρόταση σημαίνει απομάκρυνση από τους κοινωνικούς αγώνες. Αλλά μόνο αυτό δεν είναι. Γιατί και τους κοινωνικούς αγώνες τους έχουν πνίξει στη φανφάρα και στα δήθεν.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Δευ Ιουν 15, 2009 2:45 pm

Αγαπητή Δανάη, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Ότι τους κοινωνικούς αγώνες τους έχουν πνίξει στη φανφάρα και στα δήθεν. Γιατί τούτοι οι αγώνες δεν πηγάζουν απ' το λαό μα δημιουργούνται από το Κεφάλαιο σαν μέσο προσωρινής εκτόνωσης.
Κάτι δηλαδή σαν το καρότο. Που το κρεμάει μπροστά ο αναβάτης στο γαϊδούρι και κείνο τραβάει μπροστά χωρίς ποτέ να τρώει το καρότο. Μουλάρι ο Αστραχάν. Ναι, μουλάρι. Αλλά... αν ρίξει ποτέ τον αναβάτη, θα μεταμορφωθεί σε λεύτερο άλογο που οι κάμποι και τα βουνά θα του ανήκουν.
Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Δευ Ιουν 15, 2009 2:47 pm

Δεν είναι ο μόνος παρεξηγημένος.

Εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια έχουν γελοιοποιήσει
τον Επίκουρο κάνοντας τον Κήπο του ως σύμβολο
αποχής απο το κοινωνικό γίγνεσθαι, καλοπέρασης,
και πλαδαρότητας.
Θεωρώντας τη στάση του Επίκουρου για μη συμμετοχή
στο σύστημα της τρυφώσας πόλης, ως μία απολιτίκ στάση.
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Δευ Ιουν 15, 2009 2:50 pm

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ έγραψε:
Πίσω από τις κρατικές καμπαρντίνες κρύβονται οι υπεύθυνοι εμπρηστές και το έργο τους προετοιμάζεται στα υπουργικά συμβούλια.

Αγαπητέ Σωτήρη,

καταλαβαίνω γιατί γράφεις κάτι τέτοιο. Ελπίζω όμως κι εσύ να καταλάβεις γιατί ως υπεύθυνη του φόρουμ θα παρακαλέσω να αποφεύγουμε εκφράσεις και κατηγορίες που πηγάζουν από την τεράστια πίκρα μπρος στον καιόμενο πνεύμονα της πόλης αλλά συνιστούν ταυτόχρονα αδίκημα και από θύματα μας μετατρέπουν σε θύτες.

Όση αγανάκτηση και αν νιώθει κάποιος, και όσο και αν συμμερίζομαι αυτή την αγανάκτηση, δε θα συμφωνήσω και αλίμονο αν πέφτω έξω πως στα υπουργικά συμβούλια προετοιμάζεται τέτοιο έργο. Θα ήταν τότε σαν να βάζαμε φωτιά σε ό,τι αποτελεί πνεύμονα της πολιτικής μας ζωής. Και στο σπάνιο αυτό δώρο που οι παππούδες μας της δώρισαν, στη Δημοκρατία.

Ως φόρουμ λοιπόν τέτοιες εκφράσεις δεν τις αποδεχόμαστε στο βαθμό που ούτε ο ρόλος μας είναι αυτός αλλά και δε δικαιούμαστε να έχουμε.

Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Δευ Ιουν 15, 2009 2:55 pm

Σωτήρη έχω κατασταλλάξει σε ένα συμπέρασμα, ότι ενδεχομένως
μοίρα της ανθρωπότητας είναι να αγωνίζεται να γκρεμίζει
Βαστίλες.... και οι ελευθερωτές να γίνονται οι καινούργιοι
δεσμοφύλακες.

Που πήγαν τόσες επαναστάσεις;

Που πήγε η Γαλλική επανάσταση και τα οράματα της;

Που πήγε η Ελληνική επανάσταση και τα δικά της τα οράματα;

Που πήγε η Οκτωβριανή επανάσταση;

Και πώς το τέρας του δυτικού υλισμού κατανίκησε έτσι σε
μία βραδιά σαν χάρτινο πύργο το φιάσκο του αριστερού
ουμανισμού;
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 421

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Δευ Ιουν 15, 2009 3:14 pm

Βοιάτης έγραψε:
Δεν είναι ο μόνος παρεξηγημένος.

Εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια έχουν γελοιοποιήσει
τον Επίκουρο
κάνοντας τον Κήπο του ως σύμβολο
αποχής απο το κοινωνικό γίγνεσθαι, καλοπέρασης,
και πλαδαρότητας.

Θεωρώντας τη στάση του Επίκουρου για μη συμμετοχή
στο σύστημα της τρυφώσας πόλης, ως μία απολιτίκ στάση.

Παράθεση :

Ο κήπος του Επίκουρου

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΟ (σελ. 23 - 26 ) του ΔΗΜΗΤΡΗ ΛΙΑΝΤΙΝΗ

Στη φιλοσοφία μετά τον Αριστοτέλη παράλληλα με τη Στοά του Ζήνωνα άνθησε ο Κήπος του Επίκουρου. Ο Κήπος επηρέασε τη Ρώμη σχεδόν όσο και η Στοά.

Ο Επίκουρος, ημπορεί να το δηλώσει κανείς προεξαγγελτικά, από πλευράς μεγέθους έχει θέση δίπλα στο Δημόκριτο. Και παραστέκει εκείνο τον κατάφρακτο αντίπαλο του Πλάτωνα που ο μεταξύ τους πόλεμος υπήρξε ισόβιος και ακήρυκτος.

Βλέπουμε τους δύο στοχαστές να διαλέγουνται, όπως στη γνωστή αγγειογραφία του Εξηκία κοιτάμε τον Αίαντα και τον Αχιλλέα να παίζουν τους πεσσούς.

Η φωνή του Επίκουρου ηχεί στα πέλαγα των αιώνων και στους ωκεανούς των χιλιετιών σαν μία κοσμοϊστορική κοχύλα:

Ο φόβος της ζωής και ο φόβος του θανάτου πλάσανε στους ανθρώπους τα φαντάσματα των θεών.

Τέτοιες φωνές στην ιστορία του πνεύματος λογαριάζουνται μετρημένες. Είναι λόγοι ακαριαίοι σε δωρικό ρυθμό που μέσα τους κρύβουν στήλες έμπυρης σκέπης. Και σκάνε στη γης αστροπελέκια πριν τον κατακλυσμό.

Παρόμοια λ.χ. είναι η φωνή του φυσικού Χάιζενμπεργκ, όταν παράδωσε στη μνήμη και στην υπεροψία τη στιγμή που άγγιξε την αυτογνωσία του:

Κατάλυσα το νόμο της αιτιότητας.

Παρόμοια είναι η φωνή του Ένγκελς. Αγκαλιάζει στον ώμο το φίλο του Μαρξ, σεργιανίζουν χαρωπά στο κοκκινωπό διάσελο της αυγής και μας δίνει πειστικά την αγέρωχη είδηση:

Ο σκοπός μου είναι να αποδείξω ότι οι νόμοι της διαλεκτικής είναι οι αληθινοί νόμοι της εξέλιξης της φύσης.

Παρόμοια είναι η φωνή του Φρειδερίκου Νίτσε. Κυνηγός αγριοκάτσικων με τα παρθικά τόξα στο χέρι μιλά κοσμοϊστορικά για τη χριστιανική ηθική:

Εκείνο που με αφορίζει και με τοποθετεί παράμερα αναφορικό με το ρέστο ολόκληρης της ανθρωπότητας, είναι το ότι έχω ξεσκεπάσει τη χριστιανική ηθική. Ποιος πριν από μένα αναρριχήθηκε στα άντρα μέσα από τα οποία αναδίνονταν η δηλητηριώδης ανάσα της χριστιανικής ηθικής - αυτού του είδους κατασυκοφάντησης του κόσμου;

Παρόμοια είναι η φωνή του Επίκουρου για την καταγωγή του θεού.

Ο Επίκουρος δεν ακούστηκε στον καιρό του, αλλά ούτε και οι υστερινοί τον άκουσαν. Κατάκτησε χώρες μεγάλες όσο και οι χώρες του Αριστοτέλη και του Αλέξανδρου, και μας έφτασαν μόνο μισόλογα γι' αυτόν. Κανείς δεν έγραψε την ιστορία του. Εξαίρεση έξοχη ξεχωρίζει ξεχασμένος ο εξαίσιος Λουκρήτιος.

Οι μισοί από τους ανθρώπους που άκουσαν το όνομα του Επίκουρου, αγαθοί σαν τους μηλοκόπους στη θάλασσα, τόνε πήρανε για ακαμάτη.

Οι άλλοι μισοί, πονηροί και μπαλντατζήδες, ανιχνέψανε σωστά τον επαναστατικό του γόμο. Είδαν και τρόμαξαν τη μελλοντική του συγκομιδή. Και λάβανε μέτρα, Ο αδιάβαγος είπανε. Ο χοιροβοσκός, ο βοϊδολάτης.

Γρήγορα άρπαξαν τα αξίνια τους και τα άλλα σύνεργα του νεκροθάφτη. Και σκέπασαν το τίμιο σώμα της γνώσης του Επίκουρου στα μαγιάπριλα και στους αηδονισμούς της σιωπής. Η χειροπιαστή στιγμή για τον άνθρωπο χάθηκε μέσα στα μάτια του.

Έτσι στερήθηκε η ανθρωπότητα τη μεγάλη ευκαιρία να εισέλθει στην τροχιά της ειλικρίνειας, της ευθύνης, της εντιμότητας και της εμορφιάς.

Οι σελτζούκοι του ιερατείου του σχολειού και της πέννας κατηγόρησαν τον Επίκουρο τα πολλά τάχατες.

Πως απλοποίησε τάχατες τον κόσμο, γιατί ονόμασε τη χαρά, την ελαφράδα του και την ευεξία. Πως παραγνόησε τάχατες τη χασοφεγγαριά της ζωής, γιατί αρνήθηκε το κακό, τις συφορές και τη λύπη. Πως εξευτίλισε τάχατες τα ευπρεπή του ανθρώπου, γιατί εκήρυξε:

- Φάτε και πίετε, κοιλιόδουλοι, και ευφράνθητε- γιατί αύριον γαρ αποθνήσκετε.

Πως καταφρόνησε τάχατες τους σοφούς και τους δασκάλους, γιατί παίνεσε την αμεσότητα, τη φρεσκάδα, το βαθύπλουτο κάλεσμα της στιγμής και την αυτογέννητη γνώση. Πως εχλεύασε τα θεϊκά και τα όσια.

Πίσω από τα βλέφαρα του ύπνου του, όσο ο άνθρωπος ζει, αργοσαλεύουν όνειρα, πόθοι, εμορφιές, αλήθειες και πλάνες. Και σαν αποθάνει ο άνθρωπος, στις κόχες των κρανίων που χάσκουν ξελημεριάζουν οι αράχνες, οι σκορπιοί και οι σαύρες.

Εάν δεν είχε φράξει τη φωνή του Επίκουρου ο φόβος, η άγνοια και η μισανθρωπία του ανθρώπου για τον άνθρωπο, η ιστορία θα 'χε τραβήξει άλλο δρόμο. Αλλά τη γραμμή και την πορεία του κόσμου τη χαράξανε οι ντροπές μας: μια καρδιά που τουρτουρίζει, ένα μυαλό του προβατιού και της ύαινας, και η προέχουσα κοιλιά που την βουρλίζουν οι βορβορυγμοί της.

Το κατώγι, ο φωταγωγός και το παραπόρτι του σπιτιού μας έκρυψαν την πρόσοψη, το στούντιο και το δώμα. Ήμασταν κάποτε από καλή γενιά. Εμείς οι γύφτοι.

Εάν ο Επίκουρος είχε περάσει - αλλίμονο! μόνον οι Μήδοι περνούν - , θα 'χε κρατήσει στον κόσμο ένα λιτό είδος αντιθρησκείας. Η ενιαία συνείδηση δηλαδή της φυσικής γνώσης, της απλότητας, του σθένους, της εγκαρτέρησης και της κατάφασης. Όλα εκείνα που ο Επίκουρος τα είπε λεβεντιά, και ο Νίτσε σης μέρες μας χαρούμενη επιστήμη και πολλή ανθρωπιά.

Με τον Επίκουρο δόθηκε η ευκαιρία στην ανθρωπότητα να προστατέψει τον άνθρωπο και το μέλλον του από έναν ατλαντικό άχρηστα πράγματα, αθλιότητες, ψεύδη, πλάνες, απάτες, συναξάρια, ιερές συνόδους, βίους αγίων, σκούφους του παπά και του πάπα, εγκλήματα και μάταιη σπατάλη του πνεύματος.

Και η ευκαιρία χάθηκε.

Βοιάτη, καλύτερη αναφορά από αυτή που έκανες στον Κήπο, δε θα μπορούσες να κάμεις. Σε ευχαριστώ θερμά.

ΕΛΙΝΑ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 327

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ   Τρι Ιουν 16, 2009 8:55 am

Βοιάτης έγραψε:
Σωτήρη έχω κατασταλλάξει σε ένα συμπέρασμα, ότι ενδεχομένως
μοίρα της ανθρωπότητας είναι να αγωνίζεται να γκρεμίζει
Βαστίλες.... και οι ελευθερωτές να γίνονται οι καινούργιοι
δεσμοφύλακες.

Το σύνδρομο του Σίσυφου...

Παράθεση :
βασιλιάς της Κορίνθου, γιος του Αιόλου, διαβόητος για τις απάτες του· καταδικάστηκε στον Άδη να μεταφέρει αιωνίως βράχο στην κορυφή βουνού που κυλούσε πάλι στην πεδιάδα.

Μπορεί έτσι να είναι, Βοιάτη. Είναι έτσι κι αλλιώς πολλοί εκείνοι που πιστεύουν στο σφαίρα είναι και γυρίζει. Όπως δηλαδή παρατηρούμε και στη φύση γύρω μας. Ο νόμος της Αιώνιας επιστροφής του Όμοιου. Ποιος να ξεφύγει από αυτό μπορεί; Εγκλωβισμένοι καθώς είμαστε στο δίπολο Έρωτας - Θάνατος; Γεννιόμαστε - πεθαίνουμε και ξανά γεννιούνται άλλοι και πεθαίνουν κι αυτοί...

Εκείνο που μας ξεγελά είναι το οικοδόμημα της Βαβέλ... το λέμε αλλιώς και πολιτισμό. Κοιτάμε προς τα πίσω, στην αχάνεια του πίσω αιώνα, και θαρρούμε κάτι χτίσαμε. Κάτι λιγουλάκι προοδεύσαμε. Τι απάτη φοβερή... Ένα τόσο δα φύσημα του αγέρα και το παλάτι μας στην άμμο θα θρουβαλιαστεί σε ερείπια. Όπως τόσες και τόσες φορές έγινε ως τώρα...

Και οι δεινόσαυροι έχουν εξαφανιστεί για να πουν την πικρή αλήθεια που έμαθαν.

Αλλά. Υπάρχει ένα μεγάλο αλλά. Κι αυτό λέγεται ανθρώπινη μοίρα και αποδοχή της. Μόνο αν την αποδεχθείς έχεις ελπίδα να τη νικήσεις. Όσο σου γράφτηκε βεβαίως, ούτε πιθαμή περισσότερο. Μα πρώτα να την αποδεχθείς πρέπει. Να τηρήσεις το μέτρο. Και δίχως αυτό το μέτρο τίποτα σπουδαίο δεν μπορεί να γίνει. Μέτρον άριστον...

ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΜΑΣ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ :: ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΙΑ-
Μετάβαση σε: