ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Εσώρουχα μπλε, χακί και βυσσινί

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Εσώρουχα μπλε, χακί και βυσσινί   Τρι Οκτ 07, 2008 8:15 pm

Το πρώτο που διάβασα σήμερα ήταν μια απορία. Τι νόημα έχουν μερικές μέρες να υπάρχουν...

Το δεύτερο αφορούσε εσώρουχα. Ένα μπλε, ένα χακί και ένα βυσσινί. Τρία εσώρουχα, τρεις άνθρωποι. Ή πιο σωστά τρία πτώματα. Βρέθηκαν προχτές να επιπλέουν στη θάλασσα της Αλεξανδρούπολης. Και οι τρεις με μαύρα μαλλιά. Και οι τρεις από 20 έως 30. Και οι τρεις δεν πρόκειται να ρωτήσουν ξανά αν κάποιες μέρες έχουν νόημα να υπάρχουν ή όχι... Και για τους τρεις θα είναι πια νύχτα, μόνο νύχτα. Και οι τρεις ξέρουν πια καλά την απάντηση, τι αξίζει η κάθε μέρα. Και το κάθε λεπτό της ακόμα.

Για τους υπόλοιπους; Αυτούς που δεν είναι πτώματα; Εκεί τα πράγματα είναι ζόρικα. Και ειδικά όταν ξεχνάς τη μεγάλη νύχτα που σε περιμένει. Ή και επειδή τη βλέπεις μα σε πνίγει το σκοτάδι της. Κι όμως, κάπου εκεί υπάρχει ένα φως. Υπάρχει ΤΟ φως. Ψάξε το και θα δεις τη νύχτα να γίνεται μέρα. Αλλιώς οι μέρες θα γίνονται νύχτες. Σκοτεινές και άχρηστες...

http://vwww.express.gr/news/apeoz_(xenesoz_dhmosieyseis)/84183oz_2008100784183.php3

ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσώρουχα μπλε, χακί και βυσσινί   Τρι Οκτ 07, 2008 8:26 pm

Όσον αφορά τα πτώματα, δυστυχώς δεν ήταν μόνο τρία. Ψάχνοντας μετά στην αναζήτηση έμαθα πως ήταν τουλάχιστον επτά. Έξι άντρες και ένα παιδί δέκα ετών. Ένα παιδί που δε θα γίνει ποτέ άντρας. Δε θα προλάβει καν να ρωτήσει ποιο νόημα έχουν οι μέρες μας.

Κι έτσι για την πληροφόρηση και μόνο, Ιρακινοί μετανάστες οι φουκαράδες. Λαθρομετανάστες. Βούλιαξε το πλοιάριο από άγνωστη αιτία και βούλιαξαν μαζί κι εκείνοι...

Κι από το Ριζοσπάστη η αναλυτική περιγραφή:

Η θάλασσα ξεβράζει πτώματα μεταναστών

Παράθεση :
Τραγωδία στην Αλεξανδρούπολη όπου επτά πτώματα εκβράστηκαν στις ακτές μέσα σε τέσσερις μέρες. Τα θύματα είναι μετανάστες (έξι άντρες και ένα παιδί δέκα ετών) από το Ιράκ και σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία επιχειρούσαν με άγνωστο αριθμό συμπατριωτών τους να περάσουν με πλοιάριο στην Ελλάδα, όταν αυτό από άγνωστη αιτία βυθίστηκε νοτιοανατολικά της Αλεξανδρούπολης.

Το πρώτο πτώμα μπλέχτηκε την περασμένη Πέμπτη, στον αλιευτικό σάκο της μηχανότρατας «Παναγία Κρημιώτισσα», που ψάρευε ανοιχτά της Αλεξανδρούπολης, ενώ ως την Κυριακή, άλλα τέσσερα πτώματα - μεταξύ αυτών και ενός αγοριού ηλικίας περίπου 10 χρόνων - εκβράστηκαν στην ίδια περιοχή, ανάμεσα στο Δέλτα του ποταμού Εβρου και την Αλεξανδρούπολη. Χτες το πρωί, η μηχανότρατα «Καπετάν Φώτης 2» ανέσυρε άλλη μία σορό στον αλιευτικό της σάκο, ενώ μία τελευταία εκβράστηκε στην ακτή, ανεβάζοντας τον αριθμό των πτωμάτων σε επτά.

Την ίδια ώρα, πτώμα άγνωστου άνδρα, βρέθηκε στην περιοχή «Νεραϊδότοπος» του ποταμού Εβρου. Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις της Αστυνομίας, πρόκειται για μετανάστη, ο οποίος πνίγηκε στην προσπάθειά του να περάσει σε ελληνικό έδαφος προερχόμενος από Τουρκία.

χαλαρουιτα
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 418
Registration date : 24/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσώρουχα μπλε, χακί και βυσσινί   Τετ Οκτ 08, 2008 8:26 am

Εσύ μιλάς για 7 άτομα. ΝΕΚΡΑ όλα. Δεκτόν.

Εγώ θα σου πω για ένα παλικάρι 21 ετών. Σκοτώθηκε χθες. Και θα σου πω και για ένα θρανίο με μια αγκαλιά λευκά κρίνα.

Πονάει διαφορετικά όταν ο νεκρός ήταν μέρος της καθημερινότητάς σου, και αλλιώς πονάει όταν είναι ένας νεκρός που ποτέ δεν έχεις-είχες γνωρίσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Εσώρουχα μπλε, χακί και βυσσινί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: