HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Έχουμε υποχρέωση να αποδεχόμαστε τους gay για φίλους;

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Έχουμε υποχρέωση να αποδεχόμαστε τους gay για φίλους; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Έχουμε υποχρέωση να αποδεχόμαστε τους gay για φίλους;   Έχουμε υποχρέωση να αποδεχόμαστε τους gay για φίλους; Icon_minitimeΤρι Οκτ 07, 2008 12:52 am

Λυπάμαι που θέτω το ερώτημα προσθέτοντας τη λέξη gay, το σωστό θα ήταν να το θέσω το ερώτημα χωρίς αυτή. Και να πω ένα ξεκάθαρο ΟΧΙ. Καμία υποχρέωση δεν έχω να αποδεχτώ κάποιον για φίλο μου. Να τον κάνω μέλος της παρέας μου. Να μοιράζομαι τον ελεύθερο χρόνο μου μαζί του. Να του αφιερώνω έστω και ένα λεπτό της μέρας μου. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τη σπαταλάω δεξιά και αριστερά.

Δεν ξέρω τι κάνουν οι υπόλοιποι, αλλά εγώ τους φίλους μου τους διαλέγω και τους επιλέγω με αυστηρά κριτήρια. Έχω αμέτρητους γνωστούς αλλά φίλους λίγους και εκλεκτούς. Και προπαντός όχι μόνιμους. Θυμάμαι από παιδί να λειτουργώ έτσι. Αρκούσε ένα στραβοπάτημα για να διαγράψω οριστικά τον άλλο από την καρδιά μου. Είτε φίλο και φίλη είτε ακόμη πιο στενής σχέσης άνθρωπο. Κι όσες φορές αθέτησα την αρχή μου, διαπίστωσα πως έκανα λάθος. Καλώς ή κακώς, οι άνθρωποι δεν αλλάζουν. Κι άμα μία φορά τσεκάρεις τον άλλο αρνητικά, είναι βέβαιο πως και παρακάτω το ίδιο θα ξανασυμβεί. Μόνο τα παιδιά έχουν περιθώρια βελτίωσης και αλλαγών. Οι ενήλικες δεν έχουν κανένα.

Αυτό βέβαια είναι άλλο από εκείνο που έθεσα ως ερώτημα. Για το αν έχουμε υποχρέωση να αποδεχόμαστε τους gay. Δεν ξέρω αν είναι και σωστός ο όρος, αν αφορά δηλαδή εξίσου άντρες και γυναίκες ομοφυλόφιλους. Αν θέλετε αλλάξτε τη λέξη με το ομοφυλόφιλος για να συνεννοηθούμε καλύτερα.

Λοιπόν... Δε ρωτώ αόριστα. Μου έτυχε πρόσφατα μια τέτοια περίπτωση. Δε θα πω αν ήταν άντρας ή γυναίκα. Μόνο πως αφού βρήκε το πρόσχημα να με πλησιάσει άρχισε να μου το φέρνει από δω και από κει για να καταλάβω τις ιδιαίτερες ερωτικές προτιμήσεις του. Προσπάθησα στην αρχή ευγενικά να του ξεκαθαρίσω ότι δε συμφωνώ με τέτοιες επιλογές. Εκτός από μία περίπτωση, να το πω και αυτό: Αν η ίδια η φύση ευθύνεται. Γιατί θυμάμαι και την περίπτωση μιας "κοπελιάς" στο παρελθόν που εξωτερικά ήταν γυναίκα αλλά ο γενετικός της κώδικας άλλα έλεγε. Πάνε πολλά χρόνια από τότε... Και δεν την έχω ξανασυναντήσει. Ελπίζω όμως να έγινε πράξη το όνειρό της να βρει τα απαραίτητα χρήματα για να αποκαταστήσει το λάθος της φύσης. Εκεί ναι, εκεί νιώθω συμπάθεια για το άτομο που βρέθηκε σε τόσο δεινή θέση. Για όλους τους άλλους όμως όχι.

Δε θέλω να πω ότι τους καταδικάζω ούτε και πως παριστάνω τον αυτόκλητο κριτή τους. Απλά, πολύ απλά, δεν επιθυμώ καμία σχέση μαζί τους. Πολύ περισσότερο δεν επιθυμώ φιλικές σχέσεις. Δε θέλω ούτε το διασυρμό τους, ούτε το κακό τους. Αλλά και δε βρίσκω τίποτε κοινό να συζητήσω μαζί τους.

Ναι, εντάξει, υπάρχει και η μεγάλη εξαίρεση. Πώς να τον παραβλέψεις; Που κάθεσαι και τον διαβάζεις και μαγεύεσαι; Τα ποιήματά του ναι. Τον ίδιο ακόμα και αν τύχαινε να ζήσουμε στην ίδια εποχή και στον ίδιο τόπο, δε νομίζω πως θα ήθελα να τον συναστρέφομαι. Αλλά και πάλι αυτός, ο ένας, είναι η εξαίρεση. Ένας άνθρωπος πάσχων, λαγνουργός και λαγνοδίωκτος... Βγάλτε λοιπόν τέτοιες περιπτώσεις απέξω. Μιλώ για όλους τους άλλους του τρίτου φύλου.

Μπορεί να σέβομαι το δικαίωμα του καθενός για αυτοδιάθεση, αλλά το ίδιο δε χρωστάνε και εκείνοι; Ακριβώς όπως σέβομαι το δικαίωμα των άλλων να έχουν σκυλάκια στα σπίτια τους, αλλά εγώ δε θα έπαιρνα ποτέ ένα σκυλάκι. Ναι, αγαπώ τα ζώα. Αλλά δεν έχω προτίμηση στα σκυλάκια. Μια ζωή με τα γατιά ανακατευόμουν. Και φαίνεται οι γατοφιλίες μου άφησαν την ίδια απώθηση που και οι γάτες έχουν για τους σκύλους. Το ίδιο θαρρώ μου συμβαίνει και απέναντι στους ομοφυλόφιλους.

Πρώτη θα ξεσηκωνόμουν αν κάποιος τους πρόσβαλε ή τους στερούσε νόμιμα δικαιώματα με αφορμή τις ερωτικές τους προτιμήσεις, αλλά... Υπάρχει ένα μεγάλο αλλά. Δεν μπορώ να αισθανθώ φίλη με τέτοιους ανθρώπους. Όπως εκείνοι παραβιάζουν το νόμο της φύσης και έλκονται από το ίδιο φύλο, το ίδιο - θα πρέπει να το καταλάβουν - υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που νιώθουν απώθηση απέναντι σε τέτοιες καταστάσεις.

Όταν όμως αντί να το καταλάβουν και να τραβήξουν το δρόμο τους, έχουν και το θράσος να προσπαθούν να σου επιβάλουν τη φιλία τους; Κι όταν αρνούνται να δεχτούν το όχι που τους λες; Και αρχίζουν μία τις συγνώμες και μία τα προσχήματα και στο τέλος και να σε βρίζουν για ό,τι κατεβάζει το κεφάλι τους;

Ε, όχι βρε συ. Με το έτσι θέλω δε θα μπεις στον κύκλο εκείνων που αγαπώ και προτιμώ να κάνω παρέα. Άμε στο καλό. Στο είπα μια, στο είπα δυο. Πότε επιτέλους θα κόψεις αυτή την εμμονή; Με γεια σου και με χαρά σου οι ερωτικές σου προτιμήσεις. Και κράτα και όλες τις δικαιολογίες για τη φταίχτρα κοινωνία που τάχα και καλά σε ανάγκασε να τις αποκτήσεις. Θα σε σεβόμουν περισσότερο αν είχες αποφύγει όλα αυτά τα μυθεύματα. Κι είναι περισσότερο γι' αυτά που δεν επιθυμώ ούτε καλημέρα να έχουμε.

Και μην μπεις στον κόπο να ξαναστείλεις μέιλ. Οριστικά και αμετάκλητα έχεις προστεθεί στην ανεπιθύμητη αλληλογραφία. Άντε, λέμε. Τράβα το δρόμο σου. Πώς αλλιώς πρέπει να στο πούμε πια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Έχουμε υποχρέωση να αποδεχόμαστε τους gay για φίλους; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχουμε υποχρέωση να αποδεχόμαστε τους gay για φίλους;   Έχουμε υποχρέωση να αποδεχόμαστε τους gay για φίλους; Icon_minitimeΤρι Οκτ 07, 2008 1:54 pm

Πρέπει να ήμουν πολύ θυμωμένη χτες βράδυ για να αποφασίσω να θέσω το παραπάνω ερώτημα. Αλλά αφού το έβαλα, ας μείνει. Να ακούσω και τις γνώμες των άλλων. Τι προτείνουν και τι νομίζουν ορθό. Γιατί εγώ έχω φτάσει στα όριά μου και δεν ξέρω αν αντιδρώ πλέον σωστά. Και κυρίως για το ψέμα που χρησιμοποιήθηκε αλλά και την αναισχυντία της τωρινής αποκάλυψης.

Όταν πια έπεσα να κοιμηθώ και το ξανασκεφτόμουν, θυμήθηκα πως στο παρελθόν είτε στο χώρο εργασίας είτε και σε άλλους χώρους έτυχε να συναναστραφώ με άτομα που μπορεί και να ανήκαν στο τρίτο φύλο. Υπήρχε η υποψία από το χρώμα της φωνής, τις κινήσεις κλπ. Όχι όμως η πρόκληση. Και ουδέποτε η ανοιχτή παραδοχή, να το κάνει δηλαδή σημαία και να το διατυμπανίζει. Παρά λοιπόν την υποψία δε θεώρησα λόγο σοβαρό να αποκλείσω αυτά τα άτομα από τους φίλους μου. Και εξήγησα γιατί, γιατί δεν ενοχλούσαν κανένα και είχαν όλα τα άλλα που θέλω να έχουν οι άνθρωποι που θεωρώ φίλους μου.

Αυτή τη φορά όμως δεν ήταν έτσι. Καθόλου έτσι. Και ίσως πράγματι να είναι λάθος στην ερώτηση να περιλαμβάνεται η λέξη gay. Γιατί δεν είναι εκεί η ουσία αλλά στο χαρακτήρα του συγκεκριμένου ατόμου και στη συμπεριφορά του την υπόλοιπη. Κι αν κάποιος έβαλε το θέμα της ομοφυλοφιλίας ήταν το ίδιο το άτομο, το ίδιο δηλαδή θεώρησε πως κακώς συμπεριφέρομαι που δεν επιθυμώ φιλικές σχέσεις γιατί και οι gay έχουν ψυχή και πρέπει να δεχόμαστε τη διαφορετικότητα του άλλου. Θα συμφωνήσω στο τελευταίο. Φυσικά και πρέπει να δεχόμαστε τη διαφορετικότητα. Αλλά είναι άλλο αυτό και άλλο να υποχρεωνόμαστε επειδή είναι διαφορετικός να τον αντιμετωπίζουμε ντε και καλά ως φίλο μας για να μη νιώσει ο ίδιος πως τον απορρίπτουμε.

Το ίδιο θυμάμαι κάποτε και με άλλη διαφορετικότητα. Εκεί υπήρχε σωματική αναπηρία. Και πάλι είχα νιώσει ενόχληση όταν διαπίστωσα πως υπήρχε εκτός από τη σωματική και αναπηρία στο χαρακτήρα και στη συμπεριφορά.

Η δική μου άποψη είναι πως δεν μπορεί κανείς να κατηγοριοποιεί τους ανθρώπους ούτε με βάση τις ερωτικές προτιμήσεις, ούτε με άλλα χαρακτηριστικά. Αλλά και δεν μπορεί να κάνει παντιέρα τη διαφορετικότητα και να απαιτεί εξαιτίας της προνομιακή αντιμετώπιση. Αλλιώς και πάλι σε ρατσιστική συμπεριφορά οδηγούμαστε. Και συνήθως το κίνητρο εδώ είναι ο οίκτος. Τον λυπάμαι που είναι διαφορετικός και τον αντιμετωπίζω με άλλο κριτήρια που θα αντιμετώπιζα όποιον άλλο στη θέση του.

Δε θεωρώ υγιές συναίσθημα τον οίκτο. Ποτέ δε θα έκανα φίλο μου κάποιον από λύπηση. Είναι υποτίμηση αυτό.

Δέχομαι τη διαφορετικότητα αλλά δε δέχομαι να με χρησιμοποιείς με οποιοδήποτε τρόπο για να αντιμετωπίσεις αυτή τη διαφορετικότητα. Και ειδικά στην τωρινή περίπτωση θεωρώ πως το ίδιο το άτομο έχει πρόβλημα με τη διαφορετικότητά του. Ας μάθει πρώτα να αποδέχεται τον εαυτό του και μετά ας ζητήσει το ίδιο και από τους άλλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΙΩΝΗ
Admin
ΔΙΩΝΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 884
Location : Όπου γη και πατρίς
Registration date : 31/10/2007

Έχουμε υποχρέωση να αποδεχόμαστε τους gay για φίλους; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχουμε υποχρέωση να αποδεχόμαστε τους gay για φίλους;   Έχουμε υποχρέωση να αποδεχόμαστε τους gay για φίλους; Icon_minitimeΤρι Οκτ 07, 2008 6:30 pm

Νομίζω πως πραγματικά είναι λάθος να μπαίνει έτσι το ερώτημα. Αν κατάλαβα καλά και από όσα ανέφερες, η ουσία είναι αν:

ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ GAY?

Θα πω ακόμη επειδή αφήνεις ανοιχτό το ενδεχόμενο να είναι και άντρας και γυναίκα, πως αν πρόκειται για ομοφυλόφιλο του ίδιου φύλου, έτσι κι αλλιώς είναι καλύτερα να μη δημιουργείς κανενός είδους φιλική σχέση. Γιατί ανά πάσα στιγμή κινδυνεύεις να μπλέξεις σε καταστάσεις απρόβλεπτες. Ειδικά όταν βλέπεις "εμμονή" στην προσέγγισή του δεν μπορείς να αποκλείσεις και άλλα ενδεχόμενα. Το να αφήνεις έναν τέτοιο τύπο να μπει στη ζωή σου, είναι σαν να πηγαίνεις γυρεύοντας να αποκτήσεις προβλήματα. Κι αυτό δεν έχει καθόλου να κάνει με ρατσισμούς και άλλα ... δημοκρατικά δικαιώματα. Το ίδιο δε θα έκανε κάποιος αν τον προσέγγιζε και άτομο του άλλου φύλου με ερωτικές διαθέσεις αλλά δεν ήταν του γούστου του; Κι όταν βλέπεις τέτοια άτομα να τους λες φύγε και αυτά εκεί, ο σωστός όρος είναι σεξουαλική παρενόχληση. Δεν έχει να κάνει με φιλίες κλπ. Ούτε με απόρριψη κάποιου επειδή έχει περίεργα ερωτικά γούστα. Ο ίδιος βέβαια για να πετύχει το σκοπό του και περί ρατσισμού θα μιλήσει και για πολλά άλλα. Οι άνθρωποι αυτοί στη μεγάλη τους πλειοψηφία είναι άρρωστοι ψυχικά. Και ως τέτοιους πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε. Όχι με σιχαμάρα ή άλλα αρνητικά συναισθήματα, ως ανθρώπους και μόνο που πάσχουν από ψυχική νόσο.

Πιστεύω πως αυτό δεν αφορά όλους τους ομοφυλόφιλους. Υπάρχουν και εκείνοι που έχουν προτίμηση στο άλλο φύλο αλλά έχουν και αξιοπρέπεια και ήθος. Είναι αυτοί που λες ότι μπορεί και να ήταν. Δεν προκάλεσαν ποτέ, δεν ενόχλησαν. Αξίζουν το σεβασμό των άλλων αλλά και σέβονται και οι ίδιοι τη διαφορετικότητα των άλλων.

Όταν όμως κάποιος εστιάζει ο ίδιος στη διαφορετικότητά του, θα συμφωνήσω μαζί σου πως έχει ο ίδιος πρόβλημα με αυτήν και καλά θα κάνει να τη λύσει με τον εαυτό του και όχι να φορτώνεται στους άλλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://diwni.blogspot.com/
 
Έχουμε υποχρέωση να αποδεχόμαστε τους gay για φίλους;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: