ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Μουτζιέντρας το ανάγνωσμα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7891
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Μουτζιέντρας το ανάγνωσμα!   Κυρ Σεπ 07, 2008 11:19 am

Μετά τη βδομάδα εις Αθήνας θαρρώ πως επανήβρα ούλους τους σοβαρούς ρυθμούς προ διακοπών και η τρέλα του Αιγαίου εκόπασεν. Ώρα το λοιπόν να γυρίσουμε στα σπουδαία προ Αστυπάλαιας έργα μας. Φυσικά και εννοώ το μαγέρεμα και όχι αυτό που έβαλε ο νους σας. Διότι κάποια πράγματα είναι τα σοβαρά και κάποια άλλα παραείναι σοβαρά για να τα ευτελίζουμε στα ιντερνέτια και να τα κάνουμε μπαίγνιο του κάθε γιάπη και του κάθε αργόσχολου. Έτσι και με το βαρύγδουπο τούτο πρόλογο αρχίζω το περί μουτζιέντρας ή μουκέντρας το ανάγνωσμα!

Έχουμε και λέμε. Δευτέρα απομεσήμερο και 18 του Αυγούστου. Στο λιμάνι του Πειραιά και στο Μπλου Σταρ Πάρος έτοιμη για Αστυπάλαια. Παρκάρω το όχημα και παίρνω την άγουσα για το γνωστό χώρο του σαλονιού της διακεκριμένης θέσης του καραβιού. Μπορεί να μην ανήκω στα διακεκριμένα προσώπατα αλλά και δεν αντέχω πια να ταξιδεύω στην απερίγραπτη τρίτη θέση των καραβιών. Αν είναι με είκοσι ευρώπουλα να μην είμαι αγκαλιά με άλλους είκοσι επιβάτες και να μην ακούω επί ώρες γαβγίσματα και νιαουρίσματα και πραφ τα ζάρια και όλο το κακό συναπάντημα, αξίζει τον κόπο. (Βέβαια στην επιστροφή με το Ροδάνθη τα λουστήκαμε όλα αυτά έστω και αν πληρώσαμε ακριβότερο εισιτήριο. Αλλά στα Μπλου Σταρ εξακολουθούν να προσφέρονται ανθρώπινοι όροι ταξιδιού με ελάχιστα μεγαλύτερο κόμιστρο του κανονικού. ) Κι επιπλέον εκεί έχεις τη δυνατότητα να πάρεις ρεύμα και για το λαπ τοπ. Αυτό κι αν είναι πλεονέκτημα που δεν μπορείς να παραβλέψεις! Όχι τουλάχιστον αν είσαι παθιασμένος με το κομπιουτεράκι σου.

Αφού τελείωσα και το δεύτερο προλόγισμα, προχωράω στο παρασύνθημα. Μπαίνω που λέτε στο σαλόνι και αναζητώ τραπεζάκι κοντά σε μπρίζα. Πλην όμως της ατυχίας μου η γκαντεμιά μαζεμένη όλη δε δίνει κανένα τραπεζάκι άδειο. Μαζεύω όλα τα κουράγια ενός ανθρώπου που πρόκειται να μείνει εκεί μέσα για περισσότερο από δώδεκα ώρες άπραγος και ζητάω ευγενικά από ένα ζευγάρι να καθίσω στο τραπέζι τους διότι η μπρίζα ξέρετε και μπλα μπλα. Με κοιτάνε λίγο περίεργα και με ρωτάνε αν πρόκειται να βάλω το λαπ τοπ στο τραπέζι. Απόλυτα δικαιολογημένη η απορία διότι το τραπεζάκι ήταν τόσο δα και έτσι κι έμπαινε και λαπ τοπ επάνω δε θα χώραγε ούτε τασάκι καλά καλά. Όχι τους λέω, θα το κρατώ στα γόνατα. Δε θα το βάλω στο τραπέζι. Ανακουφισμένοι μου δίνουν ευγενικά τη συγκατάθεσή τους και θρονιάζομαι δίπλα τους.

Όμως στο μεταξύ έχω πιάσει μια περίεργη αξάν στην προφορά... Μια περίεργη και ευχάριστη στις μνήμες μου αξάν. Οπότε και ξαναπαίρνω θάρρος και ρωτάω για τον τόπο καταγωγής. Ω, μα ναι!!! Δε λάθεψα καθόλου. Κύπριοι από την Πάφο. Και ταξιδεύουν για διακοπές στην Πάρο. Περιττό να πω ότι το λαπ τοπ μέχρι την Πάρο ελάχιστα χρησιμοποιήθηκε. Και περισσότερο για να μοιραστώ μαζί τους διάφορες φωτογραφίες...

Στο σαλόνι του Μπλου Σταρ Πάρος

Κι ακόμη πιο περιττό θεωρώ να αναφέρω πως ούτε που κατάλαβα πότε φτάσαμε στην Πάρο. Ας είναι ευλογημένη η μπρίζα που μας έδωσε την ευκαιρία να γνωριστούμε! Κύπριοι παιδί μου, άνθρωποι περιβόλια!

Ανάμεσα λοιπόν στα ... περιβόλια, θυμήθηκα κάποια στιγμή και τα σοβαρά μου έργα στο ίντερνετ και ζήτησα βοήθεια για συνταγές κυπριακές που κάποτε απολάμβανα στο νησί της Αφροδίτης μα όταν γύρισα στην Ελλάδα δοκίμασα τη δυσάρεστη έκπληξη να μην ξέρω να τις φτιάξω. Μία από αυτές και η περί ης ο λόγος μουκέντρα ή μουτζιέντρα. Ή πιο διαφωτιστικά: Το φακόρυζο!!!

Έλα μου ντε που οι διακοπές στη συνέχεια και η πρώτη βδομάδα στην Αθήνα απομάκρυναν τις οδηγίες μαγειρικής για άλλα πιο ασήμαντα πράγματα... Και ούτε τις έβαλα σε πράξη ούτε και έγραψα τίποτε σχετικό. Αυτά όμως μέχρι σήμερα το απόγευμα που ένα γκλιν του άουτ λουκ με ενημέρωσε πως έχετε μήνυμα. Ανοίγω και τι να δω; Οι φίλοι από την Κύπρο. Με ευχές αλλά και ερωτήσεις τι απέγινε με τη μουκέντρα... Μπήκαμε στο σάιτ μου έγραφαν ( μάλλον το φόρουμ εννοούσαν ) αλλά δεν είδαμε τίποτε σχετικό. Τα κατάφερες τελικά με τη μουκέντρα;

Δαγκώθηκα. Ωχ... ξέχασα τη μουκέντρα. Να τη μαγειρέψω μάλλον δύσκολο. Εδώ από χτες προσπαθώ να με πείσω να φτιάξω τους κεφτέδες και όλο το αναβάλλω. Πάλι βλέπω να ταΐζω κιμά τα αδέσποτα της γειτονιάς! Για μουκέντρες είμαι; Από την άλλη δε μου ερχόταν να αφήσω και τη φίλη από την Κύπρο που με θυμήθηκε και μου έστειλε το μέιλ, παραπονεμένη. Τουλάχιστον, σκέφτηκα, ας κάνω το εύκολο. Το περί μουκέντρας ή μουτζιέντρας το ανάγνωσμα. Για να δούμε λοιπόν τι θυμάμαι και τι όχι:

Παίρνουμε φακές τις καθαρίζουμε και τις πλένουμε. Τις βάζουμε να βράσουν για λίγο και πετάμε μετά το πρώτο νερό. Τις ξαναβάζουμε να βράσουν κανονικά και λίγο πριν το τέλος προσθέτουμε και το ρύζι. Κανονίζουμε το νερό να απορροφηθεί, το φαγητό σερβίρεται "στεγνό" και όχι σε μορφή σούπας. Έπειτα τσιγαρίζουμε κρεμμυδάκι σε λάδι και περιχύνουμε το φαγητό και σερβίρουμε. Φυσικά κάπου ανάμεσα βάζουμε αλατάκι και πιπεράκι... Πού ακριβώς, θα σας γελάσω. Πάντως αν δε λάθεψα και στις υπόλοιπες οδηγίες, λογικά το αποτέλεσμα είναι ένα πεντανόστιμο πιάτο που κυπραίικα λέγεται μουτζιέντρα (αυτό το διαπίστωσα με γκουγκλάρισμα πριν από λίγο) και καλαμαρίστικα μουκέντρα.

Καλού κακού ανεβάζω και τη συνταγή που βρήκα έτοιμη με το google, έστω και αν διαφέρει από εκείνη που θυμάμαι:

Για 6 μερίδες

350 γρ. φακές χονδρές
150 γρ. ρύζι ΦΙΝΟ
6- 8 κουταλιές ελαιόλαδο
2 ξερά κρεμμύδια
2 κλωναράκια φρέσκια ρίγανη
4-5 φρέσκα κρεμμυδάκια
Αλάτι

Βράζουμε τις φακές σε αλατόνερο για 6 λεπτά και τις στραγγίζουμε. Τις ξαναβράζουμε για 15 λεπτά περίπου με καθαρό νερό, αφού προσθέσουμε 3 φύλλα δάφνης. Τις στραγγίζουμε, προσέχοντας μη παραβράσουν. Βάζουμε στην κατσαρόλα το λάδι και σοτάρουμε τα κρεμμύδια ψιλοκομμένα. Ρίχνουμε τις φακές, τη ρίγανη, το ρύζι και αλάτι. Προσθέτουμε 2 φλιτζάνια χλιαρό νερό και βράζουμε σε χαμηλή φωτιά μέχρι να σωθεί τελείως το ζουμί από το φαγητό. Σερβίρουμε με ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμυδάκι.

~~~~

Ποιο είναι τελικά το σωστό; Πότε γίνεται το σοτάρισμα; Ενδιάμεσα ή στο τέλος;;; Ελπίζω η φίλη από την Κύπρο να ξαναμπεί στο φόρουμ και να μας δώσει τη λύση!

Το βέβαιο πάντως είναι πως όταν ταξιδεύετε, βρείτε τρόπο να μιλήσετε με τους συνταξιδιώτες σας. Και ευχάριστα θα περάσετε το ταξίδι και όλο και κάποια φιλία μπορεί να ξεκινήσετε. Επιπλέον, όσοι έχετε και το σοβαρό χόμπι της μαγειρικής, θα πλουτίσετε σε νέες συνταγές.

Μουκέντρας λοιπόν ή και μουτζιέντρας το ανάγνωσμα! Και νυν και αεί και για πολύ καιρό ακόμη. Διότι και τη σωματική μας υγεία σώζουμε αλλά και τη ρημάδα την ψυχική που κόντεψε να μας κάνει καρκίνο.

Μουτζιέντρας το ανάγνωσμα!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ :: ΚΥΠΡΟΣ-
Μετάβαση σε: