HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 ΑΝΤΙΝΟΗ - σεις

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΕΛΙΝΑ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΕΛΙΝΑ


Αριθμός μηνυμάτων : 327
Registration date : 31/10/2007

ΑΝΤΙΝΟΗ - σεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΝΤΙΝΟΗ - σεις   ΑΝΤΙΝΟΗ - σεις Icon_minitimeΤετ Ιουν 11, 2008 7:25 pm

Έψαχνα κάτι να στολίσω την τρελαμένη γειτόνισσα. Της αφήσαν ένα μωρό να προσέχει και μας έκανε πάλι τα νεύρα μας κρόσσια.

Κοιμήσου!!! Γιατί δεν κοιμάαααααασαι!!!


ΑΝΤΙΝΟΗ - σεις Crying10

Ξύπνησα ακόμη κι εγώ που κοιμόμουν στο διπλανό διαμέρισμα...

Η μάνα - μάνα τρέχει για το μεροκάματο. Και η μάνα - γιαγιά προσπαθεί να βρει κουράγια να κρατήσει τα εγγόνια. Πού να τα βρει; Πέρασαν τα χρόνια της και τα μωρά θέλουν νέους ανθρώπους με αντοχές. Και βασικά με ηρεμία. Όχι κοιμήσουυυυυυυυυυυυυυυ! Γιατί δεν κοιμάααααααααασαι πια!!!!!!!!!!!

Αυτό έψαχνα... Και βρήκα την Αντινόη. Ευχαρίστως αντι-νόησα και ξέχασα και τους υστερισμούς της γειτόνισσας. Σας την προτείνω ανεπιφύλακτα. Την Αντινόη που θέλει να το σκεφτούμε...


ΑΝΤΙΝΟΗ - σεις Normal10


Πειράζει να σε αγαπάω και καμιά φορά να μη σου δίνω καραμέλες?
Θέλω να το σκεφτείς...


Η Αντινόη το ρωτάει... Πειράζει; Για σκεφτείτε...

Και γενικώς σκεφτείτε όταν αναθρέφετε παιδιά. Δεν είναι γατιά... είναι άνθρωποι. Μην τα φέρνετε στη ζωή αν δεν είστε σε θέση να τα μεγαλώσετε. Γέμισε ο κόσμος τρελαμένες γιαγιάδες, μανάδες στα πρόθυρα της κρίσης και παιδιά που χρειάζονται ψυχοθεραπεία από τα εφτά...

Δεν είναι μόδα να κάνεις παιδί. Δεν κάνουμε παιδιά όπως κάνουμε τα μπάνια μας στη Μύκονο ή όπου αλλού. Είναι χρέος και ευθύνη. Το ωραιότερο χρέος και η ωραιότερη ευθύνη. Μην την αναλαμβάνεις αν δεν είσαι σε θέση να την υπηρετήσεις. Γιατί δεν αντέχω άλλο την τρελαμένη μάνα σου στο αυτί μου... "Γιατί δεν κοιμάαααααααααααασαι;;;;;;;"

Έλα μου ντε... Γιατί δεν κοιμάμαι;;;

Λέω να κρατήσω καλές σχέσεις μαζί της και δεν της απαντώ. Εσείς όμως θέλω να το σκεφτείτε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΙΩΝΗ
Admin
ΔΙΩΝΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 884
Location : Όπου γη και πατρίς
Registration date : 31/10/2007

ΑΝΤΙΝΟΗ - σεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΤΙΝΟΗ - σεις   ΑΝΤΙΝΟΗ - σεις Icon_minitimeΤετ Ιουν 11, 2008 9:25 pm

Γιατί να κοιμάσαι; Επιτρέπεται να κοιμάσαι;

Ερώτημα κι αυτό που ψάχνει απάντηση...

Ή όπως έγραψε ο ποιητής:

ΟΝΕΙΡΟ

Κοιμούμαι κι η καρδιά μου ξαγρυπνά·
κοιτάζει τ' άστρα στον ουρανό και το δοιάκι
και πώς ανθοβολά το νερό στο τιμόνι.


Γιώργος Σεφέρης



Ωραία η Αντινόη. Και λιγόλογη. Και ποιητική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://diwni.blogspot.com/
 
ΑΝΤΙΝΟΗ - σεις
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: