HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 "ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin
ΗΡΑΚΛΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 421
Registration date : 01/11/2007

"ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: "ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ   "ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ Icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2007 9:00 pm

Η κυβέρνηση σύμφωνα με τις πρόσφατες δηλώσεις του αρμόδιου υπουργού Κοινωνικής Προστασίας κ Μαγγίνα που εισηγήθηκε και το πακέτο των αλλαγών στο ασφαλιστικό, προχωρά σε ήπιες αλλαγές και προσαρμογές στο ασφαλιστικό με "λίφτινγ" στο νόμο 3029 / 2002 ( Ρέππα)



Συγκεκριμένα οι πληροφορίες φέρουν την κυβέρνηση να επικεντρώνει την πρώτη φάση των αλλαγών στις ενοποιήσεις των ασφαλιστικών ταμείων τόσο της κύριας όσο και της επικουρικής ασφάλισης που προβλέπεται στον νόμο Ρέππα .

Συγκεκριμένα στο ΙΚΑ θα ενταχθούν όλα τα ασφαλιστικά ταμεία κύριας ασφάλειας των μισθωτών στον ιδιωτικό τομέα και στις ΔΕΚΟ -Τράπεζες.
Δεν γίνονται αλλαγές στον ΟΓΑ που παραμένει κύριος φορέας των αγροτών ,καθώς και στους ελεύθερους επαγγελματίες που ήδη έχουν ενοποιηθεί στον ΟΑΕΕ τα τρία ταμεία (ΤΕΒΕ ΤΑΕ ΤΣΑ).
Δημιουργείται ενιαίο ταμείο επιστημόνων με ενοποίηση των ταμείων ΤΣΑΥ ( Γιατρών- Υγειονομικών ) , Ταμείων Νομικών , και ΤΣΜΕΔΕ ( Ταμείο μηχανικών ) .
Στον Δημόσιο τομέα δεν γίνεται καμία αλλαγή στο ασφαλιστικό καθεστώς των δημοσιών υπαλλήλων που παραμένει στο δημόσιο και δεν εντάσσεται στο ΙΚΑ.

Αντίστοιχες ενοποιήσεις θα γίνουν και στα επικουρικά ταμεία πού είναι και τα πολυπληθέστερα. Αυτές οι ενοποιήσεις θα αποτελέσουν και τον κορμό της ασφαλιστικής μεταρρύθμισης που επαγγέλλεται η κυβέρνηση με το σχετικό νόμο,που στην ουσία θα κάνει lifting στο ν.3029 / 2002,να έρχεται στη Βουλή προς ψήφιση μέσα στον Ιανουάριο του 2008.

Οι παραπάνω ασφαλιστικές αλλαγές χωρίς να επηρεάζουν την βάση των διατάξεων που περιέχονται για τα όρια συνταξιοδότησης και την μείωση των ποσοστών αναπλήρωσης μισθού -σύνταξης ( στο 70% από το 2017) θα επιφέρουν μειώσεις σε συντάξεις και ασφαλιστικές προσδοκίες ασφαλισμένων στις ΔΕΚΟ- Τράπεζες.

Ωστόσο οι μεγάλοι χαμένοι είναι όλοι οι νέοι ασφαλισμένοι (μετά το 1993) κύρια στον ιδιωτικό τομέα που ελαχιστοποιούν τις συνταξιοδοτικές τους προσδοκίες από το υπάρχον ασφαλιστικό σύστημα ,με προοπτική στην πορεία να κληθούν να πληρώνουν και αυξημένες εισφορές , δημιουργώντας έτσι τη νέα γενιά συνταξιούχων ( 2017 και μετά ) των 700 ευρώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

"ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ   "ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ Icon_minitimeΤετ Νοε 21, 2007 1:37 am

Το "ήπιες" μου άρεσε... Δηλαδή το άγριες και βάρβαρες και απάνθρωπες πώς το αποδίδει πια η νεοελληνική;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Thanos
Δόκιμος
Δόκιμος
Thanos


Αριθμός μηνυμάτων : 73
Location : Τραχίνα Φθίας
Registration date : 01/11/2007

"ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι άλλο θα δούνε τα ματάκια μας !!! . . .   "ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2007 2:14 am

>
Τελικά αντιπολιτεύεται μόνο ο Μανώλης ?
>
>
«Γαλάζιο μπαϊράκι» από τον Γ.Μανώλη για τις αλλαγές στο Ασφαλιστικό


"ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ 851638_b
"ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ 851044_b

Ψάχνω να βρω θέσεις και άλλων στελεχών ή κομμάτων και μου στάθηκε αδύνατον. . . .

(. . . Κάτι μισόλογα αλίευσα και αυτά . . . "υπόκωφα" έως υποκριτικά ασθενή . . . )


δηλώνει ο Γ.Μανώλης===> έγραψε:
  • «Δεν ψηφίζω μείωση συντάξεων»
    «Όχι στην εύκολη λύση να χτυπήσουμε αυτόν που παίρνει 600 ευρώ»

Επόμενο άρθρο: ===>Κατάργηση της βουλευτικής σύνταξης πρότεινε ο Γιάννης Μανώλης<===

Κατάργηση της βουλευτικής σύνταξης πρότεινε ο Γιάννης Μανώλης (22/11/2007)

Δείτε το βίντεο...
Πηγή: Mega ==> έγραψε:
To 2001 ήταν «παιχνιδάκι» προειδοποεί η ΓΣΕΕ

"Έρχεται έντονη κοινωνική αναταραχή προκειμένου να μην περάσουν τα κυβερνητικά σχέδια για το Ασφαλιστικό, προειδοποιεί ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ, Γιάννης Παναγόπουλος. Όπως είπε ο πρόεδρος της Συνομοσπονδίας, «αν ενόχλησε η φράση 'θα γίνει της Γαλλίας'», τονίζω ότι οι κινητοποιήσεις που σημειώθηκαν το 2001, -οπότε υπενθυμίζεται είχε «παραλύσει» η Αττική- είναι πολύ ήπιες σε σχέση με αυτό που θα γίνει φέτος. "
Προβλήματα στο εσωτερικό της ΝΔ προκαλούν οι αλλαγές που προωθεί η κυβέρνηση στο Ασφαλιστικό. Ο βουλευτής της ΝΔ, προερχόμενος από το συνδικαλιστικό χώρο Γιάννης Μανώλης δηλώνει πως δεν θα συμβάλει με την ψήφο του στην μείωση των συντάξεων και πως διαφωνεί με το να «μπει χέρι» στις συντάξεις των 600 ευρώ . . .

Ο κ. Μανώλης τόνισε ότι «η σύνταξη θα υπολογίζεται στη δεκαετία» και σχολίασε ότι «άμα το πάρετε και το ερμηνεύσετε σωστά, θα δείτε ότι η κυβέρνηση ανοίγει ένα μέτωπο»

«Εγώ νομίζω ότι θα καταφέρει αν το κάνει αυτό η κυβέρνηση, το ακατόρθωτο. Να μην έχει ούτε έναν σύμμαχο στην κοινωνία, και να τους έχει όλους απέναντι.

Δηλαδή, θα δείτε το περίεργο, διότι περί περίεργου θα πρόκειται, να διαδηλώνει στον δρόμο, αυτός που παίρνει σήμερα 3.000 ευρώ σύνταξη, με αυτόν που παίρνει 600 ευρώ στη φάμπρικα.

Θα είναι από τα πρωτόγνωρα θέματα
» υποστήριξε μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό Real.

Ο κ. Μανώλης αναφέρθηκε στην ανάγκη πάταξης της εισφοροδιαφυγής από τα Ταμεία και την αντιμετώπισης της μαύρης εργασίας που φθάνει το ένα τρίτο των εργαζομνένων και είπε πως «πρώτα πρέπει να δώσουμε το παράδειγμα ότι μειώνουμε τις αιμορραγίες του συστήματος, τις αιτίες του κακού του συστήματος και μετά λέμε ότι κύριοι δεν φτάνει αυτό» και «χρειάζεται να βάλουμε το χέρι στην τσέπη».

Ερωτηθείς ποια θα είναι η δική του στάση έναντι των προωθούμενων αλλαγών στο Ασφλαιστικό, ο Γιάννης Μανώλης εμφανίστηκε ξεκάθαρος: «Θα τα έχω καλά με την συνείδησή μου και με την άλλη μέρα. Αυτό δηλαδή να συγκρουστώ με τη συνείδησή μου δεν θα το κάνω».
«Μετά από 30 χρόνια δεν θα αλλάξω άποψη και θέση. Δεν θα πω γιατί αυτό είναι σα να πω ότι 30 χρόνια δεν ήξερα τι έλεγα, δεν έβλεπα. Ξαφνικά εγώ είδα το φως επειδή εγώ βολεύτηκα και έγινα βουλευτής» προσέθεσε..

«Μου είναι αδύνατον, έτσι να συμβάλλω με την ψήφο μου στην μείωση ξέρω εγώ της σύνταξης των 700, ή των 600, ή των 800 ευρώ. Μπορώ να δω αλλαγές, προσέξτε διορθώσεις στο σύστημα των υπερβολών και των αυτών. Βεβαίως και να τις συζητήσουμε [...] Αλλά όχι όμως την εύκολη λύση που είναι ειδικά να χτυπήσουμε αυτόν που παίρνει 600 ευρώ» κατέληξε.

ΒΛΕΠΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ===> ΕΔΩ !!!

ΠΗΓΗ : Newsroom ΔΟΛ

ΥΣ. Τι άλλο θα δούνε τα ματάκια μας !!! . . . οι άλλοι που είναι βρε παιδιάααααααααααα. . . .τα κεκτημένα μας ωρέεεεεεεεεε. . .

ΣΗΜ: Εκτός πια και μας εμπαίζετε κ. Μανώλη και ως λαγός μαγειρεύετε συμψηφισμούς και εκπτώσεις . . . μέσων όρων και ψαλιδισμένων ωραιοποίησεων - πάντως το story σου είναι αρκετά καλό – θα αντέξεις να δείξεις σθένος και στη . . .κομματική πειθαρχία ?
Στο Δια ταύτα της ψηφοφορίας ?
Με έχεις διχάσει . . . αγαπητέ κύριε . . . πρώην συνδικαλισταααααααααα. . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://nasosgr.forumup.gr/
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin
ΗΡΑΚΛΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 421
Registration date : 01/11/2007

"ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ   "ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2007 7:20 am

Θα αντέξει ο Μανώλης...

Εύκολο να το δούμε και να το πούμε. Πόσες έδρες έχει ο κυβερνητικός σχηματισμός;

Το ξέρεις, το ξέρω, το ξέρει και ο Μανώλης. Αν λοιπόν κρίνει ότι το ζήτημα είναι πρωτεύον, ξέρει επίσης και την επιλογή που του μένει. Και σου λέω από τώρα: Σιγά μη την επιλέξει.

Σε διατεταγμένη υπηρεσία είναι κι αυτός. Όπως (για να μην τον αδικούμε) και κάθε άλλος που ανήκει σε κόμμα. Ξέρεις κανένα κόμμα που να μην απαιτεί συμμόρφωση στη διοικούσα αρχή;

Αν ήταν σε αντίθετη γραμμή πλεύσης με όσα λέει στα τελεβίζια ο κ. Μανώλης, ήδη θα τον είχαν καλέσει στο αντίστοιχο όργανο του κόμματός του. Αλλά τέτοιο πράγμα δεν ακούστηκε.

Λοιπόν να σου πω εγώ τι νομίζω για τούτο το μελόδραμα;

Πρέπει να μας πείσουν ότι βλέπουν το άδικο σε βάρος του κοσμάκη αλλά δεν τους μένει άλλη λύση παρά να μας φάνε τα δεδουλευμένα μας. Μια χαρά γάντι δεν πάει η στάση του μοναχικού καβαλάρη σε μια τέτοια στρατηγική; Μην απορέσεις αν αύριο βγουν και άλλες γαλάζιες φωνές αντίδρασης. Στο τέλος όμως είναι σίγουρο πως και οι 152 θα δώσουν την έγκριση.

Εκτός... αν ο λαός... Σιγάαααααααα Ο λαός αυτός δεν πήγε στις κάλπες στις 16 του Σεπτέμβρη; Δεν ήξερε ο λαός τι επιδιώκει η ΝΔ ως πρώτιστο στόχο; Δεν του μίλησε ειλικρινά ο Καραμανλής;

Ποια δικαιολογία έχουμε; Έχουμε μόνο τους αρχαίους να γελούν μαζί μας και να ψιθυρίζουν μια λέξη. Μια λέξη μόνο:

Ύβρις!!!

Ε, τη συνέπεια τη γνωρίζεις. Και θα την πληρώσεις και θα την πληρώσω.

Όσο ο πολίτης αδρανεί στα δικά του καθήκοντα, κανένας κ. Μανώλης δε θα τον σώσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΙΩΝΗ
Admin
ΔΙΩΝΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 884
Location : Όπου γη και πατρίς
Registration date : 31/10/2007

"ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ   "ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ Icon_minitimeΠαρ Νοε 23, 2007 7:47 am

Και όπως έγραψε και ο Νέμος:

Οι λαοί έχουν τους ηγέτες που τους αξίζουν!

Κι ο Μανώλης; Ηγέτης κι αυτός. Εκπροσωπεί εκείνο το κομμάτι που αντιδρά στην πολιτική της κυβέρνησης αλλά την ψηφίζει. Ο παραλογισμός του νεοέλληνα. Που έχει κάνει την πολιτική ποδόσφαιρο. Ή φταίει ο Διάκος;

"Εγώ τάδε κόμμα γεννήθηκα, και αυτό το τάδε θα ψηφίζω, διαφωνώ ή συμφωνώ, μέχρι να πεθάνω!!!"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://diwni.blogspot.com/
 
"ΗΠΙΕΣ" ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: