HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΕΛΙΝΑ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΕΛΙΝΑ


Αριθμός μηνυμάτων : 327
Registration date : 31/10/2007

Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ   Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ Icon_minitimeΚυρ Νοε 18, 2007 7:16 pm

Μια ενδιαφέρουσα έρευνα ήρθε στο φως της δημοσιότητας πριν λίγες μέρες. Σας μεταφέρω περιληπτικά τα πορίσματα:

To “προφίλ” της γενιάς του Πολυτεχνείου
Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ Image010




Το κοινωνικό και πολιτικό προφίλ της «γενιάς του Πολυτεχνείου» συνέθεσε έρευνα του Παντείου Πανεπιστημίου.

Μόλις το 28% των ατόμων που συμμετείχαν στην εξέγερση του Πολυτεχνείου δραστηριοποιείται σήμερα σε κάποιο κομματικό φορέα.

Η έρευνα που πραγματοποιήθηκε από τον Γιάννη Βούλγαρη αναπληρωτή καθηγητή στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας και την Χριστίνα Λεβεντάκου υποψήφιας διδάκτορα στο ίδιο τμήμα, χρησιμοποίησε ως δείγμα 376 άτομα της σπουδάζουσας νεολαίας της εποχής με ενεργή αντιδικτατορική δράση.



Από τους 367 απάντησαν οι 295, καθώς οι υπόλοιποι 81 αρνήθηκαν να συμμετάσχουν.



Από τις απαντήσεις στα ερωτηματολόγια προκύπτει ότι κατά της διάρκεια της δικτατορίας τα μέλη της γενιάς αυτής δήλωναν ανένταχτοι-αριστεροί σε ποσοστό 29,98%, μέλη της ΑΝΤΙ- ΕΦΕΕ/ΚΝΕ το 27,18%, μέλη του Ρήγα Φεραίου το 24,98% και του ΠΑΚ το 8,84%.



Παράλληλα σήμερα, περισσότερο από το 40% τοποθετείται πολιτικά στον Συνασπισμό, περίπου το 7% δηλώνουν ψηφοφόροι του ΚΚΕ, ενώ περίπου το 25% δηλώνει μέλος του ΠΑΣΟΚ. Ποσοστό κοντά στο 30% δηλώνει ανένταχτο στο χώρο της Αριστεράς.



Επιπλέον, από την έρευνα προκύπτει ότι σε μεγάλο ποσοστό τα άτομα της «γενιάς του Πολυτεχνείου», αντίθετα με τις μέχρι τώρα εκτιμήσεις, δεν συμμετέχει ενεργά σε κάποια οργανωμένη δραστηριότητα με κάποιο κόμμα. Συγκεκριμένα, τρεις στους τέσσερις σήμερα δεν είναι οργανωμένοι πολιτικά και ένας στους δύο ούτε συνδικαλιστικά.



Το 65,32% δεν κατέλαβε ποτέ πολιτική/κυβερνητική θέση στη μεταπολιτευτική περίοδο.

Το 4,51% διατέλεσε κυβερνητικό μέλος (υπουργός, υφυπουργός, γ. γραμματέας).

Το 4,16% διατέλεσε πρόεδρος/αντιπρόεδρος δημοσίου οργανισμού/ΔΕΚΟ.

Το 2,26% υπήρξαν βουλευτές, ενώ το 2,50% υπηρέτησε στην τοπική αυτοδιοίκηση (περιφερειάρχες, νομάρχες, δήμαρχοι).

Το 11,46% υπήρξαν μέλη νομαρχιακών/δημοτικών συμβουλίων.

Τέλος, το 21,26% υπήρξε ηγετικό στέλεχος κόμματος η κομματικής νεολαίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ   Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ Icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2007 9:26 am

Παράθεση :
Ο ένας στους δύο ούτε συνδικαλιστικά!!!



Δε θέλω να αμφισβητήσω την έρευνα. Αλλά... κάποτε ασχολήθηκα κι εγώ με το αντικείμενο. Και ξέρω. Είμαι σε θέση να ξέρω ότι οι περισσότερες έρευνες σ' αυτό τον κόσμο καταφέρνουν στο τέλος να δώσουν ως πόρισμα την αρχική αντίληψη του ερευνητή.

Μια πρώτη παγίδα είναι το δείγμα της έρευνας. Λες "γενιά" του Πολυτεχνείου. Τι εννοείς με αυτό; Πως μόνο οι φοιτητές υπήρξαν γενιά του Πολυτεχνείου;


Αλλά και αριθμητικά το δείγμα της έρευνας υπήρξε πολύ φτωχό. Αν μάλιστα πάρουμε υπόψη και τις υψηλές απώλειες (81 στους 376 ή 367;) τότε δε νομίζω πως μπορεί κανείς να οδηγηθεί σε σαφή εικόνα.

Στοιχείο που επιβεβαιώνει ότι το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό αποτελούν και οι κομματικές προτιμήσεις. Το Πολυτεχνείο το έζησα από πρώτο χέρι και δε μου χρειάζονται έρευνες για να μου πουν ποιοι το έκαναν. Το έκανε όλος ο λαός εκτός μιας θλιβερής μειοψηφίας χουντικών. Ε, λοιπόν, αυτός ο λαός δεν αποτελείται από 40% Συνασπισμένους. Μην τρελαθούμε...

Αν δηλαδή αυτό ήθελαν να αποδείξουν στο τέλος, ας κρατήσουν το συμπέρασμα για τους εαυτούς τους. Λες και δεν ξέρουμε πόση γη και ύδωρ έχει προσφέρει ο Συνασπισμός τις τελευταίες δεκαετίες... Και δε θα μιλήσω για το Μάαστριχτ που τους κατηγορεί το ΚΚΕ, εγώ τη δική μου πίκρα κουβαλώ από τη στάση τους στην περσινή απεργία της ΔΟΕ. Τότε που οι εκπρόσωποι του Συνασπισμού σε ΑΔΕΔΥ και ΓΣΕΕ δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τις αναστολές τους και να δώσουν πράσινο φως στη στήριξη των δασκάλων.

Ε, όχι να βγάλουμε και τους γραφειοκράτες του συνασπισμού, γνωστούς για την καρεκλολαγνεία τους και θηρευτές του ατομικού βολέματος, ως καθαρόαιμη γενιά του Πολυτεχνείου.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

Στοιχεία για τη στάση του Συνασπισμού στην απεργία των δασκάλων το φθινόπωρο του 2006, θα βρείτε εδώ:

http://www.paremvasis.gr/forum/viewtopic.php?t=10&postdays=0&postorder=asc&start=80

Αντιγράφω χαρακτηριστικά:

Στάση εργασίας στο Δημόσιο

Πανελλαδική στάση εργασίας για την Παιδεία, αντί για 24ωρη απεργία, αποφάσισε στο χτεσινό Γενικό Συμβούλιο η ΑΔΕΔΥ με τις ψήφους των ΠΑΣΚ και ΔΑΚΕ.

Η μέρα και ώρα της στάσης θα αποφασιστούν στη σημερινή Εκτελεστική Επιτροπή. Η απόφαση σηματοδοτεί την επιχειρούμενη αποκλιμάκωση του αγώνα των εργαζομένων και έρχεται σε αντίθεση με τις προηγούμενες αποφάσεις για 24ωρες απεργίες που λαμβάνονταν ύστερα από πρόταση της «Ταξικής Δημοσιοϋπαλληλικής Συσπείρωσης» (ΤΑΔΗΣΥ).

Η Αυτόνομη Παρέμβαση, πατώντας πάλι σε δύο βάρκες, κατέθεσε δύο προτάσεις. Η μία για κήρυξη στάσης εργασίας και μετά 24ωρης - χωρίς να καθορίσει το πότε - με την προϋπόθεση να συμμετέχει και η ΓΣΕΕ και η άλλη, για 24ωρη απεργία με την προϋπόθεση να τη ζητήσουν οι Ομοσπονδίες των εκπαιδευτικών.

Η ΤΑΔΗΣΥ κατήγγειλε τη στάση των άλλων παρατάξεων και πρότεινε 24ωρη πανελλαδική απεργία με το πλαίσιο αιτημάτων του ΠΑΜΕ.


Βέβαια θα πρέπει να πω ότι τα στοιχεία αυτά είναι από το Ριζοσπάστη και όπως καταλαβαίνετε, ευλογεί τα "γένια" του... Όποιος ενδιαφέρεται, στον ίδιιο σύνδεσμο που έδωσα παραπάνω, θα βρει στοιχεία και για τη στάση του ΚΚΕ και του ΠΑΜΕ. Συνοπτικά θα πω εδώ ότι ήταν αντίθετοι στην κήρυξη της απεργίας, όταν όμως η απεργία αυτή άρχισε να σημειώνει επιτυχίες απρόβλεπτες, τότε και μόνο τότε ΚΚΕ και ΠΑΜΕ έσπευσαν να την υιοθετήσουν... Πικρή η αλήθεια αλλά αλήθεια.

Βλέπετε δεν είναι μόνο το ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ που εκ των υστέρων απέκτησε μπαμπάδες, όλα τα μεγάλα κινήματα του λαού δέχονται τεράστια εκμετάλλευση από τα κομματικά επιτελεία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Thanos
Δόκιμος
Δόκιμος
Thanos


Αριθμός μηνυμάτων : 73
Location : Τραχίνα Φθίας
Registration date : 01/11/2007

Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ   Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ Icon_minitimeΤρι Νοε 20, 2007 7:30 pm

Η Α-λήθεια νομίζω ότι είναι κάπου στη μέση . . . και πολλές φορές είναι αυτή που δεν θέλουμε να είναι . . .

Για κάποιον που θέλει να ψάξει πιο βαθειά ας ανατρέξει σε ένα forum που έγινε μια επίμονη προσπάθεια για συγκέντρωση στοιχείων από τις πηγές

Περισσότερα >>> - Εδώ Πολυτεχνείο – χρονικό ενός ξεχασμένου αγώνα. - <<< Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://nasosgr.forumup.gr/
 
Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: