HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Μετά τα λιμάνια τι άλλο θα δοθεί στους ιδιώτες;

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
captain Nemos
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
captain Nemos


Αριθμός μηνυμάτων : 367
Location : Χαμένος στο πέλαγος
Registration date : 31/10/2007

Μετά τα λιμάνια τι άλλο θα δοθεί στους ιδιώτες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μετά τα λιμάνια τι άλλο θα δοθεί στους ιδιώτες;   Μετά τα λιμάνια τι άλλο θα δοθεί στους ιδιώτες; Icon_minitimeΔευ Απρ 14, 2008 7:19 pm

Διάβασα πριν λίγο μια είδηση που μου μαύρισε την ψυχή:

Αισιόδοξος για τα λιμάνια

Η αισιοδοξία ανήκει στον Υπουργό της Ναυτιλίας. Σε μένα ανήκει η απελπισία που ένιωσα. Ίσως και γιατί ανήκω σε μια άλλη γενιά που έχει μάθει να κινείται σε λογικές διαφορετικές. Στη λογική της περιουσίας του λαού που η χρήση της γίνεται όχι με γνώμονα το κέρδος αλλά το δημόσιο συμφέρον και μόνο. Και μη μου πει κανείς για τα χάλια που παρατηρούνται σε κάθε τι δημόσιο... Γιατί υπάρχει η εξήγηση. Ακόμη εκείνη που υποβάλλει η ραγδαία ιδιωτικοποίηση με δικαιολογία αυτά τα χάλια. Το αφήνεις, ρημάζει, και μετά το ιδιωτικοποιείς και σου λένε όλοι μπράβο...

Τη Φάρμα των Ζώων την έχετε διαβάσει; Αυτό θυμήθηκα πάλι σήμερα.


Στις Καπετάνισσες ανεβάσαμε ήδη και την άλλη άποψη. Αυτή που καταθέσανε προχτές με ένα γιγαντιαίο πανό οι εργαζόμενοι:

«Τα λιμάνια ανήκουν στον λαό. Η τρομοκρατία δεν θα περάσει. Αγώνας διαρκείας»

Και στο μεταξύ συνεχίζονται και οι κινητοποιήσεις των λιμενεργατών ... και τα λιμάνια έχουν καταντήσει κόλαση. Η αγορά λέει στέκεται και κοιτάει με αγωνία.

Τουλάχιστον ο κύριος υπουργός διατηρεί την αισιοδοξία του... Αν μας εξηγούσε και μας πού ακριβώς τη στηρίζει; Γιατί εγώ δε διακρίνω τίποτε το αισιόδοξο... Μόνο ιδιώτες που ορέγονται τα φιλέτα των λιμανιών...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://arxipelagos.blogspot.com/
 
Μετά τα λιμάνια τι άλλο θα δοθεί στους ιδιώτες;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΚΑΠΕΤΑΝΙΣΣΕΣ :: ΚΑΠΕΤΑΝΙΣΣΕΣ-
Μετάβαση σε: