HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 11:40 am

Για να μην ξεχάσουμε κι αυτή τη φορά.

Για να κρατήσουμε στη μνήμη μας τα πρόσωπά τους.

Και να γίνουμε η φωνή τους.

Ζητώντας την παραδειγματική τιμωρία όσων τους οδήγησαν στον θάνατο.

Και αποτρέποντας ανάλογα εγκλήματα στο μέλλον...

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Tempi_10

https://www.newsit.gr/ellada/sygkrousi-trenon-sta-tempi-thrinos-dixos-telos-gia-ta-thymata-tou-dystyximatos-i-agnosti-diadromi/3720041/

Την ώρα που το πανελλήνιο παραμένει συγκλονισμένο από την τραγωδία στα Τέμπη, όπου συγκρούστηκαν δύο τρένα το βράδυ της 28ης Φεβρουαρίου, δεκάδες οικογένειες θρηνούν και κηδεύουν τους δικούς τους ανθρώπους που έφυγαν από τη ζωή τόσο ξαφνικά και άδικα.  

Ο πόνος αβάσταχτος. Στην Κατερίνη έγινε το απόγευμα της Παρασκευής (03.03.2023) η πρώτη κηδεία θύματος του δυστυχήματος στα Τέμπη, της 34χρονης Αθηνάς Κατσάρα, η οποία ταξίδευε με τον 31χρονο σύζυγο της, Νίκο Ζήση. Γονείς ενός δίχρονου αγοριού, του Χρήστου. Το περασμένο Σαββατοκύριακο επέλεξαν να τον αφήσουν και να ταξιδέψουν στην Αθήνα για το τριήμερο.

Όμως, η μοίρα είχε άλλα σχέδια για το ζευγάρι που επέστρεφε με το μοιραίο τρένο IC62, έχοντας εισιτήρια για το βαγόνι νούμερο 3. Δευτερόλεπτα πριν το σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη, ο Νίκος σηκώθηκε από το κάθισμά του, δίπλα στην Αθηνά, για να πάει τουαλέτα σε άλλο βαγόνι, πιο πίσω στον συρμό. Η σύγκρουση τον βρήκε όρθιο, ενώ βάδιζε σε άλλο βαγόνι. Έσπασε δύο πλευρά και το ισχίο του. Η επόμενη μέρα τον βρήκε να αναρρώνει στο νοσοκομείο, αλλά είχε ήδη ανοίξει μια πολύ μεγαλύτερη πληγή…

Όπως ανακοίνωσε η Αστυνομία, 54 νεκροί έχουν ταυτοποιηθεί, ενώ τα νέα δείγματα DNA θα εξετασθούν στα εγκληματολογικά εργαστήρια.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του STAR, το μοιραίο τρένο ανέβηκε κανονικά μέχρι τον Παλαιοφάρσαλο, απ’ όπου μπαίνει στο αντίθετο ρεύμα με ελεγχόμενο τρόπο και ταξιδεύει μέχρι τη Λάρισα. Το τρένο ξαναγύρισε στην άνοδο κι αποβίβασε κόσμο, λίγο πριν από τη Λάρισα.

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι πριν από το συμβάν, ο σταθμάρχης γύρισε το κλειδί της διασταύρωσης Α118, προκειμένου να αποσύρει τρένο με βλάβη που βρισκόταν στη γραμμή καθόδου, βάζοντάς το στο αντίθετο ρεύμα, ωστόσο ξέχασε να επαναφέρει τις γραμμές στην ορθή λειτουργίας τους.

57 ψυχές χάθηκαν, βυθίζοντας στο πένθος όχι μόνο τους δικούς τους, αλλά όλη τη χώρα. Δεν έφτασαν ποτέ στον προορισμό τους. “Έσβησαν” μαζί με τα όνειρα τους.

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Elpida10


Η 28χρονη Ελπίδα Χούπα από την Αταλάντη τελείωσε πολιτικός μηχανικός στην Πάτρα, έδωσε κατατακτήριες και μπήκε στην Αρχιτεκτονική. Ταξίδεψε για λίγες μέρες μέχρι την Αθήνα για να ξεσκάσει. Η μητέρα της δεν την ενόχλησε… και τελικά δεν ξαναμίλησαν ποτέ.

Τα δύο αδέρφια της θα γυρίσουν στο σπίτι. Τα πράγματά της θα είναι εκεί, η Ελπίδα όμως θα λείπει. “Την προηγούμενη Τετάρτη πριν φύγουμε το βράδυ καθόμασταν μαζί. Γυρνάει και με παίρνει τεράστια αγκαλιά και μου λέει ότι με αγαπάει πάρα πολύ”, είπε ο αδερφός της.

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Ifigen10

Στο τρίτο βαγόνι, στη θέση 67, καθόταν η Ιφιγένεια Μήτσκα. Ταξίδευε με τον αρραβωνιαστικό της. Εκείνος σώθηκε, η Ιφιγένεια δεν τα κατάφερε. Το Σάββατο (04.03.2023) θα κηδευτεί στα Γιαννιτσά.

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Ksader10

Η Θώμη, η Χρύσα και η Αναστασία, οι τρεις ξαδέρφες που έχασαν τη ζωή τους στο τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη ήταν αχώριστες. Η Θώμη σπούδαζε Φαρμακευτική, η Χρύσα και η Αναστασία αισθητική.

“Μάλλον ποτέ ξανά με τρένο”, ήταν το προφητικό μήνυμα που ανάρτησαν λίγο πριν από την μοιραία σύγκρουση.

“Ίσως φτάσουμε κάποτε”, έγραψαν στα social media. Ήταν η πρώτη φορά που τα τρία κορίτσια ταξίδεψαν με το τρένο. Το βαγόνι τους ήταν το νούμερο 5, όμως είχαν πάει στην καφετέρια για να αγοράσουν κάτι την στιγμή της φονικού δυστυχήματος.

“Οι δικοί μου άνθρωποι είναι νεκροί. Έχω χάσει τον αδελφό μου, έχω χάσει τον πατέρα μου”, είπε ο Δημήτρης Μπουρνάζης. Ο 54χρονος πατέρας του και ο 15χρονος αδελφός του ταξίδευαν μέσα σε κουκέτα στο μοιραίο τρένο και έσβησαν στο σημείο της ανείπωτης τραγωδίας.
Ο Βαγγέλης Μπουρνάζης ήταν αστυνομικός από τη Θεσσαλονίκη. Πριν από ένα χρόνο έφυγε από το Σώμα, ήθελε να ξεκουραστεί και να αφοσιωθεί στην ανατροφή του ανήλικου γιου του, του Παναγιώτη, που χάθηκε μαζί του στο δυστύχημα… Ήθελε να αφοσιωθεί και στο εγγόνι που είχε αποκτήσει πρόσφατα. Εκείνον είχαν πάει να επισκεφτούν την μοιραία εκείνη νύχτα.

Ο Αναστάσιος Κουτσόπουλος, 20χρονος φοιτητής από την Καρδίτσα, ήξερε ότι η μάνα του ξαγρυπνούσε μέχρι να ακούσει το κλειδί στην πόρτα. “Μαμά κοιμήσου, θα αργήσω”, της έγραψε, αλλά δεν γύρισε ποτέ. “Μίλησαν στο τηλέφωνο ότι είχε καθυστέρηση και ότι θα αργήσει το τρένο να φτάσει και να κοιμηθεί. Θα την πάρει μόλις φτάσει”, δήλωσε η φίλη του.

Η 39χρονη στρατιωτικός, Λένα Δουρμίκα, μητέρα δύο παιδιών, έφυγε από την Αθήνα με προορισμό την Βέροια. Δεν γύρισε ποτέ σπίτι της. Ανέβηκε στο λάθος τρένο.

Στο εστιατόριο του τρένου λίγο πριν από το πολύνεκρο δυστύχημα βρισκόταν ο 23χρονος Νικήτας Καραθεοδώρου, υπαρχιπυροσβέστης από τη Θεσσαλονίκη.

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Vaios_10

Ο 34χρονος Βάιος Βλάχος, ταξίδευε μαζί με την κοπέλα του και το σκυλάκι τους.

Νεκρή η μητέρα του γνωστού ηθοποιού Θοδωρή Ελευθεριάδη

Η 55χρονη γυναίκα είχε κατέβει στην Αθήνα για να καμαρώσει τον ταλαντούχο γιο της, Θοδωρή Ελευθεριάδη, και να περάσουν μαζί ποιοτικό χρόνο. Ο ηθοποιός μόλις ενημερώθηκε για τη σύγκρουση των τρένων στα Τέμπη δημοσίευσε την ανησυχία του για τη μητέρα του που επέβαινε σε αυτό, με προορισμό τη Θεσσαλονίκη.

Η 55χρονη υπάλληλος του ΑΧΕΠΑ ήταν στο πρώτο βαγόνι και βρήκε φρικτό θάνατο.


_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 12:54 pm

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Eie_e_10


Παράθεση :
"Αγαπητή Αναστασία,

Δε θυμάμαι.
Δε θυμάμαι κορίτσι μου αν σε επέπληξα κάποια φορά που άργησες στα εργαστήρια. Δε θυμάμαι αν σου φώναξα αν κάποια στιγμή δεν τήρησες τα κλινικά πρωτόκολλα.

Δε θυμάμαι τι βαθμό σου έβαλα στο μάθημα.
Δε θυμάμαι!
Το μόνο που θέλω να σου πω, αν και αργά, αν και ξέρω πως δε θα το ακούσεις, είναι συγνώμη.
Όχι για ό,σα ανέφερα παραπάνω, αυτά αν τα έκανα ορθώς τα έκανα, ακόμη κι αν σε στεναχώρησαν στιγμιαία.

Σου οφείλω ένα συγνώμη επειδή είμαι κομμάτι μιας γενιάς που τραγουδούσε "έχε το νού σου στο παιδί, γιατί αν γλυτώσει το παιδί υπάρχει ελπίδα", ένα στίχο που αμφιβάλλω αν άκουσες ποτέ δεδομένου του χάσματος των γενεών.
Ένα στίχο που όμως κι εμείς δεν καταφέραμε να κάνουμε πράξη.

Επειδή επιτρέψαμε στις κακές νοοτροπίες να περάσουν και να διαβάλλουν και τη δική μας γενιά.

Επειδή ενταχθήκαμε σ ένα σύστημα όπου το βύσμα κι ο ανάξιος επιπλέει σε σχέση με τον άξιο που όμως δεν τον ξέρουν οι "σωστοί άνθρωποι στις σωστές θέσεις" .

Επειδή τα όνειρα και τα ιδανικά μας πήραν χρώμα και κρύφτηκαν πίσω από κομματικά, συντεχνιακά, ατομικά και δεν ξέρω τι άλλα συμφέροντα.

Επειδή σταματήσαμε να βλέπουμε που πάμε και πήγαμε εκεί που βλέπαμε.

Για όλα αυτά Αναστασία μου, συγνώμη. Κουράγιο στους δικούς σου, σήμερα κλαίω βουβά....συγγνώμη!"

Ο απόχαιρετισμός του καθηγητή του ΑΠΘ(Ιατρικής σχολης) Παντελή Κούρου για την 24χρονη Αναστασία Αδαμίδου από την Πάφο που έκανε το μεταπτυχιακό της στην Οδοντιατρική.



Αναστασία Αδαμίδου

Μεταξύ των θυμάτων ήταν και η 24χρονη Αναστασία Αδαμίδου από την Κύπρο με τον σύντροφό της Δημήτρη Ξενιτόπουλο να την αποχαιρετά μαζί με μια συγκινητική ανάρτηση στα social media.

Η νεαρή κοπέλα η οποία επέβαινε στο τρίτο βαγόνι της επιβατικής αμαξοστοιχίας, αποφοίτησε πρόσφατα από την οδοντιατρική σχολή του ΑΠΘ και συνέχιζε τις σπουδές της προκειμένου να εξασφαλίσει μεταπτυχιακό τίτλο.

«Πήγαμε τόσα ταξίδια και στο σημαντικότερο δε με πήρες μαζί σου, με άφησες μόνο μου και δεν ξέρω τι να κάνω με αυτό. Είχαμε τόσα όνειρα, που είχαμε πει ο ένας στον άλλον, είχαμε πει το για πάντα και έμεινα εγώ και για τους δυο μας, να μας αποδείξω ότι το εννοούσαμε απόλυτα και όταν σε ξαναδώ να σου πω ότι τα καταφέραμε, να σου επιστρέψω το φιλί που σου έδωσα και το σ’αγαπώ που σου είπα, όταν σε άφησα στο βαγόνι. Ελπίζω να σε έκανα χαρούμενη, γιατί από τη δική σου χαρά έπαιρνα και εγώ (…)

Ελπίζω να είσαι καλά, όπου και αν είσαι και κάποια στιγμή να έρθεις να μου το πεις, για να πάψω να ανησυχώ, γιατί πλέον δεν είναι στο χέρι μου να σε κάνω χαρούμενη και να σε προσέξω, όπως έκανα πάντα. Αντίο καρδιά μου. Σε φιλώ και σε περιμένω στην αγκαλιά μου κάθε βράδυ, δική σου είναι όπως σου απαντούσα, όταν με ρωτούσες. Σ’αγαπάω για πάντα!», έγραψε ο σύντροφος της άτυχης Αναστασίας.

_________________
homo homini lupus


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Κυρ Μαρ 05, 2023 1:15 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 12:57 pm

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Taxmat10


Ανάμεσα στα άτομα που έχασαν τη ζωή τους από τη φονική σύγκρουση των τρένων έξω από τα Τέμπη το βράδυ της Τρίτης είναι και η Σοφία-Ελένη Ταχμαζίδου, ανιψιά του δημάρχου Λαγκαδά, Ιωάννη Ταχματζίδη.

Η 31χρονη επέβαινε στη μοιραία αμαξοστοιχία και αγνοείτο αυτές τις μέρες όπως δεκάδες ακόμα συνεπιβάτες της.

Σύμφωνα με το thestival.gr, η κηδεία της θα τελεστεί την Κυριακή 5 Μαρτίου στις 12 το μεσημέρι στον Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής, στο Κολχικό Θεσσαλονίκης.


_________________
homo homini lupus


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Κυρ Μαρ 05, 2023 1:12 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 12:59 pm

Σήμερα στις 4 το απόγευμα στη Στυλίδα θα γραφεί η τελευταία πράξη του δράματος για τον 55χρονο Γιάννη Τζοβάρα ελεγκτή του μοιραίου intercity 62.

Χθες το βράδυ ολοκληρώθηκαν οι προβλεπόμενες διαδικασίες ταυτοποίησης και σήμερα συγγενείς και φίλοι θα του πουν το τελευταίο αντίο στον Ιερό Ναό Αγίας Αικατερίνης Στυλίδας. Την εξόδιο ακολουθία θα τελέσει ο Μητροπολίτης Φθιώτιδος Συμεών.

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Se_ine10

_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 1:00 pm

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Odigoi11

Οι σιδηροδρομικοί που χάθηκαν στα Τέμπη. Πλήρωσαν κι αυτοί βαρύ φόρο αίματος.

_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 1:04 pm

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Ii_web10

Ένα νέο κορίτσι, μόλις 21 ετών, που είχε όλη τη ζωή μπροστά της, η Κλαούντια Λάτα είναι ανάμεσα στα θύματα του ανείπωτου δυστυχήματος στα Τέμπη το βράδυ της περασμένης Τρίτης.

Σύμφωνα με το onlarissa.gr, η Κλαούντια γεννήθηκε στη Λάρισα και πήρε την ελληνική υπηκοότητα, ενώ οι γονείς της διατηρούν στην πόλη κρεοπωλείο.

Άριστη μαθήτρια στο σχολείο, εισήλθε στο Ιατρικό Τμήμα της Στρατιωτικής Σχολής Αξιωματικών Σωμάτων και φοιτούσε στην Ιατρική Σχολή του ΑΠΘ. Η νεαρή φοιτήτρια επέστρεφε στη Θεσσαλονίκη μετά από ένα τριήμερο στην Πάτρα και ανυπομονούσε να γυρίσει στη σχολή της.

Οι γονείς της ζήτησαν να κάνει στάση και εκείνη αρνήθηκε για να διαβάσει
Οι γονείς της που ζουν σε χωριό της Λάρισας της είπαν "κάνε μία στάση να σε δούμε", όμως η ίδια αρνήθηκε ώστε να φθάσει γρηγορότερα στη Θεσσαλονίκη και να κερδίσει κάποιες ώρες ξεκούρασης, ώστε να επανεκκινήσει το διάβασμα για τη σχολή της. Ωστόσο, η τύχη επιφύλασσε τα πιο δυσάρεστα για την ίδια και δεκάδες ακόμη, κυρίως νέους ανθρώπους.



_________________
homo homini lupus


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Κυρ Μαρ 05, 2023 2:48 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 1:17 pm

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Mixano10

Νίκος Ναλμπάντης
Στη μαύρη λίστα με τους νεκρούς και ο 28χρονος μηχανοδηγός, Νίκος Ναλμπάντης που βρισκόταν μέσα στο μοιραίο επιβατηγό τρένο.

Η σύντροφος του, Σόνια που ακόμα δε μπορεί να πιστέψει πως έχασε τον άνθρωπό της από τη μια στιγμή στην άλλη, δηλώνει πως θα τον περιμένει να γυρίσει πίσω, μέσα από την ανάρτησή της στα social media.

Συγκεκριμένα, δημοσίευσε μια κοινή τους φωτογραφία από μια χαρούμενη και ανέμελη στιγμή τους και έγραψε, «Αχ ψυχή μου, σε περιμένω εδώ να γυρίσεις . Να κάνουμε τα όνειρα μας πραγματικότητα. Είμαι εδώ και περιμένω… Να με προσεχείς από εκεί ψηλά. Σ’ΑΓΑΠΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ».


_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 1:19 pm

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ N_ez_w11


Βάια Μπλέκα


Η 42χρονη νοσηλεύτρια και μητέρα δύο παιδιών που ζούσε στον Τύρναβο με την οικογένειά της, είχε κλείσει εισιτήριο για το μοιραίο τρένο ώστε να πάρει από την Θεσσαλονίκη αεροπλάνο για τις ΗΠΑ, προκειμένου να συναντήσει τον σύζυγό της.

Στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής θα περνούσε τρεις βδομάδες με τον σύζυγο της, στρατιωτικό της Πολεμικής Αεροπορίας, που βρισκόταν εκεί μόνιμα το τελευταίο διάστημα στο πλαίσιο συνεργασίας των δυο χωρών.

_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 1:21 pm

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Katsar10

Αθηνά Κατσάρα

Η άτυχη 34χρονη από την Κατερίνη επέβαινε στο μοιραίο τρένο με τον σύζυγό της. Την ώρα της σύγκρουσης το ζευγάρι δεν ήταν μαζί, καθώς ο άνδρας της Αθηνάς πήγαινε στην τουαλέτα του βαγονιού.

Το ζευγάρι ήταν παντρεμένο από το 2019, ενώ είχαν αποκτήσει μαζί ένα παιδί. Ο σύζυγός της και πατέρας του δίχρονου παιδιού τους, Νίκος, νοσηλεύεται στο νοσοκομείο της Λάρισας.


_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 1:23 pm

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Masali10

Δημήτρης Μασσαλής

Ο 32χρονος Δημήτρης ήταν ο μηχανοδηγός της μοιραίας αμαξοστοιχίας Intercity 62 ο οποίος και έχασε τη ζωή του ακαριαία από τη σφοδρή σύγκρουση στα Τέμπη.

Η σύντροφός του, Κατερίνα δεν μπορεί να πιστέψει ότι ο άνδρας της ζωής της «έφυγε» τόσο γρήγορα και δεν βρίσκεται πλέον στο πλευρό της να κάνουν μαζί όνειρα για το κοινό τους μέλλον. Η Κατερίνα ραγίζει καρδιές με τις φωτογραφίες που μοιράστηκε στα social media αγκαλιά με τον Δημήτρη της.

«Θα είσαι πάντα ο μηχανοδηγός της καρδιάς μου. Σ’ αγαπάω πολύ. Τόσο στοργικός, ο άντρας μου, ο σύντροφός μου, ο καλύτερος μου φίλος. Καλό ταξίδι Δημητράκη μου…» έγραψε η σύντροφος του 32χρονου.


(σε άλλο άρθρο διάβασα πως ο Μασσαλής οδηγούσε το εμπορικό τρένο)

_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 1:32 pm



https://www.zappit.gr/enimerosi/tempi-ksekollise-to-kathisma-tin-plakosan-lamarines-kai-to-agori-fonaze-ifigeneia-pagosan-ston-aera/3289522?ref=storyteller

Για την Ιφιγένεια...  

«Κοίταξα αν έχω χέρια και πόδια κι αν έχω χτυπήσει στο κεφάλι. Βρήκα ένα μπουκάλι και το μπουφάν μου. Μία κυρία δίπλα τάιζε με το μπιμπερό το μωρό της. Η γυναίκα φώναζε βοήθεια έχασα το μωρό και της είπα ηρεμήστε, θα το βρούμε. Ήταν το μωρό κάτω από το κάθισμά μου. Βρήκαμε το μωρό κι ήταν όλα εντάξει. Το είχε στην αγκαλιά της. Με βρήκε η μητέρα στο Facebook και μου είπε ότι είναι μια χαρά το μωρό και δεν έπαθε τίποτα. Χτύπησε μόνο λίγο στο κεφάλι του κι η μητέρα έχει μελανιές» είπε αρχικά.

«Μέχρι να βρούμε το μωρό, ήμασταν άλλα τρία παιδιά μπροστά. Έσπασαν ο Γιώργος κι ο Γιάννης το μεγάλο παράθυρο κι έβγαζαν κόσμο. Στον Γιάννη έπεσε χημικό στα μάτια κι είναι ακόμα στο νοσοκομείο… Όμως στην μπροστινή μου θέση το κάθισμα ξεκόλλησε, ήταν ένα ζευγάρι όπου η κοπέλα ήταν η μισή από μέσα κι άλλη μισή από έξω από παράθυρό κι από την έξω μεριά την πλάκωσαν οι λαμαρίνες. Το αγόρι μου φώναζε δεν μου μιλά, βοήθησέ με να την βγάλουμε. Από ό,τι θυμάμαι το αγόρι αυτό την φώναζε Ιφιγένεια, την έλεγαν Ιφιγένεια. Δεν θυμάμαι τα μαλλιά της. Δεν ξέρω αν σώθηκε ο φίλος της. Την έπιασα από την μέση για να την ξεκολλήσουμε και του λέω κάνε ένα κουράγιο να την βγάλουμε. Άρπαξε φωτιά εκείνη την στιγμή σε εκείνο το σημείο. Την έπιασα κι είχε σφυγμό. Δεν ξέρω αν ήταν ζωντανή. Είχε χτυπήσει το κεφάλι της.

Δεν θυμάμαι τίποτα από εκείνο το βράδυ για πρόσωπα και μαλλιά. Η συγκεκριμένη είχε παντού αίματα. Θυμάμαι που το αγόρι φώναζε Ιφιγένεια με ακούς; Του είπα πρέπει να την πάμε κοντά στο παράθυρο για να την πάρουν οι διασώστες. Την αφήσαμε καθισμένη κοντά στο παράθυρο για να την βγάλουν κατευθείαν οι διασώστες. Δεν μπορούσαμε να την πετάξουμε από το παράθυρο και να μείνουμε μέσα πιο πολύ με την φωτιά…» αποκάλυψε μεταξύ άλλων, μην μπορώντας να εξακριβώσει αν πρόκειται για την Ιφιγένεια Μήτσκα που έχασε την ζωή της.


_________________
homo homini lupus


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Κυρ Μαρ 05, 2023 3:07 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 1:49 pm

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Elisav11


Στο πένθος βυθίστηκε η οικογένεια και οι φίλοι της 26χρονης σοπράνο Ελισάβετ Χατζηβασιλείου, η σορός της οποίας ταυτοποιήθηκε μέσω DNA.

Η Ελισάβετ ήταν στη λίστα των αγνοουμένων του μοιραίου τρένου, που κόστισε τη ζωή σε 57 ανθρώπους. Έκανε τακτικά το δρομολόγιο Αθήνα – Θεσσαλονίκη λόγω δουλειάς. Όμως το ταξίδι της Τετάρτης ήταν το τελευταίο της.

Την είδηση για την ταυτοποίηση της σορού της 26χρονης έκανε γνωστή η φίλη της, Αλεξία Κούβελα, η οποία από την πρώτη στιγμή έκανε έκκληση σε όποιον γνώριζε κάτι.

Σε ανάρτησή της, η Αλεξία Κούβελα έγραψε: «Η Ελισάβετ δυστυχώς δεν τα κατάφερε. Σας ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια και στήριξη. Ελισάβετ μου σου εύχομαι να βρεις το ροζ σπίτι με την αυλή και το ντιζάιν με παλ χρώματα και καμπύλες και κρασιά και γουρουνάκια στη φάρμα σου, ακριβώς όπως είχαμε συζητήσει στην άλλη πλευρά. Θα μας λείψεις».


Οι εκκλήσεις των φίλων της στα social media

Τις προηγούμενες ημέρες, η φίλη της σοπράνο, Αλεξία Κούβελα, έψαχνε μέσω social media έστω μία πληροφορία για την Ελισάβετ.


Μιλώντας, στο δελτίο του Ant1, η Αλεξία Κούβελα είχε απευθύνει δημόσια έκκληση για να βρεθεί η φίλη της. «Η Ελισάβετ είναι ένα κορίτσι πάρα πολύ καλόψυχο και γλυκό πραγματικά, πάντα με ένα χαμόγελο, με τον καλό τον λόγο. Είναι σοπράνο, απολαμβάνει τη ζωή, της αρέσει η τέχνη, πηγαίνει συχνά σε εκθέσεις. Πηγαινοερχόταν συχνά Αθήνα – Θεσσαλονίκη, έχει κατοικία και στις δύο πόλεις και ενασχολήσεις».

_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 1:59 pm

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Iieeie10

Τέμπη: Κηδεύεται τη Δευτέρα ο φοιτητής που είχε πει «μαμά κοιμήσου θα αργήσω»

Το μεσημέρι της Δευτέρας (13:00), 6 Μαρτίου, θα γίνει στη γενέτειρά του, την Καρδίτσα, η κηδεία του 21χρονου Αναστάσιου Κουτσόπουλου, του φοιτητή που έχασε τη ζωή του στο πολύνεκρο δυστύχημα στα Τέμπη, λίγα λεπτά αφού είχε πει στη μητέρα του «μαμά κοιμήσου, θα αργήσω».

Σπούδαζε στο τμήμα Γεωπονίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, όπου και επέστρεφε μετά το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας. Είχε πάρει το τρένο από την Καρδίτσα, το απόγευμα της Τρίτης. Στον σταθμό στα Παλαιοφάρσαλα, μπήκε στην μοιραία αμαξοστοιχία προκειμένου να φτάσει στη Θεσσαλονίκη.

Ο Τάσος ήθελε να τελειώσει την σχολή του και μαζί με τον αδελφό του Γιώργο, να φροντίσουν τα κτήματα της οικογένειας στο χωριό.

Όταν δεν μελετούσε και δεν δούλευε στην οικογενειακή επιχείρηση, του άρεσε να φεύγει με την μοτοσικλέτα του στον κάμπο.

Η σορός του αδικοχαμένου νέου θα φτάσει στην Καρδίτσα στις 12 το μεσημέρι και λίγο αργότερα θα ξεκινήσει η εξόδιος ακολουθία στον Μητροπολιτικό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης.

Η οικογένεια του επιθυμεί αντί στεφάνων, την ενίσχυση του «Σπιτιού της Αγάπης» στην Καρδίτσα ή του συλλόγου Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια «Η Φλόγα»

_________________
homo homini lupus


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Κυρ Μαρ 05, 2023 2:21 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 2:05 pm



Ο Στέλιος Κουκαριώτης μίλησε στο in για τις αδερφές του, μετανάστριες στη Γερμανία, που σκοτώθηκαν μετά τη σύγκρουση των τρένων στα Τέμπη. Τη Δευτέρα θα γίνει η κηδεία τους στην Αδριανή Δράμας.

Για τις αδερφές του που έφυγαν από τη ζωή μετά τη σύγκρουση των τρένων στα Τέμπη μίλησε στο in ο Στέλιος Κουκουριώτης. Με φανερή τη συγκίνηση στη φωνή του, μας περιέγραψε τις τελευταίες στιγμές που πέρασε με την Ευαγγελία και τη Χρυσούλα που είχαν έρθει στην Ελλάδα από τη Γερμανία όπου διαμένουν.

Ο κ. Κουκουριώτης μας τόνισε ότι τα τρία αδέρφια κατάγονται από το χωριό Αδριανή Δράμας, ενώ ο ίδιος ζει μόνιμα στο Αγρίνιο λόγω της εργασίας του. Στις δηλώσεις του μας εξήγησε ότι ο ίδιος και οι αδερφές του είχαν ταξιδέψει στην Αθήνα για να παρευρεθούν στην κηδεία της ξαδέρφης του.

«Δεν το πίστεψα»

«Φύγαμε την ίδια ώρα από την Αθήνα, εγώ ξεκίνησα με αυτοκίνητο για να επιστρέψω στο Αγρίνιο. Οι αδερφές μου επέβαιναν στο πρώτο βαγόνι. Για το δυστύχημα με ειδοποίησαν φίλοι από τη Γερμανία που έβλεπαν ειδήσεις στα ελληνικά κανάλια. Εγώ δεν είχα δει τηλεόραση, αν και είχα φτάσει στο Αγρίνιο. Στην αρχή δεν το πίστεψα. Λόγω της ώρας. Κανονικά το τρένο θα έπρεπε να είχε φτάσει στη Θεσσαλονίκη. Όταν θα έφταναν εκεί οι αδερφές μου θα ταξίδευαν με νοικιασμένο αυτοκίνητο για να πάνε στο χωριό μας στη Δράμα».

Ο κ. Κουκουριώτης μας περιέγραψε τι έκανε στη συνέχεια: «Μετά μπήκα στο ίντερνετ για να βρω πληροφορίες. Διάβασα ότι υπήρχε καθυστέρηση και έτσι κατάλαβα ότι οι αδερφές μου ήταν στο μοιραίο τρένο. Μόλις ξημέρωσε, μαζί με τον γιο μου, πήραμε το αυτοκίνητο και πήγαμε στη Λάρισα. Οι αδερφές μου δεν υπήρχαν ούτε στη λίστα των νεκρών, ούτε στη λίστα των τραυματιών.

Στο νοσοκομείο της Λάρισας οι σκηνές μπορείτε να καταλάβετε πώς ήταν. Οι συγγενείς παρηγορούσαν ο ένας τον άλλο. Έκλαιγαν και οδύρονταν».

_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 2:15 pm



Έχασε άντρα και παιδί...

_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 2:20 pm



Γιάννης Βουτσινάς...

_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 2:23 pm



Για τον Βάιο Βλάχο. Ο αδερφός του...

_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 2:25 pm



Ο Κυπριανός και η Αναστασία από την Κύπρο...



_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 2:30 pm


_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 2:41 pm



Ο Σπύρος Βούλγαρης. Μηχανοδηγός του εμπορικού. Μαζί με τον Δημήτρη Μασσαλή.

_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΚυρ Μαρ 05, 2023 2:50 pm



Για την Ελπίδα Χούπα...


_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΤετ Μαρ 08, 2023 12:56 am

Τραγούδι που ακούστηκε στην κηδεία του Τάσου Κουτσόπουλου στην Καρδίτσα:


_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΤετ Μαρ 08, 2023 12:58 am

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Maria-10

Τέμπη: Η Μαρία Εγούτ
από τη Δράμα ανάμεσα
στα θύματα της τραγωδίας
Ανάμεσα στα 57 θύματα που έχουν γίνει γνωστά έως τώρα από τη μοιραία σύγκρουση των δύο τρένων στα Τέμπη το βράδυ της Τρίτης 28 Φεβρουαρίου, ήταν και η διοικητική υπάλληλος του νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ, Μαρία Εγούτ, με καταγωγή από τη Δράμα

Η γυναίκα βρισκόταν και αυτή στο δρομολόγιο του θανάτου ενώ ταξίδευε από την Αθήνα, όπου είχε πάει για να επισκεφθεί τον γιο τους που έμενε μόνιμα στην πρωτεύουσα.

Η Μαρία Εγούτ, εργαζόταν ως διοικητική υπάλληλος του νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ, ήταν Γενική Γραμματέας του Συλλόγου Ποντίων ΑΧΕΠΑ «Πεδάνιος Διοσκουρίδης» ενώ παράλληλα συμμετείχε σε ποικίλες πολιτιστικές δραστηριότητες.
Συλλυπητήρια ανακοίνωση εξέδωσε η Παμποντιακή Ομοσπονδία Ελλάδος για την άτυχη Μαρία

«Με ανείπωτη θλίψη πληροφορήθηκε η ποντιακή κοινότητα τον αδόκητο χαμό της Μαρίας Εγούτ, η οποία άφησε την τελευταία της πνοή στο τραγικό σιδηροδρομικό δυστύχημα των Τεμπών.

Η Μαρία Εγούτ με καταγωγή από το Νευροκόπι Δράμας εργαζόταν ως διοικητική υπάλληλος του νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ, ήταν Γενική Γραμματέας του Συλλόγου Ποντίων ΑΧΕΠΑ «Πεδάνιος Διοσκουρίδης» ενώ παράλληλα συμμετείχε σε ποικίλες πολιτιστικές δραστηριότητες.

Με το μοιραίο τρένο επέστρεφε από επίσκεψη στον αγαπημένο της γιο που διαμένει στην Αθήνα. Την ευχαριστούμε για ό,τι προσέφερε και την αποχαιρετούμε με σεβασμό.

Ο Πρόεδρος Γεώργιος Βαρυθυμιάδης και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της Παμποντιακής Ομοσπονδίας Ελλάδος εκφράζουν τα θερμά και ειλικρινή συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους οικείους της εκλιπούσας.

Για το Διοικητικό Συμβούλιο

Ο Πρόεδρος Γεώργιος Βαρυθυμιάδης

Η Γενική Γραμματέας Αθηνά Σωτηριάδου»

_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΤετ Μαρ 08, 2023 1:03 am

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Eie_ee10


Η 19χρονη φοιτήτρια στη Γεωπονική Σχολή στο ΑΠΘ Αναστασία Ηλ. Παπαγγελή από τα Λυκούρια Καλαβρύτων.

Η άτυχη φοιτήτρια βρισκόταν στο 3ο βαγόνι την ώρα της σύγκρουσης των δύο τρένων.

_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ   ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Icon_minitimeΤετ Μαρ 08, 2023 1:06 am

ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ Eesi_s10

Ο 22χρονος φοιτητής ΑΠΘ Γιώργος Παπάζογλου

_________________
homo homini lupus
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΜΠΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: