ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΙ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΙ   Τρι Ιαν 06, 2015 11:21 pm

Σε ένα μπολ χτυπάμε με το σύρμα ένα αβγό. Προσθέτουμε λίγο νερό και ακόμη λιγότερο γάλα εβαπορέ και χτυπάμε να ενωθούν. Κατόπιν βάζουμε αλεύρι - όσο πάρει για να γίνει μια ζύμη ούτε πολύ νερουλή ούτε πολύ σφιχτή.

Τι αλεύρι; Μπορείτε να βάλετε από αυτό που φουσκώνει μόνο του. Ή και για όλες τις χρήσεις όπως έβαλα εγώ.

Στο μείγμα προσθέτουμε ελάχιστο αλάτι και ένα κουταλάκι του γλυκού ελαιόλαδο.

Αφήνουμε λίγο τη ζύμη να ξεκουραστεί.

Σε ένα τηγάνι βάζουμε ελαιόλαδο να κάψει - όχι πολύ, θα αρπάξουν οι τηγανίτες...

Ρίχνουμε με ένα κουτάλι λίγη - λίγη ζύμη.

Με δύο πιρούνια γυρνάμε τις τηγανίτες να πάρουν χρώμα και από τις δύο μεριές. Το πρώτο γύρισμα γίνεται όταν οι τηγανίτες έχουν αρχίσει να φουσκώνουν. Κατόπιν γυρίζουμε 2 - 3 φορές ακόμη, να μην καούν.

Όταν τις δούμε όλες έτοιμες, τραβάμε το τηγάνι από τη φωτιά και βγάζουμε με σπάτουλα τις τηγανίτες. Τις βάζουμε σε πιάτο που έχουμε στρώσει χαρτί κουζίνας - να τραβήξει τα λάδια.

Αφού τηγανίσουμε όλη τη ζύμη, αφαιρούμε το χαρτί κουζίνας και περιχύνουμε τις τηγανίτες μας με λίγο μέλι.

Παραλλαγές:

1. Αντί για μέλι ρίχνουμε ζάχαρη. Και στις δύο περιπτώσεις μπορούμε να πασπαλίσουμε και με κανέλα.

2. Προσθέτουμε στη ζύμη λίγη φέτα χοντροκομμένη. Στην περίπτωση αυτή δε θα προσθέσουμε μέλι ή ζάχαρη.   Μπορούμε να βάλουμε και λίγο κεφαλοτύρι τριμμένο και λίγο πιπεράκι.

3. Δοκιμάστε τις αλμυρές τηγανίτες και με κάποιο αρωματικό χορταρικό, πχ δυόσμο ή άνηθο.

Με την ίδια μέθοδο της αλμυρής τηγανίτας γίνεται και η ηπειρώτικη ζυμαρόπιτα:

http://educandus.forumotion.com/t2377-topic

ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΙ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ :: ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ-
Μετάβαση σε: