ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

ΞΥΠΝΑ ΒΟΥΙ! (αφιερωμένο σε όλους όσους έπαθαν αποβλάκωση μετά το εκλογικό αποτέλεσμα)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: ΞΥΠΝΑ ΒΟΥΙ! (αφιερωμένο σε όλους όσους έπαθαν αποβλάκωση μετά το εκλογικό αποτέλεσμα)   Δευ Μαϊος 26, 2014 3:24 pm

Λίγες ώρες πριν ανοίξουν οι κάλπες και με το άγχος να ξυπνήσω πρωί πρωί ως εκλογική αντιπρόσωπος, εντόπισα ετούτο το καταπληκτικό τραγουδάκι για τα βούγια στο face book και το άφησα αντί για καληνύχτα στους φίλους μου:

Παράθεση :
Έφτασε η ώρα να πω το καλό ξημέρωμα - κατά το ηπειρώτικο συνήθειο. Διότι νύχτα και καλή δεν υπάρχει. Αύριο από τα ξημερώματα ριχνόμαστε στην τελική μάχη. Στο εκλογικό κέντρο από τις 6.30 το πρωί και ως μετά από τα μεσάνυχτα. Κανονίστε μόλις τελειώσουμε να έχει στηθεί πανηγύρι στις πλατείες!

Και από την άλλη άκρη της Ελλάδας σας κάμω την αφιέρωση, τη λεβεντογέννα Κρήτη. Με ένα πανέμορφο τραγούδι αφιερωμένο στα ... βούγια! δηλαδή στα βόδια. Που ευελπιστούμε να ξυπνήσουν επιτέλους!

Εσύ λαλιείς τα βούγια σου κι αυτοί λαλιούν εσένα
και τρώνε αυτοί τ'αδούλευτα και συ ούτε τα δουλεμένα .
Ξύπνα βούι!! *

*{βούι=βόδι ,λαλιώ=οδηγώ]

Με εικόνες από την Κρήτη και τραγουδιστή-στιχουργό το Χαρίλαο Παπαδάκη!

Και το ίδιο θα αφιερώσω σε όλα τα βούγια τα μετεκλογικά. Που το εκλογικό αποτέλεσμα τους αποβλάκωσε και έχασαν τ' αβγά και τα πασχάλια όταν είδαν το ΣΥΡΙΖΑ πρώτο και την Ελλάδα να βάφεται ροζ από άκρη σε άκρη!

Το τι βλακεία έχουμε ακούσει από χτες το βράδυ, δεν περιγράφεται.

Μια από τις καλύτερες απαντήσεις γράφτηκε ήδη από τον Πιτσιρίκο:

Θαύμα έγινε στις ευρωεκλογές στη χώρα μας, αφού ηττήθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ που βγήκε πρώτο κόμμα και θριάμβευσαν η Νέα Δημοκρατία που ήταν δεύτερη και το ΠΑΣΟΚ που ήταν τέταρτο, αν και μειώθηκαν πολύ τα ποσοστά τους. Ήδη, το νέο ελληνικό θαύμα έχει μεταδοθεί ως τα πέρατα της οικουμένης και αναμένεται να προσελκύσει και άλλους τουρίστες στη χώρα μας.[...] (δείτε τη συνέχεια)

Εμείς ελέω Δημήτρη Μανιατάκου (καθηγητή μαθηματικών στο γυμνάσιο) και άλλο τόσο Λιαντίνη, θα δώσουμε τη δική μας απάντηση με μαθηματικά και την αδιάψευστη γλώσσα των αριθμών.

Ξεκινάμε με τον πίνακα των αποτελεσμάτων και τη σύγκριση με τις ανάλογες εκλογές, τις ευρωεκλογές του 2009 βεβαίως και όχι τις βουλευτικές του 2012 - που ήταν και η πιο χοντροκομμένη απάτη από τα παπαγαλάκια των καναλαρχών και μέσα στον πανικό τους το άσπρο να το κάνουν μαύρο:

Με σύγκριση ποσοστών και όχι του αριθμού ψήφων που είναι απατηλή όταν αλλάζουν τα δεδομένα των εγγεγραμμένων και των ψηφισάντων. Αλλά και με παράθεση του πίνακα των αποτελεσμάτων που φαίνονται και οι ψήφοι:

Και βεβαίως με τις πηγές που πήραμε τα στοιχεία:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΩΝ 2014 ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ:

http://ekloges.ypes.gr/may2014/e/public/#{"cls":"level","params":{"level":"epik","id":1}}

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΩΝ 2009 ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ

Από μια πρώτη λοιπόν ανάγνωση βλέπουμε τι ακριβώς συνέβη χτες στην Ελλάδα:

1. Ο ΣΥΡΙΖΑ για πρώτη φορά στην ιστορία κατέκτησε την πρώτη θέση και μάλιστα εξαπλασιάζοντας το ποσοστό του από τις προηγούμενες ευρωεκλογές και φυσικά και τις έδρες του.

2. Το ΠΑΣΟΚ που ήταν ο νικητής του 2009, καταποντίστηκε στην τέταρτη θέση. Το ποσοστό του από 36,65% έκανε βουτιά στο 8,02% και επιπλέον παρατηρούμε και μετάλλαξη του τίτλου του σε ΕΛΙΑ! Όσο για τις έδρες του από 8 περιορίστηκαν μόλις στις 2!

3. Η Νέα Δημοκρατία μπορεί να ήταν δεύτερη και το 2009 και χτες, όμως το ποσοστό της κατήλθε κατά 10 εκατοστιαίες μονάδες και από το 32,30% έλαβε τώρα μόλις 22,71%. Επομένως και οι έδρες της περιορίστηκαν από 8 σε 5. Αξίζει μάλιστα να θυμίσουμε ότι στις ευρωεκλογές του 2004 η Νέα Δημοκρατία βρισκόταν στο 43,01% και επομένως μέσα σε δέκα χρόνια έχει πέσει σχεδόν στο μισό!

4. Μείωση υπέστη και το ποσοστό του ΚΚΕ, από το 8,35% στο 6,09%. Μείωση που ακολουθεί την πτωτική πορεία του άλλοτε βασικού εκπροσώπου της Αριστεράς εδώ και πολλά χρόνια αφού στις ευρωεκλογές του 2004 ήταν στο 9,48% και είχε 580.000 ψήφους έναντι των 347.467 που πήρε χτες. Θλιβερή κατάντια για όσους προλάβαμε να ζήσουμε το στόχο του κόμματος για 17%...

5. Αύξηση όμως είχαμε σε έναν σημαντικό δείκτη των εκλογών, τη συμμετοχή των ψηφοφόρων! Από το 52.54 % του 2009, χτες η συμμετοχή έφτασε στο  59,96 %. Έτσι για να τρελαίνονται εκείνοι που έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να απομακρύνουν τους πολίτες από την πολιτική.

6. Φυσικά υπάρχει και ΧΑ. Που είχε 23.000 ψήφους το 2009 και τώρα πήρε πάνω από μισό εκατομμύριο. Στον δήθεν πανικό όμως των καναλιών απαντούμε αφενός πως δεν ήταν τυχαίο αλλά μεθοδικό και εκ συστήματος αυτό το αποτέλεσμα και αφετέρου πως και το 2009 είχαμε στην τέταρτη θέση το ΛΑΟΣ, με 7,15% και 366.000 ψήφους. Τώρα το ΛΑΟΣ έχει περιοριστεί στο 2,7% και σε 153.920 ψήφους. ¶ρα λοιπόν η πολυθρύλητη αύξηση της ΧΑ δεν είναι τόσο μεγάλη όσο θέλουν να την παρουσιάζουν και σίγουρα όχι ανάλογη των μηχανισμών που έχουν επιστρατευθεί για να παρασύρουν κόσμο απογοητευμένο κατά τα πρότυπα του Χίτλερ την εποχή του μεσοπολέμου στη Γερμανία. Φυσικά εφησυχασμός για το φαινόμενο δε δικαιολογείται, όχι όμως και πανικός που αντί να περιορίζει το πρόβλημα λειτουργεί σαν μαγνήτης να παρασυρθούν και άλλοι.

7. Πολύ πιο επικίνδυνο θεωρώ εκείνο το 17,13% εκτός βουλής...  εκείνα τα κομματίδια που επιμένουν να κατεβαίνουν στις εκλογές και να διαιωνίζουν την τακτική της χαμένης ψήφου.  Αν μάλιστα το συνδυάσουμε με τις άκυρες/λευκές ψήφους, 3,80%,  και την αποχή του 40% (ηθελημένη ή αναγκαστική) ή και εκείνους που ψηφίζουν με έτοιμα ψηφοδέλτια τότε ειλικρινά πρέπει να προβληματιστούμε για το τι δημοκρατία έχουμε. Κι επειδή δεν είμαι σίγουρη τι μαθηματικά ξέρουμε θα το πω με απλά λόγια:

Από τους 10 ανθρώπους που δικαιούνται να ψηφίσουν, ψηφίζουν οι 6. Αλλά και από τους 10 που θα ψηφίσουν, τελικά θα εκπροσωπηθούν στη βουλή λιγότεροι από τους 8. Κι αρκετοί από αυτούς θα ρίξουν ψήφο που άλλοι εμμέσως ή και τελείως αναγκαστικά τους επέβαλαν. Ας μην αναρωτηθούμε δε πόσοι ψηφίζουν με γνώση και συνείδηση... Το είδα και το έζησα τις δυο τελευταίες Κυριακές ως εκλογική αντιπρόσωπος. Και με ηλικιωμένους αλλά δυστυχώς και με νέους.

Εδώ λοιπόν θα πρέπει να παραθέσω κάτι ακόμη από το face book και δια χειρός Χ.Μ.:

Παράθεση :
Κάθε αριστερή ψήφος θέλει ειλικρίνεια, διάβασμα, ενημέρωση, αναζήτηση, ανθρωπιά και ίσως να χρειαστεί χρόνια να ωριμάσει.

Κάθε ακροδεξιά ψήφος μπορεί να κερδηθεί στιγμιαία με ένα απλό: ¶ει στο διάολο όλοι σας.

Και οι δύο ψήφοι μετράνε το ίδιο στην καταμέτρηση.

Και ναι, μαθηματικά είναι κι αυτά. Και φιλοσοφία των αριθμών...

Που φυσικά κανένα κανάλι δε θα παρουσιάσει. Πως το 1,5 εκατομμύριο ψηφοφόρων του ΣΥΡΙΖΑ είναι άλλου ποιου και άλλης βαρύτητας. Κι ακόμη χειρότερα θα αγνοήσουν τους 10.000 που ψηφίζουν ΜΛ - ΚΚΕ και το διπλασιασμό των δυνάμεων της ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Ή μάλλον θα κάνουν πως τους αγνοούν. Γιατί το σύστημα φυσικά και τα λαμβάνει όλα υπόψη και λαμβάνει και τα μέτρα του. Ενδεικτικό είναι πως σήμερα κιόλας έσκασε η είδηση πως στην ατζέντα βρίσκεται το κόψιμο του μπόνους των εδρών στο πρώτο κόμμα των βουλευτικών εκλογών!

Μετά έρχεσαι εσύ, βούι, και μου λες: Στις 25 είπες θα ψηφίσουμε και στις 26 θα φύγουν. Γιατί είναι ακόμη εδώ???????

Αν κι εγώ τέτοιο πράγμα δεν είπα προσωπικά και μάλιστα και διαφώνησα δημόσια, ακριβώς γιατί ήξερα πως υπάρχουν και τα βούγια...  λέω για όποιον έχει πέντε γραμμάρια τουλάχιστον νιονιό να βλέπει πίσω από τις λέξεις. Να μην καταπίνει αμάσητο ό,τι του σερβίρουν. Διότι τι άλλο σημαίνει αυτή η κίνηση για αλλαγή του εκλογικού νόμου παρά πως ετοιμάζουν τις βαλίτσες τους;

Παράθεση :
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231322335

Το θέμα της κατάργησης του εκλογικού μπόνους των 50 εδρών «στην κατεύθυνση της μεγαλύτερης αναλογικότητας» θα περιλαμβάνεται στην ατζέντα της συνάντησης που θα έχουν το απόγευμα της Πέμπτης ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς με τον αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Ευάγγελο Βενιζέλο, σύμφωνα με πηγές της Χαριλάου Τρικούπη.

Ξύπνα, λέμε, βούι! ξύπνα!!!

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΞΥΠΝΑ ΒΟΥΙ! (αφιερωμένο σε όλους όσους έπαθαν αποβλάκωση μετά το εκλογικό αποτέλεσμα)   Δευ Μαϊος 26, 2014 5:30 pm

Και τώρα λίγο ιστορία. Πάντα με το πρίσμα των μαθηματικών:

Και ξαφνικά περάσαμε στο 2009. Με μια Ελλάδα δήθεν καταπράσινη. Μόνο που ήταν πλέον η εποχή του Γιωργάκη. Και πράσινο είχε υποστεί βαθιά μετάλλαξη. Σαν εκείνο το πράσινο που το έκαψε ο ήλιος και ξέβαψε...

Κάπως έτσι μπήκαμε στα μνημόνια. Και ο λαός μας στο τούνελ. Με τους εκατοντάδες χιλιάδες ανέργους. Με τα παιδιά μας να ξενιτεύονται. Με τους χιλιάδες αυτόχειρες. Τους γέροντες γονείς μας να μην έχουν χρήματα ούτε για γιατρό. Και όλοι μας να στενάζουμε από την άγρια λιτότητα και τα αβάσταχτα χαράτσια. Αλλά και το παράλογο να χτυπά την πόρτα μας. Αποκορύφωμα το κλείσιμο της ΕΡΤ μέσα σε λίγη ώρα.

Κι εσύ, βούι, ακόμη να καταλάβεις τι έγινε και εκτινάχθηκε ο ΣΥΡΙΖΑ...

Την ίδια ώρα που η πατροπαράδοτη αριστερά έμενε στη γωνία. Τιμωρημένη από όσους απογοήτευσε με τα τραγικά της λάθη. Είχε αμέτρητες ευκαιρίες το ΚΚΕ και τις πέταξε όλες. Δυστυχώς.

Ναι, έτσι έγινε ο ΣΥΡΙΖΑ η μόνη μας ελπίδα. Για όσους ένα και ένα κάνει δύο. Και επιμένουν να σκέφτονται και μάλιστα με την ψυχρή λογική των μαθηματικών.

Έτσι και η Ελλάδα έγινε χτες ροζ! Το ροζ της μυγδαλιάς. Που μέσα στη βαρυχειμωνιά φέρνει το μήνυμα της άνοιξης. Τέτοιο το δικό μας ροζ, το ροζ του ΣΥΡΙΖΑ:

Τίποτε περισσότερο μα και τίποτε λιγότερο. Γιατί καλά θυμόμαστε πως στο προτσές της φύσης ακολουθούν οι παπαρούνες. Οι κόκκινες σαν αίμα. Και μετά το καλοκαίρι.

Εμείς αυτό έχουμε και αυτό κρατάμε από τις χτεσινές εκλογές. Τη δήλωση εμπιστοσύνης από 1.500.000 Έλληνες.

Και λέμε πως θα κάνουμε ό,τι περνά από το χέρι μας για να την τιμήσουμε.

Κι ακόμη πως δε φτάνει μια ψήφος.

Ζητάμε και την έμπρακτη υποστήριξη. Τη συμμετοχή.

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΞΥΠΝΑ ΒΟΥΙ! (αφιερωμένο σε όλους όσους έπαθαν αποβλάκωση μετά το εκλογικό αποτέλεσμα)   Δευ Μαϊος 26, 2014 5:36 pm

Δες τώρα κι αυτό.

Προσπάθησε να βγάλεις μόνος σου συμπεράσματα. Πρώτα εσύ. Και θα επανέλθουμε κι εμείς με τα δικά μας...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΞΥΠΝΑ ΒΟΥΙ! (αφιερωμένο σε όλους όσους έπαθαν αποβλάκωση μετά το εκλογικό αποτέλεσμα)   Τρι Μαϊος 27, 2014 1:42 pm

Ας εξηγήσουμε τώρα τα χρώματα στις πίτες.

Το μπλε είναι της Νέας Δημοκρατίας και το πράσινο του ΠΑΣΟΚ. Στην πίτα του 2014 τα βλέπουμε ανακατεμένα και τα δύο αφού συγκυβερνούν. Κάντε τώρα τη σύγκριση των ποσοστών, στα 2009 ο δικομματισμός είχε σχεδόν το 70%. Σήμερα έχει περιοριστεί αν και ενωμένος σε μικρότερο ποσοστό από αυτό που είχε μόλις 5 χρόνια πριν το κάθε κόμμα ξεχωριστά. Συγκεκριμένα διαθέτει μόλις το 30,73% και με το μεγαλύτερο στραπάτσο να το έχει πάθει το ΠΑΣΟΚ.

Το κόκκινο είναι τα κόμματα της αριστεράς, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΚΚΕ, ΜΛ-ΚΚΕ. Από 13,48% εκτινάχθηκαν σε πέντε χρόνια κατά 20 εκατοστιαίες μονάδες και στο 33, 58%.

Ανάμεσα στα δύο βασικά μπλοκ υπάρχουν και τα αναχώματα. Από τη μια η ακροδεξιά. Τη βάψαμε με βαθύ μπλε και μαύρο. Είχε από το 2009 το 7,61%, τώρα με μεθοδευμένη αποβολή από το χώρο της δεξιάς κατάφερε να φτάσει στο 12,1%. Δηλαδή ούτε 5 μονάδες. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο που προσπαθούν να παρουσιάσουν την αύξηση ως πολύ μεγαλύτερη αφήνοντας στην άκρη το ΛΑΟΣ και περιορίζοντας τις στημένες κριτικές μόνο στη ΧΑ. Έχουν το λόγο τους. Να χρησιμοποιήσουν αυτό το κομμάτι ως μπαμπούλα σε βάρος του κινήματος.

Παρόμοια έχουν φτιάξει και αμέτρητα κομματίδια από την άλλη μεριά. Αναχώματα κι αυτά. Σκοπός τους να απορροφήσουν τους απογοητευμένους ΝΔ και κυρίως ΠΑΣΟΚ και να μην καταλήξουν στο ΣΥΡΙΖΑ. Βάψαμε αυτό το χώρο με ανοιχτό πράσινο και ανοιχτό γαλάζιο. Στα 2009 αυτό το ρόλο το έπαιξαν οι Οικολόγοι Πράσινοι. Τώρα έχουμε εκεί και τους Ανεξάρτητους Έλληνες, τη ΔΗΜΑΡ, το ΠΟΤΑΜΙ, το Χατζημαρκάκη, το ΕΠΑΜ. Είναι και άλλοι, εμείς κρατήσαμε στην πίτα όσους αναφέραμε και που αρκούν για να δείξουν όσα ενδιαφέρουν το άρθρο. Πως από 3,5% το 2009 αυτό το ανάχωμα προς τα αριστερά έχει φτάσει πλέον στο 14,5% και όλο γυρίζουν οι κουτάλες και επιδιώκουν συνεργασίες για να προκύψει ένα καρδαμωμένο κεντροαριστερό κόμμα. Μια νεκρανάσταση δηλαδή του ξεδοντιασμένου ΠΑΣΟΚ. Και άστους να λένε πως ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το ΠΑΣΟΚ του 81.

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΞΥΠΝΑ ΒΟΥΙ! (αφιερωμένο σε όλους όσους έπαθαν αποβλάκωση μετά το εκλογικό αποτέλεσμα)   Τρι Μαϊος 27, 2014 1:45 pm

Τώρα που εξηγήσαμε τα χρώματα, σας λέμε το αποψινό καλό ξημέρωμα με μια ακόμη πίτα. Που αποκαθιστά την αλήθεια στο χώρο της Αριστεράς, της ανόητης Αριστεράς. Που δε λέει να ενωθεί και συνεχίζει και τη διάσπαση και τη φαγωμάρα:

Κι εδώ φαίνεται η αιτία του κακού. Γιατί εξακολουθεί ο δικομματισμός να βρίσκεται στην εξουσία. Γιατί η Αριστερά του το επιτρέπει!!!!!!!

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΞΥΠΝΑ ΒΟΥΙ! (αφιερωμένο σε όλους όσους έπαθαν αποβλάκωση μετά το εκλογικό αποτέλεσμα)   Σαβ Μαϊος 31, 2014 12:44 am

Κοντεύει πια να κλείσει εβδομάδα από τις εκλογές και ο πανικός της Δευτέρας να αντικαθίσταται με ώριμες αναλύσεις των αποτελεσμάτων. Μία από τις καλύτερες τη βρήκαμε εδώ:

http://rednotebook.gr/

Παραθέτουμε μικρό απόσπασμα:

Παράθεση :
Του Χριστόφορου Βερναρδάκη

Εισαγωγή

Δύο χρόνια μετά τις δύο βουλευτικές αναμετρήσεις του 2012 που διαμόρφωσαν ένα εντελώς διαφορετικό τοπίο στον κομματικό ανταγωνισμό, οι ευρωεκλογές του 2014 αποτέλεσαν το πρώτο «εθνικής τάξεως» εκλογικό γεγονός και απέδειξαν ότι οι βασικές τομές που συντελέστηκαν το 2012 έχουν βαθύνει και σταθεροποιηθεί.

Επιβάλλεται να επισημανθεί προκαταβολικά ότι ο τύπος των ευρωεκλογών δεν είναι ταυτόσημος με των βουλευτικών. Οι ευρωεκλογές είναι εκλογές «βΆ τάξεως» όπως ονομάζονται συνήθως στη βιβλιογραφία, εκλογές δηλαδή που έχουν χαμηλότερης ισχύος κεντρικά διακυβεύματα: α) δεν εκλέγουν κυβέρνηση και επομένως δεν κρίνουν ευθέως την εντολή διακυβέρνησης και, β) προσφέρονται περισσότερο για μια «ιδεολογική καταγραφή» σε σχέση με την πολιτική «πραγματική» προτίμηση. Τούτων δοθέντων, τα δεδομένα τους πρέπει να τα δούμε περισσότερο ως «τάση», παρά ως απόλυτα συγκρίσιμα με τις βουλευτικές εκλογές στοιχεία. Ολες οι παρατηρήσεις του κειμένου πρέπει να θεωρηθούν «αρχικές», οι οποίες τις επόμενες ημέρες πρέπει να δουλευτούν βαθύτερα.

Η «εκλογική εκκαθάριση» της διετίας κατέγραψε λοιπόν τα εξής γενικά δεδεομένα:

α) την εκλογική νίκη ενός κόμματος της ριζοσπαστικής αριστεράς, γεγονός ιστορικής σημασίας τόσο για το ελληνικό κομματικό σύστημα όσο και για τα ευρωπαϊκά, και μάλιστα με ποσοστό σχεδόν ισοδύναμο με των βουλευτικών εκλογών,

β) τη μεγάλη εκλογική μείωση των κομμάτων της συγκυβέρνησης (ΝΔ – ΠΑΣΟΚ/Ελιά) που υποχώρησαν κατά 11.5%, μετατόπιση ιλιγγιώδης στα εκλογικά χρονικά,

γ) την συρρίκνωση του τρίτου εταίρου της συγκυβέρνησης του 2012, της ΔΗΜΑΡ, γεγονός πάντως που είχε προεξοφληθεί τουλάχιστον ένα χρόνο πριν,

δ) την επικύρωση της εκλογικής ανόδου της Χρυσής Αυγής, που πλέον αποτελεί βασική συνιστώσα του κομματικού συστήματος και,

ε) την χαμηλότερη των προσδοκιών τους καταγραφή σχημάτων όπως οι ΑΝΕΛ, το ΚΚΕ και το νεοσύστατο «κεντροαριστερό» ΠΟΤΑΜΙ.

Παράθεση :
Όσο κανείς «ανεβαίνει» (ή αντίστοιχα «κατεβαίνει») στην κλίμακα της κοινωνικής χωρικής διαστρωμάτωσης βλέπει με σαφήνεια τις διαφοροποιήσεις για κάθε κόμμα. Ο ΣΥΡΙΖΑ αποτελεί κυρίως μια εκλογική συμμαχία των «μισθωτών-εργατικών» στρωμάτων με τα μεσαία στρώματα. Λόγω της κρίσης φαίνεται ότι έχει αποκτήσει όμως ισχυρά ακροατήρια και στα μεσοαστικά στρώματα. Αντίθετα, είναι πλήρως σχεδόν απομονωμένος στις αστικές περιοχές. Το ΚΚΕ «ακολουθεί» τη χωρική γεωγραφία του ΣΥΡΙΖΑ, δείχνοντας ουσιαστικά ότι μεταξύ των εκλογικών σωμάτων αναπτύσσεται αμφίδρομη επικοινωνία. Η ΝΔ ακολουθεί την ακριβώς αντίθετη φορά, δείκτης και αυτός της μεγάλης πολιτικής-ταξικής πόλωσης που διακρίνει τον κομματικό ανταγωνισμό. Είναι ισχυρότατη στις «αστικές» περιοχές (εδώ πρέπει κανείς να συνυπολογίσει, επιπλέον, και τη μεγάλη δύναμη που κατέγραψαν και τα υπόλοιπα σχήματα της νεοφιλελεύθερης δεξιάς, όπως οι ΓΕΦΥΡΕΣ), όμως έχει συρρικνωθεί δραματικά στις «λαϊκές» και «μεσαίες» περιοχές, ενώ φαίνεται να χάνει και τις «τάξεις-στηρίγματα», δηλαδή τα μεσοαστικά στρώματα.

Η ΧΑ βρίσκει την υποστήριξή της περισσότερο στις «λαϊκές» και «μεσαίες» περιοχές. Αντίθετα, το ειδικό της βάρος μειώνεται στις «αστικές» και «μεσοαστικές» περιοχές. Είναι επομένως δυνατό μόρφωμα, που διεκδικεί στο επίπεδο της ψήφου ένα μέρος της «λαϊκής αντισυστημικότητας».

Το ΠΟΤΑΜΙ καταγράφηκε τελικά, όπως διαφαινόταν άλλωστε, ως ένα μόρφωμα διαμαρτυρίας περισσότερο των αστικών και μεσοαστικών στρωμάτων. Η Ελιά δείχνει μια «πολυσυλλεκτικότητα» χαμηλής αντοχής. Τα ποσοστά της ήρθαν κατά βάση από την αγροτική περιφέρεια.

Μια τελική παρατήρηση για τη «χωρική» ψήφο: δεν φαίνεται να επιβεβαιώνεται μια εκτίμηση που είχε διατυπωθεί από κάποιον αναλυτή προεκλογικά ότι μεταξύ των λαϊκών στρωμάτων και των μεσοαστικών/αστικών υπάρχει τεράστια απόσταση, ένα ασυνεχές. Τα δεδομένα δείχνουν ότι η απόσταση (δηλαδή η «πόλωση») αφορά και μεγάλο μέρος των μεσοαστικών στρωμάτων. Οι ευρωεκλογές έδειξαν ότι οι κυρίαρχες τάξεις τείνουν να μείνουν χωρίς «τάξεις-στηρίγματα», προφανώς λόγω της τεράστιας κοινωνικής και οικονομικής καταστροφής μεγάλου μέρους των μεσοαστικών στρωμάτων. Η τάση αυτή μένει να δούμε πώς θα εξελιχθεί τους επόμενους μήνες και έως τις εκλογές.

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΞΥΠΝΑ ΒΟΥΙ! (αφιερωμένο σε όλους όσους έπαθαν αποβλάκωση μετά το εκλογικό αποτέλεσμα)   Κυρ Φεβ 01, 2015 2:18 am

Και όμως τα βούγια ξύπνησαν. Θέλανε δε θέλανε.

25 Γενάρη 2015. Του Αγίου Γρηγορίου, κατά τας χριστιανικάς γραφάς. Και περισσότερο την επομένη, μεσημεράκι Δευτέρας, που ο Πάνος Καμμένος βγήκε και δήλωσε πως ο τόπος έχει κυβέρνηση. Οι ΑΝΕΛ στηρίζουν το ΣΥΡΙΖΑ και πρωθυπουργός αναλαμβάνει ο Αλέξης Τσίπρας.

Τι να κάνουν και τα ... βούγια;;;;;;;;;  Αναγκάστηκαν να το παραδεχτούν! Η χώρα άλλαξε πολιτική σελίδα. Αλλάξαμε! Εμείς! Ο λαός που αποφάσισε να βάλει τέλος στα μνημόνια!

Ιδού και ο νέος χάρτης της χώρας:

http://ekloges.ypes.gr/current/v/public/#{"cls":"level","params":{"level":"epik","id":1}}

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΞΥΠΝΑ ΒΟΥΙ! (αφιερωμένο σε όλους όσους έπαθαν αποβλάκωση μετά το εκλογικό αποτέλεσμα)   Κυρ Φεβ 01, 2015 2:21 am

ΞΥΠΝΑ ΒΟΥΙ! (αφιερωμένο σε όλους όσους έπαθαν αποβλάκωση μετά το εκλογικό αποτέλεσμα)
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: