ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΚΤΗΣ - Νέο επεισόδιο στους Μένιππους και Ιαβέρηδες. Σεναριογράφος η αληθινή ζωή...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΚΤΗΣ - Νέο επεισόδιο στους Μένιππους και Ιαβέρηδες. Σεναριογράφος η αληθινή ζωή...    Τετ Αυγ 21, 2013 4:12 am

Κατά τες συνταγές αρχαίων Ελληνοσύρων μάγων

«Ποιό απόσταγμα να βρίσκεται από βότανα
γητεύματος», είπ' ένας αισθητής,
«ποιό απόσταγμα κατά τες συνταγές
αρχαίων Ελληνοσύρων μάγων καμωμένο
που για μια μέρα (αν περισσότερο
δεν φθάν' η δύναμίς του), ή και για λίγην ώρα
τα είκοσι τρία μου χρόνια να με φέρει
ξανά· τον φίλον μου στα είκοσι δυο του χρόνια
να με φέρει ξανά -- την εμορφιά του, την αγάπη του.

»Ποιό απόσταγμα να βρίσκεται κατά τες συνταγές
αρχαίων Ελληνοσύρων μάγων καμωμένο
που, σύμφωνα με την αναδρομήν,
και την μικρή μας κάμαρη να επαναφέρει.»

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης (1931)

Ποιο απόσταγμα από βότανα και κατά τες συνταγές αρχαίων Ελληνοσύρων μάγων μπορεί να φέρει πίσω στη ζωή και στα 19 του χρόνια και το Θανάση; 

Και ποιο απόσταγμα, Καβάφη μου, να γυρίσει πίσω το ρολόι του χρόνου και να μας ξαναδώσει τη ζωή που μας έκλεψαν; Και την εποχή που αθώοι διαβάζαμε τους Αθλίους του Βίκτωρα και γελάγαμε με τα παθήματα του Ιαβέρη. Μια καρικατούρα ο απηνής διώκτης του βασανισμένου Αγιάννη που η πείνα τον έκανε να κλέψει ένα κομμάτι ψωμί. Μέγιστον έγκλημα. Μα εποχής που φάνταζε έτη φωτός μακριά από τη δική μας. Γιατί και το ψωμί μάς περίσσευε και η δικαιοσύνη δεν καταδεχόταν να τα βάζει με αγιάννηδες και άλλους αδικημένους.

Τέτοια τα χρόνια που μεγαλώσαμε εμείς. Και περάσαμε από τα 19 σε ώρες που  γιγαντωνόταν η φαντασίωση για τη μεγάλη αλλαγή και τον καλύτερο κόσμο. Και όμως φαντασίωση δεν είναι η φρίκη που τώρα ζούμε, τρεις δεκαετίες αργότερα. Και είναι η τελείως γυμνή αλήθεια πως οι 19χρονοι του σήμερα πληρώνουν με την ίδια τους τη ζωή ως ποινή και αντίτιμο για 1,20 ευρώ και τη δική μας ανευθυνότητα να καταντήσουμε εδώ που καταντήσαμε. Και για ένα κωλοεισιτήριο τρόλεϊ. Το τρόλεϊ 12, για Περιστέρι και Ανθούπολη. Μόνο που δεν κουβάλαγε κλάδο ελαίας μα νεκρικό στεφάνι και τα άνθη του ήταν νεκρολούλουδα. Για τον άτυχο Θανάση. Τον ... τζαμπατζή.

Τζαμπατζής αιώνες πριν και ο Μένιππος. Στους νεκρικούς διαλόγους του Λουκιανού, του εξελληνισμένου Σύρου. Δίχως οβολό για ναύλα στο βαρκάκι του Χάροντα. Να απαντάει το περίφημο ουκ αν λάβετε παρά του μη έχοντος. Το ίδιο που απάντησε και ο Θανάσης Καναούτης εκείνο το μοιραίο βράδυ του Αυγούστου:

«είμαι άνεργος, αλήθεια σου λέω. Και οι γονείς μου δεν έχουν δουλειά. Είμαστε σε τραγική κατάσταση»

Κι αυτά που τώρα καταθέτουν οι αυτόπτες μάρτυρες τραγικά επαναλαμβάνουν τους διαλόγους του Λουκιανού και τις οργισμένες απειλές του Χάροντα στο Μένιππο.

ΧΑΡΟΣ: Κατέβαινε, βρε καταραμένε, τον ναύλο!
ΜΕΝΙΠ: Δε πα' να φωνάζεις Χάρε, όσο σ' αρέσει.
Χ: Πλέρωσε ρε σου λέω, για το ταξίδι που 'καμες!
Μ: Δε μπορείς να πάρεις από κάποιον που δεν έχει.
Χ: Καλά! Υπάρχει κάποιος που να μην έχει έναν οβολό;
Μ: Αν είναι και κάνας άλλος, δε ξέρω. Εγώ πάντως δεν έχω.
Χ: Βρωμιάρη. Θα σε πάω στον Πλούτωνα, αν δε πληρώσεις.

Έτσι ακριβώς και χειρότερα και ο ελεγκτής απειλούσε το αγόρι. Και άλλες μαρτυρίες λέγουν πως υπήρχαν και προηγούμενα μεταξύ τους. Πως ο ίδιος άνθρωπος ένα χρόνο νωρίτερα τσάκωσε τον ίδιο νεαρό χωρίς εισιτήριο μα κατάφερε τότε να του ξεφύγει. Κι αφρίζοντας από το θυμό του προειδοποίησε πως ο κόσμος είναι μικρός και θα τον πετύχει πάλι!

Παράθεση :
«Και την προηγούμενη φορά πήγε να βγει. Τότε όμως δεν μπόρεσε να τον συγκρατήσει και απλά του έσκισε την μπλούζα στο πλάι. Φέτος πήγε να γίνει το ίδιο, αλλά τα κατάφερε. Κι έκλεισε κι ο οδηγός την πόρτα στα μούτρα, οπότε έμεινε μέσα και συνεχίστηκε το θέμα. Αφού βγήκε ο Θανάσης, εμάς μας έγραψε και μας είχε πει ο οδηγός θα σας κόψω μια κλήση και πληρώστε τη μισή μισή. Αλλά να ξέρετε ότι ο κόσμος είναι πολύ μικρός και πείτε στον φιλαράκο σας ότι εγώ θα τον ξαναπετύχω».
Ένας Ιαβέρης λοιπόν. Που είχε στόχο ζωής και επάγγελμα να κυνηγάει ανθρώπους που το σύστημα έχει εξαθλιώσει. Και τους κάνει κλέφτες και παράνομους για ψίχουλα. Την ίδια ώρα που οι μεγάλοι λωποδύτες τριγυρνούν ελεύθεροι και ατιμώρητοι.

Αυτό ζήσαμε την περασμένη Τρίτη. Ένα νέο επεισόδιο στους Μένιππους και Ιαβέρηδες. Μόνο που δεν το έγραψε κανένας Λουκιανός και κανένας Ουγκό. Μα η ίδια η ζωή. Αν είναι δηλαδή ζωή αυτό που ζούμε σήμερα. Κι εμείς χειρότεροι νεκροί από τους νεκρούς που φαντασιώνονται ότι ζουν. Εξέλιξη και συνέχεια της άλλης φαντασίωσης πως θα αλλάζαμε τον κόσμο...

Ποιο απόσταγμα μας πότισαν; Και κατά τες συνταγές ποίων;

Και ναρκωμένοι βουλιάζουμε στη μεγάλη αυταπάτη;

Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΚΤΗΣ - Νέο επεισόδιο στους Μένιππους και Ιαβέρηδες. Σεναριογράφος η αληθινή ζωή...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: