ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

EΛΕΝΑ ΝΑΘΑΝΑΗΛ - ΡΟΛΟΣ ΧΩΡΙΣ ... HAPPY END

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Loukia Sofou
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 377
Registration date : 10/12/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: EΛΕΝΑ ΝΑΘΑΝΑΗΛ - ΡΟΛΟΣ ΧΩΡΙΣ ... HAPPY END   Τετ Μαρ 05, 2008 12:21 am

Η ΕΙΔΗΣΗ πως η καλλονή που σαγήνευσε τον ανδρικό πληθυσμό και προκάλεσε το θαυμασμό του γυναικείου φύλου με τις κινηματογραφικές εμφανίσεις της στις ταινίες «Επιχείρηση Απόλλων» και «Εκείνο το καλοκαίρι» ήταν άρρωστη προκάλεσε θλίψη τόσο στους δικούς της ανθρώπους όσο και στους αναρίθμητους θαυμαστές της.
Τραγική ειρωνεία της υπόθεσης αποτελεί το γεγονός ότι η Έλενα Ναθαναήλ μόλις φέτος επέστρεψε στα τηλεοπτικά δρώμενα (στη σειρά «Γοργόνες» του Mega), καθώς επί πολλά χρόνια είχε απομονωθεί σε φάρμα στη Βόρεια Εύβοια. Το σημαντικό πρόβλημα της υγείας της παρουσιάστηκε εντελώς ξαφνικά και, όπως ήταν φυσικό, την αποσυντόνισε πλήρως.
Η ηθοποιός επέλεξε να δώσει τη μάχη της αθόρυβα, έχοντας στο πλευρό της φύλακες-αγγέλους τον επί πολλά χρόνια σύντροφό της, Τάσο Μητρόπουλο, βετεράνο του Ολυμπιακού και δημοτικό σύμβουλο Πειραιά, και την κόρη της Ίνκα. Προτίμησε να μη μάθει κανείς-ούτε καν άτομα από το στενό συγγενικό της περιβάλλον-λεπτομέρειες για την κατάστασή της, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως σχεδόν απαίτησε να μη δεχτεί επισκέψεις στο νοσοκομείο. Εκείνοι που τη γνωρίζουν καλά, μπορούν να καταλάβουν το λόγο : Η ηθοποιός με τα μελαγχολικά μάτια είναι βαθιά μοναχικό άτομο, όπως άλλωστε και η ίδια είχε παραδεχτεί σε συνέντευξή της πριν από μερικά χρόνια. «Μπήκα τυχαία σε αυτό το σύστημα, αλλά δεν έμεινα. Ένιωθα καλύτερα με τα ζώα μου και τον κήπο μου και γι’αυτό απομονώθηκα στη φάρμα μου», είχε πει.
Πράγματι, η Έλενα δεν εντάχθηκε ποτέ στο «λαβύρινθο» του star system. Επέλεξε από την αρχή της καλλιτεχνικής της πορείας να έχει χαμηλό προφίλ, με κύριο μέλημα να μην τροφοδοτεί τα media με ειδήσεις από την προσωπική της ζωή. Ως εκ τούτου, ο ξαφνικός «εγκλεισμός» της στους τέσσερις τοίχους του δωματίου ενός νοσοκομείου είναι για εκείνη αφόρητη πραγματικότητα, καθώς εδώ και χρόνια είχε μάθει να «αλωνίζει» στην ατελείωτη έκταση της ελληνικής υπαίθρου και να απολαμβάνει τον αέρα της ελευθερίας.
Η καλλονή της δεκαετίας του ’60 είχε προκαλέσει την οργή ακόμη και της μεγαλύτερης Ελληνίδας σταρ, της Αλίκης Βουγιουκλάκη. Ο Δημήτρης Λυμπερόπουλος είχε περιγράψει την πρώτη της επαφή με τον Φίνο, λέγοντας χαρακτηριστικά : «Την πήγα στον Φίνο να υπογράψει συμβόλαιο. Η Έλενα είχε ένα από τα ωραιότερα κεφάλια που είχα δει ποτέ. Όταν την πρωοείδε η Βουγιουκλάκη, σε κρουαζιέρα του περιοδικού «Πρώτο», δήλωσε στον Φίνο : «Φίφη μου, ή τη βγάζεις στην ξηρά ή πέφτω στη θάλασσα». Κι ο μεγαλοπαραγωγός της είπε : «Αν ξέρεις κολύμπι, πέσε!».

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ 5/03/08
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Loukia Sofou
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 377
Registration date : 10/12/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: EΛΕΝΑ ΝΑΘΑΝΑΗΛ - ΡΟΛΟΣ ΧΩΡΙΣ ... HAPPY END   Τετ Μαρ 05, 2008 4:47 am

Καλό κατευόδιο αγαπημένη μου Έλενα. Θα σε θυμάμαι πάντα πανέμορφη, να είσαι η προσωποποίηση αυτού που είπε ο Τσέχωφ : «Στον άνθρωπο όλα πρέπει να είναι ωραία : και το πρόσωπο, και το ντύσιμο, και η ψυχή, και οι σκέψεις».
Έζησες με ήθος αντάξιο της Τέχνης που υπηρέτησες. Με την ίδια αξιοπρέπεια φεύγεις τούτη την ώρα...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Loukia Sofou στις Τετ Μαρ 05, 2008 11:15 pm, 2 φορές συνολικά
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 421
Registration date : 31/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: EΛΕΝΑ ΝΑΘΑΝΑΗΛ - ΡΟΛΟΣ ΧΩΡΙΣ ... HAPPY END   Τετ Μαρ 05, 2008 6:22 am

Ήταν μια εξαίρεση στον κόσμο του θεάματος η Έλενα Ναθαναήλ. Εντύπωση μου προκάλεσε η ελάχιστη προβολή της στο ίντερνετ. Με φοβερή δυσκολία βρίσκεις λίγα στοιχεία για τη ζωή της. Και όμως υπήρξε λατρεμένη της γενιάς μας και όχι καμιά δεύτερης κατηγορίας ηθοποιός. Αυτό που πάντα με εντυπωσίαζε στη Ναθαναήλ, ήταν τα τεράστια θλιμμένα μάτια της. Ήταν αυτή η θλίψη που ακόμη και όταν γελούσε σου δήλωνε τον άνθρωπο που έκρυβε μέσα της. Τον σκεπτόμενο και πονεμένο άνθρωπο.

Καλό της ταξίδι...
χαλαρουιτα
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 418
Registration date : 24/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: EΛΕΝΑ ΝΑΘΑΝΑΗΛ - ΡΟΛΟΣ ΧΩΡΙΣ ... HAPPY END   Τετ Μαρ 05, 2008 6:55 am

Μην κλαίς και μην λυπάσαι που έχει φύγει...

Μορφές σαν την Έλενα Ναθαναήλ που στιγμάτισαν τς καρδιές πολλών από εμάς δεν φεύγουν έτσι απλά.

Ζουν στις σκέψεις και στην καρδιά μας.

Καλό ταξίδι να ευχόματε μονάχα να'χει...
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: EΛΕΝΑ ΝΑΘΑΝΑΗΛ - ΡΟΛΟΣ ΧΩΡΙΣ ... HAPPY END   Τετ Μαρ 05, 2008 1:45 pm

Ανάμεσα στη λαίλαπα των ανακοινώσεων για τον ξαφνικό θάνατο της Έλενας Ναθαναήλ, βρήκα και το εξής:

Παράθεση :

Ο Δημήτρης Λυμπερόπουλος είχε περιγράψει την πρώτη της επαφή με τον Φίνο, λέγοντας χαρακτηριστικά:

«Την πήγα στο Φίνο να υπογράψει συμβόλαιο. Η Ελενα είχε ένα από τα ωραιότερα κεφάλια που είχα δει ποτέ, κι αν στο εσωτερικό του διέθετε το μυαλό της Αλίκης Βουγιουκλάκη θα εξελισσόταν σε διεθνούς φήμης ηθοποιό.

Οταν την πρωτοείδε η Βουγιουκλάκη, σε κρουαζιέρα του περιοδικού “ΠΡΩΤΟ”, δήλωσε στον Φίνο: “Φίφη μου, ή τη βγάζεις στην ξηρά ή πέφτω στη θάλασσα”. Κι ο μεγαλοπαραγωγός τής είπε: “Αν ξέρεις κολύμπι, πέσε!”».

ΠΗΓΗ: Ε-ΤΥΠΟΣ

Μάλιστα.... Και το είπε αυτό ο μίστερ Λυμπερόπουλος... Πως η Ναθαναήλ δεν είχε μυαλό... Αλλιώς θα γινόταν ένα ακόμη αστέρι στο διεθνές σταρ σύστεμ.

Τι κρίμα κ. Λυμπερόπουλε... Σας απογοήτευσε πολύ ε;

Φανταστείτε τι ευκαιρίες χάθηκαν... Για αναμνηστικές φωτογραφίες με τη σταρ... Για πάρε και για δώσε με όλα αυτά τα κυκλώματα... Και γιατί όχι και για μια βιογραφία!!!

Πραγματικά... δεν είχε καθόλου μυαλό αυτό το κορίτσι...

Αντί για το τζετ σετ προτίμησε ... Ας αφήσουμε την ίδια να μας πει τι:

Παράθεση :
Η ηθοποιός με τα μελαγχολικά μάτια είναι βαθιά μοναχικό άτομο, όπως άλλωστε και η ίδια είχε παραδεχτεί σε συνέντευξή της πριν από μερικά χρόνια. «Μπήκα τυχαία σε αυτό το σύστημα, αλλά δεν έμεινα. Ενιωθα καλύτερα με τα ζώα μου και τον κήπο μου και γι’ αυτό απομονώθηκα στη φάρμα μου», είχε πει.

ΠΗΓΗ MADATA.GR

Στη φάρμα και στο αμπέλι της... Φτιάχνοντας το "άγιο ρεμέντιο" του Διονύσου. Ζώντας έναν έρωτα που τόλμησε να μην τον οδηγήσει στα σκαλιά της εκκλησίας. Να μην τον βάλει στα κλισέ της κοινωνίας μας. Απλά να τον γεμίσει λάμψη και φως:

Παράθεση :
Ο Τάσος Μητρόπουλος βρίσκεται διαρκώς στο πλευρό της αγαπημένης του. Η «δόξα» των ελληνικών γηπέδων αποτελεί το μεγάλο έρωτα της ηθοποιού, αφού οι δυο τους έχουν «γράψει» ένα από τα μακροβιότερα love story της Ελλάδας. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο βετεράνος ποδοσφαιριστής δεν εμφανίστηκε την προηγούμενη εβδομάδα στη Δημοτικό Συμβούλιο του Πειραιά, όπως συνηθίζει, γεγονός που παραξένεψε τους συναδέλφους του, οι οποίοι δεν γνώριζαν ότι η σύντροφός του περνά δύσκολες ώρες. «Είμαι τυχερός που γνώρισα έναν σπάνιο άνθρωπο και χαρακτήρα, την Ελενα Ναθαναήλ. Αυτή είναι το φως μου, σε αυτήν οφείλω τη ζωή μου, ό,τι έκανα μέχρι σήμερα», είχε πει σε παλιότερη συνέντευξή του ο Μητρόπουλος. Κι εκείνη, όμως, ήταν πάντα στο πλάι του.

ΠΗΓΗ MADATA.GR (22 Φεβρουαρίου 2008 - την περίοδο που η Έλενα έδινε τη μεγάλη μάχη...)

Και αντί για τα μπουζούκια και τις λαμπερές δεξιώσεις... τα φλας και τα τηλεοπτικά πλατό... εκείνη επέλεγε να τριγυρίζει:

Παράθεση :
Λίγοι γνωρίζουν ότι απομονωμένη στη φάρμα της η ηθοποιός περνούσε αρκετές ώρες με ανθρώπους της περιοχής και διασκέδαζε με δραστηριότητες που δεν θα περίμενε κανείς, όπως με την καλλιέργεια βιολογικών προϊόντων. Εμείς μάθαμε στοιχεία από έναν κάτοικο και προσωπικό φίλο της, με τον οποίο πήγαιναν για ψάρεμα, κάτι που της αρέσει πάρα πολύ.

ΠΗΓΗ MADATA.GR (Μόλις μια μέρα πριν η Έλενα πριν το τελικό αντίο...)

Ναι, δεν είχε καθόλου μυαλό αυτό το κορίτσι...

Κατάφερε να ξεφύγει από το σύστημα. Να το φτύσει και να τραβήξει το δικό της δρόμο.

Ορφανά τα μικρόφωνα... Αραχνιασμένες οι κάμερες... Ερημία και μοναξιά στα παράθυρα των τελεβίζιων... Πόσες θεαματικότητες χαμένες... Και πρωτοσέλιδα που ποτέ δεν έγιναν... Ούτε καν ένα σκάνδαλο να χτυπήσουν κόκκινο τα μηχανάκια της agb... Α, δεν είχε καθόλου μυαλό αυτό το κορίτσι. Καθόλου δε σκέφτηκε όλους αυτούς τους κηφήνες που καρτερούσαν να ζήσουν από τη δική της δόξα...

Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 197
Registration date : 31/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: EΛΕΝΑ ΝΑΘΑΝΑΗΛ - ΡΟΛΟΣ ΧΩΡΙΣ ... HAPPY END   Πεμ Μαρ 06, 2008 7:41 am

Τη Ναθαναήλ δεν πρόλαβα να τη γνωρίσω καλά. Μια αμυδρή εικόνα της είχα μέχρι προχτές που έφυγε και ξαφνικά όλοι τη θυμήθηκαν.

Με παραξένεψαν κάποια πράγματα και θέλησα να μάθω περισσότερα για εκείνη, έστω και εκ των υστέρων.

Αυτό το απόμακρο. Η απομόνωση. Το νιώθω καλύτερα με τον κήπο και τα ζώα μου.

Και η σχέση που κρατά μια ζωή την ένταση και την ομορφιά δίχως να χρειάζεται τις ευλογίες της εκκλησίας.

Κάπου, σε ένα δημοσίευμα των ημερών, είδα να την παρουσιάζουν και ως βαθιά θρησκευόμενη. Μπορεί και να ήταν. Ξεκαθάρισα, δεν τη γνώριζα. Αλλά. Υπάρχει και το αλλά σε όσα άλλα διάβασα για τις προσωπικές της επιλογές.

28 χρόνια προσωπικής σχέσης με τον παλαίμαχο άσσο του Ολυμπιακού και όμως γάμος δεν υπήρξε. Δε θέλω να υποθέσω όσα αγνοώ. Μα τέτοια επιλογή μαρτυρά άνθρωπο έξω από ταμπού και προκαταλήψεις. Άνθρωπο ελεύθερο.

Και τώρα βρήκα κάτι ακόμη που το επιβεβαιώνει:

"Η Ελενα Ναθαναήλ δεν φοβήθηκε ποτέ τον χρόνο. Γι αυτό και μεγάλωνε όμορφα, σύμφωνα με την ηλικία της. Δεν φοβήθηκε ούτε το γυμνό στον κινηματογράφο. Δεν φοβήθηκε επίσης, στις αρχές της δεκαετίας του 70, να φέρει στον κόσμο και να μεγαλώσει μόνη της την κόρη της. Ούτε τον καρκίνο τον φοβήθηκε. Ομως εκείνος αποδείχθηκε πιο δυνατός."

ΠΗΓΗ ΕΘΝΟΣ

Και στην ίδια σελίδα, αναφέρει ότι το πραγματικό της όνομα δεν ήταν Ναθαναήλ... Δεληβασίλη Ελένη ήταν το πραγματικό της όνομα.

Και ένα όμορφο πορτρέτο της από τον Διαμαντόπουλο:

EΛΕΝΑ ΝΑΘΑΝΑΗΛ - ΡΟΛΟΣ ΧΩΡΙΣ ... HAPPY END
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: