HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Κοτόπουλο με μπάμιες (η εκδοχή για τους τεμπέληδες... )

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Κοτόπουλο με μπάμιες (η εκδοχή για τους τεμπέληδες... ) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κοτόπουλο με μπάμιες (η εκδοχή για τους τεμπέληδες... )   Κοτόπουλο με μπάμιες (η εκδοχή για τους τεμπέληδες... ) Icon_minitimeΔευ Αυγ 20, 2012 12:04 am

Κοτόπουλο με μπάμιες (η εκδοχή για τους τεμπέληδες... ) %25CE%25A3%25CE%25A0%25CE%2591%25CE%259D%25CE%2591%25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A0%25CE%2599%25CE%25A4%25CE%2591%2520005

Είμαι που λέτε λίγες μέρες πριν στο χωριό. Και βλέπω τη μάνα μου να ετοιμάζει μπάμιες. Στο μεταξύ το ψυγείο ήταν τίγκα στα φαγητά. Κι εγώ μέσα στη γκρίνια που τις λίγες ώρες που ήμουν εκεί, χώθηκε και πάλι στην κουζίνα. Βρήκε όμως τη δικαιολογία. Πως είχε καταναλώσει την προηγούμενη μέρα τόσες ώρες να τις καθαρίσει, που ήταν κρίμα! Θα χάλαγαν! Και εξηγούσε ακόμη πως πρώτη φορά έφαγε τόσες ώρες να καθαρίσει μπάμιες που ήταν πολύ μικρές και ίσα που έμενε ένα κομματάκι όταν τους έβγαζε το καπάκι τους!

Αλήθεια, έχετε δει πώς καθαρίζονται οι μπάμιες; Τουλάχιστον από τις καλές νοικοκυρές όπως είναι η μανούλα μου και σίγουρα και η δική σας!!! Πέντε ώρες κάνεις, που λέει ο λόγος, να αφαιρέσεις προσεκτικά αυτό που η μάνα μου λέει καπάκι!

Κι αλήθεια επίσης είναι πως προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση να αυτομαστιγωθώ καθαρίζοντας μπάμιες και ας λατρεύω τη γεύση τους! Άσε που μετά το καθάρισμα θέλουν και άλλα κόλπα. Να τις αλατίσεις και να τους ρίξεις ξίδι και να τις βάλεις αρκετή ώρα στον ήλιο! Για να φύγει η γλοιώδης ουσία που περιέχουν...

Σιγά μην καθίσω εγώ να κάνω όλα αυτά! Από τη στιγμή που υπάρχει ο μπαρμπα - Στάθης! και τα κατεψυγμένα του λαχανικά. Φυσικά και οι μπάμιες του μπαρμπα - Στάθη!

Λοιπόν. Αγοράζουμε από τα ψυγεία του σούπερ μάρκετ ένα φακελάκι κατεψυγμένες μπάμιες. Που είναι καθαρισμένες και έτοιμες να μαγειρευτούν. Καλού κακού τις πλένουμε να ξεπαγώσουν και ρίχνουμε ολίγον αλάτι και μπόλικο ξίδι. Τις αφήνουμε έτσι κάπου στην κουζίνα μας μέχρι να έρθει η ώρα να μπουν στο ταψί. Αν υπάρχει και ήλιος, καλώς. Αλλιώς δε χάλασε ο κόσμος!!!

Παίρνουμε το κοτόπουλο και το πλένουμε. Καλό είναι να του βγάλουμε και την πέτσα. Το βάζουμε στο ταψί με ένα ποτήρι του νερού νερό και ένα επίσης ποτήρι του νερού λάδι. Αλάτι και πιπέρι. Και ένα ξερό κρεμμύδι ψιλοκομμένο.

Ψήσιμο από κάτω και με αέρα ταυτόχρονα. Στους 250 βαθμούς. Για μισή ώρα.

Κατόπιν προσθέτουμε τις μπάμιες που τις έχουμε ξεπλύνει να φύγουν τα αλάτια και τα ξίδια.

Περιχύνουμε το φαγητό μας με ένα μικρό κουτάκι τοματόζουμο καθώς και ένα ποτήρι του νερού νερό και προσθέτουμε μπόλικο ψιλοκομμένο μαϊντανό. (πλυμένο ε; όση τεμπελιά και αν έχουμε τα λαχανικά πρέπει να τα πλένουμε και μάλιστα πολύ καλά).

Βάζουμε και λίγο ακόμη αλάτι και πιπέρι και φουρνίζουμε.

Το φαγητό θα χρειαστεί μία ώρα ακόμη για να ψηθεί. Εξαρτάται βέβαια και από την κουζίνα...

Ενδιάμεσα το βγάζουμε μια δυο φορές από το φούρνο και ανακατεύουμε τις μπάμιες και γυρίζουμε το κοτόπουλο.

Περιττό να πω πως όση ώρα ψήνεται μοσχοβολάει η κουζίνα μας από το άρωμα της μπάμιας! Κι όταν βγει φροντίστε να έχετε κατσικίσια φέτα και φρέσκο ψωμάκι να το απολαύσετε! Απαραίτητο και το κρασάκι!

Κοτόπουλο με μπάμιες (η εκδοχή για τους τεμπέληδες... ) %25CE%25A3%25CE%25A0%25CE%2591%25CE%259D%25CE%2591%25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A0%25CE%2599%25CE%25A4%25CE%2591%2520006

Το φαγητό διατηρείται θαυμάσια και στο ψυγείο και τρώγεται ωραία και κρύο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Κοτόπουλο με μπάμιες (η εκδοχή για τους τεμπέληδες... )
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ :: ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ-
Μετάβαση σε: