ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Πιτάκια (τυρό- κεφαλοτυρό- σπανακό κλπ) και πιροσκί! Η καλύτερη λύση για το πάρτι και όχι μόνο!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Πιτάκια (τυρό- κεφαλοτυρό- σπανακό κλπ) και πιροσκί! Η καλύτερη λύση για το πάρτι και όχι μόνο!    Πεμ Ιουλ 19, 2012 4:07 pm

Υπήρξε μια μακρινή εποχή στη ζωή μου και συγκεκριμένα η τρίτη δεκαετία της ζωής μου, που ήμουν μια καθωσπρέπει νοικοκυρούλα. Φυσικά ανάμεσα στα άλλα καθήκοντά μου ήταν και η μαγειρική. Από τον τσελεμεντέ, από συνταγές περιοδικών, από την κουζίνα της μαμάς και βεβαίως συνταγές από άλλες καλές νοικοκυρούλες...

Κατόπιν ακολούθησε μια περίοδος τρέλας και ... ντελίβερι και ταβέρνας. Διαζύγιο με το νοικοκυριό και κυρίως με τη μαγειρική. Αποκορύφωμα αυτής της τρέλας ήταν να εγκαταλείψω μια στρωμένη ζωή στην Αθήνα και να το παίξω αποκέντρωση, επαρχία και μάλιστα στα σύνορα...

Όλα καλά, όλα ωραία εδώ, στην Ηγουμενίτσα, έχει και θάλασσα σε απόσταση αναπνοής και καράβια επίσης. Να θυμάμαι τα πρώτα μου τα χρόνια τα αξέχαστα. Όταν έσκιζα τους ωκεανούς με φορτηγά και με γκαζάδικα. Από ντελίβερι όμως μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά. Μία και μοναδική φορά προσπάθησα να παραγγείλω μια πίτσα. Αφού παίρναμε δύο ώρες τηλέφωνο και σειρά δε βρίσκαμε, ανοίξαμε το ψυγείο και στρωθήκαμε στη δουλειά...

Ναι, ταβερνάκια και φαγάδικα υπάρχουν. Μερικά και πολύ καλά. Καλύτερα και από της Αθήνας. Πχ ο Βυθός στην Πλαταριά. Ο Ακτοφύλακας στα Σύβοτα. Ο Γαλαξίας στο Μέτσοβο. Κι ακόμη μια χαρά φαγάκι και φτηνό βρίσκεις στο Κεντρικό στο Δρέπανο ή στον Αχιλλέα στη Νέα Σελεύκεια (στο Ντούσκο δηλαδή) ή στον Αλέκο στη Σαγιάδα ή και στον Αρκούδο στην Πάργα. Πολύ επίσης θα ήθελα να ήταν πιο κοντά η Φιλιππιάδα και να δοκιμάζω την κουζίνα του hotel Iliana... με τις γκουρμέ γεύσεις και την άφταστη ευγένεια του προσωπικού...

Είμαστε όμως και σε καιρούς Μέρκελ και ΔΝΤ. Και κάτι τέτοια συνήθεια θα πρέπει σιγά σιγά να τα κόψω. Το ένα ήταν αυτό. Που σιγά σιγά ωρίμασε μέσα μου η επιστροφή στην κουζίνα. (για το υπόλοιπο νοικοκυριό αργεί ακόμη η απόφαση... δε θα μας βάλει τώρα η Μέρκελ και να σφουγγαρίζουμε, στο κάτω κάτω ας βγάλει και καμιά φτωχή γυναικούλα μεροκάματο - εγώ η πλούσια λολ - κοίτα να δεις πως δικαιολογώ τη μόνιμη απέχθειά μου για το χαμαλίκι του σπιτιού!!!)

Και το άλλο, το πλέον σημαντικό, είναι όταν υπάρχει ιερός σκοπός. Άλλο να μαγειρεύεις για την πάρτη σου και μόνο και άλλο να θέλεις να δείξεις έμπρακτα την αγάπη σου σε κάποιον που λατρεύεις. Σε κάποιον που πρόσφατα έκλεισε τα ογδόντα του και με έχουν πιάσει οι χίλιες τύψεις για όσα εκείνος έχει κάνει πέντε και πλέον δεκαετίες για μένα και για όσα εγώ δεν έκανα ως τώρα για εκείνον...

Έτσι λοιπόν ξαναφόρεσα το φακιόλι και την ποδιά και ανακάλυψα τις ξεχασμένες κουτάλες και τα ταψιά που είχαν πιάσει αράχνες. Εδώ και τώρα πρέπει να θυμηθώ και πάλι το μαγείρεμα. Και να μάθω επιτέλους και τα ανθρώπινα φαγητά.

Αρκετά νομίζω σας ζάλισα. Επί του παρόντος η συνταγή αφορά μεζεδάκια που πρέπει θέλοντας και μη να ετοιμάσω την άλλη βδομάδα για το πανηγύρι του χωριού. Συνήθεια εκεί όλες οι χωριανές να κουβαλούν πίτες και άλλα παραδοσιακά. Εγώ η έρμη; Που δεν ξέρω να ανοίγω φύλλο; Τι κολοκύθια πίτα να φτιάξω; Με έτοιμη σφολιάτα Κανάκη;;;; Ρεζίλι και των σκυλιών!

Έτσι θυμήθηκα τα αρχαία μου πιτάκια!!! Αυτά που κάποτε τα έφτιαχνα για πάρτι με φίλους ή για τσιμπούσια οικογενειακά. Κι επειδή πάνε τουλάχιστον είκοσι χρόνια που δεν τα έχω μαγειρέψει, σήμερα αποφάσισα να κάνω προπόνηση. Να εντοπίσω λάθη και δυσκολίες και την παραμονή της Αγια - Παρασκευής να είμαι πανέτοιμη!

Πιτάκια λοιπόν. Τυροπιτάκια, Κεφαλοτυροπιτάκια, Σπανακοπιτάκια και βεβαίως και πιροσκί με λουκανικάκια. Πάρτε προκαταβολικά μια γεύση:

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιτάκια (τυρό- κεφαλοτυρό- σπανακό κλπ) και πιροσκί! Η καλύτερη λύση για το πάρτι και όχι μόνο!    Πεμ Ιουλ 19, 2012 4:14 pm

Αρχίζουμε με το φύλλο. Το φύλλο που θα τυλίξουμε τα πιτάκια μας και που θα είναι σπιτικότατο!

Χρειαζόμαστε:

1 πακετάκι βιτάμ

1 κεσεδάκι γιαούρτι

1 αβγό

Αλεύρι όσο πάρει...

Λίγο αλάτι

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Βάζουμε σε ένα τηγάνι το βιτάμ να λιώσει. Μόνο να λιώσει... δεν πρέπει να κάψει...

Μετά το βάζουμε στο μίξερ και το αφήνουμε δέκα λεπτά περίπου να γίνει αφράτο. Σκεπάζουμε με μία καθαρή πετσέτα το μίξερ όση ώρα χτυπά το λιωμένα βιτάμ για να μην τιναχτούν λαδιές τριγύρω.

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιτάκια (τυρό- κεφαλοτυρό- σπανακό κλπ) και πιροσκί! Η καλύτερη λύση για το πάρτι και όχι μόνο!    Πεμ Ιουλ 19, 2012 4:18 pm

Προσθέτουμε το γιαουρτάκι και αφήνουμε το μίξερ να εργαστεί και να κάνει το μίγμα μια όμορφη κρεμούλα...

Προσθέτουμε λίγο αλατάκι για να νοστιμίσει η ζύμη.

Αλλάζουμε αναδευτήρες στο μίξερ γιατί τώρα θα προσθέσουμε αλεύρι. Και το αλεύρι θέλει με το μαλακό και όχι με το σύρμα που είχαμε στην αρχή...

Ετοιμάζουμε το αβγουλάκι και το ρίχνουμε στο μίγμα:

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιτάκια (τυρό- κεφαλοτυρό- σπανακό κλπ) και πιροσκί! Η καλύτερη λύση για το πάρτι και όχι μόνο!    Πεμ Ιουλ 19, 2012 4:27 pm

Προσθέτουμε λίγο λίγο το αλεύρι. Βάζουμε όσο χρειάζεται για να γίνει η ζύμη μας κατάλληλη για άνοιγμα σε φύλλο. Εδώ βεβαίως χρειάζεται λιγάκι εμπειρία. Μην ξεχνάτε όμως ότι κανένας δε γεννήθηκε ξέροντας να μαγειρεύει και δε θα μάθεις αν δεν πάθεις...

Η ζύμη είναι σχεδόν έτοιμη.

Σταματάω το μίξερ και αφού πλύνω καλά τα χέρια μου τη ζυμώνω και λιγάκι πατροπαράδοτα. Έτσι βεβαιώνομαι ότι είναι κατάλληλη για το φύλλο. Δεν πρέπει να κολλάει στα χέρια και να ζυμώνεται εύκολα. Αν χρειαστεί προσθέτω στη φάση αυτή λίγο αλεύρι ακόμη ή αν είναι πολύ σκληρή βάζω λίγο γιαουρτάκι.

Τελευταίο βήμα. Και πολύ σημαντικό. Τη ζύμη μου τη βάζω κάπου που δε θα "κρυώσει" και της φοράω και ... παλτό! δηλαδή τη σκεπάζω με μια καθαρή πετσέτα. Σκοπός είναι να διατηρηθεί μαλακή όση ώρα θα φτιάχνω τα διάφορα πιτάκια.

Ακόμη καλύτερα είναι να την τυλίξω σε ένα νάιλον σακουλάκι. Εννοείται καθαρό...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιτάκια (τυρό- κεφαλοτυρό- σπανακό κλπ) και πιροσκί! Η καλύτερη λύση για το πάρτι και όχι μόνο!    Πεμ Ιουλ 19, 2012 4:30 pm

Παίρνω ένα καθαρό πυρέξ και το βάζω ανάποδα στο τραπέζι. Ξεθάβω και τον πλάστη. Ήρθε η ώρα να ανοίξουμε φύλλο!

Παίρνω μια μικρή ποσότητα ζύμης και την ανοίγω σε φύλλο με τον πλάστη. Πρόχειρα... δε χρειάζονται πολυτέλειες. Αυτό είναι το καλό με τα πιτάκια... ενώ για τις μεγάλες πίτες το άνοιγμα του φύλλου είναι ολόκληρη φιλοσοφία.

Να γιατί δε χρειάζεται φιλοσοφία στο άνοιγμα του φύλλου. Γιατί θα επακολουθήσει το κόψιμο με ένα ποτηράκι!

Έτοιμο το πρώτο φυλλαράκι για τα πιτάκια μου.

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιτάκια (τυρό- κεφαλοτυρό- σπανακό κλπ) και πιροσκί! Η καλύτερη λύση για το πάρτι και όχι μόνο!    Πεμ Ιουλ 19, 2012 4:37 pm

Αντί για τη μέθοδο με το ποτηράκι μπορώ πιο εύκολα ακόμη να ανοίξω τα φυλλαράκια αν πάρω ένα σβόλο ζύμης και τον κάνω μπαλάκι. Τόση ζύμη όση εκτιμώ ότι θα έχει όλο το φυλλαράκι.

Με τον πλάστη δίνω το κατάλληλο σχήμα.

Κατάλληλο για το πρώτο στάδιο που θα είναι τα πιροσκί...

Οι λεπτομέρειες θα δοθούν αύριο. Τώρα πέρασε η ώρα και λέω να σας καληνυχτίσω.

Ες αύριον λοιπόν τα πιροσκί, τα τυροπιτάκια και τα σπανοκοπιτάκια.

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιτάκια (τυρό- κεφαλοτυρό- σπανακό κλπ) και πιροσκί! Η καλύτερη λύση για το πάρτι και όχι μόνο!    Παρ Ιουλ 20, 2012 2:31 am

Καλημερούδια... (όταν κοιμάσαι στις 4 το πρωί, το μεσημέρι γίνεται ώρα για καλημέρες... )

λοιπόν

Είπα ότι σήμερα θα δοθεί η συνέχεια, αλλά μην το δένετε και κόμπο. Προς το παρόν προέχει να φαγωθούν τα μεζεδάκια. Και για να συμβεί αυτό πρέπει να μεταφερθούν μερικές δεκάδες χλμ μακριά...

Σας αφήνω λοιπόν τα υλικά που μπορείτε να βάλετε μέσα σε μια τέτοια ζύμη:

κι εσείς αυτοσχεδιάστε ελεύθερα. Μόνο μην ξεχάσετε να αλείψετε τα πιτάκια με λίγο αβγουλάκι για να πάρουν ωραίο χρώμα στο ψήσιμο. Στους 200 βαθμούς και γύρω στη μισή ώρα. Ψήσιμο μόνο από κάτω... Και το καλύτερο είναι να τα παρακολουθείτε και να τα βγάλετε μόλις πάρουν να ροδίζουν!

Α, μην ξεχάσετε να αλείψετε με βουτυράκι το ταψί πριν βάλετε τα πιτάκια σας.

Για να μην κολλήσουν... αυτός είναι ο λόγος...

Και ιδού μερικά πιροσκί με μικρούλια λουκανικάκια στο βουτυρωμένο ταψί:

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιτάκια (τυρό- κεφαλοτυρό- σπανακό κλπ) και πιροσκί! Η καλύτερη λύση για το πάρτι και όχι μόνο!    Παρ Ιουλ 20, 2012 2:35 am

Ξανατονίζω:

Χτυπάμε ένα αβγό και αλείφουμε με ένα πινέλο τα πιτάκια μας πριν τα φουρνίσουμε.

το πριν το αβγό...

και το μετά... βλέπετε πώς γυαλίζουν; έτσι θα πάρουν ωραίο χρωματάκι στο ψήσιμο:

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πιτάκια (τυρό- κεφαλοτυρό- σπανακό κλπ) και πιροσκί! Η καλύτερη λύση για το πάρτι και όχι μόνο!    Παρ Ιουλ 20, 2012 2:39 am

έφυγαααααααα - θα τους αφήσω νηστικούς...

κι αν ρωτάτε "μόνο πιτάκια θα φάτε", απαντώ με μια φωτογραφία:

ε, όχι βέβαια... τα πιτάκια είναι μόνο για ορεκτικό... γεμιστά είναι το κυρίως πιάτο...

φιλάκια και τα λέμε! θα δοθούν λεπτομέρειες για τη γέμιση και πολλές ιδέες αξιοποίησης της ζύμης που παρουσιάσαμε...

(ποπό! ποιος οδηγεί τώρα 45 χλμ να πάει κι άλλα τόσα να γυρίσει;;;; )

Πιτάκια (τυρό- κεφαλοτυρό- σπανακό κλπ) και πιροσκί! Η καλύτερη λύση για το πάρτι και όχι μόνο!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ :: ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ-
Μετάβαση σε: