HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Συνελήφθη ο Τριανταφυλλόπουλος αλλά η είδηση είναι άλλη και αφορά το ηλεκτρονικό έγκλημα θυμίζοντας μας και όσα σχετικά έχουμε υποστεί οι ίδιοι...

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Συνελήφθη ο Τριανταφυλλόπουλος αλλά η είδηση είναι άλλη και αφορά το ηλεκτρονικό έγκλημα θυμίζοντας μας και όσα σχετικά έχουμε υποστεί οι ίδιοι...  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συνελήφθη ο Τριανταφυλλόπουλος αλλά η είδηση είναι άλλη και αφορά το ηλεκτρονικό έγκλημα θυμίζοντας μας και όσα σχετικά έχουμε υποστεί οι ίδιοι...    Συνελήφθη ο Τριανταφυλλόπουλος αλλά η είδηση είναι άλλη και αφορά το ηλεκτρονικό έγκλημα θυμίζοντας μας και όσα σχετικά έχουμε υποστεί οι ίδιοι...  Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 05, 2012 5:40 pm

Παράθεση :
Συνελήφθη ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος


05/07/2012 - 13:19
ΚΕΙΜΕΝΑ - ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: alfavita.gr

Συνελήφθη ο δημοσιογράφος Μάκης Τριανταφυλλόπουλος με τη διαδικασία του αυτοφώρου, έπειτα από μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση που κατέθεσε εναντίον του ο δημοσιογράφος Κώστας Βαξεβάνης.

Οι Τριανταφυλλόπουλος και Γεωργιάδης συνελήφθησαν το πρωί, έπειτα από γνωμάτευση της εισαγγελίας Αθηνών, η οποία απεφάνθη ότι συκοφαντικά δημοσιεύματα τα οποία παραμένουν αναρτημένα, αποτελούν ένα διαρκές αδίκημα και ως εκ τούτου δικαιολογείται η ενεργοποίηση του αυτοφώρου όσο αυτά είναι αναρτημένα.

Ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος είχε αναρτήσει στην ιστοσελίδα του δηλώσεις του πρώην αντιπροέδρου της Βουλής Γιώργου Σούρλα, ο οποίος υποστήριζε πως ο Κώστας Βαξεβάνης «έθαψε» θέμα για το λαθρεμπόριο πετρελαίου.

Η εισαγγελία Αθηνών, απεφάνθη ότι συκοφαντικά δημοσιεύματα τα οποία παραμένουν αναρτημένα, αποτελούν ένα διαρκές αδίκημα και ως εκ τούτου δικαιολογείται η ενεργοποίηση του αυτοφώρου όσο αυτά είναι αναρτημένα.

Αυτό σημαίνει πρακτικά πως ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος μπορεί να οδηγείται συνεχώς στο αυτόφωρο για όσα δημοσιεύματα έχει αναρτήσει και παραμένουν αναρτημένα και για τα οποία οι θιγόμενοι τον έχουν μηνύσει. Η απόφαση της εισαγγελίας είναι μία απόφαση που δημιουργεί νομολογία στο θέμα του ηλεκτρονικού εγκλήματος.

ΤΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΙ η zougla.gr

Βιάστηκε ο υπάλληλος της ΕΡΤ

Η Εισαγγελία δεν δέχθηκε να παίξει το παιχνίδι εντυπωσιασμού και μετά την αυτόβουλη εμφάνιση των δύο δημοσιογράφων, Μάκη Τριανταφυλλόπουλου και Νίκου Γεωργιάδη, ορίστηκε προκαταρκτική εξέταση και αφέθησαν ελεύθεροι. Οι δημοσιογράφοι θα καταθέσουν ανωμοτί για τη μήνυση από τον δημοσιογράφο της ΕΡΤ, Κώστα Βαξεβάνη, που αφορούσε σε καταγγελίες του πρώην αντιπροέδρου της Βουλής, Γ. Σούρλα για τη λαθρεμπορία καυσίμων στις Ε.Δ.


alfavita.gr http://www.alfavita.gr/artro.php?id=68146

Ο Μάκης είναι ο Μάκης και δε μας ενδιαφέρει η περίπτωση. Αξίζει όμως να προσέξουμε το νέο στοιχείο για το ηλεκτρονικό έγκλημα. Και για συκοφαντικά άρθρα στο διαδίκτυο που όσο παραμένουν αναρτημένα στο διαδίκτυο σπιλώνουν ανθρώπους.

Πχ αυτό εδώ το άρθρο:

http://www.liantinis.org/content.php?id=162

Από το άρθρο αυτό επιλέγουμε και παραθέτουμε το εξής:

Παράθεση :
Πιστεύαμε και πιστεύουμε ότι η σύζυγος του Λιαντίνη όφειλε να παίξει ενεργό και ουσιαστικό ρόλο στη διάδοση του έργου του - που περνάει βέβαια μέσα από την Πράξη του (αλλιώς το έργο του είναι λειψό) . Κάτι τέτοιο - ακριβώς γιατί υπήρξε η Πράξη του - δεν συνέβη. Ήταν μια μεγάλη ευκαιρία για εκείνη και για όλους μας. Εμείς να γίνουμε σοφότεροι και εκείνη να νιώσει τη ζεστασιά τόσων ανθρώπων που αγάπησαν τον άνδρα της.

Η τελευταία εξέλιξη που είχε να κάνει με την απόκτηση από μέρους της του δικού μας παλιού domain (λιαντινις τζιαρ), μας δημιούργησε μια μικρή ελπίδα ότι οι νοσηρότητες άνηκαν στο παρελθόν και ότι πια η σύζυγος θα τιμούσε το σύζυγο όπως του άξιζε.

Όπως καταλαβαίνετε το σημείο που φαίνεται με έντονα γράμματα αποκαλύπτει και σε ποιον ακριβώς ανήκει η ιστοσελίδα liantinis.ogr αφού η υπόθεση του liantinis.gr έχει απασχολήσει τη δικαιοσύνη της χώρας μας και είναι διαπιστωμένο σε ποιον ανήκε πριν παραχωρηθεί από τις αρχές στη σύζυγο του Δημήτρη Λιαντίνη.

Όταν όμως πριν μερικά χρόνια κατέφυγα στον εισαγγελέα παρεμβάσεων για ένα απόσπασμα στο ίδιο άρθρο και που με αφορά προσωπικά, συγκεκριμένα το ακόλουθο:

Παράθεση :
Μια... μισότρελη παρένθεση.

Πριν συνεχίσουμε με το δημόσιο βήμα του "εξαφανισμένου λιαντίνη" και τη δημιουργό του, θα ανοίξουμε μια παρένθεση εξόχως ενδιαφέρουσα.
Στην ιστοσελίδα της συζύγου του Λιαντίνη, κάνοντας κλικ στη λέξη "σύνδεσμοι", έχουμε τη δυνατότητα να δούμε τις ιστοσελίδες τις οποίες προτείνει καθώς σύμφωνα με την ίδια έχουν άμεση σχέση με το στοχασμό του Λιαντίνη. Η πρώτη σελίδα είναι ένα blog του "εξαφανισμένου λιαντίνη" και η δεύτερη, group φίλων του "εξαφανισμένου λιαντίνη" στο facebook. Δημιουργός και των δύο σελίδων είναι ένα πρώην πολυγραφότατο μέλος μας με το nick "Δανάη". Η "Δανάη", υπήρξε ένας από τους μεγαλύτερους επικριτές της κας Γεωργοπούλου όσο έγραφε στην ιστοσελίδα μας. Στη συνέχεια, μια διένεξη με ένα ενεργό μέλος μας την έφερε κοντά στη σύζυγο του Λιαντίνη, και το χειρότερο, ασπάστηκε την άποψη του "εξαφανισμένου λιαντίνη". Όλα αυτά θα μπορούσαν να είναι άνευ σημασίας για όλους μας αν δεν συνέβαινε το εξής βεβαιωμένο περιστατικό.
Περί τα τέλη Μαίου 2008, λίγο πριν την επέτειο των 10 χρόνων από το θάνατο του Λιαντίνη, η "Δανάη" επικοινώνησε με τον αδελφό του Λιαντίνη, ο οποίος ας σημειωθεί της είχε ανοίξει το σπίτι του, και ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος όπως μας τον μετέφερε πρόσφατα, mot a mot, ο ίδιος ο κ. Γιώργος Νικολακάκος.

- Κύριε Γιώργο, επικοινωνώ εκ μέρους της κυρίας Γεωργοπούλου η οποία επιθυμεί να μεταφέρετε ένα μήνυμα.

- Σε ποιόν;

- Στον αδερφό σας τον Δημήτρη.

(αφού πέρασαν λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να συνειδητοποιήσει τι άκουσε, αντέδρασε με θυμό).

- Τι λες κορίτσι μου; Που να τον βρω να του δώσω μήνυμα; Στο υπερπέραν;

(η Δανάη όμως συνέχισε απτόητη)
- Να πείτε στον αδερφό σας ότι αν δεν εμφανιστεί μέχρι τις 15 Ιουνίου η σύζυγός του θα του κάνει κακό. Θα βγάλει την επιστολή που έστειλε κάποτε στην .... (ανέφερε ένα γυναικείο όνομα).

(Η δεύτερη δόση θυμού από τον αδερφό του Λιαντίνη ήταν μεγαλύτερη)

- Εφόσον δεν είχε καταλάβει ο αδερφός μου τι γυναίκα είχε δίπλα του όλα αυτά τα χρόνια, τότε καλά να του κάνει!!!
________________________________________________________

Αυτή είναι η "Δανάη" (δασκάλα στο επάγγελμα-τρομάρα της) και (κυρίως) αυτή είναι η κυρία Γεωργοπούλου.

υ.γ.: Σύμφωνα με πληροφορίες, μετά την απειλή της "γεωργοδανάης", ο λιαντίνης το... ξανασκέφτεται.
(Ναι, με τη μισότρελη παρένθεση γελάμε).

ο άνθρωπος που μέσα από το κείμενο αποδεικνύεται ότι είναι ιδιοκτήτης του liantinis.org προσποιήθηκε ότι δεν του ανήκει!!!

Και ακόμη χειρότερα άφησε το συκοφαντικό δημοσίευμα σε βάρος μου αναρτημένο στο διαδίκτυο.

Και λέω συκοφαντικό δημοσίευμα γιατί ο διάλογος που αναφέρει ανάμεσα σε μένα και το Γιώργο Νικολακάκο είναι αποκύημα φαντασίας και δεν περιλαμβάνει όσα πραγματικά ειπώθηκαν. Έστω και αν προσποιείται ότι αποδίδει τη συνομιλία κατά λέξη.

Παρόμοια συκοφαντία υπάρχει σε βάρος μου στο liantinis.org και εδώ:

http://www.liantinis.org/content.php?id=86

Δήλωση που είχε αρχικά δημοσιευτεί στο παλιό liantinis.gr στις αρχές του 2008 και που αργότερα μεταφέρθηκε στο liantinis.org αυτούσια αφού διαβάσαμε την ξεκάθαρη ομολογία ότι και τα δύο ανήκαν στο ίδιο πρόσωπο.

Στο συκοφαντικό δημοσίευμα δεν αναφέρεται πουθενά ημερομηνία. Και φυσικά δεν αναφέρεται και τι ακολούθησε την αρχική δημοσίευση και συγκεκριμένα την τηλεφωνική μου επικοινωνία με το Γιώργο Νικολακάκο και την επίλυση της παρεξήγησης. Ούτε αναφέρεται πως δημοσίευσα στο ίδιο σημείο που είχε γίνει η αρχική αναφορά και την άποψη του κ. Γιώργου Νικολακάκου, λειτουργώντας έντιμα και αντικειμενικά ως προς τις δυο μαρτυρίες.

Γιατί να τα αναφέρει αυτά ο ιδιοκτήτης του liantinis.org; Αφού ο μόνος στόχος του δεν είναι άλλος παρά να με σπιλώνει και να με συκοφαντεί και όχι η αλήθεια;

Εδώ και χρόνια είμαι στόχος αυτού του ανθρώπου που προσπαθεί με λόγια και έργα να με συκοφαντεί και να με εξυβρίζει. Επιδικάζοντάς μου ως έγκλημα πως ενώ κάποτε ήμουν μέλος του δικού του φόρουμ στη συνέχεια διαπίστωσα την αδικία σε βάρος της κ. Λιαντίνη και τα ψέματα που λέγονταν σε βάρος της. Και αποχώρησα δημιουργώντας δικό μου χώρο στο διαδίκτυο. Δε μου συγχώρεσε λοιπόν που διαφώνησα μαζί του και άρχισα να προβάλω άλλη άποψη για το Λιαντίνη. Στηριγμένη πλέον σε αντικειμενική πληροφόρηση και με βάση αντράνταχτα ντοκουμέντα. Όπως για παράδειγμα αυτό εδώ:

https://educandus.forumgreek.com/AEAAEOINEEI-EEAIOEIC-h20.htm

που αποδείκνυε ότι ο Δημήτρης Λιαντίνης έλαβε το διδακτορικό του με άριστα ομόφωνα... παρά τα όσα είχαν γραφτεί περί του αντιθέτου.

Ή και αυτό εδώ:

https://educandus.forumgreek.com/OIIIO-OOI-AEA-h13.htm?sid=ca0e96e6db81c73d0afc446e900ab819

που έβαζε τέλος σε όσα ανυπόστατα είχαν γραφτεί για τον περίφημο ύμνο στο Δία και που μπορείτε να δείτε κάποια απ' αυτά εδώ:

http://www.liantinis.org/content.php?id=160

Ή ακόμη κι αυτή εδώ η φωτογραφία:

Συνελήφθη ο Τριανταφυλλόπουλος αλλά η είδηση είναι άλλη και αφορά το ηλεκτρονικό έγκλημα θυμίζοντας μας και όσα σχετικά έχουμε υποστεί οι ίδιοι...  %25CE%2591%25CE%25BD%25CF%2584%25CE%25AF%25CE%25B3%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2586%25CE%25BF%2520%25CE%25B1%25CF%2580%25CF%258C%252091395711

που έδειχνε πέραν πάσης αμφιβολίας το Δημήτρη Λιαντίνη να οδηγεί τη μερσεντές της συζύγου του σε αντίθεση με όσους είχαν δηλώσει ότι ο Λιαντίνης τους είχε πει:

"Αν με δεις να οδηγώ αυτό το αμάξι, πάρε ένα σουβλί και τρύπα μου τη μύτη."

Δήλωση που γράφτηκε επίσημα, σε βιβλίο, και όχι στο διαδίκτυο. Και μάλιστα το 2006, οχτώ χρόνια μετά την εξαφάνιση του Λιαντίνη και εννιά από την εποχή που τραβήχτηκε η φωτογραφία (τη μέρα του γάμου της κόρης του Λιαντίνη και ενώπιον τόσων καλεσμένων στο γάμο, φίλων και συγγενών).

Αυτά είναι λίγα μόνο από τα πολλά που φέραμε στο φως και δώσαμε άλλη διάσταση στην υπόθεση Λιαντίνη. Και που κάποιοι δεν τα άντεξαν. Γιατί πέρα από την αλήθεια για το Λιαντίνη αποκαλυπτόταν και η δική τους εσφαλμένη παρουσίαση πληροφοριών για τα θέματα αυτά. Δεν το άντεξαν λοιπόν. Κι αντί να παραδεχθούν το λάθος τους, όπως δε δίστασα προσωπικά να κάνω όταν ο Γιώργος Νικολακάκος διέψευσε την πληροφορία που είχα λάβει από τη σύζυγο του Λιαντίνη ως προς την παρουσία του Δημήτρη Λιαντίνη την ώρα του θανάτου του πατέρα του, εκείνοι επέλεξαν τη μέθοδο της συκοφαντίας και της εξύβρισης. Είμαι, γράφουν, μια μισότρελη παρένθεση! Στο δικό τους πόλεμο με τη σύζυγο του Δημήτρη Λιαντίνη. Και δικαιολογούν όσα γράφουν παραχαράζοντας τη συνομιλία που είχα με το Γιώργο Νικολακάκο. Και στις δύο δηλαδή περιπτώσεις προσέξτε τι κάνουν: Εμπλέκουν την πατρική οικογένεια του Λιαντίνη ενάντια στην άλλη οικογένεια που δημιούργησε με το γάμο του. Κι αυτό είναι πιο φοβερό από τη συκοφαντία σε βάρος μου. Γιατί πλήττει τη μνήμη ενός νεκρού και τον μετατρέπει σε αντικείμενο έριδας ανάμεσα στους αγαπημένους του ανθρώπους. Κι αυτός είναι και ο λόγος που προσωπικά δεν προχώρησα σε μήνυση, κρίνοντας πως είναι δευτερεύον το ζήτημα της συκοφαντίας σε βάρος μου και πρωτεύον να απαντήσω στην ουσία του θέματος και να υπερασπιστώ τη μνήμη του Δασκάλου μου.

Ένας ακόμη λόγος που από το Λιαντίνη έμαθα τη δικαιοσύνη του Αναξίμανδρου. Και πως ο ίδιος ο χρόνος αποκαθιστά την όποια ύβρη. Τρανταχτή απόδειξη η αλλαγή ιδιοκτήτη του liantinis.gr.

Είπαν και έγραψαν τα χίλια δύο εναντίον μου. Πότε χωρίς να κρύβουν την ταυτότητά τους, πότε με ψευδώνυμα. Όμως η τιμωρία, η δίκαια τιμωρία, επήλθε. Όπως ακριβώς υποστήριζε ο Λιαντίνης ότι πάντα έρχεται και η αλήθεια θριαμβεύει.

Και για μένα πλέον όσα τράβηξα από το μένος τους είναι τίτλοι τιμής, πως έμπρακτα τίμησα τη μνήμη του Δασκάλου μου δίχως να λογαριάσω το κόστος.

Έτσι είναι. Νόμος απαράβατος. Ο καθένας πληρώνει τίμημα. Ο Τριανταφυλλόπουλος για όσα έγραψε για το Βαξεβάνη, εγώ για όσα έγραψα για την υπόθεση Λιαντίνη και άλλοι για όσα παραπληροφόρησαν για το ίδιο θέμα, χρησιμοποιώντας ένα domain με το όνομα του Λιαντίνη και χωρίς να έχουν νόμιμο δικαίωμα να εκπροσωπούν το Λιαντίνη. Όμως η υπόθεση Τριανταφυλλόπουλου και το καινούριο στοιχείο που εισάγει στη νομολογία με βάζει σε σκέψεις. Αν θα πρέπει να ανεχθώ άλλο την επί 4 χρόνια συκοφαντική ανάρτηση στο διαδίκτυο σε βάρος μου. Και την απόκρυψη παράλληλα πως η διένεξη με το Γιώργο Νικολακάκο είχε επιλυθεί σχεδόν αμέσως μόλις δημιουργήθηκε. Όπως και τη συκοφαντική σε βάρος μου απόδοση της τηλεφωνικής μου συνομιλίας με το ίδιο πρόσωπο.

Αλίμονο βέβαια σε όποιον δημοσιεύει στο διαδίκτυο αυτές τις συκοφαντίες, δήθεν κατ΄εντολή του Γιώργου Νικολακάκου, αν άνοιγα εγώ το στόμα μου και έλεγα τι ο ίδιος μου έχει πει και δια ζώσης και από τηλεφώνου. Όπως και άλλοι εμπλεκόμενοι στην υπόθεση Λιαντίνη. Προτιμώ όμως τη μέθοδο του Λιαντίνη και στο σημείο αυτό, να μιλώ με ντοκουμέντα και αποδείξεις. Κι όχι μεταφέροντας τηλεφωνικές ή προφορικές συνομιλίες. Έστω και αν χάρη σ' αυτές και στη διασταύρωση που έχω κάνει ξέρω πια την αλήθεια και για τα γεγονότα και για τα πρόσωπα. Όπως δεν την ξέρουν πολλοί άλλοι και καταπίνουν συκοφαντίες και ψέματα. Τίμημα πληρώνουν και αυτοί. Στην αφέλεια που επιδεικνύουν. Όπως το πλήρωσα κάποτε κι εγώ. Μένοντας στη μονόπλευρη ενημέρωση. Ποιος τους εμποδίζει να ακούσουν και την άλλη άποψη; Ποιος τους εμποδίζει να ψάξουν και οι ίδιοι για ντοκουμέντα και αποδείξεις;

Κι ένα τελευταίο. Ουδέποτε υπήρξα μέλος του liantinis.org, υπήρξα και το παραδέχομαι μέλος του παλιού liantinis.gr, από το 2005 και μέχρι το καλοκαίρι του 2007. Το liantinis.gr όμως άλλαξε χέρια (με απόφαση των αρχών) τέλη του 2009 και αρχές του 2010 παραχωρήθηκε στην κ. Νικολίτσα Λιαντίνη. Πώς γίνεται δικές μου αναρτήσεις να υπάρχουν σήμερα στο liantinis.org; Ποιος δίνει το δικαίωμα στον ιδιοκτήτη του liantinis.org να αναδημοσιεύει εκεί όσα η ίδια είχα γράψει στο παλιό liantinis.gr;

Όποιος είχε δώσει και το δικαίωμα να χρησιμοποιηθεί στο παλιό liantinis.gr ψευδώνυμο παρεμφερές με το δικό μου και να δημοσιεύει διάφορα τρελά με στόχο και πάλι τη σπίλωσή μου και την κατασυκοφάντησή μου.

Νομολογία για τα θέματα αυτά υπάρχει; Που να προστατεύει τα μέλη ενός φόρουμ από αυθαιρεσίες των ιδιοκτητών και διαχειριστών τους;

Θα έλεγα πως είτε υπάρχει είτε όχι ευτυχώς υπάρχει η άλλη δικαιοσύνη. Που αναλαμβάνει να αποδώσει τα του Καίσαρος τω Καίσαρι. Όπως αυτή που ανέλαβε να απαντήσει σε όσους μηχανεύτηκαν κάποτε την ψεύτικη Δανaη. Μέσω των αναρτήσεων που ανέβασαν άλλα μέλη που διατήρησαν την αξιοπρέπειά τους και δεν καταδέχτηκαν να μασάνε κουτόχορτο. Παραθέτω μία από αυτές και που έχω σώσει σε μπακ απ:

Παράθεση :

Φαίδρα
Νέο Μέλος


Εγγραφή: 06 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 9

Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 21, 2008 8:02 pm Θέμα δημοσίευσης:

--------------------------------------------------------------------------------

Αηδία και σιχασιά...

Δεν μασάμε και κουτόχορτο ρε παιδιά...
Ένας αγγλομαθής που δυσκολεύεται με τα ελληνικά, ένας που αρέσκεται πολύ λιαντινικώς σκεπτόμενος να δηλώνει Μ.Δ.Ε. Ηθικής (ναι ω ναι Ηθικής) Φιλοσοφίας και με σπουδή δημοσιεύει τας εμβριθείς μελέτας του στα ιντερνέτια και ένας αποτυχημένος λίαν συγγραφέας που γράφει με το μικρόφωνο ( πώς το έγραψε η Διοτίμα Λιαντίνη; ) βάλθηκαν να μας αποτρελάνουν τελείως... έναντι βεβαίως αδρού τιμήματος σε δόξα και ... εις χρήμα... Καθότι έζησε "έρημος και ισχυρός ", φάγωμεν πίωμεν... οι θανατολάγνοι.

Επιτέθηκα με μένος εναντίον της Δανάης. Και τις τότε απόψεις μου δεν θα αναιρέσω. Κάποτε μπορούσαμε να τα πούμε όλα, χωρίς βρώμικα παιχνιδάκια. Όμως τώρα άλλοι μιλούν και άλλοι υπογράφουν. Η Δανάη που έγινε Δανaη, χάψτε το... Βεβαίως... βεβαίως. Να είστε σίγουροι.

Είδα το λινκ που δημοσιεύσατε στο μπλογκ της Δανάης, τότε που δεν είχατε χάσει εντελώς την αξιοπρέπειά σας. Και ξαφνιάστηκα με το μέγεθος και την αξία των ντοκουμέντων. Ντοκουμέντα που κονιορτοποιούν τα όσα τσαμπουνάγατε εδώ τόσα χρόνια. Και ειδικά τις τελευταίες μέρες δεν έχω πια καμιά αμφιβολία για την απάτη σας. Και από την πλευρά σας λόγια και βρισιές και παγίδες και για την ταμπακέρα τίποτα. Μα τίποτα! Έτσι από εδώ και πέρα κάθε επίθεση στη γυναίκα του Λιαντίνη είναι τελικά επιβεβαιωτική της αξίας της.


Γκλεν εσύ κάνε την επίθεσή σου στα αγγλικά. Μη ζορίζεσαι, ένα λόουερ θα το έχουμε και εμείς. Κι ύστερα ας βγει κι ένα πόνημα 'ηθικής' στο ιντερνέτι να μερακλώσουμε, μέχρι η υπογραφή του μουσικού να αρχίσει να εξανεμίζεται. Αν δεν το ξέρετε εξαφανίζονται όχι σπάνια οι υπογραφές που πάτησαν σε φτηνιάρικο χαρτί.

Πίσω από την ανωνυμία κρύβεται η απόλυτη ξεφτίλα. Η άνανδρη επίθεση στη Δανάη με δήθεν δημοσιεύσεις της που απευθύνεται σε κουτούς με έκανε να σκάσω στα γέλια αλλά και να ντραπώ. Εμένα που επιτέθηκα κάποτε στη Δανάη και ευχαρίστησα το σάιτ για την ανοχή των αντίθετων απόψεων. Το δεύτερο το παίρνω πίσω. Και με σιχασιά εγκαταλείπω το βρώμικο κουρελιασμένο σάιτ που κατάντησε άνανδρο τσιφλίκι του κέρδους.

Το http://www.liantinis.gr/ A.E. μόνο σε κουτορνίθια πια μπορεί να απευθύνεται.

Η Φαίδρα δεν ήταν η μόνη που δεν κατάπιε το κουτόχορτο. Ιδού τι έγραψαν και άλλα μέλη του παλιού liantinis.gr κάτω από τις αναρτήσεις ενός μέλους που παρίστανε τη Δανάη και τα χλευαστικά σχόλια του μέλους Glenn που παρίστανε ότι δεν καταλαβαίνει πως η Δανaη δεν είναι η Δανάη:

Παράθεση :
Mastoras
Νέο Μέλος


Εγγραφή: 28 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Athens
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 21, 2008 4:54 pm Θέμα δημοσίευσης: Γιατί όλοι ΤΟΣΟ επιθετικοί προς την Δανάη;

--------------------------------------------------------------------------------

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιθετικότητα...κατά την γνώμη μου προσβάλλεται πρώτα απ' όλα τον ίδιο τον Δ.Λιαντίνη, γιατί δεν σέβεστε την γνώμη του, την επιλογή του, την ίδια του την γυναίκα...

Και δεν νομίζω να την διάλεξε έτσι τυχαία....δεν νομίζω να είχε τυχαίες απόψεις για τον έρωτα...

Τέλος πάντων...σιγά μην κάτσω να γράφω τώρα για αυτονόητα πράγματα...
_________________
Σκιάς όναρ άνθρωπος...

Παράθεση :
Loukia Sofou
Νέο Μέλος


Εγγραφή: 20 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Αθήνα
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 21, 2008 5:04 pm Θέμα δημοσίευσης: H KΥΡΙΑ ΝΙΚΟΛΙΤΣΑ ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ - ΛΙΑΝΤΙΝΗ

--------------------------------------------------------------------------------

Νομίζω οποιοσδήποτε σέβεται το χώρο που φέρει ο όνομα ενός ΛΙΑΝΤΙΝΗ, πέρα από λάθη, παρερμηνείες και αντιπαραθέσεις, πρέπει να απαντήσει στον glenn /Bετεράνο ( δια της ΣΙΩΠΗΣ.

Λυπάμαι και αποχωρώ. Τίποτε άλλο.

Λουκία Σοφού (παρωνύμιο, το όνομά μου ΣΟΦΙΑ ΛΟΥΚΑ)

Αυτή τη δυσάρεστη κατάσταση με τα δικά τους μέλη προσπάθησαν να σώσουν επιστρατεύοντας το Γιώργο Νικολακάκο. Και με αφορμή μια λάθος ανάμνηση της γυναίκας του Λιαντίνη για το αν ήταν ή όχι παρών ο Λιαντίνης τη στιγμή που πέθανε ο πατέρας του. Και εγείραν μέγα ζήτημα. Πως διαδίδουμε ψέματα στο διαδίκτυο κατά παραγγελία της συζύγου του Λιαντίνη! Πάλι καλά που δεν έγραψαν ότι πληρωνόμαστε κιόλας! Εκείνοι που έχουν και αν έχουν δημοσιεύσει μαρτυρίες για το Λιαντίνη χωρίς αποδείξεις και χωρίς διασταύρωση. Και στο διαδίκτυο και εκτός αυτού. Και όρμησαν να αποκαταστήσουν το δικό μας λάθος για το αν ήταν ή όχι ο Λιαντίνης παρών την ώρα που πέθανε ο πατέρας του. Μόνο που 4 χρόνια αργότερα δε βρήκαν το χρόνο να παραθέσουν στην αρχική τους ανάρτηση τη δική μας αντίδραση και τη δημοσίευση που κάναμε και της μαρτυρίας του κ. Γιώργου Νικολακάκου. Γιατί να το κάνουν, ξαναρωτώ. Αφού ο στόχος δεν ήταν η αποκατάσταση της αλήθειας μα να συκοφαντήσουν εμένα... Που τους είχα προκαλέσει πονοκέφαλο. Με την αποχώρησή μου από το φόρουμ το δικό τους και την αυτόνομη πλέον παρουσία μου στο διαδίκτυο. Αξίζει μάλιστα να δούμε και ένα ακόμη στοιχείο από την αρχική τους αντίδραση στην εμφάνιση του φόρουμ Homa Educandus:

Παράθεση :
LIANTINIS.GR
Site Admin


Εγγραφή: 11 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 28


ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 10, 2007 12:01 pm Θέμα δημοσίευσης: Ο Λιαντίνης στο διαδίκτυο

Με ιδιαίτερη ικανοποίηση βλέπουμε ότι τα τελευταία χρόνια οι αναφορές, τα σχόλια και οι επισημάνσεις στο διαδίκτυο αναφορικά με το έργο και την ζωή του Δημήτρη Λιαντίνη πληθαίνουν. Μια απλή έρευνα αρκεί για να καταδείξει ότι όσο απομακρυνόμαστε από το έτος θανάτου του έλληνα στοχαστή, το ενδιαφέρον για εκείνον αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο. Αν βάλαμε ένα λιθαράκι προς αυτή την κατεύθυνση, αυτό μας γεμίζει χαρά.

Άλλωστε, αυτός ήταν και είναι, μεταξύ άλλων, ο στόχος μας. Αυτό που ξεκινήσαμε πρώτοι εμείς, να αποτελέσει την αφορμή για νέες προσεγγίσεις. Να υπάρξουν και άλλοι που θα καταθέσουν το δικό τους στίγμα.
Όσο για την ποιότητα της προσέγγισης, αυτή δεν την κρίνουμε εμείς. Κάθε προσπάθεια –ακόμα και τη δική μας – θα την κρίνει ο χρόνος. Τα κίνητρα όποιου ποιού και αν είναι, πάντα επηρεάζουν το αποτέλεσμα, και αυτό μπορεί να αργεί να φανεί, αλλά κάποτε φαίνεται. Μέχρι τότε, το Liantinis.gr θα στέκεται αρωγός σε κάθε διαδικτυακή ή άλλη προσπάθεια για να «αναδειχθεί το έργο του Δημήτρη Λιαντίνη, καθώς και η κριτική σκέψη και ο στοχασμός πάνω σε αυτό».

Με αυτό το σκεπτικό παρουσιάζουμε μια νέα προσπάθεια ενός πρώην δικού μας μέλους, που αν και δεν μας είπε ποτέ «αντίο», νιώθουμε την ανάγκη να του πούμε το «καλωσόρισες» στο δύσκολο έργο που ανέλαβε να φέρει εις πέρας.
Φαίνεται ότι μας ενώνει ο ίδιος στόχος. Για εμάς, αυτό έχει σημασία.

Στη διεύθυνση https://educandus.forumgreek.com/portal.htm θα βρείτε ενδιαφέροντα άρθρα και πληροφορίες για τον Δημήτρη Λιαντίνη, πρωτογενές υλικό για τη ζωή και το έργο του, καθώς και χώρο ανταλλαγής απόψεων.
Καλή περιήγηση.

Τι ωραίο, ε; Μας διαφήμιζαν στο διαδίκτυο!!! Μεγαλόψυχοι απέναντί μου αν και είχα εγκαταλείψει το δικό τους φόρουμ χωρίς να τους πω "αντίο"!!! Μη βιάζεστε όμως. Η ουσία ήταν στα σχόλια που ακολούθησαν από κάτω. Με διάφορα ψευδώνυμα. Όπως ετούτο:

Παράθεση :
svvpm
Νέο Μέλος


Εγγραφή: 06 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 21


ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 11, 2007 12:29 pm

Βρε παιδιά το διαβάσατε πριν το συστήσετε; Εκτός του ότι είναι επιθετικό απέναντί σας έχει βάλει τον δάσκαλο ανάμεσα σε παρουσιάσεις νησιών, σε συνδικαλιστές, σε εμπορικά καράβια και άλλα άσχετα. Όπως λέμε περί ανέμων και υδάτων....
Όσο για την αισθητική του, είδα ένα βίντεο όπου απαγγέλουν γραπτό του δασκάλου. Σόρυ αλλά πρώτη φορά άκουσα Λιαντίνη και με έπιασαν τα γέλια.
Νομίζω ότι πρέπει να είστε πιο προσεκτικοί όταν συστήνετε μια ιστοσελίδα.
Ευχαριστώ.

Τι περίεργο... λίγους μήνες αργότερα εμφανίστηκε στο you tube ένα βίντεο απάντηση σ' αυτό που αναφέρει το μέλος svvpm και που όλως τυχαίως ξέσπαγε σε γέλια επίσης με τη δική μου απαγγελία. Φυσικά ανεβασμένο με ψευδώνυμο. Όπως κάνουν όλοι οι ... γενναίοι όταν θέλουν να λασπολογήσουν χωρίς συνέπειες σε βάρος όποιου δε χωνεύουν.

Να σημειώσω ακόμη πως η επίθεση του svvpm σε βάρος του Εντουκάντους κατέληξε και πάλι σε μπούμερανγκ κατά όσων την σκαρφίστηκαν. Και πάλι μέσω των άλλων μελών του παλιού liantinis.gr και παραθέτω χαρακτηριστικά το εξής:

Παράθεση :
Αλέξανδρος Ζ.
Νέο Μέλος


Εγγραφή: 23 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 7


ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 13, 2007 11:00 pm

Επειδή υπήρξα από εκείνους που ήταν στο παρελθόν σκληροί με το μέλος σας ΔΑΝΑΗ που τώρα διευθύνει αυτό το εξαίρετο blog για το Δάσκαλο, σε συνεργασία από ότι καταλαβαίνω με τη σύζυγο του Καθηγητή, θέλω να την συγχαρώ για τη δύναμή της να αναγνωρίσει την παγίδα στην οποία είχε πέσει και να ζητήσει δημόσια συγγνώμη. Ιδιαίτερα να την συγχαρώ για τις διαφωτιστικές πληροφορίες που έδωσε σε συνάρτηση με το δημοσίευμα ΟΔΟΣ ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ. Ήταν αναμενόμενο για σας Κύριε Liantinis gr κάποια στιγμή "τίσιν διδόναι κατά την του χρόνου τάξιν" σύμφωνα με τον Αναξίμανδρο (από τα αγαπημένα χωρία του Λιαντίνη ). Τολμήσατε να υβρίσετε εκείνον που ο Λιαντίνης ονομάζει "υπέροχο άνθρωπο και σπουδαίο" και να τον σπιλώσετε στα μάτια της κοινής γνώμης για ίδιον όφελος. Υπήρξατε το λιγότερο αφελής, πέρα από το κακός. Θα σας άφηνε έτσι νομίζετε ο Λιαντίνης, δεν καταλαβαίνετε ότι εξυβρίζατε τον ίδιο; Και τώρα από τους φόβους που σας έχουν κυριέψει με την καταιγίδα που θα ανεβάσει η Δανάη, από ο,τι φαίνεται, προσπαθείτε να την καλμάρετε και της παραπέμπετε το blog. Η ιστοσελιδα σας θα μείνει ως η πιο μελανή ιστοσελίδα για το Δάσκαλο και το βιβλίο που τολμήσατε να βάλετε το όνομά σας πάνω από του Λιαντίνη θα περιέλθει, ήδη έχει, στα αζήτητα. Είσθε ειλικρινά μόνο για λύπηση. Η αρχαιοελληνική Ύβρις της αττικής τραγωδίας σε όλο της το μεγαλείο στο πρόσωπό σας.
Επειδή υποψιάζομαι ότι θα σβήσετε την καταγραφή μου, γιατί είσθε και δειλός, αν το κάνετε θα φροντίσω να την στείλω σε όλα τα Fora που ασχολήθηκαν ή ασχολούνται με το Λιαντίνη.

Στην ίδια γραμμή και η απάντηση της Λουκίας Σοφού:

Παράθεση :
Loukia Sofou
Νέο Μέλος


Εγγραφή: 20 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 7
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 11, 2007 3:27 pm

Mάλλον βιασθήκατε αγαπητέ/ή svvpm να εξαπολύσετε μύδρους εναντίον της νέας ιστοσελίδας, αφιερωμένης στον Δημήτρη Λιαντίνη.

Προσωπικά, με μιά πρώτη ματιά, θεωρώ ότι και ποιότητα έχει και είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και συμπληρώνει με νέα στοιχεία την παρούσα. Θα έλεγα, είναι μία άλλη πλευρά της ίδιας κορυφής.

Οι δημιουργοί της Liantinis.gr ως πρωτεργάτες, γνωρίζουν τι κάνουν
και είναι προς τιμήν τους που συνέστησαν την Ηοma Educandus ως μία
νέα προσέγγιση για το πνευματικό ανέβασμα σε κορυφές δύσβατες, απρόσιτες, απάτητες σε μας τους πολλούς (μιλάω πάντα για τον εαυτό μου).

Πάνω απ'όλα πιστεύω ότι οι προθέσεις είναι καλοπροαίρετες, ο στόχος κοινός : πέρα και πρωτίστως μέσα από τα βιβλία, να γίνει το Έργο του Λιαντίνη ευρύτερα γνωστό και μέσω Διαδικτύου.

Δεν διέκρινα καμία επιθετικότητα, τον Δάσκαλο δεν "τον έχει βάλει κανείς ανάμεσα σε νησιά, εμπορικά καράβια και συνδικαλιστές", όπως και στην παρούσα ιστοσελίδα, τίθενται θέματα γενικώτερου προβληματισμού, τα οποία ενδιαφέρουν κάθε ενεργά σκεπτόμενο πολίτη που δεν θέλει να λέγεται ιδιώτης. Και πάντως είμαι βεβαία ότι κι ο ίδιος ο Λιαντίνης (που δεν είχα την τιμή να γνωρίσω) δεν θα μιλούσε καθόλου απαξιωτικά και υποτιμητικά γι'αυτά.

Με ενδιαφέρον και χαρά παρακολουθώ πάντα τη "Δανάη", που η παρουσία της και μόνο στη νέα ιστοσελίδα είναι γιά μένα εγγύηση ότι όλα βαίνουν καλώς.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας, με ειλικρινά καλή διάθεση,

Λουκία Σοφού

Ποια ήταν η αντίδραση του τότε liantinis.gr; Αφού έβαλαν καναδυό μέλη με ψευδώνυμα να κατηγορήσουν το νεοσύστατο Homa Educandus, είχε ανοίξει μόλις στο τέλος του Οκτώβρη του 2007, κλείδωσαν την ενότητα με την απόφαση του τότε συντονιστή ότι αρκούν όσα γράφτηκαν για το θέμα!!!

Παράθεση :
Κορυδαλλεύς
Μέλος


Εγγραφή: 29 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 52
Τόπος: Κορυδαλλός Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 18, 2007 3:20 pm

Όσα γράφηκαν αρκούν...
_________________

Σ.Π. Κορυδαλλεύς

Έτσι έκλεισε σε μια βδομάδα το ζήτημα που είχε ανοίξει δήθεν για να διαφημίσει το Homa Educandus. Αφού ολοκλήρωσε το σκοπό του για συκοφάντηση και στο μεταξύ προσέκρουσε και σε διαφωνίες των ίδιων των μελών του.

Εκείνο τον καιρό μ' αρέσει που τα έπαιρνα σοβαρά τα καμώματά τους. Και στενοχωριόμουν. Τώρα, με την πάροδο τόσων ετών, και με όσα έχουν συμβεί στο μεταξύ, με πιάνουν γέλια. Κι αν για κάτι εξακολουθώ να στενοχωριέμαι είναι που σπατάλησα χρόνο πολύτιμο από τη ζωή μου για να ασχολούμαι με όλα αυτά. Ίσως βέβαια να άξιζε τον κόπο, γιατί έτσι απέκτησα πείρα πολύτιμη και για το διαδίκτυο και για τους ανθρώπους. Είτε ως χρήστες του διαδικτύου είτε και ως φυσικές οντότητες αφού αρκετούς από τους αρθρογραφούντες τους γνώριζα και πραγματικά.

Αναρωτιέμαι ακόμη και σήμερα. Πώς αντέχουν τους εαυτούς τους, πώς στέκονται μπροστά στον καθρέφτη τους, με όσα έχουν κάνει; Τσίπα, φιλότιμο δε διαθέτουν;

Αν και οφείλω να παραδεχθώ πως με όλες τις επιθέσεις εναντίον μου και εναντίον του φόρουμ κατάφεραν να το διαφημίσουν για τα καλά. Και να έχει ξεπεράσει σήμερα τις 300.000 επισκέψεις.

Με κατηγορούσαν τότε ανάμεσα στα άλλα για τον ελάχιστο αριθμό μελών και άφηναν και υπονοούμενα πως αυτά τα λίγα μέλη ήταν μόνο ένα με πολλά ψευδώνυμα:

Παράθεση :
glenn
Βετεράνος


Εγγραφή: 07 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 208
Τόπος: Αθήνα
Δημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 21, 2008 3:36 pm Θέμα δημοσίευσης:

--------------------------------------------------------------------------------

Καλέ; Εκείνο το site educandus που διαφημίζει διαμερίσματα στην Πρέβεζα Villa Sophia 500μ από παραλία, φως νερό τηλέφωνο, δικό σου είναι; Ααα, κατάλαβα, τα προικιά σου είναι...

Έχεις και 27 μέλη τρομάρα σου. Μου θυμίζει εκείνες τις εταιρίες μαϊμούδες, Πρόεδρος Γεώργιος Παπαδάκης, Αντιπρόεδρος Γεώργιος Παπαδάκης, Ταμίας Γεώργιος Παπαδάκης, Λογιστής Γεώργιος Παπαδάκης, καθαρίστρια Γεώργιος Παπαδάκης...

Η καλύτερη απάντηση σήμερα είναι τα τρία γκρουπ που έχει ανοίξει το Εντουκάντους στο Face book:

ένα ως Εντουκάντους, https://www.facebook.com/groups/121666874534861/ μέλη 178

άλλο αφιερωμένο αποκλειστικά στο Λιαντίνη, https://www.facebook.com/groups/336441787356/ μέλη 547

και ένα τρίτο στις Ελληνίδες Καπετάνισσες https://www.facebook.com/groups/42398879619/ μέλη 270.

Σύνολο 1.000 περίπου μέλη. Που παρακολουθούν τις αναρτήσεις μας και συμμετέχουν στους διαλόγους μας. Αφού πλέον το διαδίκτυο δεν αρέσκεται στα φόρουμ αλλά στην κοινωνική δικτύωση. Κι άντε τώρα να μας κατηγορήσουν και πάλι πως και τα 1.000 αυτά μέλη είναι ο ... Γιώργος Παπαδάκης. Είδες που σου λέω ότι η δικαιοσύνη του Αναξίμανδρου είναι πανίσχυρη; Και όλες οι ύβρεις εδώ πληρώνονται; Από το μεγάλο δικαστή που λέγεται χρόνος; Δε χρειάζεται καμιά ανθρώπινη νομολογία. Αρκεί και κυριαρχεί ο νόμος της φύσης όπως τον κατέγραψε ο Αναξίμανδρος.


Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα γι' αυτή τη δικαιοσύνη της φύσης και του χρόνου στην ανάρτηση που έχουμε κάνει στο ιστολόγιό μας για το Λιαντίνη:

http://liantinis-o-daskalos-mas.blogspot.gr/2010/03/blog-post_12.html




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Συνελήφθη ο Τριανταφυλλόπουλος αλλά η είδηση είναι άλλη και αφορά το ηλεκτρονικό έγκλημα θυμίζοντας μας και όσα σχετικά έχουμε υποστεί οι ίδιοι...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: