ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Ένα καλοκαίρι πέρασε, δε στάθηκε...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Ένα καλοκαίρι πέρασε, δε στάθηκε...    Τρι Αυγ 30, 2011 12:56 pm

Ποιος θα πει ψέματα ότι αυτό το καλοκαίρι ήταν σαν τα άλλα;

Ακόμη όμως και ένα τέτοιο μαύρο καλοκαίρι κατάφερε να περάσει.

Κι αν θέλετε το πιστεύετε, ή και όχι, μα μόλις σήμερα, την προτεραία της τελευταίας μέρας του καλοκαιριού, κατάφερα να κάνω ένα μπάνιο κανονικό. Με τον ήλιο ψηλά. Και χωρίς απλά να μπω και να βγω από τη θάλασσα. Κολύμπησα σήμερα. Με τις βουτιές μου και με τα μακροβούτια μου. Σήμερα γιόρταζα. Τι; Μα το τέλος του καλοκαιριού...

Ένα καλοκαίρι που ζήτημα είναι αν πήγα στη θάλασσα δέκα φορές. Κι ας την έχω δίπλα μου. Από το μπαλκόνι την αγνάντευα και την εχαιρετούσα και όρεξη όπως άλλες χρονιές δεν είχα να πάω παραλία, να χαλαρώσω, να ψηθώ στον ήλιο, να αποξεχαστώ διαβάζοντας. Τίποτε από όλα αυτά. Και μόνο κάποιες ελάχιστες φορές την ώρα που έπαιρνε να βραδιάσει βούταγα το σακίδιο και με μισή καρδιά πήγαινα για μπάνιο. Γιατί πρέπει λέει να κάνουμε μπάνια!!! Μα γίνεται μπάνιο έτσι; Αυτό "μπάνιο" δεν είναι. Είναι κινίνο που το πίνεις γιατί είσαι άρρωστος.

Σήμερα όμως, και εντελώς απρόβλεπτα, πήρα τους δρόμους όπως παλιά. Και μάλιστα τους μακρινούς. Σχεδόν σαράντα χιλιόμετρα από την Ηγουμενίτσα. Στο Καραβοστάσι. Και στη σκιά της αρχαίας Ελίνας...

Στο λοφάκι ψηλά σώζονται τα ερείπια του αρχαίου κάστρου. Και μάλιστα κάστρου δίδυμου. Γι' αυτό και Δυμόκαστρο το λένε εκτός από Ελινόκαστρο. Κάτω, στους πρόποδες, σήμερα απλώνεται μια μεγάλη αμμουδιά και τόπους τόπους έχει και βότσαλο. Εδώ σε χρόνους αλλοτινούς ήταν το λιμάνι της Ελίνας. Κι αυτό μαρτυρά ακόμη το όνομα της παραλίας, το Καραβοστάσι.

Τώρα τα καράβια δε σταματούν εδώ. Περνούν πέρα, στα βαθιά. Στο δίαυλο ανάμεσα Κέρκυρα και Θεσπρωτία. Τα καράβια της γραμμής Πάτρας - Ιταλίας. Μεγάλα ποστάλια.

Ιταλικό και το όνομα του ξενοδοχείου που στέκει αντίκρυα από την ερειπωμένη Ελίνα. Ρεγγίνα Μάρε. Μάλιστα. Βασίλισσα της θάλασσας. Έχει και τελεφερίκ η Ρεγγίνα. Να κατεβαίνουν οι αρχόντοι στην παραλία. Μην κουράζονται τα αβρά τους ποδαράκια στα σκαλιά.

Φυσικά τα ποδαράκια και τα δικά τους και όλων των άλλων που απλώνουν την αρίδα τους στο Καραβοστάσι ουδέποτε σκαρφαλώνουν στον άλλο λόφο. Στο Δυμόκαστρο. Κι όχι γιατί εκεί τελεφερίκ δεν υπάρχει. Μα για τον απλούστατο λόγο πως δεν περισσεύουν όβολα για φύλακα του αρχαιολογικού χώρου. Αμέεεε! Εκεί καταντήσαμε. Να αφήνουμε καλοκαιριάτικα κλειστούς τους αρχαιολογικούς χώρους. Κατά τα άλλα περισσεύουν στα τελεβίζια τα φύκια και οι μεταξωτές κορδέλες περί ανάπτυξης του τόπου! Αμ δεεεεε!

Ο τόπος πρέπει να βουλιάξει κι άλλο. Να δεθεί χειροπόδαρα κάτω από το χρέος και τα δάνεια. Για να μπορούν μετά οι δανειστές να έρθουν και να κάνουν κουμάντο. Ήδη οι Γερμανοί ζητάνε λέει να κάνουν στρατόπεδα εργασίας στο Ελλαδιστάν. Νησίδες δηλαδή με ιδιαίτερο εργασιακό καθεστώς. Μισθούς επιπέδου Κίνας και καταργημένα όλα τα εργασιακά δικαιώματα. Και με νομικό καθεστώς Γερμανίας. Κάθε δηλαδή διαφορά που θα προκύπτει στις νησίδες αυτές θα επιλύεται από γερμανικά δικαστήρια! Και όλο αυτό το ξεπούλημα της πατρίδας στα ξένα συμφέροντα έχουν το θράσος να το αποκαλούν ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΞΕΝΩΝ ΕΠΕΝΔΥΤΩΝ! Και να χαμογελάνε με το χαμόγελο ως τ' αυτιά. Περιμένοντας πως τα όρνια (εμείς δηλαδή) θα το χάψουμε κι αυτό. Όπως χάψαμε και το λεφτά υπάρχουν και τους δώσαμε ψήφο...

Πες μου μετά εσύ γιατί φέτος καρδιά δεν είχα να φτάσω στη θάλασσα. Γιατί πέρασε το καλοκαίρι κι έτοιμο είναι να αναχωρήσει κι εγώ μόλις σήμερα κατάφερα να κάνω ένα μπάνιο της προκοπής.

Ένα καλοκαίρι πέρασε, δε στάθηκε...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: