ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

ΑΡΑΒΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΡΑΒΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ   Κυρ Μαρ 20, 2011 12:58 pm

Ο αναβρασμός του αραβικού κόσμου και οι κοινωνικές εξεγέρσεις σε πολλές από τις χώρες που τον απαρτίζουν δυστυχώς έδωσαν πλέον τη θέση τους σε ένα νέο χτύπημα των ιμπεριαλιστών.

Για να μπορούμε να παρακολουθούμε τις εξελίξεις σκεφτήκαμε πως είναι απαραίτητο να ανεβάσουμε κάποιες πληροφορίες για το ποιος είναι ο αραβικός κόσμος.

Ας ξεκινήσουμε από το χάρτη. Να προσανατολιστούμε πού πέφτει η κάθε μία από τις αραβικές χώρες:

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΑΒΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ   Κυρ Μαρ 20, 2011 1:02 pm

Κι εδώ διακρίνουμε και τα σύνορα των χωρών του αραβικού κόσμου. Με το σκούρο πράσινο χρώμα σημειώνονται οι χώρες που έχουν έρθει κατά καιρούς σε ρήξη με το Ισραήλ...

Οι ακόλουθες οντότητες (κράτη ή εδάφη) αποτελούν το λεγόμενο αραβικό κόσμο, καθώς η επίσημη γλώσσα τους είναι η Αραβική και οι περισσότεροι από τους κατοίκους τους είναι Άραβες.

Μαυριτανία
Δυτική Σαχάρα
Μαρόκο
Αλγερία
Τυνησία
Λιβύη
Αίγυπτος
Σουδάν
(Ερυθραία)
Τζιμπουντί
Σομαλία
Κομόρες

Παλαιστίνη
Ιορδανία
Λίβανος
Συρία

Ιράκ
Σαουδική Αραβία
Κουβέιτ
Μπαχρέιν
Κατάρ
Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα
Ομάν
Υεμένη

Οι χώρες αυτές έχουν συστήσει και το λεγόμενο αραβικό σύνδεσμο. Και σύμφωνα με τη Βικιπαίδεια η κάθε χώρα μπήκε στο σύνδεσμο αυτό:

Αίγυπτος - 22 Μαρτίου 1945 (Ιδρυτικό)
Ιράκ - 22 Μαρτίου 1945 (Ιδρυτικό)
Ιορδανία - 22 Μαρτίου 1945 (Ιδρυτικό) (ενώ ακόμη χρησιμοποιούσε το όνομα «Υπεριορδανία»)
Λίβανος - 22 Μαρτίου 1945 (Ιδρυτικό)
Σαουδική Αραβία - 22 Μαρτίου 1945 (Ιδρυτικό)
Συρία - 22 Μαρτίου 1945 (Ιδρυτικό)
Υεμένη - 5 Μαΐου 1945 (Ιδρυτικό)

Λιβύη - 28 Μαρτίου 1953
Σουδάν - 19 Ιανουαρίου 1956

Μαρόκο - 1 Οκτωβρίου 1958
Τυνησία - 1 Οκτωβρίου 1958

Κουβέιτ - 20 Ιουλίου 1961
Αλγερία - 16 Αυγούστου 1962

Ενωμένα Αραβικά Εμιράτα - 12 Ιουνίου 1971
Μπαχρέιν - 11 Σεπτεμβρίου 1971
Κατάρ - 11 Σεπτεμβρίου 1971
Ομάν - 29 Σεπτεμβρίου 1971

Μαυριτανία - 26 Νοεμβρίου 1973
Σομαλία - 14 Φεβρουαρίου 1974

Κράτος της Παλαιστίνης (διαδέχτηκε στην θέση της Οργάνωσης για την Απελευθέρωση της Παλαιστίνης που ήταν μέλος από τις 9 Σεπτεμβρίου 1976)
Τζιμπουτί - 9 Απριλίου, 1977

Κομόρες - 20 Νοεμβρίου, 1993

Τον Ιανουάριο του 2003, η Ερυθραία εισήλθε στον Αραβικό Σύνδεσμο ως παρατηρητής.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ΔΑΝΑΗ στις Κυρ Μαρ 20, 2011 1:28 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΑΒΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ   Κυρ Μαρ 20, 2011 1:26 pm

Εκτός όμως από τη γλώσσα σημαντικός παράγοντας είναι και η θρησκεία...

Η θρησκεία που επικρατεί στις αραβικές χώρες είναι ο μουσουλμανισμός.

Πλην όμως είναι άλλο πράγμα ο αραβικός κόσμος και άλλο ο μουσουλμανικός.

Ο ακόλουθος χάρτης που δείχνει το μουσουλμανικό κόσμο θα μας βοηθήσει να εντοπίσουμε τις διαφορές:

Οι διαφορές στο πράσινο χρώμα υποδεικνύουν η μεν ανοικτή απόχρωση τους μουσουλμάνους Sunni η δε σκούρα τους μουσουλμάνους Shia.

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΡΑΒΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ   Κυρ Μαρ 20, 2011 1:42 pm

Από τον προηγούμενο χάρτη μπορούμε να αντιληφθούμε και το περίφημο μουσουλμανικό τόξο πέριξ της Ελλάδας, καθώς εξ ανατολών έχουμε τη μουσουλμανική Τουρκία και βόρεια τα μουσουλμανικά κράτη των Σκοπίων και της Αλβανίας.

Ταυτόχρονα όλα τα απέναντι παράλια της Μεσογείου, εκτός του Ισραήλ βεβαίως βεβαίως, είναι μουσουλμανικά. Αλλά και αραβικά αυτά τα παράλια.

Και τώρα θα θυμίσουμε πως από δεκαετίες μας τριβελίζουν τα αυτιά για τις φιλικές σχέσεις της χώρας μας με τον αραβικό κόσμο. Προσέξτε, μιλάμε για τον αραβικό κόσμο και όχι για το μουσουλμανικό...

Να θυμίσω επίσης τη θρησκευτική ιδιαιτερότητα της Ελλάδας. Τον ορθόδοξο χριστιανισμό. Και τις εμπλοκές ακόμη και σε πολέμους κατά το παρελθόν με τις άλλες χριστιανικές χώρες της Ευρώπης που στην πλειοψηφία τους δεν είναι ορθόδοξες...

Να θυμίσω και τη διαφορά της γλώσσας μας; Που αναγκάζει ακόμη και στο διαγωνισμό τραγουδιού της Γιουροβίζιον να απαρνούμαστε την ελληνική; Ως και τους πρωθυπουργούς μας να μεταχειρίζονται συχνά ξένες γλώσσες ανάλογα βεβαίως βεβαίως και με την παιδεία ενός εκάστου. Ο Σημίτης πχ μας είχε τρελάνει στα γερμανικά. Τώρα πάνε τα αγγλικά φαρσί.

Επιπλέον η σημερινή "ευρωπαϊκή ιδιότητα" της Ελλάδας παίζει σημαντικότατο ρόλο και ειδικά ως προς τη γεωπολιτική μας θέση. Ένα θέμα που συνδέεται άμεσα και με το μεταναστευτικό ζήτημα και την περιλάλητη συνθήκη Δουβλίνο ΙΙ...

Για το ΔΝΤ δε χρειάζεται νομίζω να πω, ποιος το ξεχνάει αυτό;

Για την εμπλοκή όμως της χώρας μας στον πόλεμο στη Λιβύη λήφθηκε σοβαρά υπόψη η εμπλοκή της στο ΝΑΤΟ...

Αν ήταν για το συμφέρον της χώρας ή όχι θα το δείξει το μέλλον. Εμείς προφήτες δεν είμαστε. Εννοείται όμως πως η ανάμειξη της χώρας μας σε μια πολεμική σύγκρουση μας ανησυχεί βαθύτατα και μας βρίσκει αντίθετους. Η ειρήνη είναι ο πάγιος προσανατολισμός μας.

ΑΡΑΒΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: