ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Φοβούμενοι την απέλαση προτίμησαν να πνιγούν!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Φοβούμενοι την απέλαση προτίμησαν να πνιγούν!!!    Δευ Μαρ 07, 2011 4:50 am

Ένα ακόμη τραγικό γεγονός έρχεται να αμαυρώσει την εικόνα της χώρας μας διεθνώς. Ο πνιγμός των μεταναστών στο λιμάνι της Σούδας, στην Κρήτη.

Όπως διαβάζουμε στην εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ, οι μετανάστες πήδησαν από το καράβι που τους μετέφερε στη Σούδα και προερχόμενοι από τη φλεγόμενη Λιβύη.

Συνολικά πήδησαν στη θάλασσα 49 μετανάστες, εθνικότητας Μπαγκλαντές. Οι 35 έχουν κιόλας ανασυρθεί σώοι. Τρεις νεκροί... Και συνεχίζονται οι έρευνες για τους υπόλοιπους 11 που αγνοούνται.

Εικάζεται ότι οι μετανάστες προέβησαν στην απονεννοημένη πράξη τους φοβούμενοι ότι οι ελληνικές αρχές θα τους απελάσουν. Για να καταλάβουμε τι σημαίνει απέλαση για τους ανθρώπους αυτούς. Τι φοβερό πράγμα είναι. Που τους εξωθεί ακόμη και να πέσουν στα παγωμένα νερά. Και να βγάλουμε έγκαιρα συμπέρασμα τι πρόκειται να συμβεί και με τους άλλους που επιμένουν στην απεργία πείνας. Πριν να είναι πολύ αργά...

Να σημειώσουμε ότι από τους διασωθέντες οι 16 παραμένουν στο νοσοκομείο για νοσηλεία και μάλιστα η κατάσταση τεσσάρων ατόμων κρίνεται σοβαρή.

Το πλοίο που επέβαιναν ήταν το Ionian King. Ο βασιλιάς του Ιονίου. Και στο μυαλό μας έρχεται εκείνος ο παλιός βασιλιάς από το Ιόνιο. Ο Οδυσσέας. Που κι αυτός ναυαγός βρέθηκε κάποτε στην παραλία του νησιού των Φαιάκων. Εκείνος όμως στάθηκε τυχερός. Τον καλοδέχτηκε η Ναυσικά και τον φιλοξένησε ο Αλκίνοος στο παλάτι του. Κι έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να τον κρατήσουν κοντά τους. Άλλο που εκείνος λαχτάραγε την Ιθάκη...

Με τους φουκαράδες από το Μπαγκλαντές τα πράγματα είναι ακριβώς ανάποδα. Καμιά Ναυσικά, κανένας Αλκίνοος, δεν τους υποδέχονται. Και κανείς δεν πρόκειται να συγκινηθεί και να τους προτείνει παραμονή στην Ελλάδα. Δεν είμαστε νησί των Φαιάκων εμείς. Είμαστε μια χώρα που δεν αντέχει άλλους μετανάστες!

Σουτ πια. Το έχουμε εμπεδώσει. Η χώρα μας είναι φτωχή. Και χρωστάει και τα μαλλιοκέφαλά της. Δεν μπορεί να τους κρατήσει. Εδώ δεν μπορεί να κρατήσει τα δικά της παιδιά.

Μα μπορείς να πάψεις να είσαι άνθρωπος; Μπορείς να μη σπαράζεις μπρος στο δράμα εκατομμυρίων φτωχών ανθρώπων σε όλη τη γη; Εμείς, και μέσα στην τωρινή μας φτώχια, έχουμε τουλάχιστον ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μας. Κι ένα πιάτο φαγητό.

Αυτοί όμως δεν έχουν ούτε στον ήλιο μοίρα.

Μα πώς; Πώς καταντήσαμε να καταδικάζονται οι άνθρωποι σε θάνατο γιατί δεν τους αντέχει όχι μόνο η χώρα μας μα και η Γη ολόκληρη;

Εσύ, εγώ, εμείς, αν έτσι νιώθαμε καταδικασμένοι θα βαδίζαμε στο θάνατο; Αναρωτιέμαι. Κι αναρωτιέμαι τι άλλο μας περιμένει να δούμε. Ειδικά αν κάποιος από τους απεργούς πείνας ..... Δε θέλω ούτε τη λέξη να πω. Αλλά θέλω να φωνάξω σε όλους να σκεφτούν. Την επόμενη μέρα.

Γιατί η απόγνωση είναι κακός σύμβουλος. Και γιατί εκεί κάτω που πνίγηκαν οι άνθρωποι από το Μπαγκλαντές, έζησε και έγραψε ένας άλλος άνθρωπος το:

ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΠΟΤΕ

ΔΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΕ

ΕΙΜΑΙ ΛΕΥΤΕΡΟΣ!

Λεύτερος! Είμαστε έτοιμοι να το αντιμετωπίσουμε αυτό; Την απελπισία των ανθρώπων;

Ή μήπως επαναπαυόμαστε πως ακόμη φοβούνται; Κι επιλέγουν το θάνατο;

Μια τόση δα κλωστούλα μας χωρίζει από την άλλη κατάσταση. Σαν την κλωστούλα που κρέμεται η ζωή των απεργών πείνας.

Κι εμείς, ένας λαός που έκανε φλάμπουρο το ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ το ξέρουμε, πρέπει να το ξέρουμε, καλά.

Η τραγωδία στην Κρήτη είναι, φοβάμαι, το τελευταίο καμπανάκι...

Κι ο έχων ώτα ακούειν, ακουέτω!

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΒΗΜΑ:

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=388306

ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φοβούμενοι την απέλαση προτίμησαν να πνιγούν!!!    Δευ Μαρ 07, 2011 4:56 am

Διάβοντας αυτό:

Παράθεση :
Παρέμβαση του υπουργείου Υγείας για τους μετανάστες της «Υπατίας»

Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 7 Μαρτίου 2011, 13:54

Την άμεση μεταφορά όλων των μεταναστών απεργών πείνας που έχουν καταλύσει στο κτήριο «Υπατία» αποφάσισε σήμερα με ανακοίνωσή του το υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, εκτιμώντας πως «εξαντλήθηκαν όλα τα όρια ανοχής και κατανόησης ως προς τα ζητήματα υγείας που έθεσε στην πράξη ο αγώνας των μεταναστών».

«Ζητάμε τη, δίχως καθυστερήσεις, μεταφορά όλων των μεταναστών σε νοσοκομεία του ΕΣΥ της Αθήνας. Η μεταφορά αυτή γίνεται για να αντιμετωπιστούν οι κίνδυνοι που διατρέχει η υγεία τους, αλλά και η ίδια η ζωή τους», επισημαίνει στην ανακοίνωσή του το υπουργείο, επισημαίνοντας ότι η μεταφορά θα γίνει μέσω του ΕΚΑΒ.

Παράλληλα, αναμένεται να δοθεί εντολή στους Διοικητές των δημοσίων νοσοκομείων «να καταβάλουν κάθε μέριμνα, ώστε να προσφερθούν όλες οι απαιτούμενες υπηρεσίες υγείας στους μετανάστες που θα διακομιστούν».

Και καταλήγει η ανακοίνωση του υπουργείου Υγείας: «Ζητάμε από τους ευρισκομένους στο κτήριο «Υπατία» μετανάστες να συνεργασθούν με τις υπηρεσίες του ΕΚΑΒ, προκειμένου η μεταφορά τους σε δημόσια νοσοκομεία να γίνει δίχως άλλη καθυστέρηση. Ζητάμε επίσης από όσους τους συνοδεύουν υποστηρίζοντας τον αγώνα τους όχι μόνο να μην δημιουργούν εμπόδια στην εφαρμογή της σχετικής απόφασης, αλλά να καταβάλουν κάθε ανθρώπινη προσπάθεια προκειμένου να πειστούν όλοι οι μετανάστες να μεταφερθούν στα δημόσια νοσοκομεία. Θυμίζουμε, πως την προηγούμενη Παρασκευή στη συνάντηση μελών της κυβέρνησης με αντιπροσωπεία των μεταναστών, καθώς και εκπροσώπων των υποστηρικτών τους συμφωνήσαμε σε έναν κοινό τόπο: πως η ανθρώπινη ζωή είναι ανεκτίμητη και συνεπώς δεν τίθεται ζήτημα οποιασδήποτε συναλλαγής, συμφωνίας ή αντιπαράθεσης ως προς αυτήν ή τη διακινδύνευσή της».

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=270827&cid=6

υποψιάζομαι πως ο θάνατος των άλλων μεταναστών στην Κρήτη δεν έδωσε το μήνυνα που έπρεπε. Όχι τουλάχιστον το σωστό μήνυμα. Πως όταν ένας άνθρωπος βάλει στόχο να πεθάνει δεν τον σταματάει τίποτε... Και ας κάνουν ό,τι μπορούν οι γιατροί...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: