HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8151
Registration date : 30/10/2007

Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό   Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό Icon_minitimeΠεμ Δεκ 16, 2010 5:35 am

Καλές και οι κουβέντες με κρινάκια. Της θάλασσας. Καλή παρέα και οι λιμνοθάλασσες. Και οι λευκοτσικνιάδες. Και οι άλλες κυρίες, οι αραπίνες, που ακόμη δεν έβγαλα άκρη για την αφεντιά τους. Είναι κορμοράνοι; Δεν είναι; Ακόμη και για τους λευκοτσικνιάδες παίζει να είναι ερωδιοί...

Είπα λοιπόν κι εγώ να πάρω τα βουνά. Θαρρώντας πως αυτά τα ξέρω καλύτερα. Και κυνηγώντας εκείνο το χιονισμένο που έσκασε πρωί πρωί μύτη στην πόρτα της κουζίνας...

Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό 007ari

Και φάνηκε στην κογκέλα (έτσι λέμε εμείς εδώ τη στροφή του δρόμου) η χιονισμένη Μουργκάνα. Και μου έκοψε την ανάσα. Σαράντα χρόνια πάνε που δεν είδα τη Μουργκάνα σε τέτοια μεγαλοπρέπεια. Νύφη στολισμένη ν' αστράφτει στο στερέωμα.

Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό 008bi

Τρελάθηκα από την εμορφιά. Κι έβγαλα την Ασημούλα στην άκρη, το πιστό μου Lanos είναι η Ασημούλα, ίδια ηλικία με τα φετινά μου μαθητούδια. Μα η Ασημούλα δεν ανεβαίνει στην τάξη. Κάθεται κάτω, στο λιμάνι κάθε μέρα, και με περιμένει να με περπατήσει τα απομεσήμερα. Και σήμερα έτσι. Και καλύτερα. Γιατί ήταν και μέρα απεργίας.

Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό 009bii

Στην άλλη κογκέλα φάνηκε και η Νεμέρτσικα. Νύφη κι αυτή στα ολόλευκα.

Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό 017aa

Και η φωτογραφία η αναμνηστική. Να έχω να θυμάμαι πώς το έζησα αυτό. Πώς. Με τόνο. Αλλά είναι μια άλλη ιστορία ο τόνος και δε χωράει εκεί που το χιόνι καταλάμπει στο στερέωμα.

Και πως το έλεγε (χωρίς τόνο) βρε παιδί μου ο Λιαντίνης. Για το χιόνι το απάτητο, το φρέσκο και το νωπό. Ναι. Έτσι ακριβώς. Η λύπη μου; Μεγάλη. Μα γιατί άφησα τα κρινάκια μου και ανηφόρισα στα όρη; Μονάχα για να ταΐσω τα πεινασμένα γατιά ή για να βγάλω φωτογραφίες;

_________________
Έχω κι εγώ το έρτζι μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
zagreas
Τζόβενο
zagreas


Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ηλικία : 64
Registration date : 24/06/2010

Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό   Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό Icon_minitimeΣαβ Δεκ 18, 2010 3:24 pm

εκει απο κατω απο την μουργκανα θα ειμαι αγαπητη μου δαναη απο 26 εως 3 γεναρη να καψαλιζομαι στη ζεστασια της φωτιας,να πινω τα τσιπουρα μου με μια καλη ηπειρωτικη και οχι μονο παρεα .να γευθω την εισοδο του 2011 στην απολυτη ησυχια,και το κελαιδημα του ποταμου στα ποδια μου..............καλες γιορτες καλη χρονια σε ολους σας...................καλεσμενοι σιγουρα.......... λιμποβο..........στα μαγγατικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8151
Registration date : 30/10/2007

Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό   Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό Icon_minitimeΣαβ Δεκ 18, 2010 3:50 pm

α, ευτυχώς, θα έρθετε... να ξέρω πού να παραδώσω τη βάρδια... γιατί εγώ, καλέ μου Ζαγκρέα, θα κάνω το αντίθετο ταξίδι... και θα χάσω την ομορφιά των Χριστουγέννων εδώ πάνω...

Τι να κάνω που έχω δουλειές στην Αθήνα... πρέπει να ετοιμάσω το σπίτι μου για βάψιμο. Του χρόνου όμως δε θα το κουνήσω ρούπι. Το λέω από τώρα και όποιος θέλει ας φροντίσει να έρθει ο ίδιος προς τα δω.

_________________
Έχω κι εγώ το έρτζι μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: