ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό   Τετ Δεκ 15, 2010 7:35 pm

Καλές και οι κουβέντες με κρινάκια. Της θάλασσας. Καλή παρέα και οι λιμνοθάλασσες. Και οι λευκοτσικνιάδες. Και οι άλλες κυρίες, οι αραπίνες, που ακόμη δεν έβγαλα άκρη για την αφεντιά τους. Είναι κορμοράνοι; Δεν είναι; Ακόμη και για τους λευκοτσικνιάδες παίζει να είναι ερωδιοί...

Είπα λοιπόν κι εγώ να πάρω τα βουνά. Θαρρώντας πως αυτά τα ξέρω καλύτερα. Και κυνηγώντας εκείνο το χιονισμένο που έσκασε πρωί πρωί μύτη στην πόρτα της κουζίνας...

Και φάνηκε στην κογκέλα (έτσι λέμε εμείς εδώ τη στροφή του δρόμου) η χιονισμένη Μουργκάνα. Και μου έκοψε την ανάσα. Σαράντα χρόνια πάνε που δεν είδα τη Μουργκάνα σε τέτοια μεγαλοπρέπεια. Νύφη στολισμένη ν' αστράφτει στο στερέωμα.

Τρελάθηκα από την εμορφιά. Κι έβγαλα την Ασημούλα στην άκρη, το πιστό μου Lanos είναι η Ασημούλα, ίδια ηλικία με τα φετινά μου μαθητούδια. Μα η Ασημούλα δεν ανεβαίνει στην τάξη. Κάθεται κάτω, στο λιμάνι κάθε μέρα, και με περιμένει να με περπατήσει τα απομεσήμερα. Και σήμερα έτσι. Και καλύτερα. Γιατί ήταν και μέρα απεργίας.

Στην άλλη κογκέλα φάνηκε και η Νεμέρτσικα. Νύφη κι αυτή στα ολόλευκα.

Και η φωτογραφία η αναμνηστική. Να έχω να θυμάμαι πώς το έζησα αυτό. Πώς. Με τόνο. Αλλά είναι μια άλλη ιστορία ο τόνος και δε χωράει εκεί που το χιόνι καταλάμπει στο στερέωμα.

Και πως το έλεγε (χωρίς τόνο) βρε παιδί μου ο Λιαντίνης. Για το χιόνι το απάτητο, το φρέσκο και το νωπό. Ναι. Έτσι ακριβώς. Η λύπη μου; Μεγάλη. Μα γιατί άφησα τα κρινάκια μου και ανηφόρισα στα όρη; Μονάχα για να ταΐσω τα πεινασμένα γατιά ή για να βγάλω φωτογραφίες;

zagreas
Τζόβενο

Αριθμός μηνυμάτων : 27
Registration date : 24/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό   Σαβ Δεκ 18, 2010 5:24 am

εκει απο κατω απο την μουργκανα θα ειμαι αγαπητη μου δαναη απο 26 εως 3 γεναρη να καψαλιζομαι στη ζεστασια της φωτιας,να πινω τα τσιπουρα μου με μια καλη ηπειρωτικη και οχι μονο παρεα .να γευθω την εισοδο του 2011 στην απολυτη ησυχια,και το κελαιδημα του ποταμου στα ποδια μου..............καλες γιορτες καλη χρονια σε ολους σας...................καλεσμενοι σιγουρα.......... λιμποβο..........στα μαγγατικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό   Σαβ Δεκ 18, 2010 5:50 am

α, ευτυχώς, θα έρθετε... να ξέρω πού να παραδώσω τη βάρδια... γιατί εγώ, καλέ μου Ζαγκρέα, θα κάνω το αντίθετο ταξίδι... και θα χάσω την ομορφιά των Χριστουγέννων εδώ πάνω...

Τι να κάνω που έχω δουλειές στην Αθήνα... πρέπει να ετοιμάσω το σπίτι μου για βάψιμο. Του χρόνου όμως δε θα το κουνήσω ρούπι. Το λέω από τώρα και όποιος θέλει ας φροντίσει να έρθει ο ίδιος προς τα δω.

Αναζητώντας το χιονισμένο βουνό
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: