ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Το παλιό σχολείο...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Το παλιό σχολείο...    Τρι Νοε 30, 2010 11:48 am

Όλα τα σχολεία που φοίτησα έκλεισαν. Ή άλλαξαν χρήση...

Δεν κάνω πλάκα ούτε και υπερβάλλω. Όλα!!!

Η μέρα η σημερινή με έφερε στο πρώτο μου σχολειό. Στο νηπιαγωγείο του Σμέρτου Φιλιατών.

Η εγκατάλειψη σε όλο της το μεγαλείο. Αχ, καημένο μου σχολειό...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το παλιό σχολείο...    Τρι Νοε 30, 2010 12:19 pm

Φτάσαμε στο Σμέρτο κάποια μέρα χειμωνιάτικη. Του '65. Με τη μάνα μου.

Στο Σμέρτο της έλαχε να πρωτοδιοριστεί νηπιαγωγός.

Κι εγώ νήπιο εκείνη τη χρονιά. Όσο δηλαδή απέμενε από τη σχολική χρονιά. Από Χριστούγεννα μέχρι Ιούνιο...

Και ήταν τότε το Σμέρτο σε κατάσταση πρωτόγονη. Ελάχιστες οι οικογένειες που μιλούσαν ελληνικά. Και μια ανάσα από τα σύνορα.

Οι περισσότεροι κάτοικοι Βλάχοι. Και βλάχικα μιλούσαν και τα παιδόπουλα που γέμισαν το νηπιαγωγείο της μάνας μου. Αναγκάστηκε να τα μάθει κι εκείνη. Τα βασικά τουλάχιστον. Να συνεννοείται με τους μαθητές της.

Εγώ; Εγώ όχι. Ήμουν πάντα ανεπίδεκτη μαθήσεως στις ... ξένες γλώσσες.

Εκεί όμως, στο Σμέρτο, κόντεψα να ξεχάσω και τα ελληνικά. Ακόμη έχει να γελάει η μάνα μου με τους ... τούκους! Δηλαδή τους τούρκους που έπρεπε να δηλώσω ότι τους σκοτώνω στο σκετσάκι της 25ης:

Και θα σκοτώνω τούκους!

Κι άσε τη μάνα μου να γελάει. Γιατί δεν είναι πράγματα αυτά να βάζουν ένα παιδάκι 5 χρονών να λέει πως θα σκοτώσει. Τουλάχιστον το λάθος με γλίτωσε από μια ατάκα που θα με έκανε να αισθάνομαι σαν ... τουρκοφάγος!!!

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το παλιό σχολείο...    Τρι Νοε 30, 2010 12:33 pm

Στο Σμέρτο έμεινα δυο χρόνια. Ή μάλλον ενάμιση χρόνο, αφού πήγαμε μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων.

Εκεί έβγαλα νηπιαγωγείο, εκεί και πρώτη δημοτικού. Από την πρώτη δε θυμάμαι τίποτε. Τόσο που να αμφιβάλω αν υπήρξα ποτέ πρωτάκι... Κι έχει το πράγμα εξήγηση αλλά τι να λέμε τώρα. Μου φτάνει για τη σημερινή μέρα η άθλια εικόνα που αντίκρυσα και το ρημάδι - νηπιαγωγείο.

Στο πίσω μέρος, βλέπε τελευταίο παράθυρο, ήταν η οικία δασκάλου!!! Τρομάρα μας...

Εκεί μείναμε με τη μάνα μου. Οι δυο μας. Σε μία καμαρούλα τόση δα, ένα διαδρομάκι με ένα νεροχύτη και ένα αστείο wc... Τουλάχιστον είχε και wc. Δεν αναγκαζόμασταν να τρέχουμε στα χορτάρια...

Θέρμανση; άλλο αστείο. Ποια θέρμανση; Κάποια σόμπα συμμάζεψε η μάνα μου για να μην ψοφήσουμε από το κρύο.

Η είσοδος της οικίας του δασκάλου! Που τη γκρινιάζω τώρα μα για την εποχή της ήταν σπουδαία και πολύτιμη. Πού να δεις δηλαδή πού μέναμε παλιότερα, στα άλλα κουτσουχώρια που υπηρετούσε ο πατέρας...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το παλιό σχολείο...    Τρι Νοε 30, 2010 12:41 pm

Καθόμουν και κοίταζα αυτή την είσοδο. Έζησα κάποτε εδώ. Σαν ψέμα φαίνεται. Πόσα χρόνια πάνε; 45!!! Αν είναι δυνατόν... Νερό είναι επιτέλους αυτά τα χρόνια;

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το παλιό σχολείο...    Τρι Νοε 30, 2010 1:29 pm

Ο πίσω τοίχος του σχολείου.

Τι ενδιαφέρον μπορεί να έχει ο πίσω τοίχος του σχολείου;

Και μάλιστα αυτού του σχολείου. Του εγκαταλειμμένου νηπιαγωγείου Σμέρτου Φιλιατών...

Για σένα καμία. Για μένα; Αχ........

Τι ξύλο έχω φάει για τον τοίχο αυτό. Διότι βαλθήκαμε με τους κολλητούς μου να τον κάνουμε τρυπητό. Και ούτε που θυμάμαι πώς. Μα το σίγουρο είναι πως καταφέραμε και ανοίξαμε κάτι τρύπες νααααααα! Κι αντί να εκτιμηθεί η ικανότητά μας, και να ενθουσιαστούν οι γονείς μας που νέος Λεσέψ τους έλαχε, μας τιμωρήσαν κι από πάνω με μπόλικες ξυλιές. Νομίζω ότι έφαγα τις περισσότερες. Γιατί η μάνα μου με βάραγε και ως μάνα και ως νηπιαγωγός. Ρεζίλι την έκανα τη γυναίκα. Το ίδιο το παιδί της να καταστρέφει δημόσια περιουσία!

Δε γνωρίζω όμως να τιμωρήθηκε κανείς που τώρα ολόκληρο το οίκημα του πάλαι ποτέ νηπιαγωγείου Σμέρτου έχει μετατραπεί σε ερείπιο...

Εκτός από μένα πάλι. Που βούρκωσα βλέποντας τα χάλια του παλιού μου σχολείου...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το παλιό σχολείο...    Τρι Νοε 30, 2010 1:42 pm

Ρημάδι και το εσωτερικό της οικίας Δασκάλου. Τι όρος κι αυτός. "Οικία Δασκάλου"! Μα έτσι τον έλεγαν το χώρο. Εγώ απλά τον ονομάζω έτσι όπως τον λέγανε τα κιτάπια.

Και το ανέκδοτο είναι πως φεύγοντας από τη συγκεκριμένη οικία Δασκάλου, σε οικία Δασκάλου μετακόμισα και πάλι και μάλιστα ολόιδια. Ούτε με καρμπόν να τις είχαν φτιάξει...

Βλέπετε και τα δύο διδακτήρια κατασκευάστηκαν από τον ίδιο φορέα και προφανώς δεν τον διέκρινε μεγάλη φαντασία τον αρμόδιο μηχανικό. Διέκρινε όμως το φορέα μια τεράστια ευαισθησία για την παιδεία και φρόντιζε να αποκτούν σχολεία τα παιδιά των ακριτικών περιοχών της πατρίδας.

Ίδρυμα Μελά. Μάλιστα. Αυτός ο φορέας έχτισε και το νηπιαγωγείο του Σμέρτου και το δημοτικό σχολείο (κατ' εξαίρεση) του χωριού μου. Η εξαίρεση αναφέρεται στον προορισμό του Ιδρύματος να χτίζει νηπιαγωγεία. Στο χωριό μας όμως μας χάρισε και δημοτικό!

Και μπορεί και αυτό να "έκλεισε", το είπα ήδη πως όλα τα σχολεία που φοίτησα ή έκλεισαν ή άλλαξαν χρήση, αλλά τουλάχιστον το κτίριο το διατηρούμε σε καλή κατάσταση και εκεί βρίσκει στέγη ακόμη σήμερα η νεολαία του χωριού.

Στο Σμέρτο γιατί τέτοια αδιαφορία προς τη δωρεά του Ιδρύματος Μελά;

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το παλιό σχολείο...    Τρι Νοε 30, 2010 1:50 pm

Το διαδρομάκι και πάλι της ... οικίας δασκάλου. Από άλλη οπτική γωνία. Ή μάλλον από άλλο σπασμένο παράθυρο του σημερινού κτιρίου...

Εκεί ήταν το κουζινάκι μας, εκεί η τραπεζαρία μας, εκεί και το σαλόνι μας.

Το άλλο δωμάτιο ήταν η κρεβατοκάμαρα. Της μαμάς και η δική μου. Μαζί. Κι όταν ερχόταν ο πατέρας επίσκεψη, εκεί κοιμόταν κι εκείνος. Αργότερα μάλιστα προστέθηκε και ο αδερφός. Ολόκληρη η οικογένεια σε ένα δωμάτιο. Τώρα έχουμε σκορπίσει ο καθένας σε διαφορετικό σπίτι... Και περιμένουμε τις διακοπές για να βρεθούμε έστω για λίγο όλοι μαζί ξανά. Και νιώθω μια απέραντη ευτυχία όταν όλη η οικογένεια καταφέρνουμε να κοιμηθούμε κάτω από την ίδια στέγη...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το παλιό σχολείο...    Τρι Νοε 30, 2010 2:02 pm

Αριστερά διακρίνεται η κρεβατοκάμαρα. Καλύτερα που δε φαίνεται ολόκληρη. Τι να θυμηθώ από το δωμάτιο αυτό;

Σίγουρα κανείς μας δε θέλει να θυμάται εκείνη τη μέρα που τούμπαρε η σόμπα πετρελαίου. Και η μάνα έλειπε.

Τι να δει σαν άνοιξε την πόρτα; Καπνούς και φλόγες. Και το αδερφάκι μου πίσω από τους καπνούς και τις φλόγες.

Τι κάνει μια μάνα σε τέτοια κατάσταση;

Η δική μου άρπαξε με γυμνά χέρια τη φλεγόμενη σόμπα και την πέταξε έξω.

Γλίτωσε το μωρό. Γλίτωσε και το διδακτήριο. Τα χέρια της, εννοείται, όχι...

Δεν ήταν το μόνο παράτολμο πράγμα που έκανε η μάνα μου στα χρόνια του Σμέρτου.

Με αποκορύφωμα την ανάληψη καθηκόντων μαίας για μια μικρή βλαχοπούλα που ούτε στο νοσοκομείο Φιλιατών δεν είχαν δεχτεί να την ξεγεννήσουν...

Δέχτηκε όμως η νηπιαγωγός!!! Γιατί το κορίτσι εκείνη ζήτησε και εκείνη παρακαλούσε να τη γλιτώσει.

Ναι. Μπορεί να φαίνεται τρελό και απίστευτο. Αλλά είναι πέρα για πέρα αληθινό.

Κι έπειτα διαμαρτυρόμαστε εμείς σήμερα για τις συνθήκες εργασίας. Δεν είναι αστείο;;;

Το παλιό σχολείο...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: