HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Πέρα από τα παραμύθια

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Πέρα από τα παραμύθια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πέρα από τα παραμύθια   Πέρα από τα παραμύθια Icon_minitimeΚυρ Οκτ 17, 2010 8:47 pm

Είναι και τα παραμύθια καλά. Ειδικά όταν δε λένε ψέματα.

Τώρα όμως λέω να μη μιλήσω με παραμύθια. Γιατί σήμερα η μέρα με έκανε να σιχαθώ που γράφω παραμύθια.

Μιλούσα τις προάλλες με μια μικρή καπετάνισσα στο φέις μπουκ.

Μου έλεγε για τις κινητοποιήσεις που ετοιμάζουν. Γιατί η μικρή καπετάνισσα δεν έχει βρει καράβι να μπαρκάρει και κινδυνεύει μαζί με δεκάδες άλλα κορίτσια των ΑΕΝ ακόμη και να διαγραφτεί από τη σχολή της.

Μου έλεγε λοιπόν για το συντονιστικό που έφτιαξαν και πως είναι ανάγκη να συντονιστούν αγωνιστικά και οι άλλες ΑΕΝ μαζί τους.

Δεν μπορώ να πω ότι δεν το καμάρωσα εκείνο το κορίτσι. Μου θύμισε άλλες εποχές. Σήμερα τα παιδιά και ειδικά στις ΑΕΝ δεν είναι έτσι. Για πολλούς λόγους. Άλλαξεν βλέπεις και οι εποχές. Και οι νέοι δεν πάνε πια σε διαδηλώσεις, ξημεροβραδιάζονται στο φέις μπουκ...

Πρόσφατα μάλιστα έμαθα πως η ΚΝΕ έχει απαγορεύσει στα μέλη της να χρησιμοποιούν το φέις μπουκ.

Γιατί η ΚΝΕ, όσο και να την κατηγορούν, ξέρει να προστατεύει τα μέλη της. Να μην τα εκθέτει σε ανόητους κινδύνους.

Έτσι μπροστά στον επαναστατικό οίστρο της νεαρής καπετάνισσας ένιωσα τον αόρατο κίνδυνο να την απειλεί. Δεν μπορούσε να είναι στο φέις μπουκ και να είναι και κνίτισσα. Ήταν απλά ένα παιδί που το έπνιγε το άδικο. Και δε δίσταζε να το διαλαλεί.

Τη ρώτησα αν το όνομα που χρησιμοποιεί είναι το αληθινό. Δυστυχώς ήταν.

Και τότε σαν μεγαλύτερη της έδωσα μερικές συμβουλές. Να μείνει αυτή που είναι αλλά να φυλάγεται. Γιατί ο χώρος της ναυτιλίας δεν είναι καθόλου αθώος. Και μόνο με ταξικό συνδικαλιστικό κίνημα αντιμετωπίζεται. Όχι με δον κιχωτισμούς και ατομικούς ηρωισμούς.

Δεν ξέρω αν θα πιάσουν τόπο όσα της είπα. Αν κατάλαβε τι της είπα. Δεν ήθελα να τη φοβίσω. Μόνο να την πονηρέψω. Να μην είναι ένα αθώο προβατάκι εκεί που μόνο λύκοι πεινασμένοι γυρνάνε.

Το περιστατικό όμως μου θύμισε και μια παλιά ξεχασμένη ιστορία. Και μάλιστα τον αντίποδα - κατά κάποιον τρόπο...

Ήταν τότε που άνοιξα το γκρουπ για τις Ελληνίδες Καπετάνισσες. Μπήκα εγώ. Μπήκε και ένα ακόμη μέλος. Το γκρουπ των δύο ατόμων...

Άδικα περίμενα να έρθει και ένα ακόμη κορίτσι. Που ήξερε από την πρώτη στιγμή για τη δημιουργία του γκρουπ.

Δε ρώτησα γιατί. Περίμενα. Και στο τέλος μόνη της αποφάσισε να λύσει το μυστήριο. Φοβόταν!!!

Έμεινα κάγκελο. Τι φοβόταν;

Να εκτεθεί στο ίντερνετ με το αληθινό της όνομα δίπλα στο δικό μου αληθινό όνομα.

Γιατί; Κανένας κακούργος είμαι; Όχι. Είμαι κάτι χειρότερο για το χώρο της ναυτιλίας. Τολμάω να έχω γνώμη και άποψη και το πιο απαίσιο: Ανεβάζω και υλικό από το Ριζοσπάστη! Τόσο στο μπλογκ Καπετάνισσες όσο και εδώ.

Θυμήθηκα τους καιρούς εκείνους που θεωρούνταν μέγα κακό ακόμη και μακρινό συγγενή να έχεις κάποιον κομμουνιστή. Και τις αντιλήψεις για μιάσματα της κοινωνίας. Την εποχή που οι άνθρωποι έπρεπε να κάνουν δηλώσεις και να αποτάσσουν την αριστερά όπως οι χριστιανοί αποτάσσουν το διάβολο.

Πειράχτηκα. Κι όχι για μένα. Αλλά για εκείνη που μέχρι τότε την εκτιμούσα πολύ. Παρόλ' αυτά δεν της θύμωσα. Και προσπάθησα να κατανοήσω τις φοβίες. Ναυτιλία είναι αυτή. Τα είπαμε.

Έτσι το γκρουπ έγινε κλειστό. Κακό αυτό για ένα γκρουπ που θέλει να συγκεντρώσει πολλά μέλη. Αυτοπεριορίζεται στην απομόνωση. Ίσως όμως και αναγκαίο από τη στιγμή που απευθύνεται σε ναυτικούς και όχι για το χαβαλέ...

Σήμερα, και παρά την κλειστή μορφή, το γκρουπ αριθμεί 70 μέλη. Και τα 51 είναι καπετάνισσες.

Ίδια επιτυχία έχει και το μπλογκ ΚΑΠΕΤΑΝΙΣΣΕΣ. Δεκάδες άνθρωποι μας διαβάζουν καθημερινά και κατά καιρούς τύχαμε και ιδιαίτερης προβολής, τόσο στο ίντερνετ όσο και εκτός.

Επιτυχία που τη μετράμε και με τις επιθέσεις... τα υβριστικά σχόλια για αναρτήσεις μας που έτσουζαν ιδιαίτερα. Πχ για την τραγωδία του Aegean Wind. Και τους εννιά νεκρούς του.

Πρόσφατα χρειάστηκε να τα βάλουμε και με άλλο μπλογκ. Που ναι μεν αναδημοσίευε άρθρα μας αλλά είναι ένα μπλογκ που κατακλύζεται από λιμενικούς. Αν και από μόνο του το γεγονός δεν είναι κακό, ήταν και όσα γράφονταν εκεί για το ρόλο του λιμενικού έξω και μακριά από όσα εμείς υποστηρίζουμε. πχ για το θέμα των λαθρομεταναστών στην Ηγουμενίτσα. Έφτασαν στο ιστολόγιο αυτό να υποστηρίζουν πως το εδώ λιμενικό τρέμει μην τραυμαστιστεί κανένας λαθρομετανάστης και φροντίσαν λέει να βάλουν κλιματιστικά και χημικές τουαλέτες στα κρατητήρια. Όταν είναι γνωστό στο πανελλήνιο ότι πέρυσι εδώ είχαμε θανάσιμο τραυματισμό λαθρομετανάστη στα κρατητήρια και πριν λίγες μέρες ένας ακόμη φουκαράς "γλίστρησε κι έπεσε"... Το ιστολόγιο όμως έφτανε στο σημείο να ισχυρίζεται πως οι λαθρομετανάστες απειλούν τους κατοίκους της Ηγουμενίτσας και να ζητάει από τον αρμόδιο υπουργό να λάβει μέτρα!

Εμείς δεν έχουμε καμιά δουλειά με ανθρώπους που παίζουν τέτοιο ρόλο. Και ξεκαθαρίσαμε τη θέση μας. Μιλώντας και για τη δική μας σχέση με το λιμενικό. Σχέση που μετριέται από τον καιρό των σπουδών στη σχολή πλοιάρχων...

Σήμερα ήρθαν ξανά στο νου μου όλα αυτά.

Ναι, δε θυμήθηκα μόνο παραμυθάκια.

Κι ούτε είμαι στην ηλικία της αθωότητας της μικρής καπετάνισσας.

Κάπου όμως ανάμεσα στην αθωότητα και στις φοβίες υπάρχει και ο μέσος δρόμος. Το μέτρον άριστον.

Κι αφού διάβασα πολλά και εξήγηση δε βρήκα για το παράλογο που με απασχολούσε, κατηγορίες και ψέματα ανίκανα να πείσουν και μικρό παιδί, εκεί κατέληξα. Όχι ξαφνικά. Και όχι μόνο για όσα ανέφερα.

Έχουμε λοιπόν ξαναγυρίσει στο μεσαίωνα; Και στη χρήση μεθόδων του παρελθόντος; Και στις ανήθικες επιθέσεις ενάντια σε όσους τολμούν να τα βάζουν με το σύστημα;

Δε θέλω να αδικήσω κανέναν. Μα όταν ψάχνεις από όλες τις μεριές το ζήτημα και άλλη άκρη δε βρίσκεις;

Δεν μπορεί, λέω, στα καλά καθούμενα να "στη λέει" κάποιος που ποτέ δεν ενόχλησες. Και αντίθετα τον αντιμετώπιζες πάντα φιλικά. Εκτός βέβαια αν αυτός ο κάποιος έχει άλλους λόγους. Και τους κρύβει πίσω από καλοστημένα προσχήματα.

Όπως και να έχει η δική μας ρότα δεν αλλάζει. Και θα συνεχίσουμε να υπερασπιζόμαστε τους έλληνες ναυτεργάτες. Με το μόνο όπλο που μας έμεινε. Τη γραφίδα μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Πέρα από τα παραμύθια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: