ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 415
Registration date : 08/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Ιουν 24, 2009 12:58 pm

Πραγματικά εκπληκτικό αυτό που συμβαίνει στο χώρο. Πιστεύω πως υπήρχε ανάγκη για τη σημερινή μορφή. Και τούτο το χαιρόμαστε όλοι. Ένας καινούργιος άνεμος κι ο καθένας πανί στα κατάρτια του πλοίου που ταξιδεύει όπου αυτό του αρέσει. Καλή μας συνέχεια. captain
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://sotirisbotas.blogspot.com
Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Registration date : 03/06/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Ιουν 24, 2009 1:28 pm

Παράθεση :
Εγώ να δεις...

Είναι η πρώτη φορά που δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω τις συζητήσεις. Εννοώ ότι τρέχουν οι κουβέντες τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνω καν να διαβάσω όλα όσα γράφονται...

Και να σκεφθείς ότι υπήρχαν σκέψεις παροπλισμού
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Ιουν 24, 2009 1:40 pm

Να σκεφθείς και το άλλο Βοιάτη... που σου είχα πει πριν λίγες μέρες... ότι υπάρχουν και αντικειμενικοί λόγοι που δε γράφουν τα μέλη... και ότι θα μας γνωρίσεις και στα καλύτερά μας...

χαλαρουιτα
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 418
Registration date : 24/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Ιουν 24, 2009 1:43 pm

Τα καλύτερα πάντα έρχονται!
Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 295
Registration date : 03/06/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Ιουν 24, 2009 1:50 pm

Ευχάριστα σας γνωρίζω.

Αλλά εξακολουθεί να παραμένει η απορία μου
για τα περί παροπλισμού.

Έχω περάσει απο αρκετά φόρουμ.

Μη γίνω υπερβολικός και πώ ότι είναι το καλύτερο
που έχω συναντήσει, ασυζητητί είναι ένα απο τα
καλύτερα.

Μπορεί να έχει κάτι που τα περισσότερα φόρουμ αδυνατούν.

Την τέλεια χημεία.

Καθαρό και παραγωγικό δυναμικό, με περίσσευμα της ηθικής
αξίας του αλληλοσεβασμού.

Και ένα σοβαρό διαχειριστή που γνωρίζει πώς να διαχειριστεί
αυτό το δυναμικό.

Ειλικρινά με έχει εντυπωσιάσει το γεγονός σε όσο διάστημα
είμαι εδώ, ότι δεν έχω διακρίνει ούτε και την υποψία της
πρόθεσης κάποιος να προσβάλλει ή να ειρωνευτεί, ή να
μειώσει, ή να απαξιώσει κάποιον άλλον.

Μπράβο σας.
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Πεμ Ιουν 25, 2009 3:21 am

Η γνώμη σου Βοιάτη για το φόρουμ και εμένα προσωπικά ως διαχειριστή μας τιμά ιδιαίτερα. Είθε και να την αξίζουμε αλλά και να τη δικαιώσουμε.

Μένουν όμως και αντιρρήσεις να εκφραστούν, αν θέλουμε να λεγόμαστε φίλοι της αλήθειας. Δεν είναι όλα τέλεια. Έστω και αν υπάρχει η δικαιολογία πως η τελειότητα δεν είναι ίδιον των ανθρώπων και των δημιουργημάτων τους.

Σε διαβεβαιώνω τουλάχιστον πως υπάρχει διακαής επιθυμία για κατάκτηση του καλύτερου. Αγώνας που δεν μπορεί να αποφύγει την αλήθεια:

ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ.

χαλαρουιτα
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 418
Registration date : 24/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Δευ Ιουν 29, 2009 11:04 am

Κάθε ένας μας εδώ -μιλάω για όλα τα ενεργά μέλη, είναι πολύτιμος λίθος στο οικοδόμημα αυτό του Ηοma Educandus. Κάθε ένας είναι μια ξεχωριστή προσωπικότητα, μέσα από την οποία ολοκληρώνεται αυτό το ..."σπίτι" με τις ίσως περίεργες συγγένειες!

*Δεν εκφράζω την άποψη των υπολοίπων της παρέας, παρά μόνο την δική μου.
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Ιουλ 08, 2009 2:01 pm

Έπεα πτερόεντα η συνέχεια...

Κατεβήκαμε που λες και σήμερα στην παραλία για το μπανάκι μας. Γλυφάδα... Μαζί με χιλιάδες άλλους τσουρουφλισμένους συμπολίτες.

Και ξαφνικά τη βλέπουμε. Με τα μακριά της φουστάνια, με τη μαντήλα, να μπαίνει στο νερό.

Άλλο να ξέρεις για τις γυναίκες αυτές και άλλο να τις βλέπεις στη γη της Παλλάδας να κρύβουν το σώμα τους στα καφτάνια. Λες και είναι αμαρτία και κακό μεγάλο που γεννήθηκαν με γυναικείο σώμα...

ΝΗΡΕΑΣ
Τζόβενο

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Registration date : 05/11/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Ιουλ 08, 2009 2:05 pm

Ζηλεύω την εικόνα που είδες!
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://www.a-o.gr
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Δευ Αυγ 10, 2009 10:41 am

Ποιος ζηλεύει, τι ζηλεύει; Και ποια είναι τα καλύτερα που έρχονται; Αποφάσεις παροπλισμών, απορίες για παροπλισμούς...

Τώρα να με ρωτήσεις να σου πω. Μετά την πρώτη εβδομάδα διακοπών. Και στην παραλία της Ηγουμενίτσας σε ώρα υπέροχη δειλινού.

Στο βάθος του ορίζοντα η δύση φλέγεται. Χρώματα πανδαισία και θάλασσα ασημένια.

Κάποτε, κοντεύουν πια σαράντα χρόνια, εδώ βρισκόταν το σχολειό μου. Γυμνάσιο Ηγουμενίτσης. Μια αίθουσα - μαγαζί νοικιασμένο, μουχλιασμένη και άχαρη.

Κάθε πρωί παίρναμε το τοπικό λεωφορείο από το χωριουδάκι μας, τσούρμο όλα τα γυμνασιόπαιδα. Δέκα χιλιόμετρα από την Ηγουμενίτσα. Ήταν απόσταση εκείνο τον καιρό. Σήμερα μας φαίνεται αστεία υπόθεση. Καβαλάμε το γιωταχί και τρέχουμε Ηγουμενίτσα - Πρέβεζα έτσι για την πλάκα μας. Τότε ήταν μεγάλη υπόθεση ακόμη και τα δέκα χιλιόμετρα. Κι ακόμη μεγαλύτερη αν έχανες το λεωφορείο.

Μέναμε τότε στου Λία Πάντου. Στη στροφή του χωριού... Και βλέπω που λες μια μέρα το πούλμαν του ΚΤΕΛ να έρχεται. Δίνω μια τρεχάλα να προλάβω να βρεθώ στη στάση. Η γλίστρα όλη δική μου. Βρέθηκα στη μέση στο οδόστρωμα και ευτυχώς πρόλαβα να σηκωθώ πριν φτάσει το πούλμαν...

Τρεχάλα και πάλι για τη στάση. Και μπαίνω μέσα και προσπαθούσα με το μαντηλάκι μου να μαζέψω τα αίματα στο κούτελο.

Φτάνω στο γυμνάσιο. Πρωινή προσευχή, και πρωινός έλεγχος ποδιάς και κορδέλας. Με την παλάμη παρακαλώ. Έπρεπε η ποδιά να είναι μια παλάμη κάτω από το γόνατο και η κορδέλα μια παλάμη φαρδιά. Σήμερα με νου και γνώση υψώνω και τις δύο παλάμες ανοιχτές σε όσους ηλίθιους έπαιρναν τότε τέτοια μέτρα...

Κι έπειτα πεζοπορία από το κεντρικό κτίριο του γυμνασίου μέχρι την ανήλιαγη αίθουσα της πρώτης... Και το αίμα να τρέχει.

Ώρα πρώτη Θρησκευτικά. Δε θυμάμαι πια το όνομα του καθηγητή. Μόνο πως ήταν Κερκυραίος. Ναι, το έχω αυτό το κουσούρι, ξεχνάω ονόματα και ειδικά όσων δε θέλω να θυμάμαι.

Βγάζει κατάλογο. Και πέφτει το μάτι του στο δικό μου όνομα.

Όρθια στον πίνακα να παπαγαλίσω... Και το αίμα να τρέχει. Και με το μαντηλάκι να προσπαθώ να το σταματήσω.

Θεολόγος ο κύριος. Και ένα παιδί 13 χρονών μπροστά του, τραυματισμένο. Και ούτε μία ερώτηση. Σαν άνθρωπος τουλάχιστον να ρωτήσει τι έχω.

Πέρασαν χρόνοι αμέτρητοι από τότε. Και όμως μυαλό δεν έβαλα. Απορώ πάντα με τη σκληρότητα και την αδιαφορία των ανθρώπων. Ακόμη, λέω, να το χωνέψω πως τελικά ο καθένας τη δουλίτσα του και μόνο. Και πέρα από τη μύτη του δε βλέπει τίποτε. Βρε δε πα ο κόσμος να χαλάει;

Τη δουλίτσα τους σου λέω.

Κι έπιασα σήμερα και χτύπαγα το κεφάλι μου με τα δυο χέρια. Μπας και βάλει μυαλό. Μα δε θέλει να βάλει. Δε θέλει να γίνει έτσι. Γιατί τότε δε θα βλέπει τα χρώματα του δειλινού. Και δε θα λέει αίμα και δάκρυα τη δύση και τη θάλασσα.

Ας συνεχίσουν λοιπόν οι μπεκάτσες να πετούν. Και τα απολιθωμένα δάση να διαιωνίζονται. Εγώ σας λέω θα μείνω αυτή που είμαι. Κι ας χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο το μαντηλάκι...

Σας είπα ότι το σκέφτομαι περισσότερο από ποτέ να μετακομίσω εδώ; Οριστικά. Ναι, μπορείτε να χαρείτε. Θα γλιτώσετε από την παρουσία μου.

Για το φόρουμ μη με ρωτάτε. Θα ανοίξει για λίγο το Σεπτέμβρη μα έπειτα δεν υπόσχομαι τίποτε.

Βαρέθηκα... Ναι, το έχω και αυτό. Βαριέμαι εύκολα. Τα δίνω όλα και μετά... Μετά αδειάζω. Και τέρμα. Φόρουμ γιατί; Ποιος εκτίμησε τον κόπο που χρειάστηκε για να γίνει αυτό το φόρουμ;

Ανοίγω και πάλι τις παλάμες. Φτάνουν τα δάχτυλα και περισσεύουν να τους μετρήσω. Τους λίγους. Τους ελάχιστους καλούς φίλους.

Ήθελαν λέει πολλά μέλη... Αμ δε. Μετρημένοι θα μείνουν. Ποτέ δεν τα πήγα καλά με τις πολυκοσμίες. Μια μικρή παρέα. Να λέμε τα δικά μας. Μόνο έτσι.

Και λίγοι να μας διαβάζουν.

Αλήθεια, σας μίλησα για την Αλίκη; Την έκπληξη που λέγεται Αλίκη;

Εδώ http://planitesskepseis.blogspot.com/ θα βρείτε την Αλίκη και της Πλάνητες Σκέψεις της.

Τη συνάντησα ξαφνικά χτες βράδυ. Σας διαβάζω, μου λέει...

Εμένα;

Ναι, εσάς. Εσείς δεν είστε η Δανάη;

Σήμερα της ζήτησα να συνεχίσει να γράφει. Αφού έμαθα κι εγώ ποια είναι η Αλίκη...

Κι εσείς να γράφετε. Αυτή η επιθυμία της Αλίκης.

Ναι, για την Αλίκη και για τις λίγες ακόμη Αλίκες. Μα για κανέναν άλλον.

Αυτά από Ηγουμενίτσα. Και σας φιλώ γλυκά όλες τις Αλίκες μου. Και μόνο εσάς...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Δευ Αυγ 10, 2009 10:52 am

Και μετά εδώ... Δέκα χρονάκια ακόμη στην έδρα και μετά; Βαρκάρης στον Αχέροντα. Λέω να μετράει εκείνο το πτυχίο της Εμποροπλοιάρχων...

Αλήθεια σας λέγω. Εδώ, στον Αχέροντα θα περάσω τα στερνά μου. Ώσπου να έρθει η μέρα που άλλο δε θα χρειαστεί να βγω στην όχθη. Σε καμία όχθη...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Σεπ 01, 2009 4:04 am

και που λες δεν ξέρω αν θα καταφέρω να γίνω βαρκάρης στον Αχέροντα...

εδώ δεν ξέρουμε τι θα μας συμβεί το επόμενο λεπτό

Προς το παρόν πάντως γύρισα είκοσι χρόνια πίσω

στο ίδιο σχολείο που υπηρετούσα πριν είκοσι και πλέον χρόνια

κι επιτέλους εκτός Νέας Σμύρνης!!!

Τέλος εποχής;

χμ για πολλά πράγματα σήμανε τέλος

καιρός δεν ήταν;

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: