ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
captain Nemos
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 367
Registration date : 31/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Δευ Ιουν 02, 2008 9:53 am

Είκοσι χρόνια με ρωτάς ποιος πήρε την Ελένη...

Καθένας με τον πόνο του. Άλλοι συνεχίζουν να ζορίζονται που έχασαν άλλους... Και κάθονται και ασχολούνται αν έχει ή δεν έχει επισκέπτες το Homa Educandus.

Ακόμη να το καταλάβουν πως θα μας δώσουν μεγάλη χαρά όταν τους ξεφορτωθούμε και δεν περνάνε καθόλου από δω; Αναφέρομαι στους αργόσχολους που τους έχει γίνει εμμονή ο σχολιασμός του τι κάνει το Εντουκάντους. Ό,τι θέλει κάνει και λογαριασμό δε δίνει. Ξέρουμε πως δεν μπορείτε να το χωνέψετε, αλλά δεν πειράζει. Θα το συνηθίσετε με τον καιρό. Το μονοπώλιό σας έληξε. Όπως κάθε ελεύθερος άνθρωπος έχουμε όλο το δικαίωμα να ασχολούμαστε με όσα αγαπάμε και μας ενδιαφέρουν. Και με το Λιαντίνη φυσικά. Αν δε σας αρέσουν όσα γράφουμε, ιδού η πόρτα. Χαρά μας θα είναι να μη σας ξαναδούμε εδώ. Α, παπα... Τι εμμονή πια είναι αυτή;

Και τονίζω για πολλοστή φορά: Εμείς δε θέλουμε επισκέπτες, μόνο φίλους που μπαίνουν για να καταθέσουν άποψη. Πέντε είναι αυτοί; Δέκα; Όσοι είναι. Δεν είμαστε κινηματογράφος για να μετράμε την επιτυχία με τα κεφάλια αλλά με το ποιοι είναι εκείνοι που μας τιμούν με τη ζωντανή παρουσία τους και το λόγο τους.

Κι ευτυχώς. Παρά το μικρό διάστημα της παρουσίας μας στο διαδίκτυο έχουμε τη χαρά να συνεργαζόμαστε και να συνομιλούμε με ανθρώπους που διαθέτουν όχι μόνο γνώσεις αλλά και ήθος. Αυτή είναι η δική μας χαρά και ικανοποίηση.

Θα σας παρακαλέσουμε λοιπόν να σταματήσετε να δίνετε παραπομπές στο Homa Educandus... Ούτε πελάτες ψάχνουμε ούτε είναι ευπρόσδεκτοι εδώ άνθρωποι που συμπαρατάσσονται με τους παραχαράκτες του έργου του Λιαντίνη.

Με την ευκαιρία... μια και έχετε αγωνία για τους επισκέπτες μας, δημοσιεύω τα ακόλουθα στοιχεία:

Οκτώβριος 2007
Unique visitors in the timeframe: 93
of which 43 comes from links on other sites
***(Θυμίζω ότι το Εντουκάντους άνοιξε τις τελευταίες μέρες του Οκτώβρη)

Νοέμβριος 2007
Unique visitors in the timeframe: 611
of which 152 comes from links on other sites

Δεκέμβριος 2007
Unique visitors in the timeframe: 1.280
of which 439 comes from links on other sites

Ιανουάριος 2008
Unique visitors in the timeframe: 1.375
of which 513 comes from links on other sites

Φεβρουάριος 2008
Unique visitors in the timeframe: 987
of which 391 comes from links on other sites

Μάρτιος 2008
Unique visitors in the timeframe: 1.065
of which 453 comes from links on other sites

Απρίλιος 2008
Unique visitors in the timeframe: 1.451
of which 633 comes from links on other sites

Μάιος 2008
Unique visitors in the timeframe: 1.712
of which 658 comes from links on other sites

Θα σας έδινα και για τον Ιούνη, αλλά έπεσε ο Σέρβερ του Histat και δεν έχουμε δεδομένα για τις δυο τελευταίες μέρες... Λυπάμαι αφάνταστα!!! που δεν μπορώ να ικανοποιήσω την περιέργειά σας πώς πάμε...

Πάντως αν δεν τα εμπεδώσατε με τους αριθμούς σας δίνω και το γράφημα:

Για δέστε... πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε; Σίγουρα όχι γιατί μειώθηκαν οι επισκέψεις, μάλλον για το αντίθετο. Γιατί σας το είπαμε και το εννοούμε, δε θέλουμε πολλούς και άσχετους, θέλουμε λίγους και καλούς.

Και δε χρειάζεται θαρρώ να σας εξηγήσω γιατί εκτινάχτηκαν οι επισκέψεις το Δεκέμβρη και το Γενάρη... Ξέρετε πολύ καλά τι ακριβώς συνέβη τότε... Ποιος ιστοχώρος μας έκανε λυσσαλέα επίθεση και έδινε συνεχώς λινκς δικά μας... Λίγο ηρεμήσατε το Φλεβάρη και το Μάρτη... και έπεσαν οι επισκέπτες. Δυστυχώς σας ξαναέπιασαν οι "αγάπες" σας τους δύο τελευταίους μήνες... Γι' αυτό σας λέω. Μήπως να σταμάταγε αυτή η εμμονή μαζί μας; Δείτε και το παρακάτω γράφημα που δείχνει ακριβώς την αιτία της αύξησης ή μείωσης των επισκεπτών:

Αυξάνονται τα links από άλλα sites; Αυξάνονται και οι επισκέψεις... Καλό;;; Εμείς λέμε: Εξαρτάται... Και το εξήγησα το γιατί.

Αλλά λέμε και κάτι άλλο... Πως αν θέλετε ντε και καλά να μας εξαφανίσετε, λάθος δρόμο ακολουθείτε. Σας το έχουμε ξαναπεί. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε;

Εγώ νομίζω ότι το καταλαβαίνετε. Ε, δεν μπορεί... Κοινός νους χρειάζεται... Αλλά, είναι αυτό το αλλά. Είναι ο πανικός που νιώθετε από τις τελευταίες αποκαλύψεις. Αυτές που καταλαβαίνετε ότι θα βάλουν φωτιά στους μύθους που τόσον καιρό σερβίρετε. Ήδη όπως βλέπω η Φωτεινή σκιαγράφησε το τι πρόκειται να ειπωθεί εντός των ημερών. Ήγγικε ο καιρός να ειπωθούν οι μεγάλες αλήθειες... Και μετά το μόνο που δε θα παίζει κανένα ρόλο είναι το πόσοι επισκέπτες μπαίνουν στο forum Homa Educandus... Αλλά πού θα τρέξετε να κρυφτείτε με τόσα ψέματα που πουλήσατε στους ανθρώπους...

Εμείς πάντως καθόλου δε βιαζόμαστε. Στα δέκα χρόνια που πέρασαν μπορούν να περάσουν και μερικές μέρες ακόμα. Υπομονή παιδιά. Και ως τότε συνεχίστε να μετράτε τους επισκέπτες του Homa Educandus. Έτσι δεν κάνουν και οι αργόσχολοι με τα κομπολόγια τους στα καφενεία;

Σας χαρίζω ένα... πιο διασκεδαστικό θα το βρείτε από το ματάκι στο φινιστρίνι του Εντουκάντους για το πόσοι μπήκαν και πόσοι βγήκαν...

ΥΓ. Μπα, σε καλό τους. Τέτοιο βίτσιο να το παίζουν θυρωροί; Στο φόρουμ και στο μυαλό μας... Και σου λένε μετά ότι οι άνθρωποι αυτοί ασχολούνται και με το Λιαντίνη. Πού να προλάβετε μωρέ; Εδώ έχετε μείνει με τα τεφτέρια στα χέρια και το μάτι στην κλειδαρότρυπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://arxipelagos.blogspot.com/
ΔΙΩΝΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 881

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Δευ Ιουν 02, 2008 1:53 pm

Τι τρομερό. Τι φοβερό! Βουλιάζει το Homa Educandus;

Ελίνααααααα! Τα σωσίβια και γρήγορα.

"Ε, όχι να πάμε και στο βρόντο!"

(Κλεμμένο είναι αυτό αλλά μια χαρά ταιριάζει στην περίσταση.)

Και σοβαρά τώρα... Απαιτώ να ενημερωθώ άμεσα και επίσημα από τις αρχές του σκάφους. Αν είναι, να την κάνω προς Μπαλαούρο που το έχω εγκαταλείψει τελείως.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει (βοήθεια παρακαλώ) είναι αν θα μας ρίξουν και πρόστιμο; Πόσους επιβάτες έπρεπε να κουβαλήσουμε για να μας δώσει την έγκριση το μεγάλο αφεντικό;

ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Ιουν 03, 2008 1:10 am

Δώρο για τη Διώνη:

Όχι σωσίβιο... ολόκληρη σωσίβια λέμβο σου στέλνουμε... Δεν το βλέπεις και μόνη σου; Άδειασε το Εντουκάντους... ψυχή δεν περνά από δω πια. Ας το κλείσουμε να ηρεμήσουν και τα παιδιά που έχουν χάσει τον ύπνο τους από τη μεγάλη αγωνία.

Οφείλουμε πάντως να τους ευχαριστήσουμε. Εκείνοι έκαναν ό,τι καλύτερο για να μας διαφημίσουν. Ε, ας προσέχαμε κι εμείς... Όχι που αντί για καραμέλες αρχίσαμε και μοιράζαμε ban...

Και στο πολύ σοβαρό. Εμείς και πέντε να μείνουμε, δεν εγκαταλείπουμε το "σκάφος". Μην κουράζεστε άδικα. Ένας λόγος παραπάνω που ξέρουμε καλό κολύμπι. Κι άλλο τόσο από καράβια... Εσάς, τι σας νοιάζει; Γιατί τέτοια σκοτούρα; Ή τα γράφετε για να τα πιστέψετε;;;

Κρίμα βρε που λέγατε ότι χαίρεστε να εξαπλώνεται ο λόγος στο διαδίκτυο για το Δάσκαλο. Οι πράξεις σας δείχνουν ακριβώς το αντίθετο. Και από θύματα που το παίζατε πως παν να σας φιμώσουν, αποδειχτήκατε θύτες με περικεφαλαία...

Βρίζετε, σπεκουλάρετε, απειλείτε, παραχαράζετε ντοκουμέντα, δεν κουραστήκατε; Αφού βλέπετε ότι τίποτα δε μας σταματά. Η αλήθεια για το Λιαντίνη θα έρθει στην επιφάνεια και στο φως. Ξέρω πως έχετε αγωνία μεγάλη... τι μπορεί να είναι αυτά τα έγγραφα φωτιά... Άνθρακες ο θησαυρός; Ε, πλησιάζει ο καιρός και θα το δούμε. Επειδή όμως έχετε και ηλικία επικίνδυνη, χαλαρώστε μην έχουμε και δυσάρεστα. Υπομονή. Δέκα χρόνια πέρασαν. Ας περάσουν και λίγες μέρες ακόμη. Έχουμε τους λόγους μας και είναι άκρως σοβαροί που το καθυστερούμε. Δεν το κάνουμε για να ανεβάσουμε την περιέργεια. Μόνο αυτό δε μας ενδιαφέρει. Ο Δάσκαλος και μόνο είναι στο μυαλό μας. Εκείνον δε θέλουμε να ζημιώσουμε με κανέναν τρόπο.

Καλημέρα σας.

ΦΩΤΕΙΝΗ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 265
Registration date : 13/01/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Ιουν 03, 2008 4:03 am

Πολύ ορθά Δανάη. Μόνο ο Λιαντίνης μας ενδιαφέρει και ουδείς άλλος. Έχουμε με περγαμηνές αποδείξει, ότι ξέρουμε να περιμένουμε την ώρα την ώριμη.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 197

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Ιουν 03, 2008 7:32 am

Η αλήθεια δεν έχει κανένα λόγο να βιάζεται. Ξέρει να περιμένει, ξέρει να υπομονεύει. Κανένας μας δε βιάζεται. Θέλουμε μόνο η όποια αποκάλυψη να γίνει με τη δέουσα σοβαρότητα και επαρκώς τεκμηριωμένη.
ΕΛΙΝΑ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 327

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Ιουν 03, 2008 8:18 am

ΔΑΝΑΗ έγραψε:

Βρίζετε, σπεκουλάρετε, απειλείτε, παραχαράζετε ντοκουμέντα, δεν κουραστήκατε;

Βασική αρχή της ψυχολογίας και του τομέα τροποποίησης συμπεριφοράς:

Αν ο άλλος δεν παίρνει από λόγια - λειτουργεί δηλαδή χωρίς λόγο, άλογα ή και παράλογα - το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις συμπεριφορά εσύ. Στο προκείμενο το έχω πει κατά κόρον. Η αδιαφορία είναι η μόνη ενδεδειγμένη στάση.

Περί αριθμού επισκεπτών, προφανώς είναι γελοίο το ζήτημα και αποκαλύπτει με τον καλύτερο τρόπο ότι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πουλάνε Λιαντίνη. Στο δικό τους μυαλό δε χωράει ότι μπορεί να συμβαίνει και το αντίθετο. Μείζον ζήτημα ο όχλος που σε παρακολουθεί και όχι το τι θα πεις. Να αδιαφορείς για το πόσοι και να προβληματίζεσαι για το ποιοι. Το έρημος και ισχυρός δεν κατάφερε τίποτε να τους διδάξει. Ούτε τις νιτσεϊκές καταβολές του να αντιληφθούν.

Έτερο ουδέν.
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Ιουν 03, 2008 9:19 am

Μυρτάλη έγραψε:
Η αλήθεια δεν έχει κανένα λόγο να βιάζεται. Ξέρει να περιμένει, ξέρει να υπομονεύει. Κανένας μας δε βιάζεται. Θέλουμε μόνο η όποια αποκάλυψη να γίνει με τη δέουσα σοβαρότητα και επαρκώς τεκμηριωμένη.

Τα τεκμήρια υπάρχουν, Μυρτάλη. Όσα πρέπει και όταν πρέπει θα έρθουν και στη δημοσιότητα. Γιατί όπως τόνισε και η Φωτεινή, μας ενδιαφέρει ο Λιαντίνης σ' αυτή την περίπτωση και ουδείς άλλος.

Δεν είμαστε δημοσιογραφικό κανάλι και δεν έχουμε αναλάβει δέσμευση να ενημερώσουμε το κοινό. Το λέω αυτό ξεκάθαρα γιατί βλέπω να μπαίνουν και να βγαίνουν επισκέπτες περιμένοντας κάτι να συμβεί από στιγμή σε στιγμή. Ε, δε θα συμβεί ούτε σήμερα ούτε αύριο. Όπως είπα ζήτησα χρόνο για να σκεφτώ πριν προχωρήσω σε δημοσίευση. Δεν παίζουν με τέτοια θέματα.

ΦΩΤΕΙΝΗ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Ιουν 03, 2008 12:30 pm

Ελίνα ως προς τις παραχαράξεις και τις αλλοιώσεις, ενώ είναι οι μαέστροι, τις αποδίδουν οι αστείοι σε άλλους. Ας μάθουν ότι η ιεροσυλία τους ανήκει και ότι ό,τι δημοσιεύει το EDUCANDUS ή πρόκειται να δημοσιεύσει δεν έχει αλλοιωθεί ούτε σε μία τελεία ή κόμμα. Το κακό είναι ότι το γνωρίζουν. Σε όλους αυτούς ο Λιαντίνης θα απαντούσε."Μα εσείς διακωμωδήσατε την τραγωδία...Την οδηγία μου την κατεβάσατε στη λασπουριά και στα έλη σας. Όπου κοάζετε και βουτάτε με τους βαθράκους. Εγώ να σηκώσω τις δικές σας αμαρτίες;...Το χρώσταγα...στο λιανό άντερο και στο χοντρό σας;"
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Ιουν 10, 2008 5:26 pm

Κάτι τέτοιες ώρες σκέφτομαι και θυμώνω με εμένα. Πολύ. Κατά περίεργο τρόπο αυτό συμβαίνει πάντα Ιούνιο.

Ο καθένας τη δουλίτσα του και τη βολή του. Και ευχές ένα καράβι φορτηγό.

Μα επιτέλους στο κούτελο γράφω αφελής; Νομίζω πως έγινα πλέον αρκούντως στριμμένη και επαρκώς αρνητική στις απαράδεκτες απαιτήσεις των άλλων και όλο τούμπα με φέρνουν. Να μη μου θυμώνω;

Θα αλλάξω. Θα αλλάξω επιτέλους. Και ίσως το πετύχω.

Άει στο καλό πια.

Και υπόψη... τίποτα δεν αφορά τα του φόρουμ. Από την έξω άθλια ζωή είναι όλα τούτα τα ξεσπάσματα. Μην παρεξηγηθούμε κιόλας...

Κάποτε όμως θα γράψω ένα μεγάαααααααλο βιβλίο. Για τις αφέλες αυτού του κόσμου και για τους πάρτα όλα και ευχαριστώ μη λες.

άντε να δούμε ποιος ξυπνάει πάλι σε τρεις ώρες...

ΦΩΤΕΙΝΗ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Ιουν 11, 2008 1:30 pm

Δανάη, δεν γνωρίζω τι σε θυμώνει τόσο πολύ και ιδιαίτερα κάθε Ιούνη. Ίσως επειδή για τους εκπαιδευτικούς κάθε βαθμίδας είναι ο μήνας της πολλής δουλειάς. Όμως γαλήνεψε καλή μου. Αν και πιστεύω ότι η οργή σου θα είναι ήρεμη οργή, όπως γράφει και ο Λιαντίνης. Να μην επιτρέπεις στο μεγαλείο της ψυχής σου να παρεισφρύουν οι ατιμίες, ανηθικότητες και ασχημοσύνες. Διαβάτες περαστικοί είμαστε σ' αυτή τη ζωή. Ναι είναι δύσκολη υπόθεση η ζωή. Παλεύουμε να σαρκώσουμε τους πόθους μας, να φέρουμε σε ισορροπία την πραγματικότητα με τη δυνατότητα του πρέπει, του οφείλει, του αγαπά, του σέβεται. Και συνεχώς βρισκόμαστε σ' ένα πόλεμο αντιφάσεων, όπου οι διάφορες γνωμολογίες εκπορθούν τη δική μας βούληση να φθάσουμε τον αγώνα στο τέλος και μας οδηγούν να αγαπάμε την καταστροφή, το γνωστό amor fati. Είναι η γνωστική μας συνείδηση εκείνη που παλεύει με τη μοίρα μας και την αντίστασή μας στα προβλήματα του κόσμου. Γιατί εκείνος που έχει συνείδηση της γνωστικής του συνείδησης βλέπει και τη διάκριση αλλά και την ασύνειδη συνείδηση. Αλλά στην απορία πρέπει να ψάχνουμε τον πόρο. Και αν δεν τον πετύχουμε, ας μείνουμε στο μεταξύ. Εννοώ εκείνο το μεταξύ που ο Πλάτων στο Συμπόσιο το ονομάζει "δαίμονα" και το προσδιορίζει ως τη φύση του έρωτα. Του έρωτα με την ελληνική του σημασία που ερωτεύεται μόνο το ωραίο, οπουδήποτε και αν το συντυχαίνει. Και εσύ γνωρίζεις από ωραία τέχνη σε όλες της τις εκφάνσεις. Και το ωραίο συμβαδίζει πάντα με την αλήθεια. Γιατί αλήθεια και άσχημο δεν μπορούν να συνυπάρχουν.
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Πεμ Ιουν 12, 2008 5:09 am

Ο Λιαντίνης ήταν ο Λιαντίνης. Και δεν ξέρω αν και η δική του οργή ήταν πάντα ήρεμη.

Εγώ σίγουρα όταν οργίζομαι, οργίζομαι σαν τη θάλασσα. Την ήρεμη οργή δεν τη γνωρίζω και δεν την αναγνωρίζω.

Ίσως να φταίει και η κούραση, η τεράστια κούραση της 15ωρης καθημερινής δουλειάς. Πέντε πράγματα λέω από όσα μου συμβαίνουν ή συμβαίνουν γενικώς τριγύρω μου... και οι άλλοι κουνάνε το κεφάλι τους. Δεν είναι, λένε δυνατόν να συμβαίνουν αυτά. Συμβαίνουν όμως.

Το πλήρες ΜΠΑΧΑΛΟ.

Αυτό όμως που με εξοργίζει είναι που τις τελευταίες μέρες με τα παιδιά μου δε με άφησαν να τις χαρώ. Τις γέμισαν ένταση και τρέξιμο για το θεαθήναι. Σε τρεις ώρες είναι αυτό το θεαθήναι. Αν κρατηθώ, Φωτεινή, και δεν αρχίσω εκεί παρουσία όλων να τους λούζω τον καθένα με τα στραβά του, σημαίνει πως έχω πιο γερό νευρικό σύστημα από όσο πιστεύω.

Αλλά και τι οφελεί να συγκρατείς την οργή σου για όλους αυτούς που δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους; Και για εκείνους που ανακατεύονται ως μη όφειλαν στο έργο των άλλων για τις δικές τους σκοπιμότητες;

Μετά από κάθε Ιούνη δεν είμαι ίδια πια. Κάθε φορά στρίβω τιμόνι... Λέω να μην τα βάλω με όλους τους θεούς και δαίμονες, δε θα σώσω εγώ τον κόσμο.... αλλά κι αυτό που κάθε Ιούνη βλέπω... με κάνει να ντρέπομαι που είμαι άνθρωπος και για πολλά άλλα.

Αηδία έχουμε καταντήσει....

ΦΩΤΕΙΝΗ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Πεμ Ιουν 12, 2008 2:52 pm

Πολύ σε νιώθω Δανάη. Μη νομίζεις ότι σε άλλους χώρους είναι πιο ρόδινα. Στο δικό μου να δεις!!! Κάπου χρονικά φαίνεται ότι συνέπεσε η οργή μας. Προσωπικά κατάφερα να την υποτάξω και να το δω πιο εγωιστικά και να πω: Όχι δεν θα συντρίψω εγώ τον εαυτό μου για σας και τις παρανομίες σας. Σίγουρα δεν θα σώσω εγώ τον κόσμο από το κατρακύλισμα.Ούτε και εσύ Δανάη, όπως γράφεις.
Όσο για την οργή του Λιαντίνη σε πληροφορώ ότι δεν ήταν καθόλου μα καθόλου ήρεμη στην πραγματικότητα. Έκεί να δεις οργή, που να τρέμουν τα συθέμελα!
χαλαρουιτα
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 418
Registration date : 24/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Παρ Ιουν 27, 2008 9:58 am

Κάθε μέρα το ίδιο μπέρδεμα...

Κοιτάζω το ηλεκτρονικό μου ημερολόγιο και να τι μου δείχνει:

Υπάρχουν αυτά τα ονόματα?? Ποιός ξέρει τον Πετρουλά? Ή την Πιερία? Ή τον Σαμψών τον ξενοδόχο? (*Αλήθεια, αυτός που το έχει το ξενοδοχείο του?)

Έχω καλά νέα! Σπάσαν τα νερά! Θα γίνω πάλι ΘΕΙΑ!!!!! Άντε με το καλό να μας έρθει η κοριτσάρα!
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Παρ Ιουν 27, 2008 10:39 am

Με το καλό, με το καλό!!!

Να έρθει και να κατακτήσει τις εφτά θάλασσες κι αυτή...

Όλες τις χάρες της θείας να πάρει...

Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Σαβ Ιουν 28, 2008 1:45 pm

Χαλ, τις καλύτερες ευχές μου. Να σας ζήσει η τσούπρα! Και να γίνει ωραία και δυνατή σαν τη θεία της.
ΕΛΙΝΑ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 327

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Σαβ Ιουν 28, 2008 2:25 pm

Καλότυχο και γερό το μπεμπουλίνι σας! Να ζήσει και να ευτυχήσει!!!

Ξέρετε τι λατρεύω στα μωρά μωρά; Εκείνο το απίθανο άρωμα που έχει το δέρμα τους....
χαλαρουιτα
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Κυρ Ιουν 29, 2008 3:13 am

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!

Την είδα χθες! 3 κιλά μωρό και με δύο πόντους μαλλί! Σωστό σκατζοχοιράκι! Αχ, και αυτή η μυρωδιά... (έχεις δίκιο Ελίνα)!

Μόνο να σας πω ότι δεν είναι το αδερφού μου, αλλά μιας ξαδέρφης μου που έχουμε ζήσει αρκετά μαζί και τολμώ να πω ότι είναι από τις μεγαλύτερες χαρές που έχω νιώσει. Όταν τον έχεις ζήσει τον άλλο και είσαι σε μια ηλικία που μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει ο ερχομός ενός νέου ανθρώπου η χαρά σου δεν περιγράφεται!

Laughing ΕΙΜΑΙ ΘΕΙΑ!!
Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Ιουλ 01, 2008 8:20 am

Στα σκόρπια λόγια θα αφήσω ένα δικό μου παράπονο πως διάβασα κάτι που άδικο το βρήκα. Δε θα πω τι και δε θα πω πού. Μόνο ότι αισθάνθηκα να μου ρίχνουν μια ευθύνη που δεν μου αναλογεί. Εκτός αν έτσι έπρεπε να γίνει και βρέθηκα εγώ να ξεπληρώσω τα χρεωστούμενα. Αυτό μόνο...
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Ιουλ 01, 2008 9:11 am

Question Question Question Question Question

Όταν έχουμε κάποιο παράπονο είναι νομίζω καλύτερο να λέμε στα ίσα τι εννοούμε για να μπορούν και οι άλλοι να απαντήσουν. Ειλικρινά πάντως δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ποια χρεωστούμενα και τι ξεπλήρωσες; Ελπίζω να μην είναι αυτό που φαντάζομαι... Γιατί τότε θα πρέπει να σου πω ότι είναι ακριβώς ανάποδα τα πράγματα. Στη διάθεσή σου όμως όποτε θες να το συζητήσουμε τι εννοείς ακριβώς...

Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Πεμ Ιουλ 03, 2008 2:46 am

Είναι και κάποια πράγματα που προτιμάς να τα κρατάς για τον εαυτό σου. Αυτό που είχα να πω το είπα προς το παρόν. Αν παρακάτω θελήσω να πω κάτι περισσότερο, σίγουρα δε θα καταπιώ τη γλώσσα μου. Μην το παίρνεις όμως προσωπικά, γιατί προσωπικό δεν είναι. Κάποιες εκτιμήσεις που έγιναν με βρίσκουν αντίθετη αλλά και πάλι βλέπω και το δίκιο των άλλων. Smile
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Πεμ Ιουλ 03, 2008 11:23 am

Να τα κρατάς για τον εαυτό σου. Καμία αντίρρηση. Εγώ αναφέρθηκα μόνο σε όσα δεν κράτησες για τον εαυτό σου. Και ξαναλέω, όπου θές και όποτε θες, μπορούμε να κουβεντιάσουμε το παράπονο. Να μη μένεις και με λάθος εντυπώσεις... Θέλω να πιστεύω ότι κατάλαβα τι εννοείς και αν είναι αυτό τότε μόνο παράπονο δεν πρέπει να έχεις. Αν πάλι κάνω λάθος... Ευχαρίστως να ακούσω και αν κάτι περνά από το χέρι μου να το κάνω...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Σαβ Ιουλ 05, 2008 8:05 am

Άσχετα από τα παραπάνω... το διευκρινίζω μην έχουμε νέες παρεξηγήσεις...

Σας ενημερώνω ότι οσονούπω θα αποπλεύσουμε, το λέω έγκαιρα μη σας έρθει ξαφνικό που μια μέρα θα κάνετε κλικ και Εντουκάντους γιοκ...

Και πάλι διευκρινίζω. Το HOMA EDUCANDUS δεν έχει άδικα σύμβολο ένα καράβι και ένα φινιστρίνι. Έχει και μια καδένα εκεί... την έχετε προσέξει; Ε, λοιπόν, καμιά φορά τη βιράρουμε και αναχωρούμε. Ίσως κάποια στιγμή να ξαναγυρίσουμε και να ρίξουμε και πάλι άγκυρα εδώ. Ίσως και όχι. Ένα ταξίδι κρύβει όλες τις πιθανότητες.

Φιλάκια...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Παρ Αυγ 08, 2008 11:49 am

Σκόρπια λόγια δεν είναι εδώ; Να σκορπίσω λοιπόν... και λόγια και χαμόγελα και ευχαριστώ...

Λυπάμαι, δε θα πω σε ποιον ανήκει το "ευχαριστώ". Λυπάμαι ειλικρινά... Άστον να νομίζει διάφορα. Κάποτε θα καταλάβει τη ΜΕΓΑΛΗ ΒΛΑΚΕΙΑ... Ως τότε εμείς θα γελάμε...

Την παροιμία που λέει:
Όποιος σκάβει το λάκο του άλλου πέφτει ο ίδιος μέσα

φαίνεται δεν την ήξερε. Αχ, πόσο θα ήθελα να του πω πόσο πολύ την πάτησε... Θα έρθει η ώρα να το μάθει; Ε, ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον. Κάποια στιγμή, κάπου, κάποτε. Όχι τώρα. Τώρα καλά είμαστε με τις μαγειρικές μας. Αν μη τι άλλο χορταίνει και η κοιλίτσα μας ανθρώπινο φαΐ που την είχαμε ρημάξει στα ντελίβερι.

Υπάρχουν όμως και κάποια ευχαριστώ σε αγαπημένους που πρέπει να ειπωθούν και δημόσια. Ευχαριστώ λοιπόν από καρδιάς όλες τις καπετάνισσες. Όλες μαζί και μία προς μία ξεχωριστά. Γιατί ήταν εδώ σε στιγμές δύσκολες και τράβηξαν κουπί. Χαλ, Θαλασσινή, Μελίνα, Κέλλυ, θερμά σας ευχαριστώ για την παρουσία σας. Και φυσικά ευχαριστώ και το ναύτη του Αιγαίου, το Ζορμπά μας.

Κοίτα να δεις που για πλάκα ξεκινήσαμε να μιλάμε για πλήρωμα και καράβια και έσωσε ο λόγος να βγει αληθινός. HOMA EDUCANDUS; Χμ... AQUA MARINATUS θα έπρεπε να το λέμε... Για την κυριολεκτική και τη μεταφορική σημασία του όρου. Aqua στα ιταλικά σημαίνει νερό... και στα ελληνικά ξέρετε τι. Όσο για το marinatus, δικός μας ο όρος από το marina... Έτσι μας αρέσει και έτσι τον πλάθουμε. Γιατί γενικά είμαστε σε φάση που κάνουμε ό,τι γουστάρουμε και λογαριασμό δε δίνουμε. Να μη μας αρέσει;

Υπότιτλος και σύνθημα:

ΘΑ ΜΕΤΑΛΑΒΩ ΜΕ ΝΕΡΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ!!!

Φιλάκια πουλάκια, στα μουτράκια... Σε δύση και ανατολή και σε βοριά και νότο...

χαλαρουιτα
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Ιουν 24, 2009 12:17 pm

Απείχα καιρό.

Σήμερα νιώθω πως όλοι εδώ αλληλοκαλύπτουμε τις σκέψεις του άλλου.

ΥΠΟ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ μου σπάτε τα νεύρα -όπως θέλω να ελπίζω και εγώ- αλλά πάντα με την καλή έννοια!!!

Πολύ χαίρομαι απόψε! ΄

Ευχαριστώ για την συγκίνηση! Wink
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Ιουν 24, 2009 12:48 pm

Εγώ να δεις...

Είναι η πρώτη φορά που δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω τις συζητήσεις. Εννοώ ότι τρέχουν οι κουβέντες τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνω καν να διαβάσω όλα όσα γράφονται...

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: