ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
captain Nemos
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 367
Registration date : 31/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Δευ Νοε 19, 2007 7:45 am

Το φωτόνιο του Λιαντίνη...

Λίγο παραπάνω βλέπω όμως τον Απρόβλεπτο να μιλά για το προικιό της φύσης. Κι εδώ νομίζω πως έχει γίνει μια παρανόηση. Ο Λιαντίνης ήξερε πολύ καλά ποιος ήταν. Ούτε και το έκρυψε. Ακούστε και την τελευταία του διδασκαλία στις κασέτες αν δε με πιστεύετε όσοι δεν τον γνωρίσατε από κοντά. Να τον έχουν για πρότυπο ζητά. Και "καυχιέται" που κατάφερε να φτάσει στο σημείο να συμφιλιωθεί με το θάνατο.

Στο ίδιο όμως ντοκουμέντο αναφέρεται και στον άνθρωπο που δεν μπορεί για χι λόγους να φτάσει σε τέτοια ύψη κατανόησης. Όπως το ίδιο έχει κάνει και στα βιβλία του. Θυμίζω όσα έχει γράψει για τη δημοκρατία του Σόλωνα. Για τα βουνά και τους λόφους. Για τα αστέρια και τα λυχνάρια.

Ο κάθε άνθρωπος έχει τη δική του αξία είτε τον προίκισε είτε όχι η φύση. Κι αυτή την αξία, όποια κι αν είναι, έχει χρέος υπαρκτικό να την φτάσει στην τελείωση.

Το ζητούμενο δεν είναι η ανατομία του φαινομένου Λιαντίνη. Ο Λιαντίνης ήταν αυτός που ήταν. Το ζητούμενο είναι ο κάθε άνθρωπος να την "κάνει" από τη σπηλιά του Κύκλωπα. Δε γεννηθήκαμε Οδυσσείς όλοι σε τούτο τον κόσμο. Πολυμήχανοι... Αλλά ίδιο αγώνισμα τάχθηκε για όλους. Να γίνουμε αληθινοί. Εσθλοί.

Θα παραπέμψω κι εγώ στο Εντουκάντους. Τελευταίες σελίδες που αναφέρεται στον Πλάτωνα. Εκεί υπάρχει ανάλυση για το μέτρο του καθενός. Που αν ο άνθρωπος το σεβαστεί μπορεί να ρίξει το μπόι του ως τα αστέρια. Και είναι για τούτα τα λόγια που σέβομαι τη γνώμη του Λιαντίνη. Γιατί απέφυγε αν και προικισμένος ο ίδιος να αποτανθεί σε υπερανθρώπους. Ο Λιαντίνης άφησε πίσω του μια φιλοσοφία ζωής που απευθύνεται σε όλους.

Ξέρετε; Είναι σωστό αυτό που λέει η Δανάη για το παζλ. Τη μέθοδο που διαβάζεται σωστά ο Λιαντίνης. πχ Αυτό που τώρα μου έρχεται στο νου είναι η θεωρία του Βιγκότσκι που αναφέρει στο βίντεο. Ότι μπορείς να διδάξεις τον Τίμαιο ακόμη και σε παιδί έξι χρονών. Νομίζω ότι τυχαία δεν το είπε. Και αφού μπορεί ένα παιδί έξι χρονών να μάθει, μπορεί και ο κάθε άνθρωπος να μάθει. Ίσως λοιπόν και για το λόγο αυτό ο Λιαντίνης δε θέλησε να προβάλει τη δική του ιδιαιτερότητα. Για να μην τρομάξει τους ανθρώπους. Να μην τους απογοητεύσει. Μην πουν πως μόνο εκείνος τα κατάφερε γιατί ήταν αυτός που ήταν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://arxipelagos.blogspot.com/
Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 197

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Νοε 21, 2007 12:05 pm

Παράθεση :
Όχι, δεν είναι απλώς διάλογος Μυρτάλη, αλλά ούτε για την «καθοδηγούσα φύση» Δανάη, αλλά για συνομιλία πρόκειται, αδιαμελάβητη του Αρχέτυπου με τη Φύση. Και τον θάνατο του Αρχέτυπου και τις συνέπειες αυτού του θανάτου. Όχι για τον θάνατο γενικά και αόριστα, όχι για το θάνατο κάποιου προβάτου. Ο Ιησσους όταν τους κατήγγειλε κάποτε ότι έχουν Πατέρα τους τον θάνατο, και όχι Πατέρα τους την Ζωή, αυτό θαρρώ πως έλεγε: ότι ζούν από τον θάνατο των Αρχέτυπων, από την χρήση των Αρχέτυπων της Φύσης οικοδομούνται τα μεγάλα ψέματα των κοινωνικών σχηματισμών. Η πρώτη ύλη για όλα τα πεδία δράσης και ανάπτυξης των καταμερισμένων σχηματισμών. Αυτή είναι και η μεγάλη Ντροπή που παράγει και την υποκρισία.

Διάλογος ... συνομιλία... λεπτές αποχρώσεις, που όμως αγαπητέ Απρόβλεπτε δε βλέπω να τις χρησιμοποιείς με συνέπεια. Γιατί λίγο παραπάνω ήσουν εσύ που πρωτομίλησες για διάλογο. Όχι εγώ.

Όσο για τα αρχέτυπα που γίνονται θεμέλια των μεγάλων ψεμάτων, ακόμη και οι "πρωτοετείς" στη φιλοσοία του Λιαντίνη το γνωρίζουν πως έχει εστιάσει σε πολλά σημεία του έργου του την προσοχή όσων τον μελετούν στο ακριβώς αντίθετο.

Πχ Θυμίζω τα περί Μεγάλου Ουτοπικού που είπε για τον Ιησού στη Γκέμμα. Ή στο Χάσμα Σεισμού για τους μαθητές που έγιναν ασεβεστέροι από σέβας. Ή στα Ελληνικά που παραθέτει την εντολή του Νίτσε, το "Μοναχός μου φεύγω τώρα μαθητάδες μου"... Αλλά και στα βίντεο δεν τον ακούμε να λέει πως ο καθένας πρέπει να κουβαλήσει το δικό του σταυρό;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
Απρόβλεπτος
Τζόβενο

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Registration date : 03/11/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Σαβ Νοε 24, 2007 9:22 am

Δεν διυλίζω τον κώνωπα αν αυτό εννοείς φίλτατη Μυρτάλη. Στην κουβέντα αυτή, έθεσα τον διάλογο και τη συνομιλία ταυτόχρονα και μαζί τα έβαλα χωρίς να αποδώσω κάποια πρωταρχικότητα. Δύο στιγμές διακριτές: ο διάλογος το στοιχείο του κοινωνικά λογικού, και η συνομιλία το αισθητηριακό στοιχείο –το ειδικά λογικό της φύσης. Ο Δ. Λιαντίνης εκκινεί από το δεύτερο για να «ανιχνεύσει» το πρώτο, αν και τα δύο στοιχεία αυτά, είναι πλεγμένα και ταίρια όπως τα φίδια του Τειρεσία.

Επομένως ένα μεγάλο ερώτημα είναι, κατά πόσο μπορούμε να περάσουμε από το κοινωνικά λογικό στο ειδικά λογικό της φύσης. Εκεί κρίνεται νομίζω κατά πόσο οικοδομείται το «ψέμα». Αδιάφορο από αυτήν την άποψη είναι αν ο Δ. Λιαντίνης υπογράμμισε και έδειχνε τους κινδύνους του «μεγάλου ψέματος». Η ίδια η «περίπτωση Ιησου», αυτό δεν έδειξε, και μάλιστα σε ιστορική μεγέθυνση?
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 421

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Κυρ Νοε 25, 2007 8:39 am

Μιλάς πολύ ωραία, Απρόβλεπτε. Στο έχω ξαναπεί νομίζω. Μιλάς και δωρικά. Μ' αρέσεις.

Τα "σιβυλλικά" σου ολίγον με μπλέκουν και αυτό δε μου αρέσει. Αλλά δε φταις εσύ. Δικό μου είναι το πρόβλημα και προσπαθώ όσο μπορώ να σε "πιάσω".

Κοίτα λοιπόν πού κόλλησα: Λες ότι ο Λιαντίνης εκκινεί από το δεύτερο. Δε διαφωνώ. Τουλάχιστον στο βαθμό που παρακολουθώ τη σκέψη σου. Μα... Γιατί παρακάτω χαράζεις ανάποδη πορεία για εμάς;

Λέω, δική μου αυτή η άποψη, όχι για να μιμηθώ το τι έκανε ο Λιαντίνης, πως μόνο εκείνος που συνομίλησε με τη φύση μπορεί να κυνηγήσει τις μεγάλες αλήθειες. Δεν είμαι καλός στο να θυμάμαι πού το έγραψε ο δάσκαλος ετούτο ή το άλλο (Δανάη... βοήθεια... ) αλλά καλά θυμάμαι πως κάπου γράφει κάτι πολύ όμορφο. Νομίζω το είδα και στο φόρουμ (δεν παίρνω και όρκο) για εκείνον που ακούει ως και τη δροσιά που στάζει από τα φύλλα. Είναι κάτι ανάλογο με όσα κοπιάρησε παραπάνω η Μυρτάλη. Για το θρόισμα του σπόρου που βλαστάνει και της πόας που ρίχνει μπόι. Και για το κοιμητήρι των !!! πουλιών!!! Μα τι μου φέρνει στο νου ο άνθρωπος; Και μνήμες και προβληματισμούς.

Γιατί νιώθω να ζωντανεύουν τα παιδικάτα μου από τη μια και από την άλλη αναρωτιέμαι για το γιο μου. Που δεν πρόκαμε να κυλιστεί σε πόες κι εδώ στην πόλη το ελάχιστο γκαζόν του μάθαμε να το αποφεύγει με τα ταμπελάκια:

ΠΡΟΣΟΧΗ "ΜΗΝ ΠΑΤΑΤΕ ΤΗ ΧΛΟΗ"
Απρόβλεπτος
Τζόβενο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Νοε 27, 2007 1:08 pm

Φίλε Ηρακλή. Δεν ξέρω ποιούς εννοείς με «εμάς». Δεν υποδεικνύω, δεν προτείνω καμμιά πορεία, δεν υποβάλλω κανένα χάραγμα. Ούτε και είμαι απολογητής ή ερμηνευτής του Δ. Λιαντίνη, ούτε και ήταν Δάσκαλός μου, ούτε και Μαθητής του ήμουν. Ούτε πλειοδοτώ για να τον γκρεμίσω, ή για να τον ανυψώσω προς χρήση. Αλήθεια λέω και δεν υπονοώ τίποτε για κανέναν.

Απλώς λέω «κάποιες σκέψεις» πάνω στα μεγάλα ζητήματα και στις Πτώσεις των Αρχέτυπων. Αν οι λόγοι αυτοί αποβάλλουν βεβαιότητα, είναι μια βεβαιότητα που βγαίνει από το δικό μου εργαστήριο. Δεν είναι και η βεβαιότητα του κόσμου αυτή, παρόλο που η συνεπής τυχαιότητα της Φύσης το αντίθετο μου δείχνει. Αυτή η συνεπής τυχαιότητα στρέφει το ενδιαφέρον μου στην "Πτώση Λιαντίνη", δίπλα στην "Πτώση Ιησου" και δίπλα στην "Πτώση Αδάμ".

Έτσι θαρρώ, ότι η ανάποδη πορεία που λες ότι βλέπω, φέρνει στο νου μου την Αρχή της Απροσδιοριστίας του Χάιζενμπερκ. Που δεν δίνει ποτέ δύο μεγέθη ταυτόχρονα. Μήπως έτσι ενεργείται Ιστορία και πυροδοτείται η Αλήθεια; Ποιός έφτιαξε «το κοιμητήρι των πουλιών»;
Απρόβλεπτος
Τζόβενο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Νοε 28, 2007 2:31 am

Και για να το πω αλλιώς το ζήτημα που έθεσα σχετικά με τα προικιά του Δ. Λιαντίνη και την συναισθητηριακότητά του στον Κόσμο: κατά πόσο μπορούμε να εκκινήσουμε από το έργο του, το κοινωνικά λογικό στοιχείο και να βρεθούμε στο ειδικά φυσικό χωρίς να βαλτώσουμε στην «σκιά του ονείρου», την ποίηση και φιλολογία, και στο «απόθετο κάλλος»; Δίνει ο ίδιος μια πρώτη απάντηση θαρρώ με το παράδειγμα στον Ηράκλειτο:
«... Την κατανοούν όχι όσοι προσφέρονται να τήν μελετήσουν (την γλώσσα του), αλλά εκείνοι που κατέχουν καί μπορούν να την ζήσουν.» (κείμενο του Δ. Λιαντίνη για τον Ηράκλειτο που δημοσιεύθηκε στο σαιτ εδώ).

Βλέπω να τίθεται λοιπόν από τα πράγματα ένα εμπόδιο. Δίπλα από αυτό το ασυγχώρητο εμπόδιο που χωρίζει εκείνους που «έγιναν άνθρωποι με χέρια και νου και φωνή αλλά στην ουσία ποτέ δεν ξεκόρμησαν από το ζώο, αφάνησες στα βαθιά απολιθώματα και τους λίγους, που σαν έγιναν άνθρωποι αγωνίστηκαν πολύ για να μείνουν τέτοιοι» (βλ. Γκέμμα σελ. 224). Ένα εμπόδιο που ενώνει και τους δύο στο θάνατο, τους χωρίζει όμως στη ζωή.

Για ποιό λοιπόν «άπλωμα» αυτού που εμφανίζει ο Δ. Λιαντίνης στον Κόσμο μπορούμε να μιλάμε; Μήπως εδώ πάνω, σε αυτό το εμπόδιο, δεν οικειοδομείται το μεγάλο ψέμα και η διαστροφή; Αποβάλλοντας και εμφανίζοντας προς τα έξω, προς τη Φύση, τον θάνατο και την αστάθεια του Σύμπαντος;

Δεν προϋποθέτει το λογικό έμπλεκτο του Δ. Λιαντίνη την ίδια την καταγραφή της «λανθάνουσας φύσης», που είναι Ενική διαδικασία, και που δεν είναι προσβάσιμη στους πρώτους; Οι πρωτοπορίες κάθε είδους στο κοινωνικό γίγνεσθαι δεν είναι η «αντιστροφή» αυτή της φυσικής πρωτοπορίας; Είναι αυτές ο δεύτερός τους θάνατος;

Μήπως αυτό το πρόφθασμα του θανάτου του που ενεργεί ο Δ. Λιαντίνης, δεν μπορεί παρά να δείχνει το πέρασμα, τον κρίκο από το θάνατο στη ζωή; Από την αστάθεια του Σύμπαντος στη Σταθερότητά του;

Είναι ο θάνατος, ο θάνατος της οντογένεσης; Ο θάνατος του «αγέννητου» παιδιού;
ΔΙΩΝΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 881

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Νοε 28, 2007 1:27 pm

Απρόβλεπτε,

πολύ βαρύ το έκανες. Δεν έρχεσαι αύριο στον Πετρολούκα; Εκεί άμα θες το συζητάμε το θέμα, με ρακόμελα και κλαρίνα. Εγώ έτσι μιλάω για θάνατο.

Με χορό και με τραγούδι. Γιατί και το θάνατο τον κατέχουν όσοι μπορούν να ζήσουν τη ζωή. Η ζωή που τηνε ζεις είναι το σκαλί για να τον μελετήσεις το μπαρμπα θάνατο.

ΔΙΩΝΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Δεκ 04, 2007 5:02 am

Δανάη, μου λείπεις. Κάποτε λέγαμε και καμιά κουβέντα ανάλαφρη. Πολλή σοβαρότης έχει πέσει και μούγκα...

ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Δεκ 04, 2007 11:21 am

Μ' αρέσει που ψάχνεις να βρεις τη Δανάη. Λες και δε φαίνεται με τι ασχολείται. Βρε συ Διώνη, εσύ τα διάβασες όλα τα κείμενα; Και σου έμεινε και χρόνος να θέλεις κουβεντούλες "ανάλαφρες";

Εγώ ομολογώ ότι έχω μπλέξει για τα καλά. Ειδικά με το τελευταίο. Έχω φάει φρίκη λέμε. Τι περιγραφή είναι αυτή. Και πιο πολύ το χειρόγραφο. Αμάν αδερφέ μου. Και πώς το λέει εκείνο με τις Καρυάτιδες; Έλα κοντά μου... Το πιστεύεις ότι από ένα σημείο και μετά με πιάσαν τα ζουμιά και δεν έβλεπα μπρος μου;

Ένιωθα να τον βλέπω μπροστά μου όχι να τα γράφει αλλά να τα πραγματοποιεί. Τι άντρας. ΑΝΤΡΑΣ!!! Τι μεγαλείο αυτός ο άνθρωπος.

Δανάη, άσε τη φιλενάδα σου να λέει τα δικά της. Συνέχισε εσύ αυτό που κάνεις γιατί καρτερούμε με αγωνία και τη συνέχεια. Θα τη δημοσιεύσεις, έτσι δεν είναι; Ή κατάλαβα λάθος;

Κι απορία. Νταλιάνα γιατί; Τι σημαίνει Νταλιάνα;
Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Δεκ 04, 2007 11:44 am

Ηρακλέα κι εγώ το ίδιο ήθελα να ρωτήσω. Δανάηηηηηηη. Τι θα πει Νταλιάνα;

Κι επίσης. Καλά δεν απαντάς ούτε στο τηλέφωνο. Δουλεύεις όμως ή μας δουλεύεις; Θα ανέβει η συνέχεια;
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Πεμ Δεκ 06, 2007 6:06 am

Και η συνέχεια και πολλά άλλα θα ανέβουν. Το ζήτημα που με απασχολεί πλέον είναι ο τρόπος. Λόγω φόρτου εργασίας δεν προλαβαίνω να δρομολογήσω κάποια άλλα σχέδια που υπάρχουν. Υπομονή. Θα μάθετε τα τι και τα πώς όταν έρθει η ώρα. Όχι νωρίτερα. Και φυσικά δε σας δουλεύω. Πιο σοβαρά δε θα μπορούσα να μιλήσω.

Προς το παρόν μόλις τελείωσα από την εφημερία και είμαι ξεθεωμένη. Αύριο έχω μετακόμιση αίθουσας, επιτέλους επιστρέφει στο σχολείο η μαθήτριά μου που τραυματίστηκε σοβαρά σε τροχαίο πριν από ένα μήνα αλλά έχει ακόμη δυσκολία στην κίνηση και πρέπει να αλλάξουμε αίθουσα.

Συν συνεδρίαση τριμήνου... Συν βαθμολογία τριμήνου... Συν προετοιμασία Χριστουγέννων. Μη με αγχώνετε σας παρακαλώ. Υπάρχει πάρα πολύ υλικό για ανέβασμα, αλλά πρώτα θα τα μελετήσω και μετά θα δω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ανέβουν.

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Κυρ Δεκ 09, 2007 2:41 am

Κι ενώ μελετώ αυτά που αγαπώ, θέλω δε θέλω διαβάζω και άλλα. Μα έλα που δεν μπορώ λέξη να πω. Μόνο παροιμίες. Ελληνικές και με όλη τη λαϊκή σοφία φορτωμένες:

"Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα."

"Εκεί που μας χρωστάγανε, μας ζήταγαν και το βόδι."

Λέω αυτά προς το παρόν. Συν το ότι η οργή μου για την αδιαντροπιά και το ξετσίπωτο φέρσιμο έχει ξεπεράσει το όριο. Μόνο και μόνο επειδή το θέμα δε με αφορά προσωπικά, επιφυλάσσομαι. Αλλά αν ο άμεσα θιγόμενος μου δώσει την άδεια, υπόσχομαι να τα πω όλα χύμα και τσουβαλάτα. Γιατί ως εδώ και μη παρέκει με το θράσος και την εκμετάλλευση...

Και γιατί όταν βλέπεις το άδικο και δε μιλάς, γίνεσαι άδικος κι εσύ.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://educandus.blogspot.com/
ΗΡΑΚΛΗΣ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Κυρ Δεκ 09, 2007 10:24 am

Κι όταν βλέπεις κάτι που δεν καταλαβαίνεις; Τότε αισθάνεσαι ηλίθιος ή στην απέξω... Τι εννοείς καλή μου με όλα αυτά; Φώτισε κι εμένα το φτωχό. Πολλή οργή ακούω και ανησυχώ. Τι συμβαίνει πάλι;

Έχει εξαφανιστεί και η Διώνη και ανησυχώ. Μήπως έκανε πάλι καμιά αποτυχημένη προσπάθεια να αναστήσει το κίνημα του Μπάουντι;

Και... συγνώμη που θα το ξαναβάλω... αλλά η Νταλιάνα τι απέγινε;
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 482

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Δεκ 11, 2007 4:33 am

Η Νταλιάνα ... ναι, πρέπει να το ανεβάσουμε σύντομα και το υπόλοιπο κείμενο. Υπαρκτό ιστορικό πρόσωπο είναι. Ο Δάσκαλος χρησιμοποιεί το όνομα για να μιλήσει για το θάνατο και όχι για να καταγράψει απλώς την ιστορία της. Η ουσία όμως του κειμένου έχει ήδη δημοσιευτεί. Και ειδικά εφιστώ την προσοχή στο χειρόγραφο. Αυτά που γράφει εκεί είναι που προβληματίζουν και δημιουργούν τεράστια ερωτηματικά.

Λέει χαρακτηριστικά σε ένα σημείο:

Παράθεση :
Έντιμα και σιγανά: χίλιες και μύριες ζωές να πληρώνουνται, για να μη ζήσει κανείς τη φρίκη του κλειστού θανάτου.

Και λίγο παρακάτω:

Παράθεση :
Αλλά ζωντανό στον Άδη ούτε το σκυλί του εχθρού σου.

Πώς ετούτες οι κουβέντες συνδυάζονται με όσα διαβάζουμε στο ΕΔΩ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ στη Γκέμμα και που υποτίθεται έπραξε τον Ιούνιο του '98 ο ίδιος ο Λιαντίνης;

Πολλές πληροφορίες είχα την τιμή και την εξαιρετική τύχη τελευταία να μάθω. Καταιγισμός στοιχείων. Κι αισθάνομαι τη γη να τρέμει κάτω από τα πόδια μου. Όλα ανατρέπονται. Προσπαθώ να βρω ισορροπία, μα εδώ μιλάμε για χιονοστιβάδα...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Κυρ Δεκ 30, 2007 1:12 pm

Τι το ήθελα εγώ εκείνο το περί πάσας προσφοράς; Ζήλεψα την προλαλήσασα;;;

Άντε τώρα λες και δεν είχαμε τι να κάνουμε... να ξαναβάλουμε στη θέση τους όλα όσα γκρεμίσαμε από το ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ. Τελεία και παύλα. Οι άνθρωποι ακόμη και αν δεν είναι το τέλειο αυτό που έχουν, λατρεύουν το σύνηθες και τους φοβίζει το άγνωστο... Εντάξει, για δοκιμή... Το είδαμε και σε άλλη μορφή το blog. Τώρα παρακαλώ αγαπητά μου συντρόφια να τα ξαναφτιάξετε όλα όπως ήταν πριν πατήσετε το κουμπάκι του Εγκέλαδου.

Διώνηηηηηηηη.... πού είσαι καλό μου; Εσύ τουλάχιστον το ρίχνεις στις επαναστάσεις και όχι στους "ελαιοχρωματισμούς" μέσα στο καταχείμωνο.

άντε να φτιάξω καμία βαλίτσα και να έρθω να σε βρω... ουφ...

Μυρτάλη
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Κυρ Δεκ 30, 2007 3:28 pm

Γράψε λάθος... τουλάχιστον προσπάθησα. Να μη λέει και ο Νέμος πως με την πρώτη δυσκολία φωνάζω βοήθεια. Αλλά όντως καμιά άλλη εμφάνιση δε μου άρεσε κι εμένα... Μπορεί να είναι η συνήθεια αλλά και τεχνικά σε όλες τις άλλες εκδοχές τα πράγματα ήταν χειρότερα.

Ίσως - λέω ίσως - να πρέπει να το δούμε πιο ζεστά για σάιτ. Τα blogs έχουν τη δική τους γλύκα αλλά και τις ένα σωρό τεχνικές αδυναμίες. Εντάξει, μια λύση ήταν η μεταφορά των οπτικοηχητικών για να μη βαραίνει η σελίδα. Αλλά και πάλι δεν προβάλλονται σωστά τα θέματα.
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Σαβ Ιαν 05, 2008 2:36 pm

Σκόρπια λόγια... εντελώς όμως ...

είπα κι εγώ απόψε να γράψω κάτι άλλο... όχι για το Δάσκαλο...

Μία ώρα έγραφα... και νομίζω ότι ήταν και καλό... με κάθε μετριοφροσύνη...

Και ξαφνικά... μπουμ... χάθηκε όλο...

Απρόβλεπτε δεν το παθαίνεις μόνο εσύ...

Και σίγουρα δεν αρέσει σε κανέναν να το παθαίνει...

Ούτε και έχω διάθεση να το ξαναγράψω. Είναι απ' αυτά που μια φορά τα γράφεις. Πάει τώρα...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Δευ Ιαν 07, 2008 8:57 am

Τακ τουκ η καρδιά μου στις ακονόπετρες βαράει σαν τον καβαλάρη... α με τα μηχανήματα του διαόλου ...

Που μας έχουν κάνει σκλάβους τους και κάθε μέρα πρέπει να μαθαίνεις και τούτο και το άλλο και τελειωμό δεν έχει.

Για μία ώρα τώρα κατέβαζα ετούτο και το άλλο που μου έλεγε το σύστημα πως πρέπει να γίνει διότι αλλιώς εκεί που θα γράφω ένα κατεβατό τσουπ το πρόγραμμα θα βγάζει αντιμετώπισα πρόβλημα και πρέπει να κλείσω...

Κι επειδή τελευταία κουράστηκα να χάνω το ένα μετά το άλλο κατεβατό... είπα να την κάνω την ανανέωση των προγραμμάτων. Και ωραία την έκανα αλλά μετά δεν έβλεπα ούτε βίντεο, ούτε ηχοθήκες ούτε τίποτα... ο κακός χαμός.

Ευτυχώς με τη μέθοδο της δοκιμής και πλάνης κατάφερα να επαναφέρω την κατάσταση. Μα με δαιμονίζει που τόσο χρόνο πρέπει να χάνεις κάθε φορά...

Μόνο για τις διαφημίσεις δε θα λυπηθώ χρόνο. Πέστε μου τι να κάνω για να τις εξαφανίσω από κει πάνω γιατί φρικάρω που χτες ειρωνευόμουνα εκείνους που τις βάζουνε στα μπλογκς και σήμερα μου ήρθανε απρόσκλητες στο φόρουμ....

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Σαβ Μαρ 29, 2008 2:09 am

Γιατί ξεχάσαμε το σκόρπια λόγια; Μάλλον γιατί σκόρπισε περισσότερο η σκέψη μας από όσο θα έπρεπε. Φταίει και η άνοιξη...

Αφήνω εδώ κάτι που λέγαμε χτες με τη Χαλ... Μας λείπει η Λουκία... Πολύ!!!

Loukia Sofou
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 377
Registration date : 10/12/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Απρ 01, 2008 11:56 pm

Εγώ θα σας αφιερώσω μία στροφή από το "Πόρτο Ρίκο", του αγαπημένου μου Βασίλη :

"Όσο για μένα είμαι πάντα εδώ
με των ματιών σας την φωτιά σημαία
είναι όμορφα απόψε που ανταμώσαμε
μ' αρέσει να αρμενίζουμε παρέα"
ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τρι Απρ 08, 2008 2:34 pm

"Οι έλληνες δεν έγραψαν, οι έλληνες έζησαν."

Δημήτρης Λιαντίνης

Κι απόψε έγινε έτσι... Ζήσαμε, δε γράψαμε. Και ήταν όμορφα.

"Στα ίδια μέρη θα ξαναβρεθούμε." Στα ολόιδια...

Φθινόπωρο 1983

Εκεί που η άνοιξη είχε κιόλας γράψει με ανεξίτηλα μελάνια το όνομά της.

Κι ας έμεινε χωρίς όνομα το σκαφάκι... Έχεις ακούσει για την Ντουιγκού; Για το "Γυναίκα χωρίς όνομα";

Στα ίδια μέρη...

Κανονικά θα έπρεπε κανείς να πονάει. Ίσως και να δακρύζει.

Δεν ξέρω αν φταίει που μεγάλωσα πια και τα βλέπω σαν τρίτος. Σαν μακρινός παρατηρητής. Λες και τα έζησε κάποιος άλλος.

Ή "φταίξανε" απολυτρωτικά τα μάτια του αύριο... ήλιοι με φωτοστέφανο χρυσό. Σε κοίταγα απόψε και έλεγα "Κάτι μου θυμίζει..."

Γύρισα σπίτι και έπιασα και σκάλιζα παλιές φωτογραφίες. "Ένα όνειρο τρελό, όνειρο απατηλό..."

Εντάξει, μωρέ. Και τι έγινε; Ο καθένας έχει τη δική του ιστορία. Έχω κι εγώ τη δική μου. Πειράζει που αν την άρχιζα πάλι από την αρχή θα έκανα ακριβώς τα ίδια;

Δε σε άκουσα και δεν ήρθα μαζί σου... Κακώς. Ταξί δεν πέρασε. Πήρα το δρόμο μέχρι την κοντινή λεωφόρο. Επίτηδες το έκανε κάποιο κακό πνεύμα. Να περνάω και να θυμάμαι την κάθε γωνιά. Κι ας πήρα την ανάποδη πορεία. Όχι από τα σκαλάκια. Όχι από το βενζινάδικο. Αδειάσαμε πια τις δεξαμενές του... σταγόνα δεν έμεινε. Και τα μπιντόνια από το σκαφάκι μας χαμένα. Σε ένα πέλαγο που πέρασε και δε θα ξαναρθεί...

Κάθε γωνιά και μια μνήμη... Σου έχω μιλήσει για το Μy Sharona; Θύμισέ το μου όταν θα βρεθούμε με την Άννα... Τώρα εκεί είναι καφετέριες. Και κόσμος άσχετος. Τότε... Ήταν η Σερενέιτ. Η τελευταία μας βόλτα με την Αννούλα. Το τελευταίο μας βράδυ πριν μπαρκάρουμε.

Την άλλη νυχτιά βρέθηκα στη Βοστώνη να τρώω τα λουκουμάκια και να κλαίω με μαύρο δάκρυ. Απόψε όμως δεν έκλαψα. Το πιστεύεις; Ούτε κι εγώ... Πώς γίνεται;

Στα ίδια μέρη. Και ήταν στα μάτια σου όλα τα μέρη και όλες οι μέρες μου. Πώς;;; Άγνωστο και μυστηριακό. Γι' αυτό σου λέω. Κάτι μου θύμιζες απόψε. Τώρα ξέρω...

Στο έχω πει, ε; Είμαι πολύ ευτυχισμένη που σε γνώρισα. Και ... ξέρε και τούτο... Πάει καιρός που δεν είπα τη λέξη ευτυχία.

Εγώ, η μαμά σου...

χαλαρουιτα
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 418
Registration date : 24/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Τετ Απρ 09, 2008 6:09 am

-"Όλο εγώ μιλάω! "
-"Μου αρέσει να ακούω!"
-"Κι εμένα μου αρέσει να ακούω, ξέρεις!"

Δεν με άκουσες όμως... Ήθελες ταξί...

Το πέλαγος έρχεται και ξαναέρχεται μα ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ δεν είναι ίδιο.

Η μουσική είναι το πάθος μου, όχι μην σας ξεγαλάει, δεν ξέρω να παίζω μουσική. Τραγουδάω όμως, για να αδειάσουν τα μαγαζιά και για να σπάσουν τα τζάμια, αλλά δεν με απασχολεί καθόλου αν θα πληγώσω τρυφερά αφτάκια! Μου αρέσει να εκφράζομαι ΕΛΕΥΘΕΡΑ!

Και ξέρεις ποιό τραγούδι μου ήρθε στο μυαλό;

Η ευτυχία είν'αυτό.

Πια το τρένο απο δω δεν περνά
μα στο ρολόι ανάποδα ο δείχτης γυρίζει
και τα φώτα των φρένων ανάβουν εκεί
βαθιά μες τη νύχτα μια σειρήνα σφυρίζει

Δευτερόλεπτα,πριν χρόνια μετά
Ξαφνικά είμαστε μόνοι σε μια άγνωστη ερημιά
μια φωτεινή επιγραφή
εδώ χάθηκε κάποτε του μύθου η κλωστή...

Ό,τι ζήσαμε πια είναι σχήμα κλειστό
Ό,τι χτίζουμε σκορπάει στον άνεμο
Έτσι είναι γραφτό η ευτυχία είναι αυτό
που περιμένουμε να 'ρθει

Μα κάτι ζωντανούς μας κρατά
κι είναι μόνο ένα βήμα,ένα βήμα πιο πέρα
που ο αέρας της πόλης αλλάζει ξανά
τα χιόνια λιώνουν γιορτάζει η μέρα

Τα μαλλιά σου όπως λύνεις μωρό μου μπορεί
και το αίνιγμα του κόσμου να λυθεί
δεν είν' το τέλος και η καταστροφή
η ευτυχία είναι αυτό
που περιμένουμε να 'ρθει

Μα άσε ένα φως ανοιχτό η ευτυχία είναι αυτό
που περιμένουμε να 'ρθει

ένα αόρατο χέρι μας οδηγεί
η ευτυχία είναι αυτό
που περιμένουμε να 'ρθει
Πια το τρένο απο δω δεν περνά
μα στο ρολόι ανάποδα ο δείχτης γυρίζει
και τα φώτα των φρένων ανάβουν εκεί
βαθιά μες τη νύχτα μια σειρήνα σφυρίζει

Δευτερόλεπτα,πριν χρόνια μετά
Ξαφνικά είμαστε μόνοι σε μια άγνωστη ερημιά
μια φωτεινή επιγραφή
εδώ χάθηκε κάποτε του μύθου η κλωστή...

Έτσι είναι γραφτό η ευτυχία είναι αυτό
που περιμένουμε να 'ρθει

Μα κάτι ζωντανούς μας κρατά
κι είναι μόνο ένα βήμα,ένα βήμα πιο πέρα
που ο αέρας της πόλης αλλάζει ξανά
τα χιόνια λιώνουν γιορτάζει η μέρα

δεν είν' το τέλος και η καταστροφή
η ευτυχία είναι αυτό
που περιμένουμε να 'ρθει

Μα άσε ένα φως ανοιχτό η ευτυχία είναι αυτό
που περιμένουμε να 'ρθει

ένα αόρατο χέρι μας οδηγεί
η ευτυχία είναι αυτό
που περιμένουμε να 'ρθει

Στίχοι: Μανώλης Φάμελος

Η ευτυχία είναι αυτό που περιμένουμε να'ρθει...

Και θα έρθει μαζί με το πέλαγο... Μαζί με τα πουλιά... Μαζί με τα στράλια... Μαζί με τ'άνθη...

Μη νομίζεις ότι μόνη σου σκάλιζες τα παλιά, το κάναν κι άλλοι.

Στα ίδια μέρη... Αλήθεια είναι αυτό. Ίσως διαφορετικές οι συνθήκες και οι καταστάσεις, αλλά σίγουρα στα ίδια μέρη.

Ακόμα κι αν τα μέρη αλλάζουν μερικές φορές οι καταστάσεις μοιάζουν τόσο σαν όλα να οδηγούν σε μια άγνωστη στράτα...

-"Καλά, εεε... Αύριο θα.............!!!"
Να θυμάσαι μια μέρα μακριά είναι το αύριο!
ΕΛΙΝΑ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 327

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Σαβ Απρ 12, 2008 9:55 am

Ουφ... βάρυνε η ψυχή μου σήμερα και πρέπει να το πω. Ευκάλυπτοι, στρατιώτες, Ανδρομάχες... και σαν να μην έφταναν αυτά, εκείνη η απίθανη μουσική των Μενεστρέλλων. Και δεν ξέρω για την Ανδρομάχη...(έτσι κι αλλιώς κανείς ποτέ δεν μπορεί να ξέρει για τους άλλους) εγώ όμως στο τέλος έπιασα να τραγουδάω του στίχους του Λιαντίνη με τη μουσική του Χατζιδάκι και να τον "βλέπω" εκεί, κάτω από τον ευκάλυπτο:

"Ανθίζει εξαίσιο της αγάπης
το δέντρο μες στην απουσία
στην πυργωμένη Τροία
ο θάνατος το όνομά του γράφει."

Δημήτρης Λιαντίνης
* Ώρες των Άστρων *

Πατήστε το εικονίδιο για να ακούσετε τη μουσική παράλληλα... και πέστε μου, έχω άδικο;

Σερενάτα για την σ...
Hosted by eSnips
ΔΙΩΝΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Σαβ Απρ 12, 2008 9:55 pm

Ώχου τι μου έκανες απόψε... γύρισα κι εγώ από τα νυχτοπερπατήματα και είπα να κάνω ένα τελευταίο τσιγάρο σερφάροντας αγαπημένες σελίδες...

Με ξενύχτησες και με ξημέρωσες γλυκιά μου... Η αναλυτική μου απάντηση είναι εδώ:

http://educandus.forumotion.com/forum-f20/topic-t287.htm#1540

Και ναι, έχεις δίκιο αλλά και άδικο... Ζηλευτή είναι η εικόνα και όχι μόνο πικραμένη. Πώς να το κάνουμε Ελίνα; Ο πόνος είναι δομικό στοιχείο θεμελιώδες μάλιστα στην πορεία του ανθρώπου που ορέγεται την αλήθεια. Θα τον περπατήσεις και θα πονέσεις αν θες να φτάσεις στ' αστέρια. Πώς αλλιώς;

Ο Χατζιδάκις, απλά θεϊκός!!!

Ακούστε και ένα τραγουδάκι από μένα...

08 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΝΗ.w...
Hosted by eSnips

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ   Κυρ Απρ 13, 2008 2:31 pm

Στίχοι: Μάνος Χατζιδάκις
Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις
Πρώτη εκτέλεση: Στέλιος Μαρκετάκης
Άλλες ερμηνείες: Μαρία Δημητριάδη

Είκοσι χρόνια με ρωτάς
ποιος πήρε την Ελένη
μα εκείνη μόνη στο σχολειό
τον Πάρη περιμένει

Είκοσι χρόνια με ρωτάς
ποιόν αγαπά η Ελένη
είναι στη Σπάρτη,στα νησιά
στην Τροία παντρεμένη

Με ρωτούν για την Ελένη - αχ Ελένη
που΄ναι εικόνα δακρυσμένη - αχ Ελένη
μα εγώ δεν απαντώ
την καρδιά μου τη σφραγίζω
και την πίκρα μου κεντώ

Είκοσι χρόνια με ρωτάς
πού θα βρεθεί η Ελένη
σαν ζωγραφιά στην εκκλησιά
ή σαν κερί αναμμένη

Είκοσι χρόνια με ρωτάς
πού θάψαν την Ελένη
μπορεί στο Άργος στους αγρούς
μπορεί στην οικουμένη

Με ρωτούν για την Ελένη - αχ Ελένη
που΄ναι εικόνα δακρυσμένη - αχ Ελένη
μα εγώ δεν απαντώ
την καρδιά μου τη σφραγίζω
και την πίκρα μου κεντώ

ΣΚΟΡΠΙΑ ΛΟΓΙΑ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: