ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Γιούχου! Οι αλλαγές στο ασφαλιστικό θα παρατείνουν τη ζωή μας!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Γιούχου! Οι αλλαγές στο ασφαλιστικό θα παρατείνουν τη ζωή μας!   Κυρ Ιουν 13, 2010 4:34 am

Ναι, καλά διάβασες.

Οι αλλαγές στο ασφαλιστικό θα παρατείνουν τη ζωή μας!!!

Τα παπαγαλάκια της δημοσιογραφίας, ως νέοι Κολόμβοι, ακριβώς αυτό διατυμπανίζουν. Έχοντας μάλιστα αφήσει πίσω ως και το όριο των 70 και μιλώντας για το δικαίωμα στην ενεργή ζωή ως και των 90χρονων!

Δε με πιστεύεις; Ωραία... Κάνε ένα κλικ εδώ

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=337229&dt=13/06/2010

στο άρθρο του Βήματος με τίτλο Δουλειά και μετά τα 70! και έλα μετά να το ξανασυζητήσουμε. Όχι για τις ανοησίες περί του δόγη που ετών 90 κατέκτησε την Πόλη, αλλά για τον άθλιο ρόλο της δημοσιογραφίας. Που σε καιρούς που οι άνθρωποι κινδυνεύουν να μην πάρουν ποτέ σύνταξη βγαίνουν και λένε αυτές τις κοτσάνες. Νομίζοντας τι; Πως είμαστε τόσο βλάκες που θα τις καταπιούμε αμάσητες και θα τρέξουμε εκτός από το μισθό μας να προσφέρουμε και τα γεράματά μας σε όλους εκείνους που απεργάζονται το χαμό μας.

Ρε σεις... ποιος σας είπε ότι θέλουμε να γίνουμε ραμολιμέντα; Ας μας δώσουν τη σύνταξη στα 60 και δεν πειράζει αν πεθάνουμε γύρω στα 70. Μια χαρά είναι. Μια δεκαετιούλα δική μας να την κάνουμε ό,τι θέλουμε.

¶κου λέει θα πάθουμε κατάθλιψη αν δε δουλεύουμε!!!!!!!! Πού τα πουλάτε μωρέ αυτά;

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιούχου! Οι αλλαγές στο ασφαλιστικό θα παρατείνουν τη ζωή μας!   Κυρ Ιουν 13, 2010 4:45 am

Και δες ένα τρομερό παράδειγμα που βρήκαν να μας πείσουν:

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=337230&ct=32&dt=13/06/2010

΄
Έναν ναύαρχο ετών 70 που ακόμη διδάσκει σε σχολή!

Με μία διαφορά όμως. Ο κ. ναύαρχος εν αποστρατεία, πήρε σύνταξη το 1992, δηλαδή στα 52 του χρονάκια... τόσο δεν κάνει βρε παιδιά η αφαίρεση;;;

Δουλεύοντας από το 1961 που τελείωσε τη σχολή του. Δηλαδή με 31 χρόνια εργασίας και όχι 40 που θα δουλέψουμε εμείς.

Λοιπόν, ας μας δώσουν κι εμάς τη σύνταξη έστω και στα 35 και αν γουστάρουμε να κάνουμε και δεύτερη δουλειά για το κέφι μας το αποφασίζουμε μονάχοι.

Μα κοίτα να δεις δηλαδή τι παράδειγμα πήγαν και βρήκαν!!!!!!!!

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιούχου! Οι αλλαγές στο ασφαλιστικό θα παρατείνουν τη ζωή μας!   Κυρ Ιουν 13, 2010 4:50 am

Σαν να μην φτάνουν οι φαιδρότητες για εργασία και μετά τα 70!!! προπαγανδίζουν και τη ζωή χωρίς χρήματα!!! Ναι, και πάλι καλά διαβάσατε!

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=337236&ct=32&dt=13/06/2010

Ο λόγος για έναν Ιρλανδό οικονομολόγο που αποκήρυξε λέει το χρήμα! Και ζει 18 μήνες χωρίς μία!

Ναι, ρε. Τι το θέλουμε το βρωμοχρήμα;;;

¶ειντε να ακολουθήσουμε τις προτροπές των δημοσιογράφων! Και δουλειά μετά τα 70 και χωρίς μισθό!!!!! Τέλειο, ε;;;

Καλά, ξαναρωτάω, δεν ντρέπονται που σε τέτοιους μάλιστα καιρούς κάθονται και γράφουν τέτοια άρθρα;;;

Να το διαβάσετε πάντως το άρθρο. Για τον Ιρλανδό. Τι σημαίνει αυτή η ζωή χωρίς χρήμα. Και για τα γεύματα που ετοιμάζει μαζεύοντας σκουπίδια!!!

Έτσι για να θυμηθείτε την εξαθλίωση που ήρθε τις προάλλες στο φως με το παιδάκι που έχασε τη ζωή του. Εκείνο το μεταναστόπουλο που χωρίς να ξέρει τις θεωρίες του Ιρλανδού οικονομολόγου, μάζευε σκουπίδια με την οικογένειά του για να ζήσουν. Ώσπου έπεσε πάνω στη βόμβα και ανατινάχτηκε... Έτσι θέλουν να μας καταντήσουν όλους; Να μαζεύουμε το φαγητό μας από τους κάδους απορριμμάτων;

Εγώ πάλι έχω μια άλλη πρόταση. Αφού μας στέλνουν στους κάδους, ας πάμε. Και να μαζέψουμε όλες τις λεμονόκουπες και τις σάπιες ντομάτες και να ορμήσουμε. Όχι στην κουζίνα. Μα σε κείνους που αδιάντροπα κάνουν τέτοιες προτάσεις... Εκτός βεβαίως αν είναι πρόθυμοι οι ίδιοι να τις ακολουθήσουν. Κι αντί για τα καφέ του Κολωνακίου και τα άλλα ιν στέκια αρχίζουν να συχνάζουν με τα τσιγγανάκια στις χωματερές για τον άρτον τον επιούσιον...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιούχου! Οι αλλαγές στο ασφαλιστικό θα παρατείνουν τη ζωή μας!   Κυρ Ιουν 13, 2010 5:07 am

Και το κερασάκι στην τούρτα του Οδηγού Συντάξεων;;;

Ο μηχανικός με την κοτσίδα από την Κόνιτσα. Που εξακολουθεί κι αυτός να δουλεύει κι ας είναι 74 χρονών.

Μόνο που, τι περίεργο;;;; έχει κι αυτός βγει στη σύνταξη εδώ και 16 χρόνια!!!!!! Δηλαδή στα 58 του. Κι έτσι, με τη σύνταξη από τη μία τσέπη, και με τα χρήματα που κερδίζει από τη δουλειά του στην άλλη, μπορεί να λέει τρελούς εκείνους που διαμαρτύρονται για τα νέα μέτρα... Κι απορεί λέει που κάποιοι θέτουν στόχο να αράξουν!!!!!!!!

Ενώ δεν απορεί καθόλου που εκείνος στα 74 δουλεύει και η ανεργία τσακίζει τους νέους ανθρώπους. Ούτε απορεί που κάποιοι άλλοι θα φτάσουν και στα 68 τους και σύνταξη δε θα πάρουν. Γιατί να απορεί;

Αυτός έτσι κι αλλιώς θα πάει και τον ένα μήνα διακοπές στην Ικαρία, θα πάει λέει και για κυνήγι στην Κόνιτσα... για τους άλλους θα νοιαστεί; Που δε θα έχουν μία να πάνε ούτε για μπάνιο στη Βουλιαγμένη;

Στο κάτω κάτω ας ακολουθήσουν το παράδειγμα του Ιρλανδού!!!

Τόσες λύσεις μωρέ μας έδωσαν. Και τόσες οδηγίες για να ζήσουμε χαρούμενα τη ζωή μας! Κι εμείς οι "τρελοί" εξακολουθούμε να γκρινιάζουμε;;;

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιούχου! Οι αλλαγές στο ασφαλιστικό θα παρατείνουν τη ζωή μας!   Κυρ Ιουν 13, 2010 5:31 am

Κι αν όλα τα προηγούμενα σου προκάλεσαν πονοκέφαλο, για το πού το πάνε τελικά...

φρόντισε να ηρεμήσεις και να συνηθίσεις τη νέα κατάσταση. Διότι ελπίδα δεν υπάρχει! Αντιθέτως υπάρχουν και επιστήμονες εκτός των δημοσιογράφων που κραδαίνοντας την επιστήμη τους ως ρομφαία μας λένε βαρύγδουπα ότι έξοδος από την κρίση δεν υπάρχει! Και είναι λέει μονόδρομος το ΔΝΤ και η ΕΕ!

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=337403&ct=114&dt=13/06/2010

Και πιάνει και κατηγορεί ο κ. επιστήμονας τους ανθρώπους που διαμαρτύρονται γιατί λέει δεν έχουν κοινωνική πειθαρχία και αίσθηση κοινωνικής ευθύνης!

Ενώ εκείνος έχει; Κοινωνική πειθαρχία;;; Μήπως έχει μπλέξει την κοινωνία με το κεφαλαιοκράτες; Γιατί από τέτοια πειθαρχία προς το κεφάλαιο και τις εντολές του διαπνέεται το άρθρο του. Και από τεράστια ακηδία προς την κοινωνία που βασανίζεται. Ο κ. υπεύθυνος που δε διστάζει να επιδικάσει ανευθυνότητα στην αριστερά γιατί δεν ψήφισε το μνημόνιο!!!!!!!

Πάντως, με τέτοια ενορχηστρωμένη επίθεση κατά των ανθρώπων που διαμαρτύρονται, ένα πράγμα καταλαβαίνω. Πως τους έχει πιάσει κρύος ιδρώτας για την κοινωνική εξέγερση που διαισθάνονται... Και βάλαν λυτούς και δεμένους να πείσουν τον κοσμάκη πως όλα βαίνουν καλώς και αν ακόμη δε βαίνουν και τόσο καλώς... δεν υπάρχει και άλλη λύση!!!

Ιστορία δε διάβασαν ποτέ στη ζωή τους; Ας κάνουν τον κόπο. Και θα τη βρουν εκεί τη λύση. Τη λύση που φροντίζει να δίνει η κοινωνία κάθε φορά που οι λίγοι προσπαθούν να της κατσικωθούν στο σβέρκο.

Υπομονή. Ας κάνουν λίγη υπομονή. Το καζάνι βράζει.

Εδώ βρε ετούτος ο λαός κατάφερε μετά από 4 αιώνες να διώξει τον τούρκο... στους σημερινούς τυράννους θα κολώσει;;;

Και στο κάτω κάτω όποιος έχει χάσει τα πάντα, κι εμάς εκεί μας οδηγούν, το μόνο που του μένει να άλλο να χάσει εξεγειρόμενος είναι οι αλυσίδες του.

Ας μην ανησυχεί κανείς. Και ας μην επαναπαύεται. Ο καθείς και το χρέος του σε τέτοιες εποχές. Οι λακέδες να υμνούν τα αφεντικά και εμείς να διατηρούμε ζωντανή την ελπίδα. Γίατί αυτό είναι το χρέος κάθε μορφωμένου ανθρώπου τέτοιες ώρες. Να κρατάει ψηλά το φρόνημα των ανθρώπων που υποφέρουν. Κι όχι να τους δίνει και τη χαριστική βολή με το τουπέ της επιστημονοσύνης του. Ίδια με εκείνους τους Φαναριώτες που προσπαθούσαν να συγκρατήσουν το ραγιά και να του επιβάλουν το δόγμα του σφάξε με αγά μου ν' αγιάσω.

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιούχου! Οι αλλαγές στο ασφαλιστικό θα παρατείνουν τη ζωή μας!   Κυρ Ιουν 13, 2010 5:51 am

Τι το ήθελα και μίλαγα για τούρκους;;;

Σβήστε όλα τα παραπάνω και δείτε εδώ, το πλέον ανατριχιαστικό όλων:

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=123&artId=337394&dt=13/06/2010

Πρόταση να δοθεί ελληνική υπηκοότητα σε όλους τους τούρκους που έχουν έως και δεύτερου βαθμού συγγένεια με εκείνους που εκτοπίστηκαν κατά την ανταλλαγή πληθυσμών!!!!!!!!

Πριν αναρωτηθείτε ποιος μπορεί να φτάνει σε τέτοια ανοησία, να ελληνοποιήσει τους τούρκους!!! σας λέω ότι δεν πρόκειται για κανένα μειράκιον της δημοσιογραφίας αλλά για τον πασίγνωστο Γιάννη Μαρίνο!

Το διανοείστε τι λέγει ο άνθρωπος; Να κάνουμε έλληνες πολίτες ποιους;;; Αυτούς που οι παππούδες μας έχυσαν το αίμα τους για να καταφέρουν να τους διώξουν; Κι εμείς να τους ξαναφέρουμε πίσω;

Κι εδώ θα θυμίσω πως πέρα από εκείνους που όδευσαν προς Τουρκία κατά την ανταλλαγή πληθυσμών υπάρχουν και οι Τσάμηδες. Που καλύτερη ευκαιρία δε θέλουν από το να γυρίσουν στην Ήπειρο και να διεκδικήσουν όσα θεωρούν ότι κακώς τους αφαιρέθηκαν!

Έχουν πλέον χάσει κάθε μέτρο. Και δε διστάζουν να φτάνουν ακόμη και σε τέτοιες προτάσεις που θέτουν σε άμεσο κίνδυνο την ίδια την εθνική μας ακεραιότητα.

Αποδεικνύοντας πως η περίπτωση της Χαράς Νικοπούλου στη Θράκη είναι πολύ πιο σοβαρή από όσο θεωρούσαμε. Ξέρετε για ποια μιλάω. Για τη δασκάλα που θέλησε να διδάξει ελληνικά σε σχολείο της Θράκης και τα φερέφωνα της Τουρκίας, έλληνες στα χαρτιά σαν και τους έλληνες που ζητάει ο κ. Μαρίνος, αλλά τούρκοι όπως δηλώνουν οι ίδιοι, τη σάπισαν στο ξύλο!

¶ντε λοιπόν, κ. Μαρίνο. Να ανοίξουμε τις πόρτες και να μπουκάρουν και μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ακόμη. Να τσακίσουν κάθε έλληνα στο ξύλο που επιμένει να αγαπά την Ελλάδα. Γην και ύδωρ λοιπόν για μια ακόμη φορά...

Και βέβαια... επειδή καταλαβαίνει και ο ίδιος ότι έχει ξεπεράσει κάθε μέτρο, ως επίλογο στο άρθρο του λέει πως κάνει πλάκα! Μόνο που με τέτοια ζητήματα είναι ανεπίτρεπτο να κάνεις πλάκα. Ενώ από την αρχή του άρθρου φροντίζει να μας πει ότι όλα αυτά τα διάβασε κάπου στο διαδίκτυο. Μόνο που ξέχασε να μας πει πού...

ΔΑΝΑΗ
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιούχου! Οι αλλαγές στο ασφαλιστικό θα παρατείνουν τη ζωή μας!   Σαβ Ιουν 19, 2010 8:03 pm

ΔΑΝΑΗ έγραψε:
Τι το ήθελα και μίλαγα για τούρκους;;;

Σβήστε όλα τα παραπάνω και δείτε εδώ, το πλέον ανατριχιαστικό όλων:

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=123&artId=337394&dt=13/06/2010

Πρόταση να δοθεί ελληνική υπηκοότητα σε όλους τους τούρκους που έχουν έως και δεύτερου βαθμού συγγένεια με εκείνους που εκτοπίστηκαν κατά την ανταλλαγή πληθυσμών!!!!!!!!

Πριν αναρωτηθείτε ποιος μπορεί να φτάνει σε τέτοια ανοησία, να ελληνοποιήσει τους τούρκους!!! σας λέω ότι δεν πρόκειται για κανένα μειράκιον της δημοσιογραφίας αλλά για τον πασίγνωστο Γιάννη Μαρίνο!

Το διανοείστε τι λέγει ο άνθρωπος; Να κάνουμε έλληνες πολίτες ποιους;;; Αυτούς που οι παππούδες μας έχυσαν το αίμα τους για να καταφέρουν να τους διώξουν; Κι εμείς να τους ξαναφέρουμε πίσω;

Κι εδώ θα θυμίσω πως πέρα από εκείνους που όδευσαν προς Τουρκία κατά την ανταλλαγή πληθυσμών υπάρχουν και οι Τσάμηδες. Που καλύτερη ευκαιρία δε θέλουν από το να γυρίσουν στην Ήπειρο και να διεκδικήσουν όσα θεωρούν ότι κακώς τους αφαιρέθηκαν!

Το έλεγα και επιβεβαιώθηκα:

http://e-igoumenitsa.gr/news/thesprotia/4474----qq--.html

Παράθεση :
Οργανώνονται οι λεγόμενοι "Τσάμηδες" στην Αλβανία

Συντάχθηκε απο τον/την Σοκόλης Νικόλαος
Παρασκευή, 18 Ιούνιος 2010 22:02

Ενα νέο πρόβλημα θα έχει να αντιμετωπίσει σύντομα η χώρα μας -σύμφωνα με πληροφορίες- και αφορά τους λεγόμενους «Τσάμηδες».

Με τη στήριξη της αλβανικής κυβέρνησης και με τη νομική στήριξη μεγάλου βρετανικού δικηγορικού γραφείου, οργανώσεις «Τσάμηδων» ετοιμάζονται για μαζικές προσφυγές εναντίον της...Ελλάδας, με στόχο αυτές να οδηγηθούν στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρώπινων Δικαιωμάτων με αίτημα κυρίως την απόδοση ιθαγένειας και διεκδίκηση επιστροφής περιουσιών.

Αντί, λοιπόν, το υπουργείο Εξωτερικών -που γνωρίζει τις κινήσεις αυτές- να εξηγήσει στην αλβανική κυβέρνηση ότι η υπόθαλψη τέτοιων ζητημάτων θα ανοίξει τους ασκούς του Αιόλου στις ελληνοαλβανικές σχέσεις αλλά και να προετοιμάζεται για κάθε ενδεχόμενο, κάνει άλλη επιλογή: δεν κάνει απολύτως τίποτα...

Ε, όχι και τίποτα... Έχουν αρχίσει το έργο τους και στον τομέα αυτό οι δημοσιογράφοι. Στον επαίσχυντο ρόλο της προετοιμασίας της κοινής γνώμης για τα επερχόμενα δεινά...

Το ίδιο που έκαναν στο θέμα των μισθών, στο ασφαλιστικό και σε όλη την έκταση της αντιλαϊκής λαίλαπας των τελευταίων μηνών.

Όσο επώδυνη όμως και αν είναι η οικονομική πολιτική, τα εθνικά ζητήματα είναι κάτι διαφορετικό και απείρως πιο σοβαρό. Και αν στην πρώτη περίπτωση οι δημοσιογράφοι δίνουν χείρα βοηθείας για αφαίμαξη του λαού, στη δεύτερη προλειαίνουν το έδαφος για κατάλυση της ίδιας της χώρας.

Παράλληλα όσοι ακόμη αγνοί έλληνες δίνουν τον άλλο αγώνα, συναντούν όχι μόνο την αδιαφορία αλλά και το μπελά τους. Βλέπε περίπτωση της Χαράς Νικοπούλου, της δασκάλας της Θράκης... που αναγκάστηκε να εγκαταλείψει πια το πομακοχώρι που εργαζόταν...

Γιούχου! Οι αλλαγές στο ασφαλιστικό θα παρατείνουν τη ζωή μας!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: