ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

ΑΔΕΣΠΟΤΗ ΣΦΑΙΡΑ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΔΕΣΠΟΤΗ ΣΦΑΙΡΑ   Παρ Μαϊος 28, 2010 2:33 pm

Και ήταν κάποτε η Κατερίνα. Στην εποχή της αθωότητας και της νιότης. Να πυροβολεί το νου μας με τους στίχους της. Ίδιοι καμπανιές μεγαλοπαράσκευου:

Παράθεση :
Καμμιά φορά ανοίγει η πόρτα σιγά σιγά και μπαίνεις.
Φοράς κάτασπρο κουστούμι και λινά παπούτσια.
Σκύβεις βάζεις στοργικά στη χούφτα μου 72 φράγκα και φεύγεις.
Έχω μείνει στη θέση που με άφησες για να με ξαναβρείς.
Όμως πρέπει να έχει περάσει πολύς καιρός γιατί τα νύχια μου μακρύνανε και
οι φίλοι μου με φοβούνται. Κάθε μέρα μαγειρεύω πατάτες
έχω χάσει την φαντασία μου και κάθε
φορά που ακούω "Κατερίνα" τρομάζω. Νομίζω ότι πρέπει να καταδώσω κάποιον.
Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.

Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
Στο μυαλό είναι ο Στόχος
το νου σου ε;

Τώρα; Τώρα είναι η άλλη εποχή. Που οι αδέσποτες σφαίρες πυροβολούν την αθωότητα.

Μια είδηση στα μικρά. Για τον τραυματισμό μιας οχτάχρονης στο Ζεφύρι. Στην αυλή του σπιτιού της. Την ώρα που έπαιζε. Μια σφαίρα λέει. Αδέσποτη. Βρήκε το κοριτσάκι στο κεφάλι.

Και η άλλη είδηση. Για την άλλη σφαίρα. Που σκότωσε. Ένα άλλο παιδί. Και την καρδιά μας.

Ελεύθερος ο Κορκονέας από τις 6 Ιουνίου. Να κυκλοφορεί ξανά ανάμεσά μας. Συμπληρώθηκε, λέει, το 18μηνο της προφυλάκισης. Κι ο νόμος του δίνει το δικαίωμα. Να αποφυλακιστεί!!!

Όπως δίνει το δικαίωμα στον άλλο άθλιο. Που χρηματίστηκε. Να μας κοιτάει κυνικά και να ομολογεί πως τα πήρε.

Είναι νόμοι αυτοί; Ή σήματα κυκλοφορίας για αδέσποτες σφαίρες;

Στην τροχιά όλες που χάραξε τραγικά η ποιήτρια.

Όχι στα πόδια.

Το μυαλό μας είναι ο στόχος.

Αυτό που μπουρλοτιάζει στον τεράστιο παραλογισμό.

Αυτής της εποχής. Που λένε ότι είναι η δική μας.

Είναι;

ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΔΕΣΠΟΤΗ ΣΦΑΙΡΑ   Παρ Μαϊος 28, 2010 2:45 pm

ΤΟ ΣΑΠΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Η ομολογία Μαντέλη, ότι χρηματίστηκε από τη «Ζήμενς», δεν είναι κεραυνός εν αιθρία. Αν στο ΠΑΣΟΚ, δημοσιολόγοι των αστικών ΜΜΕ λένε πως «οργίζονται» ή «σοκάρονται», κάνοντας σαν «απατημένες σύζυγοι», δεν μπορούν να ρίχνουν στάχτη στα μάτια του λαού, ξεπερνώντας κάθε όριο υποκρισίας, αφού όλοι ήξεραν «για το φόνο».

Το ίδιο ισχύει και για την υπόθεση Βατοπεδίου. Και οι δυο υποθέσεις γίνονται αφορμή μιας «σικέ» αντιπαράθεσης ανάμεσα σε ΝΔ - ΠΑΣΟΚ, για το ποιος είναι «πιο προστάτης και προαγωγός» της «ηθικής» τους, φορτώνοντας στον άλλο τη «σαπίλα» και των δύο.

Να πληρώσουν οι «ένοχοι», αλλά να είναι καθαρό πως ο βούρκος του συστήματος της αγοράς δεν ξεπλένεται με εξεταστικές επιτροπές για «ενόχους» δημιουργήματα των κομμάτων της πλουτοκρατίας, που κλέβει νόμιμα το μόχθο του λαού, ακόμη και με τους πιο τίμιους αστούς πολιτικούς.

ΠΑΣΟΚ - ΝΔ δηλητηριάζουν τις λαϊκές συνειδήσεις, κάνοντας πυρήνα της πολιτικής ζωής τα σκάνδαλα, προκειμένου να μη συνειδητοποιούν πως η αιτία των προβλημάτων της εργατικής - λαϊκής οικογένειας, όπως μισθοί, συντάξεις, Κοινωνική Ασφάλιση, ανεργία, Υγεία, που της κάνουν το βίο αβίωτο εσαεί, οφείλονται στον ίδιο τον καπιταλισμό που υπηρετούν ΠΑΣΟΚ - ΝΔ.

από το Ριζοσπάστη

http://www1.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=5671940

ΑΔΕΣΠΟΤΗ ΣΦΑΙΡΑ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: