HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Το Μεσολόγγι και η Μεσολογγίου

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Το Μεσολόγγι και η Μεσολογγίου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το Μεσολόγγι και η Μεσολογγίου   Το Μεσολόγγι και η Μεσολογγίου Icon_minitimeΤετ Μάης 12, 2010 5:25 pm

Το Μεσολόγγι και η Μεσολογγίου 31411_10

Έδρεψα την εικόνα στο face book. Στο προφίλ του Α.Λ. Και με την εξής σημείωση:

Παράθεση :
Δεκέμβρης 2008, Τζαβέλλα και Μεσολογγίου (από τότε Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου). μια σελίδα από το "Πεθαίνω σαν χώρα του Δημητριάδη, καρφιτσωμένη ανάμεσα σε τόσα και τόσα άλλα αναθήματα για τον Αλέξη. θα μπορούσε να είναι και στη Ζώνη Περάματος των 9 νεκρών ναυτεργατών το καλοκαίρι του 2009. θα μπορούσε να είναι και στη Σταδίου 23 τούτες τις μέρες. θα μπορούσε να είναι δίπλα σε κάθε τηλεοπτική οθόνη την ώρα των δελτίων ειδήσεων. ένα κείμενο εφιαλτικά επίκαιρο. κι επίχωρο. ωσεί παρόν σε ένα εφιαλτικά διαρκή ενεστώτα. από το 1989 καταφυγή στις πρώτες ραδιοφωνικές εκπομπές μου -τους "Ακροβάτες Λαθραίων Ισορροπιών". φωτίζεται αλλιώς με τέτοιο φως. "και με φως και με θάνατο ακαταπαύστως"...

Και είναι ο θάνατος η πιο πικρή του ανθρώπου ώρα. Μα είναι ίδιο να πεθαίνεις στο Μεσολόγγι και ίδιο στη Μεσολογγίου; Ίδιο να σε σκοτώνει η αυτοθέλητη πείνα και ίδιο να σε σκοτώνει εκείνος που υποτίθεται υπηρετεί την ασφάλειά σου; Ίδιο να είσαι ελεύθερος πολιορκημένος και ίδιο φυλακισμένος στην ίδια σου τη χώρα;

Δεν ξέρω.

Ξέρω μόνο πως η Ελλάδα του Τζαβέλα και του Μεσολογγίου ουδεμία σχέση έχει με τη σημερινή Ελλάδα. Που δολοφονούνται 15χρονα στις γωνίες της πρωτεύουσας.

Και ξέρεις και ξέρω πως έτυχε απλά να είναι εκεί ο Αλέξης. Θα μπορούσες να είσαι εσύ. Θα μπορούσα να είμαι εγώ. Κινούμενοι στόχοι όλοι μας στον παραλογισμό της εποχής.

Οι άνθρωποι κάποτε πέθαιναν για ένα σκοπό. Σήμερα πεθαίνουμε τυχαία. Μια κάνη συνεχώς στραμμένη πάνω μας. Ή και μια μολότοφ που αιωρείται πάνω από το κεφάλι μας.

Αν λοιπόν ο θάνατος αποτελεί την τελική αλήθεια που θα σηματοδοτήσει ολάκερη τη ζωή μας, κατά το μηδένα προ του τέλους μακάριζε, τότε, λυπάμαι που θα το πω: Δεν πεθαίνουμε μόνο τυχαία. Ζούμε τυχαία. Κι αυτό σκοτώνει χειρότερα και από τις "εξοστρακισμένες" σφαίρες ενός μπάτσου και από τις μολότοφ των κουκουλοφόρων.

Κι άλλο δε βρίσκω πιο ταιριαστό για μουσική υπόκρουση του τυχαίου της ζωής μας παρά το οπισθόφυλο από τα τρία κλικ αριστερά της λατρεμένης Κατερίνας Γώγου:

"Καμμιά φορά ανοίγει η πόρτα σιγά σιγά και μπαίνεις.

Φοράς κάτασπρο κουστούμι και λινά παπούτσια. Σκύβεις βάζεις στοργικά στη χούφτα μου 72φράγκα και φεύγεις.

Έχω μείνει στη θέση που με άφησες για να με ξαναβρείς.

Όμως πρέπει να έχει περάσει πολύς καιρός γιατί τα νύχια μου μακρύνανε και οι φίλοι μου με φοβούνται.

Κάθε μέρα μαγειρεύω πατάτες έχω χάσει την φαντασία μου και κάθε φορά που ακούω "Κατερίνα" τρομάζω. Νομίζω ότι πρέπει να καταδώσω κάποιον.

Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.

Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
Στο μυαλό είναι ο Στόχος.
το νου σου ε;"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Το Μεσολόγγι και η Μεσολογγίου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: