ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Ο Μεγαλέξαντρος και το καταραμένο σεμινάριο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Ο Μεγαλέξαντρος και το καταραμένο σεμινάριο   Πεμ Απρ 15, 2010 12:55 pm

Είκοσι χρόνια το όνειρο. Για ένα σχολείο σύγχρονο που θα αξιοποιεί τις νέες τεχνολογίες. Που δε θα καταργήσει τον αληθινό πίνακα αλλά θα προσθέσει και τον άλλο, αυτόν που σήμερα αποκαλούμε διαδραστικό.

Μια μεγάλη διαδρομή, επίπονη και επίμονη. Και όταν κάποτε θα υποβάλλω χαρτιά για σύνταξη (ναι, είμαι εκ φύσεως αισιόδοξο άτομο) από όσα πρόσφερα στο χώρο της εκπαίδευσης αυτό θα κρατήσω σε ξεχωριστή θέση, τον αγώνα σε πολλά επίπεδα να εκσυγχρονιστεί το δημοτικό σχολείο και να απολαύσουν επιτέλους τα ελληνόπουλα τα αγαθά της τεχνολογίας.

Τώρα όμως, τους τελευταίους μήνες, βιώνω μια κατάσταση απερίγραπτης απελπισίας. Γιατί νομίζοντας πως ένα σκαλοπάτι ακόμη θα ανέβω, λίγο πιο κοντά θα φτάσω στο στόχο, ξεκίνησα γεμάτη όνειρα ένα σεμινάριο, θυσιάζοντας πολύτιμο χρόνο από τον προσωπικό μου...

Πλην τα όνειρα έγιναν εφιάλτης. Ή εγώ στα 51 μου έχω ξαφνικά γίνει βλαξ ή πραγματικά υπάρχει μέγα πρόβλημα με το συγκεκριμένο σεμινάριο. Δεν καταλαβαίνω γρυ, δεν έχω μάθει τίποτα...

Διαμαρτυρήθηκα μία, διαμαρτυρήθηκα δύο... άκουσα τις χίλιες δικαιολογίες και τελικά αποτέλεσμα τζίφος. Δεν ελπίζω πλέον να αλλάξει κάτι ούτε το επόμενο διάστημα.

Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει μόνο στο δικό μας τμήμα. Αν και κατά πόσο οι συνθήκες οι ιδιαίτερες φταίνε ή ο κεντρικός σχεδιασμός του σεμιναρίου. Πάντως στο συγκεκριμένο τμήμα είναι κοινό το συμπέρασμα από όσους το παρακολουθούμε πως η κατάσταση είναι απελπιστική.

Εργαστήριο; Χάλια... Υπολογιστές της συμφοράς που δεν έχουν καν αντιβάιρους και όσες φορές προσπαθήσαμε να σηκώσουμε εργασία για το σπίτι κουβαλήσαμε μαζί και κάτι τόνους ιών...

Για τα πρόσωπα δε θα μιλήσω. Όχι εδώ.

Η ουσία είναι πως τώρα ζητάνε να κάνουμε πρακτική άσκηση. Αλλά άσκηση σε τι; Σε αυτά που δε διδαχθήκαμε ή διδαχθήκαμε επί τροχάδην και δεν ξέρουμε πού πάνε τα τέσσερα;

Τα δυο πόδια λοιπόν σε ... μισό παπούτσι. Και θέμα που διάλεξα ο Αλέξανδρος. Ο Μεγαλέξανδρος. Μόνο που αισθάνομαι να ετοιμάζω ότι πρακτική άσκηση μα έργο για καραγκιόζη. Κι αν ο καραγκιόζος περιλαμβάνει καταραμένο φίδι, εμένα δε μου φταίνε σε τίποτα τα φιδάκια. Ο δικός Αλέξανδρος έχει στήσει πόλεμο με το σεμινάριο και όλη την κατάρα της προχειρότητας που διακρίνει τα πάντα σήμερα...

captain Nemos
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 367
Registration date : 31/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο Μεγαλέξαντρος και το καταραμένο σεμινάριο   Κυρ Απρ 18, 2010 6:14 am

Μια ζωή τα ίδια, τι ψάχνεις να βρεις; Σκάσε και διάβαζε που λέγαμε σε άλλους καιρούς...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://arxipelagos.blogspot.com/

Ο Μεγαλέξαντρος και το καταραμένο σεμινάριο
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: