ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Λυχνίας σβησθείσης πας ασθενής όμοιος εστί...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Λυχνίας σβησθείσης πας ασθενής όμοιος εστί...   Τετ Απρ 07, 2010 4:02 pm

Την είδηση την αλιεύσαμε στο Ριζοσπάστη, μα ο τίτλος της μας έφερε στο νου τη μηλόστομη εταίρα, τη Λαΐδα. Δείτε και μόνοι σας γιατί:

http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=5582290&publDate=7/4/2010

Παράθεση :
Η χαλασμένη λυχνία...

Μια καμένη λυχνία στον αξονικό τομογράφο του νοσοκομείου Βέροιας, όπου εισήχθη για επείγουσα νοσηλεία ο υπουργός Εργασίας Ανδρέας Λοβέρδος, ξεσήκωσε πολύ κουρνιαχτό στην «ενημέρωση» για το πώς ένα μέλος της κυβέρνησης βίωσε τις ελλείψεις του δημόσιου συστήματος Υγείας.

Ο υπουργός Εργασίας έτυχε να αντιμετωπίσει αυτό που βιώνει καθημερινά ο κοσμάκης στην ώρα της ανάγκης, καθώς είναι γυμνή η Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας και τα δημόσια νοσοκομεία έχουν γονατίσει κάτω απ' το βάρος των αντιλαϊκών πολιτικών των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, που έχουν επιβάλει υψηλά χαράτσια στα λαϊκά στρώματα, για να μπορέσουν να διασφαλίσουν την πρόσβασή τους στις υπηρεσίες Υγείας και να βρουν τη γιατριά τους.

Γι' αυτές τις ατέλειωτες, βασανιστικές και προσβλητικές συνέπειες για τα λαϊκά στρώματα στις ουρές και στους - έμμεσους ή άμεσους - εκβιασμούς, όλος αυτός ο εκκωφαντικός θόρυβος που σηκώθηκε, δεν αποκάλυψε τίποτε. Αντίθετα, συγκάλυψε...

Συγκάλυψε την εμπορευματοποίηση των υπηρεσιών Υγείας, όπου τη μερίδα του λέοντος την έχουν οι επιχειρηματίες και οι όμιλοι Υγείας, που κάθε λίγο και λιγάκι περηφανεύονται για τα κέρδη τους και την εισαγωγή τους στο χρηματιστήριο.

Υψηλά χαράτσια μόνο;

Για ένα δοντάκι προχτές έσκασα 800 ευρώπουλα. Με μισθό περίπου 1500. Δηλαδή μισό μηνιάτικο. Τι προβλέπεται να πάρω από το ταμείο;

Ξέρω σίγουρα πως η απονεύρωση που στοίχισε 250 ευρώ, τιμολογείται μόλις 15!!!

και κάτι ψίχουλα προβλέπονται και για τα υπόλοιπα...

Και μάλιστα μετά από πέντε!!!!!!!!!!!!! μήνες.

Την ίδια ώρα βεβαίως παρέλαβα κι εγώ μαζί με χιλιάδες άλλους υπαλλήλους το σημείωμα μισθοδοσίας Απριλίου με το εξής χαριτωμένο:

Χρέος Δημοσίου: 150 ευρώ (και είναι η πρώτη δόση μόνο της περικοπής μισθού)

Όθεν ο οφθαλμίατρος θα περιμένει για τον επόμενο μήνα και αν...

Και μην ανοίξω το στόμα μου για άλλα σοβαρότερα χαράτσια και κάτω από το τραπέζι που πληρώνουμε όταν φτάσουμε στο τραπέζι του χειρουργείου...

Σύστημα υγείας; Ποιο σύστημα; Η Πρωταπριλιά πέρασε λέμε!!!

Αυτή που δεν περνάει με τίποτε είναι η Εβδομάδα των Παθών.

Τουλάχιστον για μας το λαουτζίκο.

Γιατί οι υπόλοιποι πρέπει να σβησθεί η λυχνία για να εξισωθούν με το πόπολο... για να πάρουν κι αυτοί μια γεύση σε τι σκοτάδι ζούμε μέρα και νύχτα.

Λυχνίας σβησθείσης πας ασθενής όμοιος εστί...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: