HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Η γυμνή αλήθεια για την ψωρίαση

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Η γυμνή αλήθεια για την ψωρίαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η γυμνή αλήθεια για την ψωρίαση   Η γυμνή αλήθεια για την ψωρίαση Icon_minitimeΔευ Νοε 23, 2009 1:50 pm

Πάει καιρός που βρέθηκα αντιμέτωπη με την ψωρίαση.

Ήταν θυμάμαι άνοιξη του 2006. Ξαφνικά πρόσεξα στην πατούσα μου κάτι περίεργο. Σαν σπυράκι ήταν με πύον αλλά γύρω γύρω υπήρχε ένα κόκκινο στεφάνι.

Έτρεξα φυσικά αμέσως στο δερματολόγο. Εκεί και άκουσα πρώτη φορά την ασθένεια "ψωρίαση". Ήταν η μία από τις δύο εκδοχές που μου έδωσε ο δερματολόγος. Η άλλη του πρόβλεψη μιλούσε για ζάχαρο...

Ήρθα τρομοκρατημένη στο σπίτι και άρχισα να ψάχνω στο διαδίκτυο τι είναι η ψωρίαση. Έφριξα. Θα γέμιζα σημάδια σε όλο μου το σώμα. Θα με έβλεπαν οι άνθρωποι και θα φοβόνταν μην κολλήσουν. Έστω και αν η ψωρίαση δεν είναι μεταδοτική. Ποιος όμως το ξέρει αυτό; Κι εγώ χρειάστηκε να περάσω από το σοκ ότι την έχω την ασθένεια για να καθίσω να ασχοληθώ και να μάθω τι σημαίνει ψωρίαση.

Βέβαια στην πορεία διαπίστωσα πως ούτε ψωρίαση είχα ούτε και ζάχαρο. Μόνο άγχος μπόλικο που δημιούργησε ένα έκζεμα ψυχογενές. Άγχος που μεγάλωσε από την πιθανότητα να έχω προσβληθεί από ψωρίαση γι' αυτό και το έκζεμα εκείνο με ταλαιπώρησε μεγάλο διάστημα.

Δεν πειράζει. Τουλάχιστον έτσι μου δόθηκε η ευκαιρία να μάθω τι είναι πραγματικά η ψωρίαση. Και νομίζω ότι όλοι πρέπει να μάθουμε.

Τυχαία σήμερα συνάντησα μια σχετική ανακοίνωση και σκέφτηκα πως είναι ανάγκη να την ανεβάσω και εδώ, να τη διαβάσουν και άλλοι:

http://www.kalipso.gr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=13&Itemid=40

Παράθεση :
Η εκστρατεία “Ψωρίαση: η Γυμνή Αλήθεια” είναι ένα πανευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα που έχει ως σκοπό να ενημερώσει σχετικά με τις σωματικές και συναισθηματικές επιπτώσεις της ψωρίασης και να ενθαρρύνει τους ασθενείς που πάσχουν από ψωρίαση να αναζητήσουν ενημέρωση και την κατάλληλη για αυτούς θεραπεία. Κεντρικό αντικείμενο της εκστρατείας είναι μια φωτογραφική έκθεση που παρουσιάζει τις πραγματικές εμπειρίες των ασθενών που ζουν με την ψωρίαση, μέσα από φωτογραφίες και προσωπικές μαρτυρίες.

Στα πλαίσια αυτής της εκστρατείας, 19 ασθενείς με ψωρίαση συγκεντρώθηκαν από όλο τον κόσμο με ένα κοινό στόχο – να πείσουν τους συνανθρώπους τους να δουν πέρα από το δέρμα και την ασθένειά τους. Ήθελαν να πουν την αλήθεια, τη «Γυμνή Αλήθεια», για το τι σημαίνει να πάσχει κάποιος από ψωρίαση. Κάθε ένας τόλμησε να γυμνώσει το δέρμα του και να εκθέσει τον εαυτό του και την ιστορία του στον ευαίσθητο φακό του φωτογράφου Ralf Tooten.

Το αποτέλεσμα είναι η έκθεση «Ψωρίαση: Η Γυμνή Αλήθεια», ένα σύνολο πορτρέτων που εμπνέουν και αποκαλύπτουν τις προκλήσεις και τις νίκες των ασθενών με ψωρίαση. Ελπίδα του σωματείου ασθενών με ψωρίαση Καλυψώ και της Wyeth είναι μέσω αυτής της πρωτοβουλίας να αναδειχθεί το μέγεθος των ψυχολογικών πιέσεων και του κοινωνικού αποκλεισμού που συχνά συνεπάγεται αυτή η νόσος, καθώς και ότι οι ασθενείς με ψωρίαση μπορούν να ζήσουν μια απόλυτα φυσιολογική ζωή, παρά την ασθένειά τους.

Παράθεση :
Ζούμε με ψωρίαση


Πως επηρεάζεται η ζωή μου και η καθημερινότητα μου από την ψωρίαση;
η ψυχολογική επιβάρυνση της ψωρίασης είναι συχνά πολύ μεγαλύτερη από αυτή που θα περίμενε κανείς κρίνοντας απλώς και μόνο από την κλινική της βαρύτητα.

Η ψωρίαση επηρεάζει την εμφάνιση σας, και άρα και την εικόνα που τα άτομα του περιβάλλοντος σας έχουν για εσάς. Είναι πολύ πιθανό κάποιοι να αποφεύγουν να σας αγγίξουν, να σας αγκαλιάσουν, να σας φιλήσουν, να μοιραστούν μαζί σας π.χ.ένα ρούχο ή μία πετσέτα, ακόμη και να σας πλησιάσουν σε πολύ μικρή απόσταση επειδή ίσως δεν ξέρουν ότι η ψωρίαση δεν είναι μεταδοτική. Επίσης, η ψωρίαση μπορεί να αποτελέσει εμπόδιο σας μία σειρά δραστηριοτήτων σας που αποτελούν διέξοδο άθλησης, διασκέδασης, αλλά και κοινωνικής συναναστροφής (π.χ. είσοδος σε γυμναστήριο, σε κολυμβητήριο, σε πλαζ, κ.λ.π.)

Όλα αυτά μπορεί να σας οδηγήσουν σε μια πιθανή έλλειψη αυτοπεποίθησης. Ιδιαίτερα εάν ο εντοπισμός της νόσου είναι σε σημεία του σώματος που δεν καλύπτονται εύκολα από ρούχα, όπως το πρόσωπο ή τα χέρια, ακόμη και ένα ελάχιστο ποσοστό κάλυψης του σώματος μπορεί να είναι ιδιαίτερα δυσάρεστη. Αλλά ακόμη και ο εντοπισμός της νόσου σε λιγότερα εμφανή σημεία του σώματός σας μπορεί να σας επηρεάσει αρνητικά, καθώς θα αποτελεί εμπόδιο στην καθημερινή επαφή σας με άτομα του στενού κύκλου σας και θα δημιουργεί προβλήματα και αναστολές στις περισσότερες προσωπικές σας στιγμές.

Η ψωρίαση στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεται αγωγή σε όλη τη διάρκεια της ζωής και ειδικά στην περίοδο των εξάρσεων της νόσου. Υπάρχουν πολλά θεραπευτικά σχήματα για την ψωρίαση και ανάλογα με τη βαρύτητα της, την ηλικία του ασθενούς, τον τόπο διαμονής και αρκετές άλλες παραμέτρους καθορίζεται το εκάστοτε σχήμα για τον ασθενή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Η γυμνή αλήθεια για την ψωρίαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η γυμνή αλήθεια για την ψωρίαση   Η γυμνή αλήθεια για την ψωρίαση Icon_minitimeΔευ Νοε 23, 2009 2:00 pm

Η γυμνή αλήθεια για την ψωρίαση Iiiii155

χαρακτηριστική εικόνα δέρματος που υποφέρει από ψωρίαση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Η γυμνή αλήθεια για την ψωρίαση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η γυμνή αλήθεια για την ψωρίαση   Η γυμνή αλήθεια για την ψωρίαση Icon_minitimeΔευ Νοε 23, 2009 2:08 pm

Η γυμνή αλήθεια για την ψωρίαση Parent10

Δεν είναι μόνο αισθητικό το ζήτημα της ψωρίασης. Δες πως μπορεί να γίνουν οι πατούσες του ασθενή από ψωρίαση και σκέψου πόσο υποφέρει όταν περπατάει...

Τουλάχιστον ας μην υποφέρει και από τη δική μας άγνοια για την αρρώστια του:

Η ψωρίαση δεν είναι μεταδοτική!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Η γυμνή αλήθεια για την ψωρίαση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ :: ΥΓΕΙΑ-
Μετάβαση σε: