HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ακόμα και αν δανειστεί...

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Ακόμα και αν δανειστεί... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ακόμα και αν δανειστεί...   Ακόμα και αν δανειστεί... Icon_minitimeΔευ Σεπ 21, 2009 9:38 pm

Πόσο πιο ξεκάθαρα να το πει το ΠΑΣΟΚ;

Που είχε στήσει στα δυο μέτρα νωρίτερα η Πιπιλή τον καημένο τον Παπαϊωάννου με το ίδιο ερώτημα κάθε αφελούς ή δήθεν αφελούς:

Και πού θα βρείτε τα λεφτά για όσα τάζετε; Με φορολογία ή δανεισμό;

Εκείνος φυσικά σιώπησε. Τι να πει; Να κλέψει από τον αρχηγό το δικαίωμα στην έκπληξη; Τι έκπληξη δηλαδή... άστα...

Όταν λοιπόν ξεκίνησε το μέγα και τρανό ντιμπέιτ!!! ο επικεφαλής του ΠΑΣΟΚ ξεπέρασε τους δισταγμούς.

Στο πώς και πόσο και μπλα μπλα του Τσίμα... ευτυχώς δηλαδή που κατέληξαν στα 30 δεύτερα... για να μπορεί ο Τσίμας να μιλάει τουλάχιστον 40... ο Παπανδρέου είπε στα ίσα:

.... ακόμα και αν δανειστώ!!!

Σε μια υπερχρεωμένη χώρα που δεν πρόκειται να αποπληρώσει στον αιώνα των αιώνων τα δάνειά της... εκείνος υπόσχεται ανάπτυξη και μας δίνει εγγύηση με επιχείρημα τι; Το δανεισμό!!!

ΟΚ. Από αύριο λοιπόν κι εγώ θα το ρίξω στην πράσινη τακτική... Σπιτάκι στο χωριό θέλω; Δάνειο! Καινούριο αμάξι θέλω; Δάνειο! Ανανέωση γκαρνταρόμπας; Δάνειο!

Μα έτσι μελλοντικέ μας πρωθυπουργέ... ( τουλάχιστον κατά τις αποφάσεις των δημοσκοπήσεων... ) αυτό που θα αναπτύξεις στα σίγουρα είναι όσα χρωστάμε. Και πες μου:

Ποιος θα πρέπει μετά να τα ξεπληρώσει;;;

Εμείς φυσικά. Και πώς; Με σφίξιμο πάλι του ζωναριού σε όλα τα επίπεδα. Λιτότητα λιτότητα λιτότητα... και ακρίβεια ακρίβεια ακρίβεια...

Τι το χειρότερο μας λέει ο νυν;

Δύο κόμματα μία πολιτική... αλλάζει μόνο το περιτύλιγμα, το ένα είναι γαλάζιο, το άλλο πράσινο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Ακόμα και αν δανειστεί...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: