ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Χωρίς προειδοποίηση σκάψαν το πεζοδρόμιο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Χωρίς προειδοποίηση σκάψαν το πεζοδρόμιο   Τρι Ιουλ 28, 2009 8:49 am

Πρωί και πίνω το καφεδάκι μου στο μπαλκόνι. Ευτυχώς στο μπροστινό. Και ευτυχώς πρωί...

Ξαφνικά ακούω σούρτα φέρτα στο δρόμο. Σκύβω και τι να δω; Ένας λόχος εργάτες να τοποθετούν πιναδίκες για έργα της ΔΕΗ.

Ρωτάω περί τίνος πρόκειται και μαθαίνω πως θα σκάψουν το πεζοδρόμιο. Τώρα τους λέω; Τώρα μου λένε...

Τρέχω σαν τρελή να ντυθώ. Βουτάω τα κλειδιά του αυτοκινήτου και το βγάζω άρον άρον από την πυλωτή. Πρώτα αυτό και μετά θα δούμε τι ακριβώς συμβαίνει.

Από κοντά και η γειτόνισσα να μετακινήσω και το δικό τους αμάξι.

Άλλοι πάλι που λείπουν οι δικοί τους και δεν έχουν κλειδιά των αυτοκινήτων τραβάνε τα μαλλιά τους.

- Καλέ χωρίς προειδοποίηση; Στα καλά καθούμενα θα ξηλώσετε τα πεζοδρόμια;

Οι εργάτες όμως ανένδοτοι.

- Εμείς εργάτες είμαστε, έτσι μας είπαν...

Τι να κάνω; Παίρνω το τηλέφωνο από τις πινακίδες μπας και βγάλω άκρη από κει. Να ξέρουμε τι πρόκειται να συμβεί μπροστά στα σπίτια μας.

Μάταιη προσπάθεια. Ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή.

11888 να δούμε αν υπάρχει άλλο τηλέφωνο του εργολάβου. Μου δίνουν πράγματι ένα αλλά κι αυτό μία από τα ίδια. Ξανά το 11888. Βρίσκουν ακόμη μερικά τηλέφωνα. Στο ένα επιτέλους στάθηκα τυχερή.

Α, μην ανησυχείτε μου λένε. Μπροστά στην πυλωτή θα ανοίξουν και θα βάλουν αμέσως τα καλώδια και αμέσως θα κλείσουν το άνοιγμα.

Μάλιστα... Να μην ανησυχώ...

Λίγο αργότερα να η πρώτη ζημιά. Οι εργάτες χτυπάνε τον αγωγό της ΕΥΔΑΠ και αρχίζουν να τρέχουν νερά:

Εγώ όμως να μην ανησυχώ!!!

Κάποια στιγμή ακούω τους εργάτες να μιλάνε στα κινητά και να ζητάνε από κάποιον να κλείσει το κλειδί του νερού...

Πανικός. Θα μας αφήσουν καλοκαιριάτικα χωρίς νερό.

Τρέχω και πάλι και γεμίζω λεκάνες και κουβαδάκια.

Αμέσως μετά παίρνω την ΕΥΔΑΠ. Δε γνωρίζουν τίποτε...

Περνά η ώρα και με παίρνουν πίσω από την ΕΥΔΑΠ να τους δώσω κι άλλες πληροφορίες. Τους δίνω και το τηλέφωνο της εταιρείας του εργολάβου.

Περνά και άλλη ώρα... Κάποια στιγμή επιτέλους σταματά να τρέχει το νεράκι. Το πολύτιμο νεράκι.

Τα κομπρεσέρ βάζουν και πάλι μπροστά. Πανδαιμόνιο.

Εμφανίζεται και το μηχάνημα. Και αρχίζει να σπάει τις πλάκες μπροστά στην πυλωτή μας. Εγώ όμως δεν ανησυχώ. Έτσι δε μου είπαν;;;

Κάποια στιγμή όπως ξαφνικά άρχισαν όλα, το ίδιο ξαφνικά επικράτησε η απόλυτη ησυχία. Τι είχε συμβεί; Τελείωσαν άραγε το έργο;

Όχι. Απλώς τα μάζεψαν και έφυγαν.

Και το πεζοδρόμιο μπρος στην πυλωτή;

Σπασμένο και τα αυτοκίνητα εγκλωβισμένα μέσα...

Όχι δηλαδή, πέστε μου:

Πάνω από ένα τέτοιο πεζοδρόμιο θα περνάγατε το αμάξι σας;

Την ίδια ώρα ένα νέο ποτάμι έτρεχε στο δρόμο. Τα καλόπαιδα είχαν σπάσει και πάλι τον αγωγό. Αλλά ούτε αυτό τους έκανε να σταθούν περισσότερο και τα μάζεψαν και έφυγαν...

Νέο τηλέφωνο στην ΕΥΔΑΠ.

Ευτυχώς λίγο αργότερα εμφανίστηκε ένα φορτηγάκι και τουλάχιστον διόρθωσαν τη ζημιά στον αγωγό του νερού. Μη χύνεται τζάμπα αυτό που είναι ό,τι πολυτιμότερο για τη ζωή μας.

Οι πυλωτές όμως και τα γκαράζ παρέμειναν στην τύχη τους:

Μέχρι πότε; Άγνωστον...

Εμείς όμως δεν πρέπει να ανησυχούμε!

Να μην ανησυχούμε και που κατάφεραν σε ένα πρωινό να σπάσουν δυο φορές τον αγωγό της ΕΥΔΑΠ;

Ε, ναι... μέχρι να σπάσουν και τον αγωγό του φυσικού αερίου γιατί να ανησυχούμε; Λες και εμείς μένουμε εδώ; Ή λες και δεν ξέρουμε πού μένουμε;

Χωρίς προειδοποίηση σκάψαν το πεζοδρόμιο
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: