ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

29 χρόνια από τη δολοφονία της Σωτηρίας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: 29 χρόνια από τη δολοφονία της Σωτηρίας   Σαβ Ιουλ 25, 2009 12:57 pm

Εκδήλωση τιμής και μνήμης στην Σωτηρία Βασιλακοπούλου, με τη συμπλήρωση 29 χρόνων από τη δολοφονία της, διοργανώνουν την ερχόμενη Τρίτη 28 Ιούλη, η Ομοσπονδία Εργατοϋπαλλήλων Κλωστοϋφαντουργίας, Ιματισμού και Δέρματος (ΟΕΚΙΔΕ), το Συνδικάτο Εργαζομένων Κλωστοϋφαντουργίας Αθήνας και ο Σύλλογος Φοιτητών Παντείου.

Η συγκέντρωση θα γίνει στην πύλη του εργοστασίου της ΕΤΜΑ (Αγίας Αννης και Ιερά Οδός), στις 7.30 μ.μ.

Πριν από 29 χρόνια, έξω από το γκέτο της ΕΤΜΑ, στις 28 Ιούλη 1980, η Κνίτισσα και φοιτήτρια της Παντείου Σωτηρία Βασιλακοπούλου μαζί με συντρόφους της από την Οργάνωση Σπουδάζουσας της ΚΝΕ και της Αχτίδας ΑΕΙ της ΚΟΑ πραγματοποιούσαν εξόρμηση στους εργαζόμενους. Ενα από τα πούλμαν, που μετέφερε τους εργάτες που σχόλαγαν, βγήκε από την πύλη με ταχύτητα και τη χτύπησε με αποτέλεσμα το θάνατό της.

Οπως σημειώνουν σε κοινή τους ανακοίνωση οι συνδιοργανωτές για την εκδήλωση, αυτή πραγματοποιείται σε μια περίοδο που το μεγάλο κεφάλαιο και η εργοδοσία επιχειρούν να εκμεταλλευτούν την οικονομική κρίση που οι ίδιοι δημιούργησαν για να κάνουν ακόμα φθηνότερη την εργατική δύναμη, προκειμένου να διατηρήσουν την ανταγωνιστικότητα και την κερδοφορία τους.

«Η νέα σφοδρή επίθεση έχει στόχο να ξεκαθαρίσει το τοπίο και για μετά την κρίση (να παραμείνουν τα μέτρα)», τονίζουν. Και μεταξύ άλλων καταλήγουν: «Απαιτεί γενικό ξεσηκωμό για την απόκρουσή της και ένταση της πάλης για διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας με ταξική ενότητα και διεθνιστική αλληλεγγύη.

Η οργάνωση της εργατικής τάξης, η μαζικοποίηση των ταξικών συνδικάτων, η ενίσχυση του ΠΑΜΕ, δημιουργούν προϋποθέσεις για αγώνες με προοπτική. Αυτό το δρόμο επέλεξε η Σωτηρία Βασιλακοπούλου. Αυτό το δρόμο θα συνεχίσουμε και εμείς για την ανατροπή της πολιτικής του κεφαλαίου, της Ευρωπαϊκής Ενωσης και των κομμάτων του ευρωμονόδρομου».

_________

ΠΗΓΗ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 29 χρόνια από τη δολοφονία της Σωτηρίας   Σαβ Ιουλ 25, 2009 1:17 pm

Η Σωτηρία...

Πόσοι και πόσοι αγωνιστές έπεσαν μαχόμενοι;

Για τη δική μου όμως τη γενιά η Σωτηρία έχει κάτι διαφορετικό. Ήταν μία από μας. Ο καθένας μας θα μπορούσε να είναι στη θέση της.

Το κάθαρμα που τη δολοφόνησε δεν την ήξερε, δεν είχα κάτι προσωπικό μαζί της. Χτυπώντας τη Σωτηρία, σημάδευε μια ολόκληρη γενιά που ξύπνησε με το Πολυτεχνείο και προσπαθούσε να βρει τον προσανατολισμό της στο χάος που ακολούθησε την πτώση της χούντας.

Σε σημερινά δεδομένα το τι σήμανε εκείνος ο θάνατος για μας, τους συνομήλικούς της, το είδαμε τον περασμένη Δεκέμβρη με τη δολοφονία του Αλέξη.

Άλλες βέβαια οι εποχές. Μα το γεγονός λειτούργησε ίδια...

Ναι, εμείς δεν προλάβαμε να νιώσουμε στο πετσί μας τι σημαίνει χούντα. Και σύντομα μετά το Πολυτεχνείο ξαναγύρισε στον τόπο η δημοκρατία.

Η συμμετοχή σε πολιτικές οργανώσεις ήταν εκείνο τον καιρό μόδα. Κι αυτό είναι επιζήμιο στη συνειδητοποίηση όσο και η σημερινή κατάσταση που θεωρείται out το μετέχειν οργανωμένα...

Όλοι τότε ήταν σε κάποια οργάνωση. Άλλος ΚΝΕ, άλλος στο Ρήγα, άλλος στη νεολαία ΠΑΣΟΚ κλπ. Δε χρειαζόταν κότσια για να γίνεις μέλος μιας πολιτικής νεολαίας. Όλοι το έκαναν...

Και τότε ήρθε σαν κεραυνός εν αιθρία η δολοφονία της Σωτηρίας Βασιλακοπούλου. Να μας θυμίσει ότι η συμμετοχή δεν ήταν παιχνίδι. Παραμόνευε ο θάνατος... Ακόμη και σε καιρούς δημοκρατίας.

Αυτό ακριβώς είναι για μένα η μνήμη της Σωτηρίας. Μια οδυνηρή ανακάλυψη και ένα μάθημα πολύτιμο. Κι ένα σύμβολο της γενιάς μου, της γενιάς της μεταπολίτευσης...

Δεν κάψαμε εμείς μαγαζιά για το θάνατό της. Κάψαμε μόνο τις αυταπάτες μας. Και στο όνομα της Σωτηρίας συνεχίζουμε να τις πυρπολούμε...

29 χρόνια από τη δολοφονία της Σωτηρίας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: