HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 7ης ΙΟΥΝΙΟΥ 2009

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Loukia Sofou
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
Loukia Sofou


Αριθμός μηνυμάτων : 377
Registration date : 10/12/2007

ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 7ης ΙΟΥΝΙΟΥ 2009 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 7ης ΙΟΥΝΙΟΥ 2009   ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 7ης ΙΟΥΝΙΟΥ 2009 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 07, 2009 3:25 pm

Aποφάσισα να μη χαραμίσω τη μέρα μου. Γι' αυτό και πρωϊ-πρωϊ με το άνοιγμα της κάλπης και με την ταυτότητα στο χέρι κατευθύνθηκα στο εκλογικό τμήμα της περιοχής μου να ψηφίσω για τους 22 Έλληνες βουλευτές, οι οποίοι στα επόμενα 5 χρόνια θα αποτελούν τη φωνή της Ελλάδος, σε όλες τις αποφάσεις που λαμβάνει το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο για τις 27 χώρες της ΕΕ. Να επιλέξω το ψηφοδέλτιο με την καλύτερη ευρωπαϊκή πρόταση και την ικανότερη ομάδα υποψηφίων… Και πάντα τη μέρα των εκλογών πριν από οποιαδήποτε άλλη απόφασή μου ανατρέχω στους "Χαλασοχώρηδες" του Κυρ-Αλέξανδρου. Ένα διήγημα που περιγράφει την προεκλογική κίνηση και την ημέρα της εκλογής για μια βουλευτική περίοδο. Οι "Χαλασοχώρηδες" και οι "Ανδροχωρίστρες" που αναστατώνουν τους φτωχούς νησιώτες με τις δωροδοκίες και τους σκυλοκαβγάδες τους. "Δεν λέγομεν ότι οι άνθρωποι του τόπου ήσαν εκτάκτως κακοί. Αλλού ίσως είναι χειρότεροι. Αλλά το πλείστον κακόν οφείλεται αναντιρρήτως εις την ανικανότητα της ελληνικής Διοικήσεως. Θα έλεγέ τις ότι η χώρα ηλευθερώθη επίτηδες, δια ν' αποδειχθή, ότι δεν ήτο ικανή προς αυτοδιοίκησιν"… Πόσο επίκαιρος είναι πάντα ο Παπαδιαμάντης! Το 1892 γράφτηκε το διήγημα αυτό κι όμως πόσο προφητικό και επίκαιρο σα να γράφτηκε μόλις τώρα. Έχει άφθονο ηθογραφικό χρώμα, σατιρική πνοή, αλησμόνητα περιστατικά και επεισόδια. Ιδίως οι λαϊκοί τύποι που παρουσιάζει είναι ολοζώντανοι. Ένας τέτοιος είναι και ο γερο-καπετάνιος Στεφανής ο Μόσκοβος που αρπάχνει τον πολιτικάντη στο βρισίδι με το ναυτικό του λεξιλόγιο και τον κάνει κουρέλι, γιατί θέλησε να τον δωροδοκήσει: "για να σου πω, κυρ Μανόλη, του λέει, με θαρρείς πως είμαι βολικό πράμα, για να με μπαρκάρεις εσύ στο σχολειό μέσα; Εμένα εύκολα δεν με τσουρμάρεις… οι άνθρωποι δεν είναι μπαούλα για να τους μπατάρετε σεις όπως θέλετε, μπάτι από δω, μπάτι από κει…". Έτσι λοιπόν πριν από κάθε κρίσιμη απόφασή μου συμβουλεύομαι τον Παπαδιαμάντη. Πρώτη-πρώτη στην κάλπη. Μέσα σε ένα λεπτό είχα τελειώσει. Και από περιέργεια πήρα μαζί όλα τα ψηφοδέλτια όλων των κομμάτων που αυτοί τη στιγμή ενδιαφέρονται να διαχειριστούν τις τύχες μας και τις ζωές μας. Μέτρησα σύνολο 28 κόμματα και τα απαριθμώ : Το πρώτο που έπεσε στα χέρια μου, το ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ – ό,τι καλύτερο για μένα! – με υπότιτλο Φύση – Κυνήγι – Ψάρεμα - Παράδοση. Τώρα πως συνδέεται η Φύση και η Παράδοση με ένα χόμπι θανάτου δεν ξέρω. Καταλάβανε φαίνεται τη σχέση μου με το … άθλημα (!!!) και μου το πρότειναν φάτσα βιτρίνα πρώτο-πρώτο. Και προχωρώ : Α.Σ.Κ.Ε. ήτοι Αγωνιστικό Σοσιαλιστικό Κόμμα Ελλάδας (δεν γνωρίζω αν έχει σχέση με την Ελληνική Ορνιθολογική Ομοσπονδία), ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΑΜΕΣΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (διότι υπάρχει και η έμμεση, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων), ήτοι Ελληνικό Ανανεωτικό ρεύμα (Ε.Α.Ρ.) – Ευρωπαϊκή συμπολιτεία – Άμεση Δημοκρατία (πολύ εαρινό ψηφοδέλτιο και διανύουμε εποχή θέρους ), ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΒΕΡΓΗΣ – ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ (γιατί υπάρχουν και αλλοδαποί, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων), ο οποίος κ. Βεργής έχει ως μότο στο ψηφοδέλτιό του τη βαρυσήμαντη φράση "Στα χέρια σου κρατάς το μέλλον του πλανήτη", υπάρχει και το ΚΟΜΜΑ ΝΕΩΝ με έξι υποφηφίους αγνώστου καταγωγής και προελεύσεως. Προς θεού όμως μην συγχέετε το παραπάνω κόμμα με αυτό των ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ του κ. Παπανικόλα!!! Ο κύριος αυτός έχει 35 χρόνια δράση (Wink στην πολιτική κάθαρση αυτού του τόπου, όπως λέει και το ψηφοδέλτιό του. Κάθαρση όχι με νηστείες και κλύσμα για αποτοξίνωση αλλά κάθαρση ουσίας, με αγώνες και δράση στην Πανεπιστημίου όπου και τα μαγαζιά του κυρίου Παπανικόλα με τα βιολογικά προϊόντα υγιεινής διατροφής. Έχει δε στο ψηφοδέλτιό του και τη βαρύγδουπη δήλωση S.O.S. ΕΘΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ S.O.S. – Όλα τα έσοδα από την Ευρωβουλή (εκτός εξόδων κίνησης) – από τον ένα υποκλυσμό στον άλλο εννοεί; - όλα τα έσοδα θα τα καταθέτουμε ως δωρεά στο Δημόσιο Ταμείο για τη διάσωση της Ελλάδας που μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο με την πολιτική ανιδιοτέλεια (!!!) και την οικολογική ζωή… Τώρα όλα αυτά τα 35 χρόνια τι αγώνες έκανε ο κ. Παπανικόλας με το κόμμα του και την ανιδιοτελή προσφορά του για τη διάσωση της Ελλάδας, δεν μπορώ να πω. Πάντως τα μπιφτέκια με σόγια που πρώτος λανσάρισε και άλλα είδη υγιεινής, όπως λέει και η Άντζελα Δημητρίου, είναι νοστιμότατα, δοκιμάστε τα περνώντας από την Πανεπιστημίου. Πάμε παρακάτω. ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ για να ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους χρωματισμούς προς αποφυγήν παρερμηνειών, με σοβαρά ονόματα που τελικά όμως δεν με έπεισαν για να τους ψηφίσω.
Υπάρχει όμως και η ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΙ.Α. με υπότιτλο ΑΝΤικαπιταλιστική Αριστερή ΣΥνεργασία για την Ανατροπή, ήτοι Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής, επαναστατικής, κομμουνιστικής αριστεράς και της ριζοσπαστικής οικολογίας, όλα αυτά μαζί μας κάνουν την Ανταρσία γιατί βέβαια "θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία" και χωρίς ανταρσία καμιά ανατροπή δεν μπορεί να φέρει αποτέλεσμα. Αλλά υπάρχει και η LIBERTAS EU (sic) ήτοι ΚΟΜΜΑ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΩΝ που ιδρύθηκε από τον Ελευθέριο Βενιζέλο το 1910 αλλά δεν ξέρω ποια είναι η σχέση του με τους σημερινούς φιλελεύθερους. Πλην όμως υπάρχει και η ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ που μάχεται για τα εξής πρωτότυπα : Ατομικά δικαιώματα, κατάργηση μονιμότητας δημοσίων υπαλλήλων, μείωση φόρων, χωρισμός εκκλησίας κράτους, Ιδιωτικοποίηση ΔΕΚΟ, κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης, Ελεύθερη Οικονομία, Αποποινικοποίηση χρήσης ουσιών, Κεφαλαιοποιητικό ασφαλιστικό σύστημα, Μη κρατικά πανεπιστήμια, σεβασμός της ιδιαιτερότητας των επιλογών και του αυτοπροσδιορισμού (!!!), Ανοιχτή Κοινωνία. Για όλα αυτά μάχεται η Φιλελεύθερη Συμμαχία. Και, ά, να μην ξεχάσω προ πάντων το μεγάλο Λεβέντη της πολιτικής μας ζωής που από αυτόν φαίνεται ενεπνεύσθη και τους στίχους του ο Νότης Περγιάλης με τη μουσική του Θεοδωράκη "Σαν τον αητό φτερούγαγε στη στράτα τον καμαρώνει η γειτονιά στα παραθύρια με χαμηλά τα μαύρα του τα μάτια λεβέντης εροβόλαγε" … το Βασιλάκη Λεβέντη καλέ εννοώ, της ΈΝΩΣΗΣ ΚΕΝΤΡΩΩΝ , με μια φωτογραφία να! στο ψηφοδέλτιό του, έχει μια ιδιαίτερη γοητεία αυτό το παιδί… Πάντως για να σοβαρευτούμε υπάρχει και η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ (!!!), προς Θεού καμία σχέση με τη συμπαθέστατη φυλή των Ινδιάνων της Νότιας Αμερικής, πρόκειται για φιλοσκοπιανό κόμμα που εκπροσωπεί και αντιπροσωπεύει, λέει, τη λεγόμενη "μακεδονική μειονότητα" στη Βόρεια Ελλάδα προκειμένου να αποδείξει, λέει, στα διεθνή φόρα πως υπάρχουν πολίτες στο βόρειο τμήμα της χώρας, που αισθάνονται και δηλώνουν … «Μακεδόνες». Και υπάρχει και το κόμμα ΛΕΥΚΟ ΕΓΚΥΡΟΝ με δύο υποψηφίους για να ξεχωρίζει από το τελείως ΛΕΥΚΟ χωρίς – επιτέλους! - κανένα υποψήφιο.
Αλλά τα πράγματα σοβαρεύονται γιατί υπάρχει και το Μ-Λ ΚΚΕ με το σφυροδρέπανο εκ δεξιών βεβαίως βεβαίως, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, ήτοι το Μαρξιστικό-Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας. Γιατί υπάρχει και το εξ ευωνύμων σφυροδρέπανο του ΟΑΚΚΕ , ήτοι η οργάνωση για την ανασυγκρότηση του ΚΚΕ. Πώς λέμε πολεοδομική ανασυγκρότηση της πόλης μετά το σεισμό; Αλλά προς Θεού μην το συγχέετε με το επίσης εξ ευωνύμων σφυροδρέπανο του ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ ήτοι το Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα – τόση Επανάσταση και τόσα σφυροδρέπανα δεν τα αντέχω άλλο, θα ξεκινήσω αντάρτικο με τη Μπέμπα από τον τέταρτο όροφο της πολυκατοικίας που μένω και θα καταλήξω να κάνω τραμπολίνο πάνω σε καμιά Samurai τέντα τζιπ για να εκτονωθώ! Υπάρχει όμως και ένα νέο πολιτικό κόμμα που λέγεται ΚΟΙΝΩΝΙΑ από συνειδητούς ορθόδοξους χριστιανούς –διότι υπάρχουν και οι ανορθόδοξοι – το μόνο που με εξέπληξε σε αυτό είναι η συμμετοχή του μεγάλου και συμπαθέστατου ηθοποιού Πέτρου Φυσσούν, αναρωτιέμαι τι να βρήκε και εντάχτηκε στις γραμμές του. Ομολογουμένως πρωτότυπη καλλιτεχνική προσέγγιση. Πλην όμως υπάρχει και το ΠΑ.ΝΑ.Κ. (όπως λέμε πανάκεια για ασθένειες πάσης φύσεως και πάσης μαλακίας), ήτοι το ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ με μοναδικό υποψήφιο τον κ. ΔΟΝΤΑ ΓΕΩΡΓΙΟ του ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ βεβαίως βεβαίως … τώρα θυμήθηκα και τον οδοντίατρο που πρέπει οσονούπω να επισκεφθώ για τα δόντια μου που χρήζουν άμεσης επισκευής αφού έχουν γίνει χειρότερα και από τα δόντια της Φαίδρας. Υπάρχει όμως και η ΔΡΑΣΗ (άλλο δράση άλλο ανταρσία, μην μπερδεύετε) του κ. Στέφανου Μάνου και άλλων πολλών… αγνώστων υποψηφίων. Πώς λέμε απορρυπαντικό ενισχυμένης δράσης που αφαιρεί και τους πλέον επίμονους λεκέδες; Προσωπικά χρησιμοποιώ το Skip, η νέα του σύνθεση με ενσωματωμένα ενισχυτικά συστατικά χαρίζει στα ρούχα αξεπέραστη καθαριότητα από την πρώτη κιόλας πλύση. Skip. Λερωθείτε, κάνει καλό! Και προχωρώ με το κόμμα ΕΛ.ΕΝ. ήτοι ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ με επικεφαλής το γιό του απριλιανού πραξικοπηματία Ντερτιλή με έμβλημά τη φωτογραφία του Μεγάλου Αλεξάνδρου (!!!) και τη φράση "Εν τη ενώσει η ισχύς" ήτοι φασιστοειδή όλου του κόσμου ενωθείτε. Μόνο προσέξτε! Εδώ προσέξτε καλά! Υπάρχει και το ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ του κ. Παπαθεμελή Στυλιανού ή Αγγέλου του Μιχαήλ, με τον Κώστα Ζουράρι υποψήφιο, πρώην υποψήφιο του ΚΚΕ το 2000, έτοιμοι να σώσουν τη Μακεδονία με το προκλητικό σύνθημα «Δώσε μια ψήφο για την Μακεδονία»! Τουτέστιν, όποιος ψηφίζει τον Παπαθεμελή και τον Ζουράρι ψηφίζει για τον Παύλο Μελά, τον Μέγα Αλέξανδρο και την Ελληνική Ιστορία…
Και παρ' ολίγο να το ξεχάσω, με συγχωρείτε. Είναι και ο Λαϊκός Σύνδεσμος ήτοι η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ήτοι όλη η σάρα και η μάρα της Ακροδεξιάς εν πλήρει δράσει. Τα πάσης φύσεως φασιστοειδή, χουντοειδή, τραμπουκοειδή κατακάθια, ύπουλα φίδια που αλλάζουν συνεχώς πρόσωπα για να επιβιώσουν με την πλήρη στήριξη του αστυνομικού παρακράτους.

Ανακεφαλαιώνω :

ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ
Α.Σ.Κ.Ε.
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΑΜΕΣΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΒΕΡΓΗΣ – ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ
ΚΟΜΜΑ ΝΕΩΝ
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ
ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΙ.Α.
LIBERTAS EU – KOMMA ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΩΝ
ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ
ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ
ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ
ΛΕΥΚΟ ΕΓΚΥΡΟ
ΛΕΥΚΟ (άνευ υποψηφίου)
Μ-Λ ΚΚΕ
ΟΑΚΚΕ
ΕΕΚ
ΚΟΙΝΩΝΙΑ
ΠΑ.ΝΑ.Κ.
ΔΡΑΣΗ
ΕΛ.ΕΝ.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΠΑ.ΣΟ.Κ
ΛΑ.Ο.Σ
ΚΚΕ
ΣΥΡΙΖΑ

Για τα υπόλοιπα ψηφοδέλτια δεν έκανα ιδιαίτερη μνεία (ΝΔ-ΛΑΟΣ-ΠΑΣΟΚ-ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ) γιατί αποφάσισα είπα να μη χαραμίσω άλλο τη μέρα μου. Και όχι βέβαια με το να γράφω αυτές τις αράδες στην ιστοσελίδα της αγαπημένης μου Δανάης, χώρο πολύτιμο για μένα, αλλά με τις Ευρωεκλογές και τα αποτελέσματά τους που ήδη γνωρίζουμε. Δεν είναι Κωστάκης είναι Γιωργάκης. Δεν είναι οι Βένετοι είναι οι Πράσινοι. Δεν είναι οι Χαλασοχώρηδες είναι οι Ανδροχωρίστρες. Θυμίζω μονάχα τους στίχους από το στόμα του Μανώλη Μπατίνου που έγραψε στα χρόνια ακόμα του Όθωνα τους παρακάτω στίχους :

"Άλλαξε η Αθήνα όψη,
σαν μαχαίρι δίχως κόψη,
πήρε κάτι απ' την Ευρώπη
και ξεφούσκωσε σαν τόπι.
Άλλαξαν χαζοί και κούφοι
και μας κάναν κλωτσοσκούφι.
Άλλαξε κι ο Μανωλιός
κι έβαλε τα ρούχα αλλιώς".

Τι θα ψήφιζε αλήθεια ο Παπαδιαμάντης στις σημερινές Ευρωεκλογές δεν ξέρω. Μπορώ όμως να πω μετά βεβαιότητος ότι θα ξανάγραφε τους Χαλασοχώρηδες. Θα ξανάγραφε τα ίδια λόγια : … "Ο απάνθρωπος τοκογλύφος, όσας και αν αγοράση ψήφους, ποτέ δεν θα εκλεχθή. Πριν κατέλθη εις τον αγώνα, θα υποδυθή την φιλανθρωπίαν ως προσωπείον, θα φορέση την δημοτικότητα ως κόθορνον. Θα φροντίση ν' αποδώση μέρος των όσων ήρπασεν εις τους εκλογείς. Και μεταξύ δύο αντιπάλων, μετερχομένων την αυτήν διαφθοράν, θα επιτύχη εκείνος, όστις ευπρεπέστερον φορεί το προσωπείον κι επιδεξιώτερον τον κόθορνον."…

Είπα να μη χαραμίσω άλλο τη μέρα μου. Και κατευθύνομαι ολοταχώς στα αγαπημένα μου μέρη της παλιάς Αθήνας. Είπα να επισκεφθώ το νέο Μουσείο της Ακροπόλεως σήμερα αλλά μετάνοιωσα. Ένα αφιέρωμα της χθεσινής Ελευθεροτυπίας με απώθησε να το επισκεφθώ. Η εικόνα μιας Καρυάτιδας πλαισιωμένη από το διάτρητο μπετόν μιας υπερσύγχρονης ψηφιακής τεχνολογίας, μου έκοψε κάθε διάθεση τουλάχιστο για σήμερα…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Βοιάτης
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
Βοιάτης


Αριθμός μηνυμάτων : 295
Registration date : 03/06/2009

ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 7ης ΙΟΥΝΙΟΥ 2009 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 7ης ΙΟΥΝΙΟΥ 2009   ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 7ης ΙΟΥΝΙΟΥ 2009 Icon_minitimeΔευ Ιουν 08, 2009 1:43 am

Μία απο τα ίδια!

Δεν απεμπόλησα βέβαια το εκλογικό μου δικαίωμα, πάντα
ήμουν εναντίον των μεγάλων και ισχυρών.

Πρωί - πρωί ψήφισα απο τους πρώτους. Η υπόλοιπη μέρα ήταν
αφιερωμένη στην κατάδυση και λίγο υποβρύχιο ψάρεμα.

Απογοήτευση. Άδεια θαλάμια που άλλοτε έβγαζαν τερατάκια.
Έστω και έτσι ένας δίκιλος ροφάκος δεν άφησε εντελώς αδειανή
την ψαροβελόνα.

Ψήφισα, εξασφάλισα το αυριανό ψαροτραπέζι, πέρασα ωραία,
και γύρισα στο σπίτι ασφαλής.

Τι πιο ωραίο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 7ης ΙΟΥΝΙΟΥ 2009
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ - ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ-
Μετάβαση σε: