HOMA EDUCANDUS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


HOMA EDUCANDUS - Φόρουμ φιλοσοφίας, παιδείας, πολιτικής και ναυτιλίας!
 
ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλLatest imagesΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Μια μαγική δίαιτα

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 411
Ηλικία : 59
Location : ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Registration date : 08/10/2008

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μάης 21, 2009 10:36 pm

Αγαπητή Δανάη, πραγματικά αυτή η δίαιτα θεωρώ ότι είναι μαγική. Όλο το χειμώνα πήρα μερικά κιλά κι έτσι μπήκα στον πειρασμό να διαβάσω τη μαγική σου δίαιτα. Επειδή δεν είχα πολύ χρόνο τη διαβάζω σταδιακά εδώ και μια εβδομάδα. Και πραγματικά, μαγεία! Σήμερα ανέβηκα στη ζυγαριά και ήμουνα πέντε κιλά πιο αδύνατος. Κι όλα αυτά μόνο που διάβασα τη δίαιτά σου. Που να την εφαρμόσω κι όλας! Θεωρώ ότι αυτή η δίαιτα πρέπει να διαβαστεί από γνωστό Έλληνα πολιτικό που γιορτάζει κι όλα σήμερα και εφαρμόζει αυστηρές δίαιτες για άλλους πλην του εαυτού του. Ίσως να αισθανθεί και μια κόπωση, λόγω της μαρουλοφαγίας, αλλά τα μαρούλια που μας πουλάει, ας τα δοκιμάσει και αυτός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://sotirisbotas.blogspot.com
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 411
Ηλικία : 59
Location : ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Registration date : 08/10/2008

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μάης 21, 2009 10:45 pm

Αγαπητή Διώνη, παίρνω το θάρρος να σου κάνω μία ερώτηση: αυτό το εκπληκτικό Στρούντελ με σπανάκι μήπως το ξέρεις και με αρνάκι; Γιατί στα 45 μου δεν την έχω δει Ποπάυ. Πάντως αύριο θα φάμε φασόλια με ψητές πιπεριές Φλωρίνης, αλμυρή φέτα Μυτιλήνης, λίγο ελαιόλαδο και ελληνική ρίγανη. Μόνο που το σκέφτομαι, αισθάνομαι πρωθυπουργός. Δηλαδή για να εξηγήσω, νοιώθω μια παράξενη κούραση στομάχου. Πού θα πάει, ευτυχώς που σ'αυτό το σπίτι έχω οπαδούς. Φαίδρα και Μπέμπα. Και βγάλαμε και σύνθημα: Όχι άλλες μπούρδες στο Λαό, θέλουμε ουσία, θέλουμε ψητό!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://sotirisbotas.blogspot.com
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2009 12:06 am

Είπατε ψητό;;; Έφτασεεεεεεε:

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim8914

Σωτήρη μου, δε σου κάνω πλάκα.

Για ψητό πρόκειται, αν και κρυμμένο κάτω από τις ντομάτες... Και προς απόδειξη:

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim8915

Κοίτα, το ζήτημα δεν είναι τα πέντε κιλά. Είναι το γαμώτο. Το μπορώ να κάνω αυτό που θέλω. Να κόβω το τσιγάρο και να κόβω και το φαΐ. Άσκηση αυτοπειθαρχίας είναι, Σωτήρη.

Εντελώς απαραίτητη σε όσα θα ακολουθήσουν. Και θα ακολουθήσουν.

Πάντως αν κάποιος θέλει απλώς να χάσει κιλά, κανένα πρόβλημα. Δεν τον κορόιδεψα. Μπορεί να χάσει και τα πέντε κιλά. Άλλος σε μια βδομάδα και άλλος σε δέκα μέρες. Εξαρτάται από τα προσωπικά δεδομένα του καθενός...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 411
Ηλικία : 59
Location : ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Registration date : 08/10/2008

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2009 12:35 am

Aγαπητή Δανάη, ξέρεις ότι κάνω πλάκα. Προσωπικά θα σου έβγαζα το καπέλο αλλά δεν το κάνω γιατί δεν έχω καπέλο. Υποκλίνομαι πάντως όπως θέτεις το θέμα, για την αυτοπειθαρχία ρε γαμώτο! Και δυστυχώς εμείς οι Έλληνες οι περισσότεροι δεν ξέρουμε από τέτοια πράγματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://sotirisbotas.blogspot.com
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2009 12:49 am

Δεν ξέρουμε, πράγματι δεν ξέρουμε, αυτοπειθαρχία. Πόνεσα πάρα πολύ το τελευταίο διάστημα για ανθρώπους που αγαπώ, και κύριος παρονομαστής ήταν η έλλειψη της αυτοπειθαρχίας τους. Σε διαφορετικά επίπεδα μεν αλλά το κοινό στοιχείο ήταν αυτό το χύμα και το όπου φυσάει ο άνεμος. Και όμως είναι τόσο εύκολο. Ένα κλικ στο μυαλό μας όλο και όλο.

Εσύ, Σωτήρη, δε χρειάζεται να υποκλιθείς. Ούτε να βγάλεις κανένα καπέλο. Γιατί και το ξέρεις και το εφαρμόζεις αυτό το απλοϊκό κλικ. Κι εσύ και η αγαπητή Λουκία. Κι αποτελείτε παράδειγμα μίμησης για όλους μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 411
Ηλικία : 59
Location : ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Registration date : 08/10/2008

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2009 12:51 am

Πάντως αγαπητή Δανάη θα προσπαθήσω να πλευρίσω όσο γίνεται το θέμα σου. Και γιατί γράφω να πλευρίσω; Μόλις άνοιξα το ψυγείο, 12: 30 και ανακάλυψα μανιτάρια πλευρώτους. Δεν παχαίνουν, δεν χρειάζονται λάδι και έχουν και γεύση κρέατος. Αυτοπειθαρχώ λοιπόν. Αγαπητή Λουκία, πάλι μόνη σου θα φας τα φασόλια με τις πιπεριές Φλωρίνης. Έχω και μια φαεινή ιδέα. Ταιριάζουν οι πλευρώτοι με τζατζίκι; Τη λύση στην απορία θα τη δώσει η μαμά-Μαρίνα. Η αυτοπειθαρχία σε όλο της το μεγαλείο δηλαδή. Θες δε θες από την είσοδο μυρίζουν τα σουτζουκάκια, τα αρνάκια στο φούρνο και οι γεμιστές σπλήνες. Έλα και εσύ να κάνουμε αυτοπειθαρχία μαζί. Η κόλαση του Δάντη είναι η κουζίνα της Μαρίνας. Υπάρχει όμως στο τέλος η εξιλέωση. Φροντίζει να υπάρχουν στο σπίτι γιαούρτια με 0% λιπαρά και κόκα -κόλες λάϊτ. Και ρε γαμώτο μου έχω μπερδευτεί. Όταν η μαμά - Μαρίνα πέρυσι τον Αύγουστο μου ευχήθηκε να τα εκατοστήσεις, τι εννούσε, τα χρόνια ή τα κιλά ; Πάντως η ευχή της κοντεύει να πάρει σάρκα και οστά. Ήδη έχω αρχίσει να τραγουδώ τα επαναστατικά του Θεοδωράκη : σώπα όπου νάναι θα σημάνουν οι καμπάνες ... Και δεν μιλάω για τις γνωστές καμπάνες αλλά για τις παλιές καμπάνες- παντελόνια γιατί είναι τα μόνα που θα μου κάνουν σε λίγο. Και ο Θεός φυλάξει να μην ξανάρθει η εποχή του Ντέμη Ρούσου. Και δεν εννοώ την τραγουδιστική φωνή του Ρούσου αλλά της κελεμπίας που φόραγε. Γιατί όπως είμαι και μελαχροινός με μαύρα μαλλιά θα με πάρουνε στο Μεταγωγών με την κελεμπία για μετανάστη βεδουϊνο. Γι'αυτό σου λέω: πώς να κάνεις αυτοπειθαρχία αν έχεις τον θηλυκό Μαμαλάκη στο σπίτι σου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://sotirisbotas.blogspot.com
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2009 12:56 am

Οχ, τα σουτζουκάκια της κυρίας Μαρίνας. Που έχω δώσει υπόσχεση όχι μόνο να δοκιμάσω αλλά και να μάθω να τα φτιάχνω... Δεν το ξεχνώ. Θα γίνει.

Για τα άλλα Σωτήρη η δική σου λύση λέγεται βουνό. Δίαιτα δεν είναι να τρως λιγότερο αλλά να συνδυάζεις το τι τρως με αυτό που καις.

Για το τζατζίκι τώρα που είναι το πολυαγαπημένο μου... Με τηγανητή μελιτζάνα το έχεις δοκιμάσει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 411
Ηλικία : 59
Location : ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Registration date : 08/10/2008

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2009 1:16 am

Αγαπητή Δανάη, πραγματικά έχω δοκιμάσει τζατζίκι με μελιτζάνες κολοκυθάκια και κολοκυθανθούς στη Μυτιλήνη και μου έχει μείνει αξέχαστη αυτή η γεύση. Και αυτή την εποχή αναπολώ πολλά τέτοια. Αλλά ... Μαμά-Μαρίνα! Όπως λέμε ο ακοίμητος φρουρός των συνόρων, εμένα με έχει κάνει ο ακοίμητος φρουρός της κουζίνας... Σε λίγο θα είμαι υπέρ του Νομοσχεδίου Σουφλιά γιατί στον Υμηττό μόνο με κυλιόμενες σκάλες θα ανεβαίνω. Τώρα τελευταία αρχίζω να αγοράζω Wash And Go και δεν μιλάω για σαμπουάν, για παντελόνια μιλάω. Αγοράζω δύο για να χωράω μόνος μου μέσα. Φυσικοί και φυσικοί προσπαθούσαν να αποδείξουν το θεώρημα του χωροχρόνου και η Μαρίνα το κατάφερε μόνη της. Μέσα σε ένα χρόνο δε χωράω πουθενά. Και η επαλήθευση; Τα λόγια της μάνας μου: μόλις με είδε από μακριά φώναξε καλώς τα παιδιά μου. Νόμιζε ότι κράταγα αγκαλιά τη Λουκία αλλά είμουνα μόνος μου. Πάντως πλάκα-πλάκα, πήγε η Λουκία τη Φαίδρα στο γιατρό και της συνέστησε δίαιτα, όχι στη Λουκία, στη Φαίδρα. Βλέπεις και το σκυλάκι υπέστη τη δολιοφθορά της Μαρίνας. Το βλέπουνε στο δρόμο και νομίζουν πως είναι έγκυος. Εγώ τη σπλήνα και η Φαίδρα τη γέμιση. Και καλά τη Φαίδρα να τη νομίζουν έγκυο. Εμένα; Με βλέπουν οι συνάδελφοι και μου λένε κράτα μου ρε Μπότα ένα με βούλες. Δανάη, δεν πάει άλλο. Θα αυτοπειθαρχήσω. Αύριο η Μαρίνα θέλει να φτιάξει αρνάκι λεμονάτο. Θα γίνει χαμός εδώ μέσα! Ξεκινάμε δίαιτα. Όχι στα λεμόνια, φυσικές γεύσεις ! Τα λεμόνια παχαίνουν ! Δεν είναι τυχαίο που όλοι μου λένε έχεις γίνει σα λεμόνι και δεν εννοούνε κίτρινος αλλά οβάλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://sotirisbotas.blogspot.com
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 411
Ηλικία : 59
Location : ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
Registration date : 08/10/2008

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2009 1:33 am

Να σου πω κιόλας τι έπαθα λόγω της οβάλ εμφανίσεως και της κακής φυσικής κατάστασης. Προ δύο εβδομάδων περίπου πεζοπορώντας στην ορεινή Υπάτη και κοντά στη στροφή που βρίσκεται ο καταρράκτης, συναντάμε ένα γέροντα που τσούκου-τσούκου με τη μαγκούρα του κατηφόριζε την πλαγιά της Οίτης. Η Λουκία μπροστά, εγώ πίσω, ιδρωμένος με το μαλλί ανακατωμένο και την κοιλιά προεξέχουσα. Βήμα αργό, καταϊδρωμένος και ταυτόχρονα λαχανιασμένος. Βρίσκω την ευκαιρία να σταματήσω, να χαιρετήσω το γέροντα και να ξεκουραστώ ταυτόχρονα. Στηρίζομαι πάνω στο μπαστούνι μου και σταυρώνω τα πόδια, όπως οι βοσκοί. Γειά σου πατριώτη, λέω στο γέροντα με φωνή ίσα που έβγαινε, στάζοντας απ' τον ιδρώτα. Γειά σου και σένα - μου αποκρίνεται, πώς από τα μέρη μας; Περιπατητής κύριε. Εσείς; Είμαι συνταξιούχος και μένω πια εδώ, απολαμβάνω τη Φύση. Τότε ο γέροντας με ρωτάει: πήρες τη σύνταξη ή κοντεύεις;ι Εγώ τότε του λέω με παράπονο ότι είμαι μόνο 45 χρονών. Και εκείνος με θυμό και απορία με ρωτά σε έντονο τόνο: μόνο 45; Νομίζοντας ότι του κάνω πλάκα. Και απομακρύνθηκε σχεδόν εκνευρισμένος... Άκου εκεί συνταξιούχος!!! Εμείς συνεχίσαμε το περπάτημα. Στην επιστροφή, συναντηθήκαμε και πάλι. Ο γέροντας ανέβαινε, εμείς κατεβαίναμε. Τότε λέω στη Λουκία, μην του μιλήσεις, προσπέρνα τον γιατί θα με ρωτήσει με τον ίδιο θυμό "ζεις ακόμα;" Και να σκεφτείτε ότι αυτός ο άνθρωπος ήταν συνταξιούχος γιατρός... Η χοληστερίνη φταίει για όλα! Η χοληστερίνη! Κι αν δεν σταματήσω, θα τραγουδάω Σφακιανάκη "σώμα μου πλασμένο από χυλό"... Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται να αρχίσει γυμναστική για τους μυς του μία είναι η λύση: Γυμναστήριο η Μαρίνα. Γυμνάζει με επιτυχία τους γναθιαίους, μασιαίους και τέλος τους κοιλιακούς μυς με εμφανή αποτελέσματα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://sotirisbotas.blogspot.com
Αλέξανδρος Ζ.
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος



Αριθμός μηνυμάτων : 188
Registration date : 13/12/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2009 12:22 pm

Προσοχή!

Το μαρούλι θέλει πολύ καλό πλύσιμο, και από όσο ξέρω τα ζαρζαβατικά δεν πρέπει να βράζουν πολύ γιατί χάνουν τις βιταμίνες τους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2009 2:00 pm

Σωτήρη,

με προκαλείς να οργανώσω συνάντηση. Αδύνατον να φανταστώ πως συμβαίνουν όλες αυτές οι κοσμοϊστορικές αλλαγές στην εμφάνισή σου.

Πάντως, αν πράγματι αντιμετωπίζεις έκτακτη κατάσταση, άσε τη μαγική δίαιτα κατά μέρος, αυτή είναι όταν έχουμε πρόγραμμα να χάσουμε πέντε κιλάκια και τέλος. Για πιο σοβαρές καταστάσεις είναι η αποχή από τις τρεις άσπρες σκόνες. Αλεύρι, Αλάτι, Ζάχαρη. Ειλικρινά δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο. Τα κιλά θα πέσουν βροχή. Ούτε καν να προσπαθήσεις να περιορίσεις τις ποσότητες που τρως. Ίσως μόνο, τώρα που το σκέφτομαι, να προσέξεις λίγο και τα λιπαρά. Εγώ έχω την τάση να ξεχνάω αυτή την παράμετρο γιατί από φυσικού μου δε χωνεύω οτιδήποτε το λιπαρό.

Το αρνάκι το λεμονάτο το βρίσκω μια χαρά φαγητό για δίαιτα. Απλώς ζήτα από την κυρία Μαρίνα να μη βάλει καθόλου αλάτι και το λάδι να είναι ελάχιστο και ει δυνατόν να προστεθεί μετά το πέρας του μαγειρέματος. Επίσης το συμπλήρωμα του φαγητού να είναι σαλάτα και σαλάτα και σαλάτα. Όχι πατατούλες βουτηγμένες στο λάδι ή πιλαφάκια πικάντικα ή δεν ξέρω τι άλλο παχυντικό.

Και μα την αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ακολουθήσω εκείνη τη διατροφή που θα με κάνει να νιώσω καλύτερα σαν οργανισμός και όχι εκείνη που θα με φορτώσει με προβλήματα;

Σε λίγο θα ανεβάσω το σημερινό γεύμα. Κρύο κοτόπουλο σχάρας, τομάτες όσες θέλω, χυμός γκρέιπ φρουτ, τσάι ή καφές... Χωρίς αλάτι και χωρίς λάδι ή άλλα πρόσθετα. Αυτή είναι η διαφορά. Και χωρίς ψωμιά. Δεν είναι το πόσο τρως αλλά το πώς τρως. Ειδικά για το αλάτι είναι πολύ σημαντικό να το κόβεις όταν κάνεις δίαιτα και για το θέμα της βουλιμίας. Το ανάλατο φαγητό δε σε προκαλεί να φας και άλλο και άλλο και άλλο. Τρως, χορταίνεις και τελείωσε.

Το ίδιο ισχύει και με τη ζάχαρη. Δεν είναι απλά οι θερμίδες που δίνει, αλλά παρασύρει να φας περισσότερο.

Τι είπες, Αλέξανδρε; Να πλένουμε καλά το μαρούλι; Σωστό. Να το πλένουμε καλά. Και όλα γενικά τα λαχανικά και τα φρούτα. Τι να κάνουμε όμως για όσα περιέχει επιβλαβή η ίδια η σάρκα τους. Αυτά που δεν μπορεί το πλύσιμο να τα απομακρύνει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Αλέξανδρος Ζ.
Ανθυποπλοίαρχος
Ανθυποπλοίαρχος



Αριθμός μηνυμάτων : 188
Registration date : 13/12/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2009 4:35 pm

Για αυτά που δεν μπορεί το πλύσιμο να απομακρύνει, δεν μπορούμε -φευ- να κάνουμε τίποτε. Αν έχεις όμως τρόπο να βρεις μαρούλι από χωριό ή τουλάχιστον ένα καλό μανάβη θα είναι μεγάλη τύχη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 22, 2009 11:54 pm

Το σημερινό γεύμα, το γεύμα της δεύτερης μέρας ή και της 9ης που βρίσκομαι εγώ:

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim8916

Κρύο κοτόπουλο σχάρας, τομάτα, χυμός γκρέιπ φρουτ

ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΙΠΝΟ:

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim8917

2 αυγά βραστά, σαλάτα μικτή, φρυγανιά, χυμός γκρέιπ φρουτ (και ρόφημα βεβαίως, καφές ή τσάι σκέτο)



Από αύριο τέρμα η ... μαγική δίαιτα. Καιρός για κανένα γιαουρτάκι επιτέλους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 21, 2015 9:27 pm

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 %25CE%2594%25CE%2599%25CE%2591%25CE%2599%25CE%25A4%25CE%2591%2520001

Μια ακόμη μαγική δίαιτα ξεκίνησε. Και βρίσκεται ήδη στην 5η ημέρα. Με απώλεια των πρώτων 4 κιλών.

Το ψαράκι (ένα καλοθρεμμένο φαγκρί) έχει φουρνιστεί και σε λιγάκι θα ετοιμαστεί και η μικτή σαλάτα που θα το συνοδέψει. Λέω να βάλω ντομάτα και αγγουράκι. Θα χρειαστούμε επίσης δυο γκρέιπ φρουτ (που θα τα στύψουμε και θα πάρουμε το χυμό τους), λίγη φρυγανιά και ένα ζεστό ρόφημα (τσάι ή καφές).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 21, 2015 11:57 pm

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 %25CE%2594%25CE%2599%25CE%2591%25CE%2599%25CE%25A4%25CE%2591%2520007

Ετοιμαζόμαστε... ένα ολόκληρο αγγουράκι σε ροδέλες και χυμός γκρέιπ φρουτ. όταν βγει το ψαράκι από το φούρνο, πρέπει να είναι έτοιμη η πιατέλα να το υποδεχθεί! Μην ξεχνάμε ότι δεν του έχουμε βάλει ούτε λεμόνι ούτε αλάτι, τελείως σκέτο το ψήνουμε. Οπότε η μόνη μας δυνατότητα να το "σβήσουμε" και να το νοστιμίσουμε είναι η ντοματούλα! Εκτός βέβαια και του προσθέσουμε λίγο από το χυμό του γκρέιπ φρουτ!

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 %25CE%2594%25CE%2599%25CE%2591%25CE%2599%25CE%25A4%25CE%2591%2520012

Προσθέτουμε και τη φρυγανιά και το πιάτο μας είναι έτοιμο. Δεν ξεχνάμε πως το δείπνο θα κλείσει με μία κούπα ζεστό ρόφημα (καφές ή τσάι)

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 %25CE%2594%25CE%2599%25CE%2591%25CE%2599%25CE%25A4%25CE%2591%2520017
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
ΔΑΝΑΗ
Admin
ΔΑΝΑΗ


Αριθμός μηνυμάτων : 8144
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 16, 2018 10:58 pm

Και να που τόσα χρόνια μετά ξανακάνω την αγαπημένη μαγική δίαιτα. 3η μέρα σήμερα. Και στο φούρνο ψήνονται τα αρνίσια μπριζολάκια, δηλαδή παϊδάκια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02, 2018 12:06 am

1/12/2018 - Σάββατο

Μια νέα δίαιτα ξεκινά...

Πρωινό

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim7510

Μεσημεριανό

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim7511


Βραδινό

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim7512

Προσθέστε και από μία κούπα ζεστό τσάι ή καφέ στο κάθε γεύμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 02, 2018 8:27 am

2/12/2018 - ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΔΙΑΙΤΑΣ

Απώλεια του 1ου κιλού.

ΠΡΩΙΝΟ

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim7513

Ζεστός σκέτος καφές - χυμός δύο πορτοκαλιών - ένα βραστό αυγό

Η ώρα είναι 8 περίπου το πρωί. Το επόμενο γεύμα, το μεσημεριανό, θα πρέπει να απέχει 5 ώρες το λιγότερο. Ενδιάμεσα επιβάλλεται να πίνουμε πολύ νερό. Καθώς είναι χειμώνας, μπορούμε μια ποσότητα νερού να την παίρνουμε με ροφήματα ζεστά αρκεί να είναι σκέτα! Πχ τσάι, μέντα κλπ...


ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ


Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim7514

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim7515

Κοτόπουλο σχάρας - ντομάτα - χυμός γκρέιπ φρουτ - ζεστός σκέτος καφές.

(προσοχή: όλα τα παραπάνω είναι τελείως σκέτα και ο χυμός φυσικός, στυμμένος με τα χεράκια μας!)


ΒΡΑΔΙΝΟ


Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim7516

2 αυγά βραστά, σαλάτα μικτή, χυμός γκρέιπ φρουτ, λίγο στεγνή φρυγανιά, ρόφημα ζεστό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 05, 2018 9:45 am

3η μέρα

Μείον 3 κιλά!!!

Το πρωινό είναι το ίδιο κάθε μέρα. Χυμός πορτοκάλι, αβγό βραστό, ρόφημα ζεστό και σκέτο...

Μεσημεριανό: 2 αβγά βραστά, ντομάτα. Και ένα ζεστό σκέτο ρόφημα. (πείναααααα)

Βραδινό: Φτωχικό και το βραδινό της 3ης ημέρα. 2 παϊδάκια αρνίσια ψητά στη σχάρα, ντομάτα, αγγούρι, σέλινο, λίγη φρυγανιά, χυμός γκρέιπ φρουτ και το γνωστό ζεστό ρόφημα χωρίς ζάχαρη και χωρίς τίποτε άλλο.

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim7517
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 05, 2018 9:56 am

4η μέρα

Απίστευτο! Η ζυγαριά δείχνει 4 κιλά μείον! Στα τόσα χρόνια που κάνω αυτή τη δίαιτα, πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο. Συνήθως, αν όλα πάνε καλά, χάνεις 5 κιλά σε μια βδομάδα. Και με την προϋπόθεση να κάνεις κάποια σωματική άσκηση. Περπάτημα, κολύμπι κλπ. Αλλά 4 κιλά σε τρεις ημέρες;;; Μάλλον "φταίει" ο πυρετούλης που έχω λόγω ίωσης, βοηθά στις καύσεις... Laughing lol!

ΠΡΩΙΝΟ: στανταράκι, χυμός φρέσκος από δύο πορτοκάλια, ένα βραστό αβγό και ρόφημα σκέτο και ζεστό (κάνει καλό και στην ίωση...)


ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ:

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim7518

Λατρεύω αυτή τη μέρα. Κοίτα τι μπορείς να φας και να χάσεις βάρος! Μια πλούσια φρουτοσαλάτα στην οποία μπορείς να βάλεις ό,τι φρούτο θες και όσο θες. Με μια σημείωση: Τα βάζεις στο πιάτο και τα τρως σαν γεύμα. Όχι τσιμπολόγημα φρούτων επί δύο και τρεις ώρες. Επίσης θυμίζω ότι όλα τα γεύματα πρέπει να απέχουν τουλάχιστον 5 ώρες το ένα από το άλλο. Και ανάμεσα πίνουμε νερό. Όσο περισσότερο, τόσο καλύτερο.

ΒΡΑΔΙΝΟ

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim7519

Μοσχαρίσια μπριζόλα στη σχάρα (σκέτη από αλάτι, λάδι και οτιδήποτε άλλο)
Ντομάτα, αγγούρι, μαρούλι, σέλινο και ... τι άλλο;;; Μα φυσικά το ζεστό σκέτο ρόφημα!!!

Μην ξεχάσετε να ασκηθείτε σωματικά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2018 12:10 pm

5η ημέρα

ΠΡΩΙΝΟ: Πάντα το ίδιο (ρόφημα ζεστό και σκέτο, ένα αβγό βραστό και χυμός πορτοκάλι)

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim7520

2 αβγά και σπανάκι ωμό...  πείνα λέμε...

Το ζεστό ρόφημα μην ξεχάσετε.

ΒΡΑΔΙΝΟ

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Hpim7510

Ψαράκι ψητό και τελείως σκέτο. Ούτε λεμόνι. Ντομάτα, αγγούρι, δυο μικρές φρυγανιές και χυμός γκρέιπ φρουτ φρεσκοστυμμένος.

Και μία κούπα ρόφημα ζεστό και σκέτο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 800
Registration date : 30/10/2007

Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μαγική δίαιτα   Μια μαγική δίαιτα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 06, 2018 12:13 pm

6η ημέρα

5 κιλά σε πέντε μέρες! Αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί!!!

Και συνεχίζουμε! Κατά γράμμα. Αλλιώς δε χάνεις κιλά, παίρνεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://educandus.blogspot.com/
 
Μια μαγική δίαιτα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ :: ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ-
Μετάβαση σε: