ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Επιτέλους ψυχολόγοι στα σχολεία!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΑΝΑΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 7845
Registration date : 30/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Επιτέλους ψυχολόγοι στα σχολεία!   Δευ Απρ 13, 2009 8:55 am

Αχ, τι καλά που θα 'ταν αν ήταν και αληθινό...

Παρολίγο να το πιστέψω όμως έτσι που είδα τον τίτλο της είδησης και τη μικρή περίληψη. Με αφορμή λέει το τραγικό συμβάν στην σχολή του ΟΑΕΔ ο υπουργός Παιδείας δήλωσε πως στο μέλλον πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ενταχθούν ψυχολόγοι στα σχολεία.

Και κάνω μετά το ρημάδι το κλικ και διαβάζω και τα υπόλοιπα:

ΠΗΓΗ ΕΙΔΗΣΗΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

«Όταν η κρίση περάσει και οι οικονομικές συγκυρίες το επιτρέψουν, θα πρέπει να δούμε και στο πλαίσιο του διαλόγου το έχω θέσει προς συζήτηση, ότι ένα σχολείο του μέλλοντος δεν είναι δυνατόν να μην έχει έναν ψυχολόγο. Όχι μόνο για να βοηθά τα παιδιά και να ενισχύει τις δεξιότητες που μπορεί να έχουν, είτε για τα καλλιτεχνικά είτε για να βρουν τον σωστό επαγγελματικό προσανατολισμό, αλλά μπορεί να είναι και αρωγός της εκπαιδευτικής κοινότητας εκεί που πράγματι η εκπαιδευτική κοινότητα τον χρειάζεται ή το ζητά», δήλωσε ο κ. Σπηλιωτόπουλος, ο οποίος ξεκαθάρισε πως υπάρχουν μεν οι συμβουλευτικοί σταθμοί, οι οποίοι θα πρέπει να ενισχυθούν, τόνισε, ωστόσο πως «πρέπει να έχουμε κι έναν στόχο για το μέλλον».

Α, μάλιστα.........

Ότανννννννννννννν η κρίση περάαααααααααασει....

Και στόχος για το μέλλον;

Όχι στόχος που έπρεπε να έχει υλοποιηθεί εδώ και δεκαετίες; Όσες δεκαετίες το ζητάει η εκπαιδευτική κοινότητα; Ως τελείως απαραίτητο για το σχολείο;

Επιτέλους ψυχολόγοι στα σχολεία!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΑ :: ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ :: ΑΓΩΓΗ-
Μετάβαση σε: