ΠΟΡΤΑΛ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣΦόρουμΠόρταλΔΙΟΠΤΕΥΣΕΙΣΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟΕικονοθήκηΕγγραφήΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεση
HOMA EDUCANDUS
ΠΟΡΤΑΛ

ΟΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ. ΜΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.
ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΟΥΚΑΝΤΟΥΣ...

Μοιραστείτε | 

Πώς αναπαράγονται τα σαλιγκάρια!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΙΩΝΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 881
Registration date : 31/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Πώς αναπαράγονται τα σαλιγκάρια!   Σαβ Απρ 11, 2009 10:31 am

Πάνε κάτι μέρες που διάβασα στο τσατ το ερώτημα:

τις καλημέρες μου σε ολους! Να σας ρωτήσω κάτι θέλω... Πως αναπαράγονται τα σαλιγκάρια; ξέρει κανείς;

Και ανθρώπους δεν εκθέτουμε! Έτσι; Μόνο θα πω ότι η α-πορία ανήκει σε νέαν και ωραίαν ύπαρξη του φόρουμ και ιδιαιτέρως αγαπητή σε μένα. Έτσι σκέφθηκα για το Πάσχα, σαν καλή θεία, να της προσφέρω την απάντηση στο τόσο σοβαρό και άκρως επιστημονικό ζήτημα που την απασχολεί.

(στον καιρό μου πάντως η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση γινόταν με μελισσούλες... μάλλον γέρασα πολύ lol! και έχω χάσει επεισόδια... )

Θα αρχίσω την ενημέρωση με μία φωτογραφία - καθώς είναι γνωστό πως μία φωτογραφία είναι χίλιες λέξεις:

Κατά πώς βλέπετε το νάμπερ ουάν είναι να ερωτευτούν! Πάντα αυτό είναι το πρώτο και πρέπει να είναι. Τόσο στα σαλιγκάρια όσο και σε όλα τα άλλα ζώα και ειδικά στους ανθρώπους!!!

Κατά δεύτερον... εδώ τα πράγματα σκουραίνουν και εδώ μιλάμε μόνο για τα σαλιγκάρια και δυστυχώς και για τους ανθρώπους. Μοιάζουν σε κάτι, ναι, σαλιγκάρια και άνθρωποι. Κι αυτό είναι να ανακαλύψουν σε ποιο φύλο ανήκουν!!!! Ειδικά περί σαλιγκαριών η επιστήμη επιμένει να τα θεωρεί ερμαφρόδιτα έως αηδίας, τόσο που όταν ζευγαρώνουν να μπορούν ενίοτε να συμπεριφέρονται ως αρσενικά και ενίοτε ως θηλυκά!!! Ας δούμε όμως και πάλι μία σχετική εικόνα:

Σε μεγέθυνση για να καταλάβουμε καλύτερα τι κάναν ακριβώς τα σαλιγκάρια και στην προηγούμενη φωτογραφία. δεν το κατανομάζω για να μην παραβιάσω τους νόμους περί ασέμνων λέξεων... αλλά αυτό κάνουν, κοινώς ΤΟ κάνουν! Ναι, έτσι ακριβώς αναπαράγονται.

Για την επιστημονική περιγραφή δανείζομαι από το Φόκους τα ακόλουθα:

Παράθεση :

Τo γένος των σαλιγκαριών ορίζεται ως ανεπαρκώς ερμαφρόδιτο. Αυτό σημαίνει ότι κάθε σαλιγκάρι διαθέτει τόσο αρσενικά όσο και θηλυκά όργανα αναπαραγωγής. Για να γονιμοποιηθεί πρέπει να ζευγαρώσει με άλλο σαλιγκάρι και να φέρουν σε επαφή τα αντίθετα γεννητικά τους όργανα.

Δεκαπέντε μέρες μετά το ζευγάρωμα κάθε σαλιγκάρι γεννάει αβγά τυλιγμένα σε ζελατινοειδή θήκη και επικαλυμμένα με μια ασβεστώδη ουσία που τα καθιστά πιο ανθεκτικά. Κάθε σαλιγκάρι γεννάει 50-60 αβγά τα οποία τοποθετεί σε μια τρύπα στο έδαφος. Η επώαση διαρκεί περίπου ένα μήνα. Στο εσωτερικό του αβγού δημιουργείται ένα σαλιγκάρι το οποίο, όταν τα αβγά "ανοίγουν", παρουσιάζει τα χαρακτηριστικά ενός ενηλίκου.

Η περίοδος αναπαραγωγής των σαλιγκαριών διαφέρει ανάλογα με το κλίμα. Στην Ελλάδα η περίοδος αυτή είναι συνήθως το καλοκαίρι. Κατά το ζευγάρωμά τους εκτοξεύουν "βέλη", έναν ασβεστώδη σχηματισμό ο οποίος βρίσκεται στο σάκο τους κι έχει σχήμα στιλέτου με μυτερή απόληξη, η οποία διεγείρει το σύντροφό τους.

Δώστε βάση στο τελευταίο. Λένε πως οι αρχαίοι έλληνες είχαν προσέξει αυτή τη συμπεριφορά των σαλιγκαριών και στα δικά τους βέλη στηρίχτηκε η θεωρία για το φτερωτό θεό που ρίχνει τα βέλη του!!!

Μπορεί επίσης κανείς να υποθέσει πως στα σαλιγκάρια οφείλεται και η έκφραση για τα σαλιαρίσματα!!!

Ή ακόμη και να προβληματιστεί για την άλλη έκφραση περί κέρατου καθώς τα κέρατα των σαλιγκαριών πρωταγωνιστούν στην ερωτική τους συνεύρεση.

για όποια άλλη απορία και ειδικά σε τέτοια θέματα, πάντα πρόθυμη να βοηθήσω... αυτά και εύχομαι να φανούν χρήσιμες οι πληροφορίες!!!

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 415
Registration date : 08/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς αναπαράγονται τα σαλιγκάρια!   Σαβ Απρ 11, 2009 12:57 pm

Aγαπητή Διώνη, εκπληκτικό το θέμα, εκπληκτικές οι φωτογραφίες σου και η σχετική διαφώτιση. Επειδή γνωρίζω από τα γραφόμενά σου ότι είσαι και εκπληκτική μαγείρισα, μήπως μπορείς να μας πεις πώς γίνονται τα σαλιγκάρια μπουμπουριστά; Πάντως μιά φορά που επιχειρήσαμε να φτιάξουμε στο σπίτι όταν τα βάλαμε στην κατσαρόλα με νερό για να βγουν και να είναι έτοιμα το πρωϊ, η οικολόγος σύντροφός μου Λουκία, σηκώθηκε το βράδυ για να δει αν τα σαλιγκάρια έχουν πνιγεί στο νερό και τους άφησε το καπάκι ανοικτό. Το πρωί ήμασταν μία ευτυχισμένη οικογένεια. Η Φαίδρα (το σκυλάκι μας) κοίταγε τα σαλιγκαράκια να περνάνε αργά και νωχελικά μπροστά από το κρεβάτι της ενώ η Μπέμπα (η γάτα μας), τα έσπρωχνε με το πόδι της να πάνε πιό γρήγορα. Η δε Λουκία κανόνισε εκδρομή στο βουνό για την απελευθέρωσή τους. Πάλι καλά που δεν τους αγόρασε και σαλιγκαροαναπνευστήρες για να μην πνιγούν στο νερό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://sotirisbotas.blogspot.com
Αερικό
Τζόβενο

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Registration date : 30/11/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς αναπαράγονται τα σαλιγκάρια!   Σαβ Απρ 11, 2009 1:38 pm

Σωτήρη, εννοείς ότι εσύ τρως σαλιγκάρια; Προφανώς κάνεις πλάκα, έτσι; Δεν μπορεί εσύ να τρως σαλιγκάρια.

Λουκία, μπράβο! Σε συγχαίρω με όλη μου την καρδιά.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΟΤΑΣ
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 415
Registration date : 08/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς αναπαράγονται τα σαλιγκάρια!   Κυρ Απρ 12, 2009 1:42 pm

Αγαπητό Αερικό, οι διατροφικές μου συνήθειες απέχουν των σαλιγκαριών. Προτιμώ βιτούλι, γκιόσα και μπουμπάρι. Βασική προυπόθεση, επειδή είμαι της υγιεινής διατροφής, να έχουν αρκετή ρίγανη και θυμάρι. Όσο για κολίανδρο, μόνο όταν το βιτούλι συνοδεύεται με ντομάτα. Όσο για περισσότερες πληροφορίες για την ελληνική διατροφή, εξαιρετικές συνταγές δίνει ο Αθήναιος στους Δειπνοσοφιστές.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://sotirisbotas.blogspot.com
χαλαρουιτα
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 418
Registration date : 24/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς αναπαράγονται τα σαλιγκάρια!   Δευ Απρ 13, 2009 8:29 am

Είδες τι μαθαίνει κανείς όταν ρωτάει;; Χάρη στην ΔΙΩΝΗ!!! Σε μια από τις πιο χαρούμενες θείες που έχω!!

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο?? Δηλαδή τα σαλιγκάρια είναι by-sexual? Και δεν υπάρχει η κυρία σαλιγκάρι και ο κύριος σαλιγκάρης? Είναι απλά ΤΟ σαλιγκάρι? Και τι ονόματα έχουν τα σαλιγκάρια? Και μια τελευταία α-πορία: τα σαλιγκάρια είναι μονογαμικά και αν είναι διατηρούν πάντα τους ίδιους ρόλους κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής ή αλλάζουν ρόλους??

Ευχαριστώ από καρδιάς για την επίλυση της α-πορίας αυτής καλή μου κανελο-θεία!
ΔΙΩΝΗ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 881
Registration date : 31/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς αναπαράγονται τα σαλιγκάρια!   Παρ Απρ 17, 2009 1:36 pm

ορέ ερωτήσεις για τα σαλιγκάρια! έλα, πες στη θεία, τι συμβαίνει;

χαλαρουιτα
Υποπλοίαρχος
Υποπλοίαρχος

Αριθμός μηνυμάτων : 418
Registration date : 24/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς αναπαράγονται τα σαλιγκάρια!   Δευ Απρ 20, 2009 5:24 am

Κατ'αρχήν ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Απλά μου παρουσιάστηκαν αυτές οι α-πορίες κατά την Σαρακοστή. Άκου πως ξεκίνησε:
Η "κοντή" νήστευε και τις 40 ημέρες ( affraid ) την κάλεσαν λοιπόν μια ημέρα για φαγητό!
-Κοχλιούς θα κάνουμε, της είπαν!
-Σαλιγκάρια... argh μου είπε
Εκεί κάπου κάποιος πέταξε ότι τα σαλιγκάρια είναι φαγητό της νηστείας, καθώς δεν έχουν αίμα.
Και όντως... έτσι είναι!

Κάπου εκεί άρχισε να με βασανίζει το ερώτημα της αναπαραγωγής τους. Question
Και μετά μου ήρθαν και άλλες ...σοβαρές α-πορίες!

Πέρα από ίχνος πλάκας, δεν γνώριζα τον τρόπο αναπαραγωγής τους και το βρήκα πραγματικά ενδιαφέρον. Όσο για τις υπόλοιπες α-πορίες μερικές είναι τελιώς...ΑΚΥΡΕΣ, αλλά οι υπόλοιπες έχουν βάση!

(*ΚΑΝΕΛΟ-ΘΕΙΑ ευχαριστώ για τον χρόνο!! )

Πώς αναπαράγονται τα σαλιγκάρια!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
HOMA EDUCANDUS :: HOMA EDUCANDUS :: ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΥΜΗΣ-
Μετάβαση σε: